Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

ahoj, tak ja si myslim, ze nektere deti proste potrebuji dozrat a u nekterych to je pozdeji, nez u ostatnich, hlavne kluci jsou nekdy trochu pozadu. Samozrejme, ze ne u vsech se vsechno vyresi casem, ale u nekterych jo. Nas ve 2 letech rekl zhruba 40 slov a za rok pozdeji uz mluvil dobre. Je dvojjazycny, tak to mohlo mit vliv, ale dcera uz spojovala nekdy v 18 mes. tak nevim..proste nekdy ma vlohy na jazyky a nekdo treba na matiku..a uz se to asi pozna takhle brzo.

Cislovky jsem neucila moc, tady chodi od 4 let doskoly a tam zvolna zacinaji s cislovkama, pocitanim a pismenkama, od 5 uz to maji teda docela husty, musi umet asi 18 pismen a zkouseji cist , ale vsechno hrou.

Mame tady takove hry z knihovny, kdy maji obrazek a sami si posouvaji takova kolecka a potom otoci stranku a zkontroluji si vysledky..jmenuje se to nejak picollo, ale nevim, jestli to je u nas taky. Jinak ma taky casopis urceny detem jeho veku, to je v CR asi taky a tam maji ruzne pocitani a pismenka. Ve 3 letech jsem teda neucila fakt nic, prislo mi to brzo. Samozrejme, pokud by projevil vyrazny zajem..ktery neprojevil 😀 , tak bych stimulovala, ale jinak ne.

sisstin
autor
15. kvě 2012

@lexxie_holandsko Logico Primo i Logico Piccolo máme 😉

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

@sisstin
@sisstin tak to je tvuj syn na matiku fakt sikovny. Tak to je fajn, ze treba ve skole, tohle nebudete muset resit, protoze mu to pujde a budete se soustredit na rec. Zrovna nedavno jsem se bavila se znamou a ta rikala, ze jeji skoro 5lety scita 3 cisla, ale neni schopny jezdit na kole bez pridavnych kolecek. Deti jsou fakt ruzne..

Edik si dneska domluvil kamarada, tak ho musime vyzvednout az navecer. Alespon udelam se Zuzou toasty na oslavu, zkousela to a moc ji to bavilo.

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

@sisstin teda ty prekvapujes, kde ty materialy shanis 🙂 Je videt, ze se malymu fakt venujes.

krystalka
15. kvě 2012

@sisstin - tak to gratuluju! 🙂 . Jo, vlastně Jiřík se taky ještě ptá "kde je?" a "mami kde jsi?", ale to "co to je" je u něj prostě "mami, to?" 😉

margareta76
15. kvě 2012

Rada by som sa vás spytala, že ako dlho sa dokáže vaše cca 4 ročne dieťa sústrediť , v prípade že sa spolu "učite"? U logopedicky sa zvykne sústrediť asi tak 30-45 minút. Doma je to dosť horšie.

krystalka
15. kvě 2012

@margareta76 - ahoj, tak Jiříkovi byly 4 v březnu a s tím soustředěním je to podobné. Na logopedii pracuje nejdřív půl hodiny s logopedkou a pak ještě půl hodiny se speciální pedagožkou dělají takový ten celkový rozvoj - jemnou a hrubou motoriku, grafomotoriku apod. - tam se soustředí dobře prý celou dobu. Ale doma třeba logopedii jako takovou nechce dělat vůbec, takže trénujeme třeba venku - slova a věty podle toho, co vidíme venku, to ho i baví 😉 , jinak u kreslení vydrží taky tak půl hodinky, u stříhání klidně i hodinu 🙂 , z Logica většinou tak 5-6 listů, u pexesa, domina apod. tak tu jednu hru, člověče nezlob se tak jedno kolečko 😉 a u toho pexesa pro uši většinou pořád podvádí a místo aby poslouchal, tak pořád kouká na ty barvy - už jak jsme to poprvé nové rozbalili, tak mu bylo hned jasné, jak to tam s těmi barvami je a k tomu rozlišování těch zvuků ho musím hodně přemlouvat a hlídat, aby nešvindloval 😉

filmuska_01
15. kvě 2012

@lenajsek
na samotne cislice ma casu dost, robia to az predskolaci zvacsa.

dada vie pocitat t.j. urcit pocet 1,2,3 a viac. Zaujmala sa o to sama, ukazala jej to sestra, na zvieratkach v knihe, ukaze na prstoch a vie povedat akurat as (raz) a da(dva).
Prirad pocet k cislici nie je dolezite, ak nejavi zaujem, prv mozno skor farby, tvary -priradenie, pomenovanie, triedenie velkosti.

Ja vidim vleky zmysel momentalne aj v rozvoji motorike hrubej i jemnej , fakt to najviac pomaha reci ako pise aj Sistin zo skusenosti ,potvrdili mi to nezavisle aj v tom centre reci,

filmuska_01
15. kvě 2012

@sisstin super viem pochopit ako sa tesis 😀

mna vcera prekvapila dada zrazu zahlasila :Kam Dada papa?
akoze kam ideme von?

a mali sme aj prve trojslabicne slovo Kakauko 😎

krystalka
15. kvě 2012

@lexxie_holandsko - tak u nás je třeba jasně vidět ta dysfázie - 40 slov měl Jiřík až ve 3 letech a to ještě většina z toho byly zvuky zvířátek a max. dvouslabičná slova a spojovat dvě slova začal až dost po 3.roce a doteď umí max 3 slabičná slova, delší třeba jednorázově zopakuje, ale nepamatuje si je, aby je příště řekl sám 😒

romana
15. kvě 2012

@lexxie_holandsko loni tvrdily, že by to nezvládl, že by to pro něj bylo moc náročné, že by si to neužil, ... tentokrát se ani neobtěžovaly s nějakým zdůvodněním. prostě mi oznámily, že ve čtvrtek jedou na výlet, tak ať si ho nechám doma.

sicinka
15. kvě 2012

@lenajsek jak jsem učila Dádu čísla jsem tu někde popisovala. Vzala jsem kruh z tvrdého paíru rozdelila ho na čtvrtiny, napsala tam čísla od 1 do 4. Dala jsem mu odměřený počet bambulek (1 žlutou, 2 zelené, 3 červené, 4 modré), vysvětlila jak se počítá, dala k t tomu otázku kolik to je a tak a úkol splnila¨. Dáda se na mě podíval co jako po něm chci a bambulky srovnal přesně tak jak jsem je měla předtím já. Vůbec to nepochopil ale zapomatoval si jak to měla máma, tak to udělal stejně 🙂 i ty čísla k tomu vyslovil. Podle mě je na tohle malý, až bude chtít či potřebovat počítat tak to zvládne. Jinak dříve se udávalo jako zralost pro školu dítě rozlišuje a chápe pojmy jeden a hodně, umí rozlišit čeho je víc a čeho méně. Dneska mi přijde že se obdobná znalost čeká od tříletých 🙂

jolinka
15. kvě 2012

@sicinka ale to je maly na to este fakt... 😉 ja mam doma 3 roky a 4mesacneho standarda 😉 😉 a ten zvladne posledny mesiac naratat do 5 mechanicky a do 3 spocita predmety, pred 3 rokom ani tuk...

jolinka
15. kvě 2012

@sicinka jo a farby vie len 2, tie zo semaforu 😀

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

tak jsem zpatky z oslavy, bylo to fajn, kazdy prinesl neco a zbastili jsme skoro vsechno, potom jeste kafe a zakusek, no je to rozdil si popovidat bez deticek a nemuset porad kontrolovat, kde mi dite zdrha, leze, pada atd 😉

Romano, tak to je blby, to mu muze byt docela lito, ne? A treba by to zrovna zvladnul, nekdy deti prekvapi. Tady obcas rodice pomahaji ve skolkach a skolach, ze jezdi s nimi. To by nepomohlo, ze by si jela s nima? Jestli teda muzes.

Krystalko, tak to asi uz jo, to by se vekem samo asi urcite nespravilo. Ale zase logopedii a pravidelnym cvicenim se to da dost srovnat. Samozrejme to musi byt casove narocne. Jeslti synovi na te logopedii neco objevi, tak s nim rada ale budu procvicovat, pokud mu to ve skole pomuze.

mamavera
16. kvě 2012

@romana prepáčte, že vám sem leziem, ale nikdy sme z výletu nevylúčili dieťa, ani dieťa s epilepsiou. Vždy sa to dá nejako zariadiť, nemôžeš ísť s ním? Alebo tvoj manžel? Pripadá mi to voči dieťaťu nefér, vylúčiť ho z kolektívu.

sisstin
autor
16. kvě 2012

@mamavera jenže to je o tom, že ty Ondrovy učitelky jsou píp 😉 páč Ondra je normální dítě, který mělo opožděný vývoj řeči a už je srovnanej, je trošku živější, ale jinak úplně normální, epi záchvat tuším neměl snad dva roky. Veškeré problémy v kolektivu dělají ty učitelky, páč ho furt kárají před ostatními dětmi apod. Jako v životě by mě nenapadlo, že by syna měli z něčeho vyloučit, on je takovej expert zas na různý záseky..třeba dneska jeli na ten výlet a prostě od rána mlel, že nechce pláštěnku...tak jsem mu prostě dala nepromokavou bundu, řekla jsem to učitelce ve školce...do toho on hned "já nechci pláštěnku", tak mu řekla, že ona má taky bundu a brát si ji nemusí a tím to zhaslo...žádná buzerace, nebo přesvědčování...syn spokojenej. Jinak se na výlet těšil, chystal si batůžek, řkal, jak bude jíst řízek s chlebem (to jsem na něj zvědavá, tipuju, že nakonec bude jíst suchej chleba 😅 😅 ) a prostě pohoda...ale je to jen a jen o těch učitelkách 😉

sisstin
autor
16. kvě 2012

@sicinka jinak málo, hodně, všechno, nic atd., to je úroven asi 3-3,5let. více, méně, kratší, delší atd., to je úroven 4 roky, .to po Tygrovi Kr. chtěla, ale třeba počítání jako takový po něm zatím nechtěla vůbec...to si myslím, že děti umět nemusí, ale prostě většina z nich to do těch alespon 3 zvládá...

@margareta76 tak syn v kuse u jedný činnosti vydrží proměnlivě, záleží, jak moc ho ta daná činnost baví...na logo vydrží v pohodě mluvit 30minut (dýl jsme to zatím nezkoušeli, páč chodíme jednou týdně a logo má každej den ve školce), když ho něco echt baví, tak třeba i hodinu... co se týče čistě té logopedie ve smyslu mluvení, tak to ve školce taky 30minut, doma mi to nevydrží takhle dlouho v kuse ani omylem, to tak 10...takže to děláme víckrát denně 😉

@krystalka stejně je zajímavý, jak je každej dysfatik jinej...Tygr ve 3letech měl 10 citoslovcí, ve 3,5 250slov, ale to mluvil jednoslovně...a zas od 4let dost slušná gramatika, ted mluví v souvětích tak od 8-12 slov....ale zas u nás výslovnost jako katastrofa, to je fakt nejhorší...

mamavera
16. kvě 2012

@sisstin tak to ma mrzí, mne sa to hneď zdalo divné, padol mi na to zrak, keď som koňa otvorila. Tú epilepsiu som trepla náhodou, ja som nevedela, že ten chlapec mal epi záchvaty niekedy. A v podstate ktorékoľvek dieťa môže mať prvý záchvat v škôlke a nikto dovtedy nevedel, že epilepsiu má. Inak to dieťa s epilepsiou nevidelo na jedno očko, malo hydrocefalus a mali sme ho v normálnej štátnej škôlke, iba sme mali v triede menej detí. A deti s určitými obmedzeniami sme tam mali bežne, deti aj dospelý to brali normálne. Ja osobne som sa veľa od tých detí naučila, som prekvapená, že učiteľky tako reagujú, minimálne by som chcela vysvetlenie, ja som hnusná, pokiaľ ide o deti. Akcie ako výlet sú totiž pre ich vývoj a ich socializáciu dosť dôležité.

sisstin
autor
16. kvě 2012

@mamavera jako on někdy i přístup ve speciálních školkách je děsný, natož ve školce běžné 😉 já to říkám Romaně furt, že ty jejich učitelky jsou teda dílo 😖 naštěstí Ondra jde od září do přípravky, tam mu bude jistě líp 😉

hrusti
16. kvě 2012

@sicinka Čísla taky neumíme, nechápe to 😉 Koupila jsem mu magnetickou knížku, kde je vždy číslo, počet magnetek-zvířátek, říkanka a obrázek jak se to ukazuje na ruce a stejně to nechápe. Taky myslím, že je na to ještě malý 😉

romana
16. kvě 2012

@mamavera je to přesně, jak píše siss. pro učitelky je to takhle jednodušší, ani se nenamáhají uvěřit tomu, že naopak takovéto akce, kde se pro něj děje něco velmi zajímavého, ho zklidní. jela bych s nimi klidně, stejně budeme doma spolu, ale to odmítli už zpočátku, že by to nebylo fér vůči ostatním dětem (nabízela jsem to i kvůli plavání, školce v přírodě, prostě aktivitám, kdy je naprosto chápu, že se obávají). já vím, že není žádný anděl, ale ony o něm řeknou něco pěkného jen opravdu výjimečně. no nic, pojedeme na výlet spolu. odpoledne jde na koně, tak snad si to užije i tak.

sisstin
autor
16. kvě 2012

@romana Romi, a ty bys poslala O. na školku v přírodě? Pro mě je to teda nepředstavitelný, že by třeba týden s náma nebyl...a to i jako, kdyby byl zcela standardní 😕

sicinka
16. kvě 2012

@sisstin já jak jsem doučovala tu holčičku, tak jsem tenkrát měla od školy přímo vypsané co očekávají jako předškolní znalost a přímo tam tenkrát psali že nechtějí aby děti znali konkrétní čísla, operace s nimi nebo jejich porovnání, ale to bylo snad před 15 lety 🙂 jen mi příjde že dneska se strašně moc dětí učí číst nebo počítat ještě než jsou do školy. Já to třeba taky uměla cca od 4, ale byla jsem výjimka a myslím že mi to spíše uškodilo vlastně celý první stupeň jsem byla napřed, nikdy jsem se nenaučila učit. Třeba jsou už dnešní základky jiné a učitelka pak dokáže takové dítě zaměstnat, ale pokud jich má ve třídě opět třicet tak to jde ztuha.

lexxie_holandsko
16. kvě 2012

romano, tak ten pristup vasich ucitelek se mi teda moc nelibi. Urcite to je o pristupu, jak pise sisstin. Kdyby ho misto karani radsi pozitivne motivovali a odmenovali , to zabira daleko vic..kdyz ma dite nalepku, ze je neposlusne a akcni, tak se i tak bude chovat..Nevim, mozna si s nima promluv. Je blby, ze dneska je skolek malo, deti hodne a nekde toho muzou zneuzit. Ale dobra ucitelka zvladne kazde dite. Tady je fakt normalni pomoc rodicu ve skolach a skolkach, naopak maji velkou radost , kdyz jim pomuzeme.

ta koncentrace 30 min,. u 4 leteho ditete mi prijde dostatecna, prece jen jsou jeste mali. Syn se tak dlouho dokaze soustredit tak na lego nebo televizi, ve skole netusim..

sisstin
autor
16. kvě 2012

@sicinka no já třeba Tygra ta čísla nikdy neučila záměrně, jeho to prostě zajímá, tak to teda nějak rozvíjím dál...ale určitě bych ho nenutila, aby se učil něco, co vůbec umět nemusí, jen abych mohla machrovat. Já jsem "přísná" na ty věci, ve kterých má deficit a které by prostě ke svému věku umět měl, což samozřejmě neznamená, že ho nějak dusim...ale prostě snažíme se na tom makat. No třeba zlepšení grafomotoriky je, ale na vrstevníky v tomto stále nemá ani omylem 😝

dukie
16. kvě 2012

Ahojte děvčata... chci všem poděkovat za vaše reakce na moji otázku stran kolektivu a nemluvících dětí. 🙂 Jak víte, moc psát nezvládám, takže už je to zase nějaký čas, co jsem to tu nadhodila.

U nás je to náročné v tom, že Toníček o děti zájem má. Kamarádit se s nimi vysloveně chce. Ale když mu ony nerozumí, tak to prostě vzdají (většinou na počátku mají tu snahu, přestanou si hrát, hledí na něj, jak se jim snaží něco vysvětlit, jenže větě "kuki híí, puť" prostě nerozumí, tak se bez mrknutí oka otočí a hrají si dál bez něj. A on dost trpí. 😒 V podstatě máme na hřišti jediného kamaráda vrstevníka, ten mluví, ale je nemluvný 😀 ... a rád jezdí na odrážedle a tak nějak zvládá dekódovat Toníčkovo mimoverbální vyjadřování, takže když je tam tento klučina, je to O.K., Toníček je naprosto šťastný, jezdí spolu na dopravním hřišti nekonečně dlouho. Ale když tam není (bydlíme uprostřed města, snad u největšího parku v Brně, hřiště je tu takové "průchozí", je jen málo dětí, co se tu objevují opravdu pravidelně), je to špatné, srdce mi to rve.

Na druhou stranu se těm dětem až tak nedivím, protože někdy to vzdávám i já. Když si jdeme spolu hrát třeba doma s autíčky a vláčky. Nějak si jako hrajeme, něco udělám (zajedu autem někam) a on mi najednou vezme auto a přísným hlasem na mě: "Nééé, mamííí, hííí tam nééé, hííí bum, š-hú, bi-pip, hííí nééé!" To ještě většinou rozluštím, má to znamenat, že tam s tím autem jezdit nemám, že auto bude mít havárii, že pojede mašinka, že tam jsou závory, tak tam auto jezdit nemá. Jenže děti tohle nerozluští... no a pak už nezvládám luštit ani já, protože směs jeho vlastních výrazů se v rozčílení (mamka si hraje jinak, než chce on) stane pestřejší a míň logická (pro mě)... a pak vůbec netuším, co chce... takže se vzteká ještě víc... párkrát se ho pokusím uklidnit a hrát si dál... a když má špatný den, vzdám to, protože se prostě vzteká dál... a to mě teda neba si s ním pak hrát.

Chjo, děvčata, když nemluvil ve dvou letech, všichni mi říkali, že je to normální, že kluci to tak mají... ve 2,5 letech se mi smáli, že si nemám lámat hlavu... byla jsem klidná... ve třech mě to znejistělo... a teď mu budou v srpnu čtyři a pořád jsme prakticky tam, kde jsme byli, když mu byly tři...

sicinka
16. kvě 2012

@sisstin to nebylo myšleno na tebe jen takové zamyšlení, buď pořád roste v populaci inteligence nebo se mění celkové prostředí 🙂 ale dříve byla hodně velká výjimka pokud dítě v první třídě četlo, počítalo (nemyslím odříkat číselnou řadu) a dneska třeba na forech mi příjde že je takové každé druhé dítě. Jinak mě taky nikdo tenkrát nenutil, ale máma měla druhé mimino a byla ráda že se zabavím, tak mě v tom podporovali 🙂 S tou grafomotorikou i kdyby je nikdy nedohnal tak bude psát jako kocour, stejně dneska nikdo rukou nepíše 🙂 A holt nebude mít ze psaní jedničku, stejně je to za 10 let každému jedno.

sicinka
16. kvě 2012

@dukie a co v té logo třídě - jak ty děti mluví všechny blbě i co holky psaly tak se neposmívají mají snahu se dohodnout 🙂 nebo se potkat s nějakou další maminkou z brna (jsou tu i v diskuzi), třeba by si kluci padli do noty. Co si pomatuji tak ségra tím jak blbě mluvila tak ji děti nechtěli mezi sebe, navíc byla dost vzteklá až agresivní. Pomohla ji právě až ta speciální školka, byla tam za hvězdu získala sebevědomí a do malé skupiny se dobře zapojila.

sisstin
autor
16. kvě 2012

@dukie já bych najela na ten VOKS 😉 jako u vás ta dysfázie (jestli to je ona) je celkem asi závažnější trošku, vzhledem k tomu, jaká ta řeč je...a jemu to pomůže se vyjářit, vy ho budete chápat a i ta alter komunikace mu pomůže tu řeč rozjet víc 😉

a jak píše @sicinka volila bych logo třídu, sice někteří psychologové furt doporučují běžný kolektiv, ale za a) v logo třídách nejsou žádný "mentálové", ale děti s normálním IQ, co špatně mluví a za b) dysfatici nepřebírají špatnou mluvu jiných dětí, tak to prostě nefunguje 😉 a opravdu se neposmívají (aspon kvůli té řeči, ale celkově mi přijde, že jsou dost tolerantní i k jiným odlišnostem)...

včera jsem byla svědkem toho, jak ten skoro hluchý chlapeček dělal nějakou MNT aktivitu a přišel k němu další kluk (už dobře mluvící) a zeptal se ho "Můžu s tebou?" a ten klučina něco zahuhlal svou řečí a ten druhej mu říká "super, tak díky" a dělali to spolu...mě to úplně dojmulo 😉 🙂