Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
9. črc 2012

@adosek27 on ten rozdíl mezi těžším OVŘ a hraniční dysfázií je už téměř neznatelný 😉 (co se týče řeči samotné) vám to diagnostikoval kdo? 😕 Jako Tygr mluví asi stejně jako tvůj chlapeček, ted už, ale u nás je ta výslovnost opravdu katastrofální, to vy jste na tom 100% lépe 😉

@hrusti on pak ten rozdíl je asi v tom, že při OVR moc nehrozí ty různé dys poruchy a pak už je to fakt o tom, že to dítě v 6letech mluví třeba jako 5letý, ale tak to už nikdo nepozná že 😉 jako u Tygra je patrný hned, že má těžkou vadu řeči, na první poslech, což už OVR zas tak není. Jinak teda cizí lidi začínaj říkat, že jako krátký věty mu celkem rozumět jsou, problém jsou souvětí nebo už něco delšího, ale i tak to je úspěch celkem 😝

redangel32
9. črc 2012

Ahojte.
Trosku davnejsie som prispela do tejto temy. Syn ma 3r a 3mesiace. Od septembra navstevujeme logopedicku, psychologa (5x), sestricku,ktora ma na starosti pohybovu stranku. Syn nerozpraval vobec,resp. iba svoju tahlaninu,nezdielal. Vo vsetkom bol a je dost pozadu. Myslela som si,ze po roku nam niekto urci aj diagnozu. Ale s tou sa tu nikto zatial neponahla (zijeme v zahranici). Takze dodnes neviem co mu vlastne je. Stale to prisudzuju k dvojjazycnosti, ked sa pohne jazyk pojde aj ostatne ako je porozumenie atd.
@sisstin spominala si mi,ze vsetko ma svoju postupnost....velmi ma mrzi,ze mi tu nikto take nieco neporadi a ani ako postupovat. Drobec zacal zdielat,ale nie vzdy. Nevedel na slovo ANO pokyvat hlavou,teraz to spravi sem-tam,ale velmi komplikovane. Bud zacne skakat aby sa mu hlavka kyvla dopredu,alebo si uchopi hlavu rukami a silou si ju tlaci dopredu. Ja na nom badam auti znaky. Psycholog to vylucil.
Pred mesiacom sa mu trosku rozviazal jazyk a zacal opakovat po nas = tičko-tričko, auto- atičko,rozpravočka- pavočka. tak som sa velmi potesila,ze uz to pojde. No nastal zlom a sme tam kde sme boli predtym. Ziadne slova,len zlostenie sa nad vsetkym a plac. Opat ee a eee. Ale zmena v pohybe a to striedanie noh pri chodeni po schodoch. Jeden doktor sa vyjadril,ze jedno moze napredovat a druhe stagnovat.
Som sklamana z logopedicky,pretoze si myslim,ze ho nevie zaujat. (mozno je to jazykom) Ked prideme k nej tak maleho zabavam ja s nejakymi kockami.Ona medzi tym komunikuje s mojim priatelom co a ako postupil syn za ten mesiac. Potom mu nieco ukaze,opat prehodi rec s oteckom. No a po 15min. syn chce ist prec a je po nejakej spolupraci. Myslite si,ze je to ok? Uz som aj premyslal,ze syna nechat s nou sameho a potom komunikacia rodic-logoped. Alebo je to potom uplna strata casu.
V skolke logopedka navrhla aby mu ucitelky spravili obrazok ked idu napr. von. (logopedka spolupracuje so skolkou). Len rodicom doposial nic take nepovedala......a viem sisstin,ze si to odporucala aj ty.
Zatial ma odlozenu predskolsku pripravu,po pol roku sa bude opat posudzovat stav ci ho zaradia este do pripravky,alebo uplne odlozia o rok.

adosek27
9. črc 2012

@sisstin Diagnostikovala nám to logopedka,hned mě potom uklidňovala,ať to neberu nijak tragicky,že je to jenom lehčí forma.Na srpen jsem Vojtu objednala do Brna na LOGO kliniku,tak doufám,že mi řeknou něco bližšího...

nelaja
9. črc 2012

@redangel32 Fu,ta logopedka asi nebude vyhra.ked mate takyto problem,asi aj ta dvojjazycnost by sa mala nahradit len jednym jazykom.Byt tebou,nabehnem na obrazkovu komunikaciu aj doma.voks,alebo nieco podobne.cudujem sa,ze to nenapadlo uz skor logopedku.u nasej logo je to tak,ze ak diet a po cca 4-6mes. Terapii nezacne pouzivat slova na komunikaciu,nabieha sa na voks.kartickami nic nepokazis, a este-hladala by som inu logopedku

sisstin
autor
9. črc 2012

@adosek27 já už to tu psala, logoped fakt není způsobilý tu dysfázii diagnostikovat (i když dost se píše, že u tý expresivní jo, ale fakt ne), on fakt neposoudí, jak je na tom to dítě celkově, to může jen psycholog....no uvidíš, co vám řeknou v tom LOGU, v poslední době neznám fakt nikoho, kdo by tam byl spokojený...bohužel 😒 ale tak zas u vás fakt určitě půjde o lehkou formu, takže ta práce jako bude dost podobná jako u OVR... ty s "papírem", že má dysfázii někde operuješ nebo nemáte nic a řekla vám to jen slovně? 😕

@redangel32 ono s tím kýváním ano- ne může být mimo toho komunikačního problému i problém motorický 😉 právě syn si taky tu hlavu musel držet, aby s ní kývnul...a jakmile začal mluvit, tak prostě říká "jo" a nekýval...a ted, jak se mu ta motorika dala do pořádku, tak najednou k tomu slovu celkem často i kývá a kroutí hlavou. 😝 s tou ztrátou slov, to je teda celkem fakt špatný, to by mohlo značit autismus. A právě logopedka by ho měla umět zaujmout, nemělo by to být o tom, že bude mluvit s tebou a dávat ti nějaký rady, měla by fakt pracovat s ním. Nevím, kde žijete, ale nedávno jsem viděla fakt dost dobrý video z komunikační terapie (mluvili anglicky), a tam bylo fakt úžasně vidět, že ten terapeut tomu fakt rozumí a přitom to předvedl v podstatě na úplné banalitě 😉 A určitě fakt začít VOKSOVAT, to vám pomůže hrozně moc... jak on je na tom v těch kognitivních věcech (barvy, tvary, logický myšlení, malování atd.)? 😉

nelaja
9. črc 2012

@redangel32 Pre Vas teraz nie je podla mna podstatne, ze nehovori, ale ze sa nedokaze dokomunikovat a z toho mate afekty, place a jedy. Urcite sa zmiernia, ak skusite obrazkovu komunikaciu. Sisstin ti urcite napise ako na to. Ja teda obrazky nepouzivam, dcera sa prave po logoterapii rozhovorila, rec je dysfaticka, ale dohodneme sa, aj ked aj u nas je stale problem s porozumenim zlozitych viet a abstraktnych pojmov. Pred logoterapiou sme mali cca 20 slov, teraz uz nepocitam - asi 350-400 a spaja slova do kratkych dvoj, trojslovnych spojeni. Ma 31 mesiacov. Ale teraz sa aj ja chystam na kartickovy rezim dna, aby pochopila take abstraktne pojmy ako dnes, vcera, zajtra, rano, na obed, vecer. Mne sa zda, ze za tych skoro 10 mesiacov vasa logopedka neurobila nic

nelaja
9. črc 2012

Ahojte, chcela som sa spytat. V case, ked dcera horsie hovorila, resp. skoro vobec nehovorila, tak pol roka dozadu, ak chcela pomenovat nejaku vec, co videla, tak sa mna otocila, ukazala prstom a povedala To,TO,TO- asi v zmysle co je to. Odkedy s nou intenzivne robim, v kuse do nej hucim, opisujem, komentujem,ukazujem,prestala to robit. Zdiela pozornost, ale iba na veci co ju zaujmu, teda v zmysle, ze aha pozrite vidite tam lietadlo, vtacika, auto, motorku.......Ohlasi to slovom maminka, ocko, vtacik, a pod. Proste ju nove veci nezaujimaju. Strasne by som chcela pocut otazku co je to, ale ona sa nic nepyta. Je to normalne? Alebo mam za tym zas hladat nejaky auti znak.

sisstin
autor
9. črc 2012

@nelaja no hele, jako v tomhle věku "včera, dnes, zítra atd." fakt znát nemusí 😕 slovní zásobu máte fakt k věku určitě 😉 jestli toho po ni nechceš jako moc v tom porozumění, zas 2,5roku staré dítě se v nějakých složitých větách fakt ztrácí 😉

sisstin
autor
9. črc 2012

@nelaja no Tygr se začal ptát "co to je" kousek před 4.rokem 😉 on se teda na nové věci "ptal", ale prostě tak, že ukázal s tázavým pohledem a čekal na odpověď...ale jako vyloženě větu "co to je" fakt někdy před 4.narozeninama, on se do tý doby na nic ptát neuměl, ale pak se to rozjelo teda hodně...a ted se mě ptá různýma otázkama 1000x denně až z toho šílím 😝

nelaja
9. črc 2012

Je pravda, ze ja ked zbadam nieco nove, co si myslim, ze nepozna, tak jej to hned ukazem a pomenujem, tak neviem. Ona to slovo hned skusa po mne zopakovat, samozrejme so zlou vyslovnostou.

sisstin
autor
9. črc 2012

@nelaja ono "co to je" je prostě fáze v řeči, a fakt ji nepřeskočíš....Tygr se pak ptal i na to, co znal, tak si rovnou odpovídal, ale přeskočit to fakt nejde 😉 takže si nemyslim, že by se neptala kvůli tomu, že ty ji to řekneš první 😉

nelaja
9. črc 2012

@sisstin Tak na tom porozumeni podla mna musim pracovat stale, to nie je k veku. Dneska som s nou napr. robila moj prvy kviz, samozrejme pravidla nechape, takze sme len vkladali prstik a kontrolovali, ci mame saska na druhej strane. A napr. na otazku v com umyvame jahody, som niekolkokrat dostalo odpoved "jahoda". Teda neukazala sitko, cize nechapala otazku. Stalo sa to pri viacerych otazkach. K tomu vcera, dnes atd. samozrejme si to myli aj moja neter, ktora ma 4 roky a je zdrava. Chcem hlavne, aby mala Nela nejaku predstavu, co ju caka cez den, a popri tom, ak postupne pochopi aj casove pojmy, bude to len plus.

nelaja
9. črc 2012

@sisstin Tak snad sa raz toho "co je to" dockam. 😀.

sisstin
autor
9. črc 2012

@nelaja jj, tak to já s tím samozřejmě souhlasím, že je super mít režim dne a procvičovat porozumění, o tom žádná 😉 to jsem jako nemyslela, že to s ní nemáš dělat...jen jestli na ni třeba nemáš až moc velké nároky, to tu třeba řešila @sicinka že ji Dáda nerozuměl a pak psycholožka ji řekla, že na něj v tu dobu mluvila hrozně složitě a chtěla po něm věci, který prostě dítě jeho věku nechápe...ale těžko říct, to porozumění je fakt někdy hrozně těžký odhadnout 😉

nelaja
9. črc 2012

@sisstin Ved prave, to porozumenie je tazke odhadnut, ale stale mame aj my hysaky z neporozumenia. napr. jej nieco zoberiem z ruky, lebo ju chcem zapnut do autosedacky a obcas ma hysak, lebo nechape, ze jej to hned vratim, len mi to zavadzia, lebo sa to nezmesti cez pasy. Ale inak sa to porozumenie dost zlepsilo. V porovnani so stavom spred 7 mesiacov.

sisstin
autor
9. črc 2012

@nelaja víš co, ty hysáky můžou bejt, i když dítě rozumí, ale prostě to nechce akceptovat 😉 jako Tygr fakt od těch 2,5 rozuměl hodně dobře, ve 3 u fakt normálně a stejně jsou prostě věci, které akceptovat nechce. Já to tu psala nedávno, to už měl určitě skoro 4,5roku a prostě měli jít s dědou pro známky k nějakýmu chlapovi a táta tam volal, a on nebyl doma. Tak jsme to Tygrovi řekli, že prostě není doma, že je na chatě a přijede až zítra. A on ač tomu fakt rozuměl, tak prostě to nehodlal akceptovat a furt dokola mlel, že tam půjdu a at ho jako donutíme, aby přijel domů apod. 😅 😅 😅

čímž teda netvrdim, že tvoje malá nemá problém s porozuměním, klidně může mít...ale v tomhle věku můžou být ty hysáky v určitých situacích, i když dítě rozumí 😕

miawa
9. črc 2012

@nelaja Když bude mít ten režim dne, tak právě pochopí, co ji čeká. To je jasný, že nebude rozumět tomu, když řekneš "Po obědě pojedeme nakupovat." Takhle uvidí obrázek oběd, za tím obrázek nakupovat a má hned jasno. 🙂

A fázi "co to je" opravdu přeskočit nejde. Jen je často rozdíl v tom, že "normální" děti mají tuhle fázi fakt krátce, děti s poruchou komunikace později a dlouuuuuuho. 😀

redangel32
9. črc 2012

@nelaja ja si tiez myslim to iste. Ze ten rok stal za nic. Ale ona povie,ze napreduje. Nuz neviem kam,ale asi len tazko k reci. Oni su tu hrozni diplomati. Aj keby nic nespravila bude tvrdit,ze je dobre.
@sisstin zijeme v Irsku. Ako ako je na tom v "kognitivních věcech"...kedze nepovie tak neviem. Ale ked mu poviem kde je cervena tak sa bud trafi alebo nie. Podl mna nic moc. Tvary ulozi (puzzle). Kreslenie to su iba haky baky. Nic konkretne. Mozno aj preto,ze kresli do omalovanky.

sisstin
autor
9. črc 2012

@redangel32 počkej, já vylovim to, co chtěla Kr. po Tygrovi, když měl 3,5roku 😉

hele, tak:
nápodoba tahu- nakreslíš vodorovnou a svislou čáru, kolečko , dítě by to mělo po tobě napodobit
přikládání obrázků ze dvou částí, dítě má nejdřív jednu část vertikálně, druhá půlka je stejná jako ta první (třeba rozpůlený medvídek). Potom to má horizontálně, druhá půlka je jiná než ta první (třeba přikládá nohy zvířatům různým)
logické doplnění toho, co chybí: např. zajíc bez ucha, vozíček bez kola atd.
složit třídilné puzzle
porozumění řeči "co nám měří čas, na čem maminka vaří, který zvířátko nám dává mléko atd"
složení tvarů ze dvou částí, např. kolo ze dvou polokoulí, obdélník ze dvou trojúhelníků
nápodoba stavby dle kostek, terapeut postaví mašinku, most, schody atd., a dítě to staví dle něj

lenajsek
9. črc 2012

Ahoj, jen ještě nakukuju, než půjdu na kutě...
@redangel32 Ahoj, tak tu obrázkovou komunikaci taky jednoznačně doporučuji, my s ní se synem začínali ve dvou letech, kdy nám ji doporučila logopedka (paní z rané péče, co k nám jezdí domů, něco jako logoped) a od té doby je to fakt lepší, vezme kartičku a donese to, co chce... u nás to funguje hlavně na podstatný jména, na slovesa se nikdy moc nechytal, ale teď už to je zas jiný, protože už mi taky hlavou zakývá, že Ano, něco chce, na NE kroutil hlavou už nějak taky po druhým roce... A taky si přidržuje hlavu, jak u Ano, tak u Ne a doteď nevím, jak ho to odnaučit... já mu to ukazovala, když jsem mu držela já tu hlavu a on to prostě od té doby dělá i s těma rukama... okolí se furt ptá, co to dělá a já už někdy nevím, co říct... 😝

@sisstin @dadlenka @smardik Holky, užijte si to! 😉

lenajsek
9. črc 2012

A ohledně pediatrů, souhlasím s holkama, co tady psaly, že je fakt docela umění a štěstí narazit na pediatra, kterej by se víc zajímal o celkový rozvoj dítěte, hlavě i o komunikaci a nečekal furt na něco, až se něco samo... 😉

sicinka
10. črc 2012

@sisstin a když to zpětně hodnotím tak nerozuměl jen jsem to neuměla poznat 🙂 ale jemu to porozumění prostě naskočilo a už u té Kamily byl podstatně lepší, od doby co naskočilo tak se zlepšuje furt a docela rychle, hodně mu pomohla ta školka. Ale to je zlepšení v řeči a pak je s ním prostě lepší dohoda pokud není unavenej tak se nevzteká, pořád se o usmívá vyžaduje pozornost. Co se týká logica, všech možnejch úkolů a tak tam to jde hodně hodně pomalu a navíc se mu nechce. Jo a k těm barvám on jich rozliší 12 na spektru, na logicu je jich 8, ale jakmile je to opačně nula bodů ani ty základní.

adosek27
10. črc 2012

@sisstin Ahoj,papír mám od logopedky,využili jsme ho jen na foniatrii a neurologii(vysledky byly negativní).Byli jsme taky u psycholožky,ta mi řekla,že dysfázii nemá,protože porozumění má v pořádku 😝 .Nic o tom nevěděla,ani netušila,že je expresivni a receptivní dysfázie...Jiného psychologa jsem už ani nezkoušela.
Vždycky jsem si myslela,že je syn pravák, ale poslední dobou si všímám,že někdy maluje levou rukou,lžičku taky někdy drží v levé.Muže to mít nějakou souvislost s dysfázii?Když mu dám dalekohled, drží ho v pravé ruce,ale dívá se levým okem.Slyšela jsem něco o skřížené lateralitě,ale moc toho nevím.Muže do být nějaký problém a dá se s tí něco dělat,nějak trenovat?Moc ti předem děkuju za odpověď.

lenajsek
10. črc 2012

@sicinka Kdy jste byli u Kamily vy? 😉 To je super, že je porozumění lepší, že se i míň vzteká.. jako je dost možný, že Lukin taky ne všechno rozumí a proto se víc vzteká, ale kdo ví, co za tím je všechno... Mně se taky zdá, že docela rozumí, když děláme kartičky na porozumění, tak mi přijde, že ví, která bije a ukazuje správně, ale taky nemusí rozumět vše, že...
A kdy jste začali dělat Logico? Já ho fakt asi nechám až na ty třetí narozeniny, stejně je to docela drahý, tak to dostane k narozkám...

A ještě k té pravé nebo levé straně, tak Lukin to má taky jak kdy, klidně vezme tužku do pravé i do levé ruky, lžičkou jí hlavně s levou rukou, ale najedl by se i s pravou, ukazuje taky oběma, mává taky oběma, ale víc pravou... tak nevím, jestli se to ještě vystříbří, nebo je to taky k nějaké poruše...

sicinka
10. črc 2012

@lenajsek v tom březnu, právě Dáda v té době moc nespolupracoval, ona nás nechala si spolu tak 10 min hrát jen nás pozorovala, ptala se mě a pak šel ke stolečku dělat úkoly. No a tam vydržel tak těch 10 minut 🙂 Jinak s tím jestli něco dělá protože je vzteklej nebo tvrdohlavej já si taky myslela, že ho třeba ty písničky nebaví a nechce je dělat. A on k nim prostě asi nedospěl, jako najednou chce dělat vařila myšička, berany duc a tak dřív max jednou a zdrhal pryč, teď si to celé odříká pak si zatleská zasměje se tomu a dožaduje se ete. A jako buď mu skončilo období vzdoru nebo je to tou komunikací, ale je to s ním o 100% jednodušší. Na dovolené jsme byli po roce a bylo to uplně jiné dítě (třeba jen to že sleze z mašinky, když mu řeknu že nemám penízky, dříve by to byla scéna a nesla bych ho odtamtud.

sicinka
10. črc 2012

@lenajsek jo a Luky klidně rozumět může mnohem lépe než Dáda. Ono to že uměl víc slov neznamená že rozuměl dobře, nidy neměl takovou tu snahu komunikovat jako popisujes u Lukyho. Proto mi furt nesedí ten autismus, ale asi to chce fakt počkat až bude starší.

alecramka
10. črc 2012

@nelaja buď v klidu,já jsem to ještě taky nikdy neslyšela a tak bych ráda...nejsi sama a to bude mít malý 5.

alecramka
10. črc 2012

@adosek27 no,tak to vy jste na tom královsky,my máme opravdu tu těžší formu.

filmuska_01
10. črc 2012

caute , 🙂
dnes sme boli v centre reci po 2 mesiacoch a podla vsetkeho sa Dada zlepsila za toho obdobie o cca 6mesiacov v slovnej zasobe i gramatike.Porozumenie nam netestuju. Velmi ma to potesilo. 😀 😀
Dostali sme dalsie ulohy,t ak budeme cvicit. Okrem ineho mame pokracovat v tych recnovankach.
Problem su vety, vacsinu viet ma 1slovnu max 2slovnu, vlemi zriedka 3slovnu a pri jej slovnej zasobe by sa to malo zlepsovat. Takze trening.

Bola som tak optimisticky naladena ze som spytala ako to vidi do buducna, ako dlho budeme potrebovat logopedicku starostlivost a dostala som skor vyhybavu odpoved, tak asi to nebude take lahke.Akosi ma prepadol osial, ze ked uz opakuje spontanne slova a tak bude to ako u standardneho dietata coskoro,ale nebude asi.

ziadne ulohy,len hra, bez ciela, pre radost. Byt mama a nie ucitelka.

filmuska_01
10. črc 2012

aha,nasla som celkom zaujmavy clanok o detskej reci i rozne napady ako rozvijat rec,mozno vas zaujme.
http://www.dckvietok.com/nastenka.php