Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
30. črc 2012

@margareta76 - jinak já se teď zrovna už pěkných pár dní snažím Jiříka naučit říkat "nahoru" - pořád říká jen "horu", už si občas i vzpomene sám a řekne aspoň "na horu", nebo třeba říká "jseme" místo "jsme" apod., doteď třeba říkal "mami dívej" a teď už to vylepšil a říká "mami dívej SE". Výslovnost se mu nás poslední dobou hodně zlepšila, ale ta gramatika ještě nic moc, i když malé pokroky taky pořád jsou. Třeba teď si tu hraje s vláčkem a říká "vlak stop ani ne tady" (vlak tady ani nezastavil), ale někdy už se mu povede i úplně bezchybná delší věta. Chce to prostě čas...

margareta76
30. črc 2012

@krystalka: A kolko ma prosim ta Jirik presne rokov? Nas ma 4 roky a 3 mesiace.

krystalka
30. črc 2012

@margareta76 - Jiřík je začátkem března, takže za chvíli bude mít 4 roky a 5 měsíců, u nás se ta řeč rozjela nějak víc až letos v lednu a od té doby jde docela rychle ve všem dopředu. Na logopedii chodíme pravidelně už od loňského září, ale teprve až okolo Vánoc se začalo něco dít a po Novém roce měl nějaký raketový start 🙂 . Jinak on ve 3 letech říkal max. dvouslabičná slova (měl dohromady i se zvuky zvířat asi 40 slov) a teprve velmi pomalu začínal spojovat dvě slova. Kolem 4. roku začal po nás všechno opakovat a teď už máme i čtyřslovné věty, ale delší větu zatím po nás většinou ani nezvládne zopakovat, natož aby si ji zapamatoval. Ale poslední dobou už mu docela rozumí i cizí lidi (i když ne všechno), ale ještě o Vánocích mu nikdo nerozuměl vůbec nic 😒

sisstin
autor
30. črc 2012

tak Tygr řekne i 12slovnou větu, ale zas mu nerozumí nikdo mimo nás 😝 to je fakt u každýho jiný, on měl oproti třeba Jiříkovi velkou slovní zásobu, má i lepší gramatiku...ale zas Jiřík se rozjíždí bleskovým tempem a je mu rozumět, Tygr vyslovuje už tak rok stejně, v tom absolutně, ale absolutně žádnej posun...bohužel 😝

margareta76
30. črc 2012

@krystalka: A myslim, ze uz som niekde citala, ze chodi aj do skolky. Je to tak? Dobre si pamatam? 😉

sisstin
autor
30. črc 2012

@margareta76 jinak co popisuješ s tím "ddddd", tak to jsme nikdy neměli, prostě řekl to, co uměl...větu si v hlavě uměl vytvořit vždycky, nenahrazoval chybějící slovo nějakým zvukem...ale opravdu každé dítě s dysfázií je naprosto jiné 😉

margareta76
30. črc 2012

@sisstin: A keby Tyger povie 2 - 3 slovnu vetu, vtedy mu cudzi ludia budu rozumiet? Nas ked povie nejaku tu vetu bez ddddd - tak sa mu da celkom rozumiet, aj ked nie vzdy je gramaticky spravna.
Teraz sme zistili, ze pre neho je extra zlozite aby odpovedal na otazku. Opytam sa ho napr. Co je toto? (auto) A od neho chcem aby odpovedal: To je auto. Odpovie mi, ze - auto alebo je auto, ale cele spojenie to je auto je pre neho velmi narocne ☹

sisstin
autor
30. črc 2012

@margareta76 no @smardik říkala, že ty krátké věty mu rozuměla...a to fakt rozumí třeba i moje kamarádky...ty krátké věty jo, ale jakmile řekne souvětí, nebo víc vět za sebou, tak mu fakt nikdo mimo lidí, co jsou s ním denně nerozumí ani prd 😒

margareta76
30. črc 2012

@sisstin: Jeho slovnu zasobu tvoria hlavne podstatne mena a par slovies. A kedze sloveso je potrebne takmer v kazdej vete a on zrovna to sloveso, ktore by bolo vhodne pouzit nevie, nepozna ho tak na "vyplnenie" vety pouzije to spominane ddddd. V poslednom case sa u neho zlepsilo aspon to, ze vie zopakovat slovo, ktore po nom chceme, nie vzdy si ho samozrejme zapamata, ale aspon ho zopakuje po nas.

sisstin
autor
30. črc 2012

@margareta76 no prej slovesa dělají dysfatikům problém, to zas třeba konkrétně Tygr měl rozvoj podstatných jmen tak nějak nastejno se slovesy.. 😕

sisstin
autor
30. črc 2012

@margareta76 Tygr zas neuměl dlouho tvořit otázky, do téměř 4let se prostě na nic neptal 😝 pak okolo 4. narozenin začal "co to je, kde to je"..pak 4,3 "jaký to je atd." no a ve 4,5 "proč"...a teď se ptá milionkrát denně a z toho jeho "ok?" (proč) jsme už všichni mrtvý 😅 😅 😅

filmuska_01
30. črc 2012

@margareta76
moja dcerka pouziva take pomocne eeeeeeeeeeemmm,normalne ako pises,ak je vo vete a prilsi dlhe ci nezname slovo nahradi tym, casto to doplni gestom take pohodenie rukou,akoze dovtip sa mama.Nerobi to nejak vlemi casto, ja zopakujem tu vetu aj s tym vhodnym slovom,akoze co chcela povedat..

iank na slovesach popracujte, bez nich sa veta neda .Mnesa velmi osvedcilo to neustale 1 -2 slovne komentovanie az do zblaznenia pri dennej cinnosti.

a to jednoslovne odpovedanie na to som sa posledne pytala logopedicky nasej 😉 a vraj je to normalne ,deti zvlast ked im hovorenie robi problemy hovoria co najjednoduchsie.Mala na to aj daky odborny termin dokonca.
odpoved je spravna to je dolezite. Udajne casom sa to zlepsi.

filmuska_01
30. črc 2012

@sisstin to je zaujmave s tymi otazkami u nas jedno z prvych slov bolo - ťoťo a spolu s ukazanim znamenalo otazku Co je toto.

sisstin
autor
30. črc 2012

@filmuska_01 no ono "co to je" je úroveň dvou let, což fakt Tygr měl až ve 4letech. On jako měl oproti dvouletýmu dítěti velkou slovní zásobu, ale ta řeč po gramatické stránce a po užití byla skutečně do 4 let tak na dva roky 😉 no pak se to od těch 4let hrozně hnulo po té gramatické i obsahové stránce, a teda ted naposledy u Kr. v 4,7 roku měl řeč na +-4roky.... 😉

filmuska_01
30. črc 2012

@sisstin diky za vysvetlenie, u nas to bolo po 2roku blizsie k 2.5,ale fakt vtedy mala asi 25slov a jedno znich toto. a mozno aj preto ze baby su zvedavsie. 😉

margareta76
30. črc 2012

@sisstin: Najskor chceme (ked je dietatko este male) aby uz konecne chodilo a ked zacne, chceme, aby si uz konecne sadlo a sedelo (aby tolko nebehalo). Potom chceme aby dieta sa uz konecne rozrozpravalo (aby sa konecne pytalo) a ked zacne potom chceme aby bolo uz konecne ticho 🙂

sisstin
autor
30. črc 2012

@filmuska_01 no to on jako se "ptal" od dvou let, ale prostě to bylo, že ukázal, udělal "eee" a s otázkou v očích se na mě podíval. Ale přímo formulaci "co to je", to prostě říct neuměl...takže když pak začal, tak si i rovnou odpovídal, páč samozřejmě věděl, co to je...ale ona ta fáze přeskočit nejde 😉

@margareta76 víš co, on je Tygr v tomhle extrémista....nejdřív neukazoval, a pak když začal, tak fakt 1000000x denně furt a furt, neptal se "co to je" a když začal, tak furt...a to samý "proč", já vim, že se na to děti ptají...ale on je schopnej se ptát "proč" donekonečna furt na stejnou věc, ono to fakt leze na budku 😝

filmuska_01
30. črc 2012

@sisstin ahoj, s tigrikom je to take intenzivne tie fazy reci, co si vsimam,akoby naplno.
a ako by zareagoval ak sa ho ty spytas co si o tom mysli preco ? polozit tu istu otazku jemu.skusall si to? odporuca sa to aj u beznych deti na rozvoj myslenia, chapania kauzalnych suvislosti.
Nie je to o nic jednoduchsie, ale ja som sa vzdy dozvedela vtedy zaujmave veci u deti,co by ma ani nenapadli.

margareta76
30. črc 2012

@filmuska_01: Ja som doteraz od neho ani nevyzadovala odpoved celou vetou, stacila mi iba jednoslovna odpoved; ale teraz ako chodi do Dialogu tak tam to od neho vyzaduju. Davaju im domace ulohy, kde treba cvicit odpoved celou vetou. Napriklad vcera sme sa ucili, ze co plava a co lieta, musel odpovedat (podla napisaneho vzoru): lod plava; lietadlo lieta... a normalne som sa dostala do pomykova, ze co odpovedat na otazku, ze ci list zo stromu plava alebo nie 😉 🙂

filmuska_01
30. črc 2012

@margareta76 no teda ani ja neviem,ci list plava 😉
tam to je asi kvoli tym slovesam ,tvorba viet-podmet-prisudok.

sisstin
autor
30. črc 2012

@filmuska_01 no to jsem zkoušela a buď teda něco odpoví, ale neumí říct "protože xy", nebo (což je nejčastější) řekne "já nevim" 😅 😅 😅 vět s "protože" umí říct pár a jsou to takové jakoby nacvičené věty 😉

filmuska_01
30. črc 2012

@sisstin aha, takze sam nehlada odpoved ani ked mu napovies ?
pre neho je asi tazke spojit premyslanie a verbalnu odpoved hned aj ked to vie,vsak.

sisstin
autor
30. črc 2012

@filmuska_01 no já mám pocit, že přesně jak píšeš, dalo by mu to velkou práci a okamžitě jde do stresu a začíná bejt nervozní, tak radši řekne, že neví 😉 je to tak, že on když mluví sám od sebe, tak mele pantem...ale když se ho na něco ptáš, co třeba jako úplně nezná nebo o čem moc nemluvíme, tak aby na to nějak odpověděl, to už je celkem problém....a samozřejmě se to zhoršuje, když se ho na něco ptá cizí člověk....ale v tom se teda zlepšil, třeba když jsme byli u Kr. ve 4letech a měl pojmenovávat obrázky, tak neřekl ani ň (ač normálně ta slova říká), minule už je řekl všechny...ale třeba když se ho ptala, např. "co uděláš, když...., tak to jsme z něj zas páčily jak z chlupatý deky 😝

krystalka
30. črc 2012

@margareta76 - tak konečně jsem se sem zase dostala 😉 . Do školky už chodí, minulý rok chodil od září jednou týdně do takové soukromé miniškolky, kde byly většinou tak 3 děti, paní to má v přízemí rodinného domku, takže takové domácí prostředí a on jak neměl moc rád děti přímo blízko okolo sebe, tak to bylo fajn, že to nebyl takový velký ruch, jako když je jich tam třeba 25.... Současně jsme v září začali chodit na logopedii do SPC, které sídlí ve speciální mateřské školce a od května je v té školce oficiálně přijatý, Je tam max 12 dětí a 2 paní učitelky, plus v každé třídě je jedno dítě, které má svojí asistentku, ale ty většinou pomáhají i s ostatními, když je to možné. Mají tam různé logopedické chvilky během dne a průběžně podle potřeby si je bere logopedka nebo speciální pedagožka přímo ze třídy na individuální práci. Zatím je tam celkem spokojený, sice nebyl tak nadšený jako v té soukromé, ale zvyknul si tam rychle a bez problémů tam spolupracuje. Chodili jsme tam ze začátku tak jednou až dvakrát týdně, teď od září už bude chodit každý den, ale jen dopoledne, odpoledne už toho stejně moc nedělají, on navíc už dávno po obědě nespí a máme babičku, která vyzvedne a pohlídá a já pracuji dlouhý/krátký týden, takže mám i dost volna...

krystalka
30. črc 2012

@sisstin - no, u nás zase ta slovesa občas váznou, např. třeba řekne "teď zase musím (dát) blinkr" (hraje si s autem) a to "dát" tam prostě vynechá, nebo Jiřík teď (půjde) tam... apod.

krystalka
30. črc 2012

@sisstin - tak u nás jsou ty otázky celé nějak zpřeházené, třeba už se občas ptá "proč", ale zatím fakt jen občas a spíš je to jen takové "proč nejede?" (autobus), "proč stojí" apod. Otázku "co to je" jsem od něj zatím nikdy neslyšela, on se ptá "mami, to?" a koukne nebo kývne na tu věc, nebo jenom "co?" když třeba jen o něčem mluvíme a on něčemu z toho nerozumí a chce k tomu nějaké vysvětlení. "Jaký to je?" jsem zatím taky neslyšela... Teď poslední dobou právě pořád chodí a "co?, co?, co?", až jsem se už skoro lekla, že začíná blbě slyšet, (má tu větší mandli, ale teď na ORL měl tu křivku lepší, ale stejně pořád dýchá pusou, takže na tu mandli asi na podzim půjdeme..), nao naštěstí jsem si pak během řeči ověřila, že slyší dobře 😉 , přijde mi, že to používá právě místo toho "co to je" a "proč".....

sisstin
autor
30. črc 2012

@krystalka no hele,s tím "co"to dělá Tygr taky a ještě se ptá"co maminka říkala"i když to slyšel,a právě to dělá i kamarádky zdravá holčička,to je spíš zas nějaký období:D

krystalka
30. črc 2012

@sisstin - jinak, jak jsi psala o tom miliokrát za den "ok"?, tak u nás je to teď zase celý den "mami díej se!" - zatím moc neumí "v", takže ho prostě vynechá, ale zbytek je naprosto srozumitelný, nebo "mami koukej" - to je rozumět krásně, jako u nás ta výslovnost jde docela dost dopředu, ale ta gramatika dost ztuha, to má fakt vydřené, fakt třeba nějaké spojení slov nebo větu musí slyšet tisíckrát, než si jí zapamatuje celou a nic nevynechá ☹

krystalka
30. črc 2012

@sisstin - asi jo, myslím, že nedávno o tom "co" psaly holky i v nějaké diskuzi na Rodině 😉 ...jinak Jiřík občas používá otázku "mami něco říká?" - ve smyslu co jsi říkala? 😉

sisstin
autor
30. črc 2012

@krystalka jinak Tygr už používá druhou osobu-tu se naučil až jako poslední,ale třeba vůbec neříká "ty",neříká ani "on,ona,oni"umí jen já a my. No a výslovnost,to je u nás fakt děsný,to je furt stejný.