Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
5. lis 2012

@hrusti no to bude ono, on Tygr je v tomto "vzornák", takže říkala, že jako ve školce běžné by neměl problém...ale ona to má, fakt zkreslený, co se těch zařízení týče 😉

abbie
5. lis 2012

@sissmiss to malo ist urcite @sisstin 😉

sissmiss
5. lis 2012

@abbie v podstate vsetkym, ale reagovala som na to, ako si mne pisala ze snad sa toho raz dozijes...par stranok dozadu. Tak som mala potrebu zdelit, ze este pred rokom to bolo u nas o niecom uplne inom 🙂 A teda ze to napreduje

abbie
5. lis 2012

@sissmiss aha, to bolo par stranok dozadu 😅 a aku mate vy dg.? preco zacal az tak neskoro?

karchinka
5. lis 2012

ahoj, byli jsme dneska poprvé u psycholožky a ta nám říkala, že to vidí na vývojovou dysfázii... ale zatím vlastně nemáme žádné závěry, takže moc nevím, půjdeme na další schůzku, asi už bez syna. Ale zarazilo mě kreslení, syna to moc nebaví, zvlášť ne kreslení koleček a tak, raději kreslí jiné věci nebo vybarvuje. Neví tady někdo, co by mělo 3 a půl leté dítě umět nakreslit? Přiznám se, že spolu moc nekreslíme, tak bych to chtěla trošku začít cvičit, ale ať na něj nemám velké/malé nároky... taky bych chtěla zjistit, jestli je to kreslení součástí té poruchy nebo je to prostě lenoch

sisstin
autor
5. lis 2012

@karchinka ahoj, 3,5leté dítě by mělo umět udělat dle předlohy vodorovnou a svislou čárku, spirálu, kolečko a čtvereček. Mělo by umět panáčkovi domalovat to, co mu chybí. Neplet si malování jako takové s grafomotorikou, to jsou dvě odlišné věci 😉 jinak ano, děti s dysfázií, zejména ted s čistou expresivní mívají dost velké problémy s obojím 😉

sissmiss
5. lis 2012

@abbie on zvatlal, "kecal" a po jednom z ockovani, povinnych, proste prestal. A vyzera to na dysfaziu. Aj ked prvy krat som to pocula az teraz v skolke. Inak ked som s nim bola na logopedii, u psychologa, v skolke...vsade som ja hovorila ze dysfazia a oni na mna pozerali akoby to slovo v zivote nepoculi...a pred dvoma tyzdnami mi povedala riaditelka v skolke ze jej sa to zda ako dysfazia 😝 a ze by sme mali s nim robit este nieco.... este nieco.... este nieco....nevie co. 😒

karchinka
5. lis 2012

@sisstin díky moc!!! já jsem z toho úplně jelen, jenom mi lítají všechny ty autismy, adhd, dysfázie před očima... pak se dívám na našeho broučka a vůbec nevím... mi někdy přijde normální až moc a někdy na něm vidím všechno možné, uvidíme, co psycholožka

sisstin
autor
5. lis 2012

@karchinka a u vás má jít o dysfázii expresivní (rozumí řeči na svůj věk, ale nemluví nebo špatně mluví) nebo i smíšená forma, kde je problém i s tím porozuměním mluveného? 😉

sisstin
autor
5. lis 2012

@sissmiss ty jo, u vás je to masakr, on je starej jako Tygr nějak ne? 😕

sissmiss
5. lis 2012

@sisstin Simon ma 6,5roka...

sisstin
autor
5. lis 2012

@sissmiss ups, a to doted nevíte, zda tu dysfázi má nebo ne ...to je jako fakt mazec 😨 😨 😨

sissmiss
5. lis 2012

@sisstin ja som bola snim u neurologicky, psychologov dvoch, foniatria, logopedia-dve, a od januara chodi do speci skolky. Az v tejto specialnej to zacalo byt lepsie. O dyzfazii som sa docitala na nete, ked mal cca tie 4roky, kazdemu s kym sme prisli do kontaktu som hovorila ze myslim ze to je dysfazia, sedelo to nanho velmi dobre. A kazdy na mna len cumel. A teraz ked sa idu zaradovat do skol, tak riaditelka mi zacala ze ona mysli ze tam je nejaka organicka porucha...tomu som nerozumela, tak ze dysfazia...Co ma dost sokovalo, lebo aj u nich som pred rokom hovorila to iste... Ale dva krat do tyzdna maju logopediu, maju tam psychologicku, tak snad vedia co s nim a robia podla toho aky je, aj bez diagnozy...Preech.logopedka nam odmietla dat akukolvek dokumentaciu za obdobie co sme k nej chodili...vyzeral byt nastvana ze odchadzame...ale bola divna...davala termin raz za 5tyzdnov a nemala cas. Neskor vysvitlo ze nema cas jlavne pre to ze chodi vela po dovolenkach...Skoda ze sme hned vtedy nedostali niekoho schopnejsieho, myslim ze sme stratili rok...ale stale verim ze to nejako dobehne. U nas bol vtedy nedostatok logopedov, jedna vtedy zomrela, druha odisla prave do dochodku...zostala jedna a nikto kto by poradil co dalej...vlastne cez mk som sa dostala dalej, nasla referencie na skolky... Este sme zvazovali dialog centrum, ale odkedy sme v ba ma speci skolku, takze starostlivost je...tak sme to uz nejako nezrealizovali

karchinka
5. lis 2012

@sisstin psycholožka nám zatím žádný závěr nedala :( takže vůbec netuším... ale když tak přemýšlím, tak všechny ty věci nakreslit umí, spirálku, kolečko, dokreslit obličej, zvládá občas i rybičku, něco jako auto... jenom ho to moc nebaví... mluví zatím všelijak, má problém s koncovkama a s gramatikou, takové kostrbaté věty, ale srozumitelné a dávají smysl... rozumět většinou rozumí, jenom občas prostě neposlouchá (tatínek dělá to samé, musím všechno opakovat 8x, jestli bude takový i bráška, tak hledám nejbližší strom :D)... rozmluvil se až před tím třetím rokem, do té doby mluvil "čínsky", teď má celkem hezkou výslovnost, většinou mluví hezky srozumitelně... na tu dysfázii mi taky moc nesedí ta motorika - má úžásnou hrubou i jemnou motoriku, dneska stříhal papír nůžkama úplně sám a krásně na malé proužky, měl nůžky v ruce asi potřetí v životě a držel je jak dospělák... jinak je to malý akrobat, všude vleze, hopská, po schodech suverén... co chodí do školky, tak často chodí domů a zpívá různé písničky, pamatuje si slova a krásně je vyslovuje... já fakt nevím a bojím, co nám řeknou :( ve školce tvrdí, že má svůj svět a je jiný, než ostatní děti :(

sisstin
autor
5. lis 2012

@karchinka tak ono ne každé dítě s dysfázií má problém s tou motorikou, většinou je to fakt u té, kdy dítě jen blbě mluví, ale rozumí....děti s tou poruchou porozumění paradoxně problémy s motorikou zas tak nemívají 😉 no v tomhle věku by měl už chápat " na čem maminka vaří, co svítí ve dne na nebi, co svítí v noci na nebi, co nám měří čas" (dáš před něj obrázky příslušné a budeš se ptát, on bude ukazovat správnou odpověď, měl by rozlišovat velký - malý, mokrý - suchý, krátký - dlouhý atd.

Ono to porozumění klame, spousta rodičů si myslí, že dítě rozumí tak, jak má....ale pak když se dítěti dají tyhle testy, tak se zjistí, že nerozumí k věku

uvidíte no, to by měl posoudit opravdu dobrý klinický psycholog a těch je v CR žalostně málo 😉 😒

sisstin
autor
5. lis 2012

@karchinka ale jestli mluví srozumitelně, tak teda dost pochybuju, že by tu dysfázii měl jako...to spíš bude opožděný vývoj řeči 😉

sisstin
autor
5. lis 2012

@karchinka jinak pro srovnání, můj syn (lehčí expresivní, porozumění v pořádku)...ve třech letech přesně měl 10citoslovcí, do 3,5 nasbíral 250slov, ale nespojil ani dvě slova...do čtyř let lehčí větičky naprosto agramatické, ve 4letech asi 800slov - začal mluvit v delších větách a vylepšovala se gramatika, ted čerstvě pět let - slovní zásoba k věku, řeč má asi na 4,5roku...ale cizí mu nerozumí díky jeho výslovnosti stejně téměř nic 😉

sisstin
autor
5. lis 2012

@sissmiss no vy by jste hlavně potřebovali psychologa, kterej vám už konečně řekne závěr...nechceš zkusit tu Krejčířovou? Možná by vás ještě vzala, ale tak někdy před prázdninama letníma 😉

sissmiss
5. lis 2012

@sisstin myslis? Akoze bolo by fajn vediet diagnozu,ale co by nam to v tomto veku pomohlo? v lete uz bude mat sedem.... mne sa podla vsetkeho zda ze dysfazia...neciti rytmus, je trosku nemotorny, oni ked ho prijimali do skolky tak ho dost podrobne scanovali, bola som pri tom a davali si zalezat...len tato riaditelka neviem... Myslis ze by to pomohlo mat potvrdenu diagnozu?

sisstin
autor
5. lis 2012

@sissmiss no tak bude potřebovat asistenta do školy, individuální plán apod. 😉 řekne vám i, zda má náběh na specifické poruchy učení

karchinka
5. lis 2012

@sisstin děkuji, trošku jsi mě uklidnila, on rozumí celkem dobře, mokrý-suchý, malý-velký, horký-studený, sluníčko, měsíc, vaření chápe taky úžasně - má svoji kuchyňku (vždycky říká, že tam dá trošku soli, trochu "oleju", mouku, atd. 🙂), přijde mi, že je na svůj věk docela dost chytrý... a věčně poučuje mladšího brášku "to se nesmí, neber mi to, tam nechoď, vypij mlíčko" 🙂 dneska u té klinické psycholožky mi totiž přišlo, že něco jako "opožděný" ani neexistuje... mi někdy přijde, že má v hlavince víc, než dovede vyjádřit, ale to se časem zlepšuje, já to vidím tak, že se mu čím dál tím víc v hlavince "rozsvěcuje"... ale má takové své výrazy - př. "nafoukáme kola, opravíme motor a musíme JEDET", místo paní učitelka - paní učitelková... i když už říká i paní učitelka... a má zmatek v rodech, holčička něco udělal, ale on něco udělala

sisstin
autor
5. lis 2012

@karchinka tohle je právě i u opožděneho vývoje řeči,nemůže mít tu gramatiku a vše správně hned,co vidím u nás ve školce,tak se to rovná okolo pěti-šesti let na úplnou normu,do školy jsou prostě děti už kompenzované.

karchinka
5. lis 2012

@sisstin děkuji moc!!!! možná budu dneska v noci spát!!! 🙂 teď už mě straší jenom ten autismus a adhd... ale snad je taky jenom ve školce "bulatý", protože jsme moc nechodili mezi děti a v rodině je jediné dítě... ty sociální vztahy snad taky časem doženem 🙂 ale moc moc děkuji za názor, že můžeme být i opožděný!!! 🙂 on je popředu se vším možným - je hodně velký, motoricky šikovný, jak už jsem psala, tak asi nemůže být superman ve všem :D

sisstin
autor
5. lis 2012

@karchinka jako opožděný vývoj řeči vůbec nesouvisí s tím,že by měl být i jinak opožděný,to se neboj. Prostě jde fakt čistě o tu řeč,že prostě začal mluvit déle,než je norma,ale pokud fakt mluví takhle,jak píšes,tak dost pochybuju,že by to byla dysfazie. A autismus si vyhod z hlavy,to si zas učitelky někde něco přečetly:Djako kdyby byl autik,tak máte ty problémy úplně jiný a mnohem závažnější.

sissmiss
5. lis 2012

@sisstin o skole je uz viac menej iste ze na klasicku to nebude...ale je tu specialna pre deti s narusenou komunikacnou schopnostou...Intelekt je v norme, tak ho tam budu odporucat...

sisstin
autor
5. lis 2012

@sissmiss no ta škola je super,ale to po vás nebudou chtít papír s diagnózou?

sissmiss
5. lis 2012

@sisstin papier daju zo skolky...co sa tyka psychologicky a logopedky... Musim sa ist s nimi este raz pobavit o tom, lebo toto mi len medzi dverami hovorila ta riaditelka, ja 6tyzdnove mimino na rukach, moc sme teda nepokecali....A este raz mame ist na foniatriu teraz...

abbie
5. lis 2012

@karchinka ja si teda podla toho co citam tvrdim napisat, ze ide skor o tazsie OVR u vas ... ale v takto neskorom veku je teda velmi zvlastne, ze stale neviete na com ste ...

marta1982
5. lis 2012

Ahoj siss a holky 🙂 dlouho jsem nenapsala, naposled snad někdy v létě... od té doby v tom pořád plavem. Jednou je to dysfázie, podruhé autismus. Psycholožka Eva Junková nám dala pervazivní vývojová porucha susp. atypický autismus (Jenda má 2,6 let). Ještě ale půjdeme ke Krejčířové ale až v květnu... ale zase dobře, že za tu dobu se kluk ještě "vyvrbí"... v srpnu začal konečně trošku mluvit a ta řeč jde ruku v ruce s porozmněním, které nám psycholožka klasifikovala na 18 měsíců...můj dotaz je: jezdím s Honzou na spec. logopedii do Brna.. dnes jsme tam řešili, že Honzík hodně opakuje, např. v situacích, že ho volám "honzíkuuuu", on někdy přijde, někdy ne, ale většinou zopakuje "honzíkuuu"...nebo se zeptám chceš toto? Jo? a on odpoví: Jo? ... logopedka říkala, že děti s dysfázií také můžou mít echolálii.. tak mě zajímá, jestli ji vaše děti měly, když se ta řeč rozvíjela...díky.

lenulinka21
5. lis 2012

@karchinka jéé přesně tu tvojí větu,že má Tvůj malý svůj svět a že jejiný než ostatní děti, řekla i našemu Pájovi učitelka taky 😀
my máme dysfázii expresivní a suspektně ADHD.(podezření) ikdyby ho fakt měl,tak je zvladatelný, asi lehčí forma.
Joo holkýýýý Tomík spojuje slova dneska bylo: mami hajíí.... teta kač(teta kateřina učitelka ze školky) nebo teta báa)teta bára) noo prostě furt něco mele 😝
@hrusti tak výběr školky je určitě u našich dětí důležitý. Já ho dala do běžný bo kromě řeči je v ostatních věcech hodně šikovný jemná i hrubá motorika na výbornou, (ještě neměl ani 3 roky a zapnul si sám zips)v logickém uvažování je oproti vrstevníkům napřed prostě je živější,ale zvladatelný.konflikt s paní učitelkou je za námi 😝 je to opravdu vše o lidech!! A jak prostě takové dítko příjmou. Ano, má svůj svět,ale viděla jsem ho už i dětem čaj vařit 😀 A doma mě ukazuje,jak děti cvičí.. jako to jsou taneční kreace jako pr..e 😀
Začal i děti zdravit,když odchází domů, školka mu prospívá a chodí tam rád. mmt slovní zásoba cca 40 slov. jeho dvojče,které chodí jinam (specka) má špatnou jemnou motoriku, nepije z hrnečku,nechce jíst sám(ale umí)ale zase větší slovní zásobu ... 😅