Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
30. kvě 2012

@sicinka Tomula jde do speciální školky, srovnání mít nebudu a jsem ráda, vyšel by blbě z toho. i v jesličkách vychází, berou ho tam jako 2leté dítě. ale je tam spokojený, oni ho chválí že má snahu, že je to jejich sluníčko usměvavé a to je hlavní

sicinka
30. kvě 2012

Hele tohle jsem psala když mu byl rok a půl: Mám dotaz, čemu říkáte rozumí úplně všemu, Dáda používá aktivně asi 20 slov nespojuje, ale ukáže a doplní slovem (chci a ukáže na pití atd). Ale s tí porozuměním si nejsem jistá dokonce mi to přišlo lepší dříve - v poslední době řeknu něco, podej, přines, sedni si a podívá se na mě a klidně uteče bez reakce. Někdy příkaz splní většinou , když se mu líbí (podej boty, jdeme pa). Je možné že je to vzdor, nějak mi to nejde rozlišit. Jsou nějaké pokyny, které by měl v tomto věku udělat bez výjimky? no a víte kdo byl v té diskuizi tenkrát taky @moudivacek. Se tu pěkně scházíme 🙂

sicinka
30. kvě 2012

@smardik no v té školce kam jde bude asi 6 dětí o půl roku mladších tak doufám, že díky tomu tam nebude tak vidět, že se zařadí mezi ty prcky (on tam zapadne i vzhledem) a bude klid. Teď jak je mezi 4 - 5 letýma tak vypadá jak z jiný planety 🙂 Jinak jsi první koho znám kdo takhle chválí jesle, pomalu lituju že jsem je třeba na ty 4 dny v měsíci nesehnala, ten přechod do školky musí být potom jednoduchý.

smardik
30. kvě 2012

@sicinka za mě jesle úžasné 🙂, normálně je tak 7-9 dětí, snad jen na focení jich bylo 14, do spaní jsou 3 učitelky a pak 2. fakt se jim věnují, je to s láskou, třeba Tomíka pohladí. nebo když ráno plakal už v šatně jé Tomášku ty máš ale krásné tričko, trenky atd. prostě je chválí za fakt sebemenší věc, můžou sebou mít oblíbenou hračku-Tomík sebou má svoji milovanou plínu, bez ní by to nebylo ono. Tam se naučil chodit na nočník-doma to nešlo, tam začal a pak snad po 14 dnech i doma, v jeslích jí lžičkou, doma ho krmím. já jsem tak fakt spokojená ale podle mě je to hlavně o učitelkách, oni jsou super. i jsem tam viděla jak holčička co je tam pořád přijde za tetou, sednee si na klín a obejme ji a ona ji dá pusu do vlasů, prostě hodné tety

sicinka
30. kvě 2012

@smardik to zní opravdu super a to je někde na vesnici nebo ve městě? Ono je to fakt o lidech já jen doufám že jsem se s tou školkou trefila, zatím byli všichni příjemní, tak doufám že jim to vydrží.

lenajsek
30. kvě 2012

Ahoj, pěkný večer, nemám šanci reagovat, tak asi jen dočtu a popřeju vám dobrou noc, zítra na nás prosím myslete, jak budem u psycholožky a v pátek ráno na logopedii v Logu v Brně... Ozvu se až v pátek jak se vrátíme domů...

smardik
31. kvě 2012

@sicinka ve městě, jsou to normální soukromé jesle 🙂 a jsme oba moc spokojeni, párkrát tam byl i Honzík a taky dobrý

lenajsek
1. čer 2012

Ahoj, tak návštěva psycholožky opět katastrofa, už jak jsme se blížili k těm jejím dveřím, tak na něm bylo vidět, že tam nechce jít, pak jak otevřela dveře, tak se zaseknul a nechtěl se hnout z místa, tak jsem ho tam dotáhla násilím a pak začal řvát, i když jsem tam byla, nikdo nic po něm nechtěl, jen aby se rozkoukal... ani boty si nechtěl sundat, aby šel na ten koberec, kde má hračky, prostě stál celou dobu u těch dveří a řval. Nepomáhalo vůbec nic, ale tentokrát bylo vidět, že si z minula pamatuje, že nemá sahat na kliku, tak se o to ani nepokoušel, prostě jen řval, ani mě neprosil, abychom šli ven... tak jsem Jahnové ještě řekla pár věcí, co mě napadlo, řekly jsme si asi po půl hodině, že to fakt nemá smysl, že on je zaseknutej a že to je konečná, tak se pokusí prokousat tím, co jsem jí aspoň řekla a tím, co viděla u Lukina, jaká je jeho reakce... a 11/6 jdeme i s manželem k ní na poslední sezení, tak uvidím, co nám řekne, i když ho nevyšetřila. Říkala jsem jí, co doma dělá, co umí, co mu naopak nejde...
Taky jsem jí říkala, že kdyby to bylo někde jinde, třeba u nás doma, tak že by to možná bylo o něčem jiným. Ale těžko říct, on má už od malička prostě některý lidi víc rád a některý míň, k někomu vůbec nechce jít, i když ho zná, třeba mou kamarádku, tu když doteď potká na ulici, tak skoro před ní utíká, ale nikdy mu nic neudělala, má rád její děti, ale když ji vidí, tak jí ani nezamává a nejraději by šel úplně někam jinam...

Docela jsem se po včerejšku bála dnešní návštěvy logopedky v tom Logu, dokonce jsem přemýšlela, jestli tu návštěvu úplně nezruším, ale dobře, že jsem to neudělala, jeli jsme tam dneska ráno a tam byl úplnej opak!!!!
Teda taky se zaseknul u dveří, ale namotivovala ho nějakou hračkou, vytáhla bublifuk a tím si ho získala. 🙂 Pak dokonce zkoušel i do bublifuku foukat, což doma vůbec dělat nechce, přiřazoval k sobě obrázky, zvířátka plastový k obrázkům, chvilku jsme dělali poznávání zvuků na Chytrém dítěti, dokonce před zrcadlem vyplazoval jazyk a zkoušel se olizovat, jsem nechápala, že tam byl úplně v pohodě a ani jednou nekníkl, smál se... nechtělo se mu pomalu ani odejít. 🙂 Logopedka říkala, že oproti tomu prosinci, když jsme tam byli poprvé, tak vidí obrovský pokrok ve všem, to je pravda... že bychom tam měli docházet asi tak po čtrnácti dnech, tak si myslím, že jestli tam bude pokaždé takhle v pohodě, tak by to mohlo někam dospět... snad...

Tolik o nás, mějte fajn víkend!

lexxie_holandsko
1. čer 2012

ahoj holky, nemam docteno, snad pozdeji
tak trochu od nas
Eddie absolvoval ten logopedicky test, celkove dobre az prumer, nektere veci lepsi, nektere horsi. Dala doporuceni do 3. tridy, coz je jako nase 1. trida s tim, ze by mel sedet vepredu a dobre videt na ucitelku. Pry je zameren vic vizualne, nez poslechove, tak to je u nej dulezite..a to je fakt, ze veci, ktere vidi si pamatuje hned..
Taky ale napsala, ze obcas zpomalene reaguje a chvili trva, nez pochopi, co se po nem chce 😒 , ale kdyz to pochopi, tak to je v pohode..takze vlastne to, co ta ucitelka taky rika. Ucitelka ale rekla, ze se o hodne zase zlepsil, dokonce i ty posledni testy s pismenama udelal dobre, takze ho chce taky pustit do te 3. tridy..v pripade nutnosti budem pracovat na tom auditivnim zpracovani od zari, ale uvidime, jak to bude po tech mandlich..

a ted dcerunka, dneska ucitelka ze skolky v soku, ze ji Zuza rekla, ze chce, aby shorela, a ze ji chce hodit do kose 😕 Ucitelka uplne v soku..ja taky, jako , co to ta nase zase placla..mne to prijde celkem normalni ve 3 letech, ze deti obcas neco takoveho pronesou, hlavne , kdyz jsou nastvane..ale ucitelka si o tom chtela promluvit..no nic, ta nase holcicka je chovanim spis kluk a je pekne neposlusna a vzdorovita, snad ji to prejde..

lejnasek, tak to je blby s tim psychologem, jestli ma takovy blok, tak nejake vysetreni asi fakt nema smysl..Myslim si, ze zalezi, jak psychologove a logopedi a doktori k detem pristupuji, to je velky rozdil..nekteri proste si ziskaji deti drive..No alespon, ze ta logopedie dopadla lepe, asi je tam vic zvykly a u psychologa byl jen 2x? Tak drzim palce, at je to priste lepsi..mozna by pomohlo si s nim o tom dopredu popovidat?

moudivlacek
1. čer 2012

ahojyk vcera jsme byli na te logo,ted nemam moc cas,pak napisu vic,ale nemam z toho uplne nejlepsi pocit, jsem takova rozpolcena,zda je to ta cesta,kterou chci jit...

sicinka
1. čer 2012

@lenajsek nic si z toho nedělej, Dáda aktuálně jen vidí polikliniku a řve - stačí jet kolem autem. Ono i nám dospělým , když se někdo nelíbí tak se s ním prostě nebavíme a u těch prcků očekáváme, že pochopí že je to pro jejich dobro. Hele pracujete pokroky děláte, k čemu by ti v tomhle pomohla nějaká diagnoza. A ani ten nejlepší psycholog na světě ti ji ve dvou a půl neřekne (tedy asi u hodně těžkých případů jo, ale to vy nejste), max. naznačí a pozve znovu. On to třeba za půl roku zvládne a pak budete mít i víc jasno a do té doby logopedie, ranná péče - stejně už pro něj víc neuděláš. A poznávání podle zvuků to je náhodou moc velkej šikula 🙂 Krásný víkend

sicinka
1. čer 2012

Jinak my jsme najeli na systém školky třikrát týdně, tak uvidíme jak dlouho to paní učitelky vydrží 🙂 Dneska pohoda, kromě toho že ho poprvé předával tatínek a nedal mu snídani a Dáda somroval svačinu, hned po příchodu a když mu ji zatrhli, tak se jim snažil vynadat (naštěstí mu nebylo rozumět 🙂 Je chválen za výtvarné aktivity, začíná se zapojovat do pohybových her (dneska dělal mašínku)

dukie
5. čer 2012

Holky, kde všechny jste? 🙂

sisstin
autor
5. čer 2012

@dukie tady, jen nějak nemám, čím přispět 😕 😅 😅 😅

no max. to, že dneska byla učitelka paf z Tygra, že si vzal mozaiku s písmenama a začal ji tam skládat krátká slova a ještě přečetl, co to je 😅 😅 pak se ho zeptala, jaký slova začínaj na B a on se zamyslel a řekl "babi, bonbon, banán", tak to jsem docela čuměla. On první hlásku pozná, ale jako obráceně, že řeknu slovo a on řekne písmeno, ale aby na písmeno vymyslel slova, to je teda premiéra 😅 😅 😅

jinak zítra jdou některé děti plavat, takže cca hodinu bude muset být s asi pěti dětma z jeho třídy v jiné třídě, tak snad to přežije, no bude muset 😅 já jdu ke kadeřnici a nechat si ho doma nemůžu 😝

jo, a dávám video jenom pro zábavu..je to šílená kvalita, MM už mi donesl můj starej, tak budu nahrávat na něj 😝

https://www.youtube.com/watch?v=UIUfd8T5FtU
lenajsek
5. čer 2012

@sicinka U něj je to tak, že prostě od narození některý lidi vyloženě miluje, třeba mou mamku, manžela od ségry, pár mých kamarádek, ale zase k některým má odstup a to jsou taky lidi, který zná od malička, moje ségra, moje dobrá kamarádka, co se s ní setkáváme od jeho narození a dodnes když ji vidí, chce nejdřív utéct pryč, ani jí nezamává, až za nějakou dobu, co jsme spolu.... navíc psycholožka mu řekla, ať se vypláče, no tak to je něco pro něj, začal ještě víc a vyloženě si v tom liboval, neměl moc důvod přestávat... no a podruhé to už mi bylo tak trochu jasný, že si to bude pamatovat, tak to si tam jen stoupl ke dveřím a čekal na pokyn, že může ty dveře otevřít a jít pryč, vůbec tam v té místnosti prostě nechtěl být. Já nevím, ale mně se tohle zdá možná i ne úpln třeba běžný, ale rozhodně asi ani ne neobvyklý. Prostě když se někomu někde nelíbí, tak s tím nikdo nehne, asi na to, aby se s tím nějak srovnal, je brzo.
Možná kdyby tam poprvé byl se mnou úplně od začátku, tak by to celé bylo jinak... kdo ví.... Uvidíme v to pondělí, co řekne a kdyžtak zkusíme z půl roku znova...

Nebo mi už teď podruhé paní z Rané péče říkala v Brně o Mgr. Masopustové, z nějakého Centra pro rodinu a sociální péči, neznáte někdo, neslyšeli jste o ní někdo? Ta by prý měla být taky dobrá, že to i s dětmi docela umí..

Překvapilo mě právě, že u té logopedky v pohodě, hned ho motivovala hračkama, tak nějak mi přišlo, že k němu má lepší přístup, těžko se to popisuje...

Dneska u nás byla právě paní z RP a úplně dneska ukázkovej, už zkoušíme i ten Den a noc podle předlohy, tak to krásně udělal dva první Levely, na iPadu dělal úkoly, puzzle, hodně jsme foukali, porozumění řeči, i zkoušel něco načmárat... chvilku byli i sami a úplně bez problémů... asi je to prostě taky, jak kdy...

A se školkou super, super!!!

@lexxie_holandsko U logopedky byl podruhé, poprvé v prosinci, to mu byly čerstvě dva roky, takže po půl roce. DOpředu popovídat nevím, spíš bych řekla, že fakt asi záleží, jak mu ten člověk sedne a jakej má den... 😝
Já u něj dopředu nevím nikdy nic.

A dcerku to vzdorování snad přejde, držím palce. A syn je šikula velká. Snad to půjde dobře. 😉

@sisstin SUper, že má Tygr něco dalšího poprvé, šikula! A tu hodinku to snad s jinýma dětma zvládne, držím palce!

lenajsek
5. čer 2012

@moudivlacek Jak to, že máš smíšené pocity z logopedie? Jak budeš mít chuť a chvilku, napiš... 😉

dukie
5. čer 2012

@sisstin Já si právě říkala, co se děje, že tu nikdo nic nepovídá... většinou vás zvládám opravdu jen pročítat... a teď listuju a listuju... a nic a nic. 😀

Tygřík je fakt šikulka, vidíš, jak Tě umí překvapit. 🙂 A to plavčo-neplavčo zítra určitě zvládne. Zvlášť, když tam bude mít alespoň některé děti, které zná. 🙂

@lenajsek Náš syn si zase typicky nesedl s logopedkou. Oproti tomu psycholožku miluje. 😀

sicinka
5. čer 2012

Já taky nemám moc co psát- dostavujeme dům, do toho řeším rekontrukci, aby se moji rodiče mohli nastěhovat k dědovi a po večerech se snažím nutit Dádu dělat něco jiného, než si hrát na iphone nebo koukat na pohádky. Školka pořád dobrý dneska zvládnul výlet utapal asi 6 km a ani moc nezlobil, poté padnul za vlast a dospává. Začíná zpívat sice pořád dokola to samé takže bud z opavy, z opavy nebo jede jede mašinka a už je to poznat a má to i nějaký náznak zpívaného textu 🙂 U nás je hlavní to že asi skončilo období vzdoru a máme doma až na výjimky usměvavé sluníčko, ještě dořešit kakání (zase kaká do sprchy) a budu uplně happy.

sisstin
autor
5. čer 2012

jináč dneska mě Tygr uzemnil větou: "Máma nebude říkat, co mám dělat" 😅 😅

margareta76
5. čer 2012

Ahojte. Dnes sme boli u jednej novej logopedicky na diagnostike, ktora nam povedala, ze maly okrem toho, ze nerozprava adekvatne svojmu veku ani 100% vsetkemu nerozumie. Zistila to pri situacii, ked povedala synovi, aby si dal auto na hlavu a on si ho nedal. Alebo mam mu doma povedat, aby si dal topanky do chladnicky. Este som to neskusala, ale osobne sa mi to zda cudne. Argumentovala to tym, ze je jednoduche (naucene), ze napr. topanky si da do botnika (ked mu poviem) alebo, ze jogurt patri do chladnicky... Co si o tom myslite? A kedze moc nerozprava, tak jej nic nepovedal a auto si na hlavu nedal. Nehovorim, ze vsetkemu 100% rozumie, ale vsetkemu co hovorim nerozumie ani mm a to je clenom http://www.mensa.sk/ 😀

krystalka
5. čer 2012

Ahoj holky, já jsem taky jen občas nakoukla, ale nějak jsem moc neměla čas... Jinak, u nás je velká novinka, že Jiřík už umí šlapat na tříkolce 🙂 , ve středu jsme si přivezli tříkolku po Jiříkových sestřenkách, tak nejdřív jsem ho celou dobu jen zezadu tlačila, ale snažil se...no a druhý den už občas kousíček ujel sám a od pátku už jezdí jako drak i do kopce a moc se mu to líbí, dneska jsem tu za ním běhala kolem ulice skoro 1,5 hodiny! A včera jsme byli celá rodina u zubaře, tak zezačátku byl docela v pohodě, kupodivu i dobrovolně otevřel pusu, ale jakmile vzala zrcátko, aby koukla na horní zoubky, tak nastal řev, no ale nakonec jsme mu jen trochu podrželi hlavu a bylo to....tak příště už to možná bude bez řevu, minule řval pomalu už ve dveřích....Ale jinak byl s námi celou dobu v ordinaci, nám oběma jeden zub vrtala a to mu vůbec nevadilo, i když jinak je na některé zvuky citlivý...

krystalka
5. čer 2012

@sisstin - to jsou skvělé pokroky, na takovou větu si asi ještě chvilku počkám, ale u nás už je to taky lepší, poslední dobou jsem už párkrát zaslechla "moji"(moje), teď ty - když jsme se v něčem střídali, a asi dvakrát už i slovíčko "já", což doteď neexistovalo...jinak už máme docela slušné větičky "kde je táta", "mami, kde jsi", "prosím mléko" apod. - to už říká prakticky čistě, že mu rozumí i okolí 🙂 . Ale třeba to první písmeno ve slově by nezvládl, to s ním vlastně doteď nikdo zatím nedělal, ani logopedka, momentálně většinou spíš pilují to tvoření vět a rozšiřování slovní zásoby, tu výslovnost moc nedělají, ono mu to tedy tak nějak pomalu nabíhá "samo".
Jinak teď od rána do večera pusu fakt nezavře a dost často se dobře bavím, jaké má komentáře a odpovědi - tak jen tak pro pobavení:
Navázal rozhovor s nějakou paní v metru a tak se ho po chvíli ptá "a ty jsi kluk, nebo holka?" (nosí klobouček a dost často si ho odmala pletou s holčičkou) - a Jiřík jí na to povídá "Pes pidi" 🙂

Vracíme se domů, prší, říkám mu "jdeme domů, prší", Jiřík na to "Jiřík rád prší", příště se vracíme, je příšerné vedro, říkám "jdeme domů, už je moc horko" - "Jiřík rád teplo"...no a posledně ho lákám ze zahrady domů na večeři a on, že tam ještě chvíli bude sám, tak já "já tě tam nemůžu nechat samotného, je tam vana s vodou, mohl bys tam spadnout a utopit se" (nevidím na ni) - a Jiřík na to "Jiřík rád topí" 😀 . No v tu chvíli mi došly všechny argumenty a začala jsem se zcela nevýchovně řehtat 😀
A do třetice - Jiřík si hrál s mašinkou a dal si na přejezd auto a že jako do něj mašinka narazí, tak mu říkám "to ne, taková velká mašina by ho úplně sešrotovala", za chvíli vidím, jak tam zase dává to auto a najel do něj s mašinkou a říkám "jé, co ta mašinka dělá?" a on na to "šroty šroty" 😀 - to jsou takové jeho patvary - jako míchačka je "míchy míchy", když něco motá, tak je to "moty moty" apod. 😉

sisstin
autor
6. čer 2012

@krystalka tak u nás je to zas jakoby obráceně, on mluví už v podstatě normálně celkem...asi jako běžné tříleté dítě, jako občas splete rod nebo tak, ale není to nic hroznýho...ale prostě ta výslovnost 😖 jinak tu první hlásku s ním nikdo netrénoval, ani na logo ani ve školce, to jsme zkoušeli my doma..a zjistila jsem, že to prostě pozná a baví ho to, tak to procvičujeme...už občas pozná i poslední písmenko...ale to třeba jenom ve slově "motorka", že první je m a poslední je a 😉

on má každej ten průběh dysfázie trošku jinej, ale u nás je to teda úplně nechutně tabulkový...nejdřív nárůst slovní zásoby, pak úprava gramatiky a řeči po obsahové stránce a jako poslední ta výslovnost 😉

sisstin
autor
6. čer 2012

@margareta76 no spíš se zkus ptát: čím se píše, v čem se jezdí, na čem maminka vaří, z čeho prší" atd. 😉 ono jako v něčem má pravdu, to neporozumění fakt může být a rodiče si ho nevšimnou, protože dítěti říkají věci stále stejně a jemu je to už pak jasné 😉 jako říkat mu nesmysly mně osobně moc dobré nepřijde, ale musíš právě zkoušet tyhle otázky na hlubší porozumění 😉

hrusti
6. čer 2012

Kuk holky, já taky nějak nestíhala nakouknout. Honzík má od pondělí horečky. Ve školce měli neštovice, tak ted čekám, jestli se osype nebo ne nebo co to je za bacil. Vzdycky se mu pres den uleví a přes noc teplota:-/ Do toho jsem byla s malou na očkování, takže jestli to budou neštovky, tak je chytne nejspíš i ona.

@sisstin Hihi, to je dobrý 😉

@krystalka Super. Honzík tříkolku ještě neušlápne. Má jí u tchánovců, ale zatím to nezvládá. Motorku, odrážedlo v pohodě. Ted jsem viděla hezkou tříkolku se 2 kolečkama vepředu a docela o ní uvažuju. Hodně si ji chválí.

Jinak u nás je taky posun. Začíná tvořit 3-4 slovné spojení a věty, sklonovat a používat předložky. Někdy, když neví, tak tam frkne předložku podle svého a ne vždy správně. Ale fakt mně překvapuje. I když výslovnost je fakt děsná, ale logo říkala, že to zatím nemáme řešit, že se to bude zlepšovat postupně samo, jak budeme trénovat ty logo cvíča.

krystalka
6. čer 2012

@hrusti - a máte takovou tu klasickou kovovou se šlapkami uprostřed (jako má kolo) a nebo tu, co má šlapky na předním kolečku? Na těch se totiž prakticky jezdit nedá, tu Jiřík taky neušlápnul a navíc, když pak zatáčí, tak logicky padají nohy ze šlapek...ty jsou spíš na to, aby se na nich ty menší děti tlačily tou vodící tyčí... My máme právě tu klasickou, na jakých jsme jezdili i my a když s ní popojíždíš, tak se šlapky otáčejí samy, takže ho to vlastně i navádělo na ten pohyb - neušlápnul ani kolo ani šlapací autíčko, až tahle tříkolka to prolomila 🙂 - ale už mu byly 4 roky, takže to máte ještě čas...

hrusti
6. čer 2012

@krystalka Máme tu klasickou kovovou, co se dělala ještě za nás. Tchán ji splašil někde u nich v obchodě. Přišla mi na H. docela těžká na ušlápnutí, ale možná je to tím, že je nová a není zajetá 😀 😀 😀

sicinka
6. čer 2012

Ahojky, chci se zeptat jak jste vybírali někoho na logopedii? Já uvažuji že bychom září začali, myslím že Dáda je taky snad jediný, kdo na logo nechodí 🙂 Uvítala bycnh nějaké reference, pokud máte. Hodila by se mi Praha 3,4 nebo 10, už tak toho denně najezdíme moc. Nevadí mi soukromá, asi mě to 1 za 14 dní nepoloží a měl by to být někdo kdo to umí s těmi menšími. Pořád potřebuji přijít na to jak mu rozšířit slovní zásobu, výslovnost chci řešit tak za rok a pokud to bude třeba.

margareta76
6. čer 2012

@sisstin: Dakujem, na teba sa da vzdy spolahnut 😉 vyskusame hlbsie porozumenie.

krystalka
6. čer 2012

@hrusti - jo, to je možné, ta naše už má za sebou nejmíň 3 děti - Jiříkovým sestřenkám je už 7 a 9 let a už jí taky měl někdo před nimi 😉