Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek zkus tu Kamilu, ona vás vezme fakt hned 😉

lenajsek
11. čer 2012

@sisstin Třeba ti rituály, co jsi psala, že má Tygr, nebo že chce mít určité věci tak, jak je zvyklý, že taky nemá rád změny a pod... tak to je přesně Lukin, navíc je víc v tomhle adaptabilní než Tygr asi, když mu to dopředu vysvětlím, nemívá většinou problém se změnami, jako ne tak, že by přes něco nejel vlak...
Spíš nemá rád dělat věci na povel, ale to prostě je snad v tomhle věku normální, ne...?
Naopak u té logopedky výborná spolupráce, ach jo...

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek jj, problém se změnama má doted... 😉 když mu to řeknu dopředu, tak ne....ale pokud jde o něco zásadního, a neví o tom, tak určitě jo...to prostě k dětem, které mají problém s řečí patří...mají to i někteří "normálové"...a ve věku Lukáška jako měl problém s xy věcma, páč jak nemluvil, tak nám nemohl říct, co mu vadí 😉

s tím děláním na povel, to jsem psala holkám....děti nerady dělají na povel věci, které nechtějí (třeba jít spát, čistit si zuby atd.), ale běžné dítě neodmítne povel třeba typu "podej mi prosím tužku, hod to do koše atd", prostě něco, co je neomezuje..naopak to dělají rády, protože se chtějí mamince zavděčit.... takže pokud dítě tohle odmítá, tak jako něco to značí...ale nemusí to být autismus hned, může to být i porucha porozumění, nebo třeba i nějaký hodně silný dětský vzdor...ono se nedá vzít jeden projev (problém) a začít ho pitvat, to se musí brát globálně se vším, jak se to dítě celkově projevuje a chová 😉

lenajsek
11. čer 2012

@sisstin No když už, tak bych asi zkusila Kr., i od kamaráda psychologa, co pracuje v Havl.Brodě vím, že je fakt dobrá, ale nechtěla jsem jezdit tak daleko... ale pokud chci mít 100% jistotu, tak asi bych do toho šla...
A taky mě napadá jedna věc, to nemluvení úplně souvisí s autismem, copak autíci mají vždycky problém s mluvením?
Pořád mi nejde do hlavy, že by autismus byl hlavní Lukinův problém ohledně nemluvení...

lenajsek
11. čer 2012

No právě, mluvíš mi z duše... navíc, dětský klasický vzdor typu - nedostanu v obchodě to, co chci, lehnu si na zem a ječím, nenenenenene, na veřejnosti, na ulici, kdekoli...
Lukin ne, jen vyloženě když musí něco udělat, co on nechce, nebo kde se mu nelíbí, začne plakat, neumí to říct, neumí vyjádřit svoje emoce a rozjede se to...
Ano, možná je to auti rys, že si s těmi emocemi neumí poradit, ale pořád se mi to zdá divné...
Co radíš Ty, asi zajít i za někým jimým, že... asi nejlepší Kr, že... Nejlepší jí asi napsat mail?

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek jj, autíci mají vždycky problém s mluvením (mimo teda Aspergerů), i autíci, kteří jsou jako časem mluvící, tak nikdy nemají ten vývoj řeči standardní ze začátku 😉 ale samozřejmě nemluvení může mít i jiné příčiny 😉

no pokud chceš ke Kr., tak ale počítej, že by jste se dostali nejdřív tak v lednu, když napíšeš hned okolo toho prvního listopadu 😉

lenajsek
11. čer 2012

A když ho poprosím, aby mi podal to či ono, vyhodil něco do koše, tak to udělá, na povel už dává i pusinky, na povel nám dává kokina, má radost, že jsme rádi, nebo už nám sám od sebe dává napít, sám od sebe kokina..
Vidím tam pořád pokrok, tohle ještě před dvěma měsíci nedělal...

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek ted to nemá cenu, ona má stop stav, objednávat bude až v listopadu na Nový rok 😉 já bych fakt zkusila tu Kamilu, je to žačka Krejčířové, je fakt dobrá anepotřebuješ tam žádanku 😉

lenajsek
11. čer 2012

A ta Kamila je stejně dobrá jako Kr? Dá se na ni hodně spolehnout??

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek já myslim, že fakt jo 😉 je to její žačka a má u ní atestaci z vývojové psychologie, což má asi 10 lidí v Cr včetně Kr. 😉

lenajsek
11. čer 2012

Tak moc díky!!! Ještě to proberu s MM a jeli bychom do Prahy...
Do prčic, myslela jsem, že už to budem mít vyřešený a můžem se od něčeho odrazit... do toho chystáme druhý mimčo, zase před umělý, v sobotu si mám jet pro mražáčka na kliniku...

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek jako fakt si nemyslim, že by byl Lukášek autík, jestli jo, tak teda něco třeba jako Kryštof od @dadlenka nějaká lehčí pervazivní porucha, ze který taky může časem ještě úplně vypadnout...jako v tomto věku to podle mě klasický Da fakt není 😉

lenajsek
11. čer 2012

@sisstin Jo vidíš, o pervazivní poruše mluvila taky, ale moc jsem nepochopila, o co jde?

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek pervazivní vývojová porucha je nadřažený slovo autismu, do PVP patří:
dětský autismus
Asperger syndrom
Rhett syndrom
dětská dezintegrační porucha
nespecifikovaná vývojová pervazivní porucha 😉

lenajsek
11. čer 2012

Jojo, už jsem si to taky našla... moc díky! Tak už to chápu, mluvila o PVP a pak teda o tom dětském autismu.

Tak se moc omlouvám za tolik otázek, potřebovala jsem to ze sebe dostat... díky!!!

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek jako on ukazuje a sdílí, třeba zrovna to svědčí o tom, že by to klasický Da být neměl 😉

lenajsek
11. čer 2012

Teď nově ukazuje i na věci, co chce pojmenovat, třeba dopravní značku, kterou nezná... to předtím taky nedělal...
Tohle jsem jí ale všechno řekla, i to, že měl vždycky dobrý oční kontakt, ale zdá se mi, že byla hodně ovlivněná tím jeho chováním, co viděla dvakrát po sobě...

romana
11. čer 2012

@lenajsek ahoj, mě zase trochu zaráží, že by zrovna jahnová řekla takový podezření jen tak. ona je žačka krejčířové, ten přístup se mi zdá podobný, až na tu přítomnost rodičů při vyšetření. já třeba, když jsme se objednávali ke kr., tak jsem jí o ondrovi nic detailně nepsala, jen jsen jí přeposlala zprávu od jahnové. ale chápu, že chceš v tomto případě mít jasno a k tomu potřebuješ další názor. a myslím si, že vzdálenost brno-praha je poměrně zanedbatelná pro tvůj klid v duši.

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek aha, takže jako nesdílel ale doted..rovná se= ukazuje na věci, který ho zajímají a chce po tobě odpověd...měl by to dělat fakt aktivně a často 😉

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek víš co, ono to písmený fakt zkresluje, takhle jak mám těch pár dětí, tak třeba co psaly maminky, tak pak realita byla úplně jiná...protože ony to prostě vidí jinak, než osoba nezávislá 😉 takže fakt jako těžko říct, určitě bych šla i k jinýmu psychologovi 😉

lenajsek
11. čer 2012

@romana Ahoj, jak jsem psala, dg. nemáme černé na bílém, řekla, že by se ráda mýlila, ale že podle toho co viděla a co jsem jí napsala, tak že to vidí takhle... ale že by stejně nechala udělat to neurologické vyšetření.
Spíš se s námi chtěla domluvit, jestli bychom přišli i na další návštěvu, jestli se to i za pár měsíců potvrdí. Říkala, že se něco změnit může, ale že si spíš myslí, že to půjde tímto směrem... fakt si nevymýšlím...

lenajsek
11. čer 2012

@sisstin No, to právě jsme si už kdysi psaly a mám pocit, že jsi právě psala už tehdy o Kryštůfkovi od dadlenky, že to taky tak dělal, že ukázal jen na to, co jeho zajímalo, jak kdyby už měl tu věc zapamatovanou a chtěl mi to jak kdyby ukázat...

romana
11. čer 2012

@lenajsek nene, tak jsem to vůbec nemyslela, že si vymýšlíš...to jsou ty písmenka. spíš že ji znám trochu jinak, že bývá opatrnější a že mě to právě překvapuje takto natvrdo, navíc u tak malého chlapečka.

lenajsek
11. čer 2012

@romana Upřímně, taky mě tím zarazila, proto jsu z toho taková na větvi... Ale fakt říkala, že spíš si myslí, že u něj to tak bude, nepřipustila právě ani žádnou jinou variantu, jako dysfázku, ADHD a pod...

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek jo, on snad jako sdílení měl v pořádku, akorát začal pozdě...ale třeba nevim, jestli to bylo tak aktivní a častý jako např. u Tygra, on to dělal fakt POŘÁD, pak to akorát vyměnil za slova a ted říká "mami, podívej se"...oni někteří autíci sdílí, ale jak jsi psala, jen na věci, které je zajímají, nebo jen na věci známé...Tygr ukazoval prostě na vše 😉

smardik
11. čer 2012

@lenajsek ahoj ted to dočítám a vím jak se cítíš ale neztrácej hlavu, Jahnová se může mýlit. a třeba k těm rituálům, Tomík je má taky, jinak je to s ním děs-nemá rád změny, třeba v jeslích nedávno strašně brečel, nočník nebyl na místě kde měl být a on jinde čůrat nebude, do jiného nočníku taky ne-dneska jsem do stacionáře brala náš, do jiného by našel, nové věci přijímá strašně a autista není

sisstin
autor
11. čer 2012

ale to se prostě fakt takhle nedá no...jedna věc je, jak to fakt vidí nezávislé okolí, další věc je, jak se to dítě projevuje celkově a hlavně proč...xy dětí může mít stejné příznaky a nakonec diagnozu bude mít každý jinou....ale fakt jsi mě překvapila, u vás by mě to nenapadlo vůbec 😕

lenajsek
11. čer 2012

Holky, moc díky!!!! Fakt nás objednám ještě k jinýmu psychologovi, asi ke Kamile, do novýho roku čekat nechci... ale až třeba za měsíc dva, ale určitě půjdem i jinam, fakt jsu z toho docela paf...
Souhlasím s váma, jste zlatý!!!! Já pevně věřím, že klasický autista není... moc bych si to přála.

@sisstin S tím naším zvláštním sdílením, to může být narušené auti spektrum, nebo něco atypického, že...

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek jj, ale taky špatně sdílejí děti s narušeným porozuměním 😉 každopádně pokud dítě nesdílí normálně aktivně a často ( a je nemluvící), tak to většinou na nějakou poruchu auti spektra nebo porozumění fakt svědčí 😉