Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
9. črc 2012

@sicinka jj, jako OVR určitě diagnoza je taky 😉 není to jako, že jen tak lážo plážo...ale samozřejmě oproti VD to je lehčí postižení. Ale já to vidim v té školce, tam je dost dětí s OVR a hodně dětí mluví fakt normálně až kolem těch 5-6let 😉 takže to taky určitě není "vyhraný" za rok, když je to nějaké těžší OVR 😉

zuzana76
9. črc 2012

@sisstin no neviem, nemyslim,ze caka odpoved, je to take neurcite a to je naozaj zle tie echolalie? som citala,ze to moze byt v rannom detstve, ked sa uci rec

sicinka
9. črc 2012

@filmuska_01 my máme oblečky vesty mi příjdou trochu mín bezpečné 🙂 ale je to věc názoru. Já mám ještě jeden obleček od jiné firmy a ten je levnějsí a funguje uplně stejně. Pokud by jsi ho chtela opravdu porizovat tak se ti kouknu doma a napíšu značku. Letos na jaře je dokonce měli v Lidlu v akci na plazové oblečení a tam byl jen za 400 Kč, takže jsem se zásobila 🙂 ono třeba to moře je docela ničí.

sisstin
autor
9. črc 2012

@zuzana76 no děti opakují, to je normální...ale je to tak, že dospělý něco řekne a dítě to zopakuje 😉 to je opravdu běžný...ale echolalie je opakování určité věty v určité situaci, která ale nemá komunikační záměr...tj. dítě to řekne, ale vůbec ho nezajímá odpově´d 😉

sisstin
autor
9. črc 2012

@zuzana76 příklad, dítě s VFA: vyjde ven a fouká vítr a chlapeček řekne: foukej foukej větříčku, shod mi jednu hruštičku 😉 prostě si k určité situaci atd. zafixuje nějakou větu, kterou někde slyšel a pak ji používá... 😉

zuzana76
9. črc 2012

@sisstin trenujem, niekedy vie, niekedy nevie

sicinka
9. črc 2012

@sisstin on se hlavně mění skokově, dělal to tak u všeho nevím proč mě to tak vadí u té řeči porozumění. Prostě na dovolené s ním máma zkoušela vytleskávat písničku, co milujou její klienti a on to najednou začal dělat s ní a jak jsem psala postupně z toho je snad 20 písniček a básniček, nejdnou ho baví spadla lžička, berany duc atd co VŽDY odmitl. Takže jsem si připadala jako blbec, já to s ním zkouším milionkrát a nic a najednou se rozjede s babičkou 🙂 Ale je to fuk jsem ráda že nebude ve školce za úplnýho mimoně, jen částečného.

zuzana76
9. črc 2012

@sisstin tak takto som to neskumala, ale vacsinou to opakuje po niekom , alebo teda, ked niekto odide prec , tak povedal, kde ides? vsimli sme si to len asi par dni dozadu

jolinka
9. črc 2012

@sisstin no nas poslala neurologicka..kvoli febril krcom...ze keby mal naaaahodou skrytu epi tak sa to moze prejavit oneskorenym vyvojom,,,
epi sa ale nepotvrdila

jolinka
9. črc 2012

@sicinka no mne prva dcera {standartnen hovoriaca} vedela farby po tvrdom a vytrvalom drile na 3 a tristvrt roka, 5.5 rocna este nevedela ani mechanicky odriekat ciselny rad do 5. by som sa sustredila na ine veci ako farbny...tam kde vidis ze je pokrok a a ma vyznam ho ucit.

filmuska_01
9. črc 2012

@sicinka ty tusim pises o nasej Dade,to iste ponukam riekanky od roka a pol, a chytila sa az nedavno, za tyzden ich vedela asi 10,teda nie vsetky slova,ale melodiu a rym+dake slova. predtym nic,nezajem.
ja mam pocit ze kym dieta nie je na urcitej urovni ide to akoby mimo neho, tak mi to vysvetlovala logopedicka, ona mi aj poradila kedy zacat znvou tie riekanky.
Tes sa z toho, ze vie nieco nove. 😎

sisstin
autor
9. črc 2012

@zuzana76 právě echolálie by to byla v tom případě, kdyby to prostě říkal při odchodu a nezajímala ho odpověd...díte, které to říká komunikačně se prostě bude ptát tak dlouho, dokud mu to ta osoba (nebo jiná osoba ) neřekne. Dítě, které to má jako echolálii to prostě řekne a tím to pro něj hasne, odpověď ho vůbec nezajímá 😉 prostě má zafixované, že se to tak říká a tím to pro něj hasne 😉 ale jako takhle po netu fakt těžko říct, tak uvidíš, co vám řekne v těch 2,5...to je myslim ideální věk pro diagnostiku 😉

@jolinka jj, to jsou zrovna ty příklady, kdy je každý dítě prostě jiný...někdo umí barvy a čísla od tří let, někdo od pěti..ale furt jsou to prostě běžný děti, které jsou v něčem lepší a v něčem horší, ale jsou prostě v celku průměrné 🙂

sisstin
autor
9. črc 2012

@filmuska_01
@sicinka u nás říkanky a písničky furt nula bodů, jako občas zapěje nějakou znělku z YT...když to z něj hodně doluju, tak umí pár úryvků z básniček a písniček, ale z jeho strany těžkej nezájem....no dysfatik no 😝

sicinka
9. črc 2012

@jolinka děkuji za info jsem myslela že 3/4 roku je docela dlouhá doba a pořád se mám co učit 🙂 Já na ty barvy nějak netlačím pořád děláme různá třídění (špendlíky, lepítka na reálné věci, navlékání na chlupaté drátky dle barev) ale samostatně stále nic. My tak nějak přijde, že každé dítě tady něco umí nadprůměrně číslice, písmena,logico no a u nás je to holt pohyb 🙂 jen se obávám, že to je ve školce/škole moc zajímat nebude 🙂

jolinka
9. črc 2012

@zuzana76 dcera mala lahku poruchu porozumenia a spociatku tiez hlavne tie echo vety...take co casto pocula...tebars Dee tato {kde je tato?} spytala sa to aj ked sedel vedla nej a hladela na neho, ale aj ked nebol doma..vlastne necakala odpoved, alebo sme prechadzali kazdy den cez jednu rusnu cestu. ja som sa vzdy zastavila a povedala "stojime, ide auto"/...ona po case opakovala "ide ato" ale len na tejto ceste nie na inej a to i vtedy ked auto neslo...proste to porozumenie tam chybalo.

neskor sa ucila akoby kazdu vetu zlast, az hodne neskor prisli jej vlastne sponntanne vety a obmeny naucenych

sisstin
autor
9. črc 2012

@sicinka já si nemyslim, že by to tam učitelky nějak strašně řešily, že neumí barvy 😉 jako Tygr je tam v tomhle ohledu za Kinga (což zas v něčem jiným je nejhorší, jako třeba malování 😝 )..to mi např. posledně učitelka s očima na vrch hlavy říká, že mu říkala slova a on je tam skládal z písmen, nebo že tam řadil čísla postupně do 100 atd. On v tomhle je asi fakt lehce nadprůměrnější než takový běžný dítě jeho věku, ale zas v něčem je fakt pozadu - malba např. Neumí furt krájet nožem atd. Ale důležitý je, že prostě globálně je ve všem na svůj věk, už tam nejsou takový šílený propady, kdy jednu složku měl třeba o dva roky napřed, než tu druhou 😉

smardik
9. črc 2012

@sicinka Tom nadprůměrně neumí nic, aspon fakt mě nic nenapadá

sisstin
autor
9. črc 2012

jinak já a @smardik zítra odjíždíme k @dadlenka tak snad bude sranda 😀

jolinka
9. črc 2012

@sicinka no kati je nadpriemer asi len v kresleni..a aj v tom teraz uz nejde tak rychlo ako v mladsom veku, uz sa to zarovnava ku detom jej veku.

miawa
9. črc 2012

@zuzana76 Odpověď na otázky "Kde se spí?" "Čím se jezdí?" apod. by už měl znát. Ono se ti může zdát, že rozumí, ale není to přiměřené porozumění věku. 😉

Maty má těžkou smíšenou dysfázii a zpočátku to bylo stejné jako u @jolinka. Než začal tvořit vlastní věty a přestal opakovat ty naučené celkem trvalo.

@sicinka Maty umí nadprůměrně řešit logické a matematické úlohy. Ale že by to byl nějaký bonus se opravdu říct nedá. Protože tak i tak působí na okolí s tou divnou mluvou dost divně. 😠

A jinak si můžeš říkat, že je 3/4 roku hodně, ale hodně věcí se dítě prostě nenaučí do té doby, dokud na to nedozraje.

alecramka
9. črc 2012

@adosek27 No,určitě se nějak domluvíme,já s malým taky zase až tak na 100%nepracuju,začala jsem totiž nedávno chodit do práce,jak sebral stát ty rodičáky,tak jsem byla donucená jít pracovat,takže už na něho není tolik času a nejhorší je,že on má málokdy na učení náladu... Jinak mluví některé slova hezky,něktré hůře,ale na to,že přede dvěma,či třema měsíci měl slovní zásobu asi 60 slovíček,tak se teď docela rozmluvil a začíná sklonovat,dávat věty dohromady,ale jinak velice nic.Ještě si plete včera a zítra,ale barvy pozná a pravou a levou ruku také.Co nám moc nejde je zatím počítání a písmenka ani malování ho nebaví.Hrubá motorika se pomalu lepší,už si vyleze po žebříku na horní postel,ale dolů nesleze.Nevíš jestli existuje nějaká rehabilitace??Nám nikdo nic krom logopedie neporadil.Začínám tykat neva?Jinak jsem Marcela 😵

sisstin
autor
9. črc 2012

@alecramka rehabilitace existuje, ovšem je problém tam dostat dítě s dysfázií, páč málokdo ví, že je to problém hned po řeči motorický 😒 já jsem si nakonec sehnala rehabku soukromou, chodíme tam cca 3/4roku a pokroky fakt neuvěřitelný 😉

kdyžtak mi mrkni na blog, záložka "rehabilitace", jsou tam nějaký typy 😉 www.tichysvet.blogspot.com

alecramka
9. črc 2012

@sisstin díky za rady,ještě,že tady jsi... 🙂

sisstin
autor
9. črc 2012

@alecramka my už právě asi chodit nebudeme 😒 jdeme ted až 13.srpna a pak od září už reha nastupuje do práce, takže nevim, jak to vůbec bude 😖 každopádně mu to fakt pomohlo hodně, už je v tý motorice takovej průměr, dřív byl hrozný dřevo 😉 a hodně s tím šla pak dopředu i ta řeč 🙂 já hledala celkem dlouho, nás nikde nechtěli vzít, páč nemá žádnou "fyzickou" diagnozu, a dysfatici prej nejsou jejich cíloví klienti 🙄 tak mi pak logo dohodila tuhle svoji kamarádku. A bylo to i za pár šušnů (50Kč/30minut), jinde dáš za půl hodiny i 250Kč, když si to hradíš 😉

sicinka
9. črc 2012

@sisstin on by tygr mohl chodit na nějaké cvičení nebo tancování pro děti, sice to není přímo rehabilitace, ale když narazíš na dobrého lektora/trenéra tak mu to taky pomůže 🙂 Jinak si užijte výlet myslím že veselo bude určitě.

sisstin
autor
9. črc 2012

@sicinka uprímně, já si ho na žádným kroužku furt představit neumim. Jak by tam jako sám fungoval mezi normálníma dětma atd. 😉 😒

zuzana76
9. črc 2012

@miawa to ukaze, kde spinka babika, ukazal postielku, co lieta, ukazal lietadlo, samozrejme,ze to porozumenie by malo byt podla mna lepsie, nieco tam bude, len dufam,ze nie autizmus

sisstin
autor
9. črc 2012

@zuzana76 ono to porozumění může ještě naběhnout do tří let, pokud to není, že by vyloženě nerozuměl vůbec (což není) a je to jen lehce opožděný, tak to fakt může být jenom celkově opožděný vývoj...fakt uvidíš, jak na tom bude v těch 2,5letech 😉 na autismus se zatím vyprdni 😉

adosek27
9. črc 2012

@alecramka Jasně,že nevadí,já jsem Zuzana.Na rehabilitaci mi bylo řečeno,že nemáme nárok a nějaká soukromá u nás vubec neexistuje,takže máme smulu...Vojta právě mluví v dlouhých větách i souvětích,používá všechny časy,dokáže vyprávět i nějaký kratší přiběh,občas použije špatnou předložku nebo špatny tvar slova,ale hodně patlá a někdy jakoby huhňá,slovní zásobu má bych řekla k věku.Barvy umi od tří,počítá do 15, sčítá do pěti, písmenka ho nezajímají.Co chodí do školky pořád si něco prozpěvujě, vykládá básničky,takže pamět má asi v pořádku.Někdy mám pocit,že by mohl mít jen OVŘ,ale ja nejsem odborník..

hrusti
9. črc 2012

@sisstin
@sicinka Souhlas se @sisstin ... naše pediatrička mě upozornovala, že nás čeká práce a logopedie tak do 6-7 let. Já se tedy přiznám, že když nám Kr. sdělila diagnozu, tak jsem si naivně myslela, že to je otázka tak 1 roku, ale ne na takhle dlouho 🤐

@sicinka My jsme ty barvy pilovali taky docela dlouho ... na barevné mozaice, legu, při kreslení na pastelkách atd. U nás nastal zlom, když jsme zkoušeli na www.hraveuceni.cz kviz s rozpoznáváním barev. Chtěl to pořád hrát a najednou se barvičky naučil. Sice je pojmenovával patně (oranžová = pomerančová, červená =jahoda atd.), ale začal je rozeznávat. U nás to správné pojmenovávání barev začíná naskakovat až ted 😉

@sisstin
@smardik Užijte si výlet!

Jinak my ted logo cvičení trošku flákáme. Malý je ted hodně venku a děláme jen občas, když chce Logico nebo MiniLuk. Baví ho Krtek Barbora, už máme půlku "hotovou", druhou půlku nemám nafocenou. Příští týden nás čeká na poradna pro hyperaktivní děti, tak vám pak písnu, jaké mám z toho dojmy.