Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

deina
23. lis 2012

@sisstin, odkial vies vsetky tieto veci, ze v ktorom veku sa kolko ma dieta sustredit, dokedy je norma, kedy zacne striedat nohy zo schodov, do schodov, skakat a pod?

franceska_cz
23. lis 2012

Ahoj,díky moc za odpověď - já bohužel nevím,jak těžkou poruchu má, s výslovností ani grafomotorikou problém nemá, pohybově je velmi nadaný - takže jsem na vážkách. Ale tady ve vesnici nevím nevím,jak se budou tvářit na takové dítě - bojím se,že i žáků bude hodně,tak ke třiceti - tak to mi přijde jako kámen úrazu. Ale zase děti už Ondru znají ze školky,berou ho takového,jaký je. zatím teda žádné kamarády nemá,ale alespoň už ho neberou jako toho "zlobiváka". K té asistenci - já bych měla ten rok nastoupit do zaměstnání, jedna z variant,co mě napadla,že bych mu mohla dělat asistentku sama, ale to je taky dvousečné...
A ještě dotaz - jak je to se vzděláním v logopedické škole? je to plnohodnotné vzdělání? Můžou potom třeba na obor s maturitou? Já jsem slyšela naprosto protichůdné názory,ráda bych věděla,jak to je. Moc díky 🙂

sisstin
autor
23. lis 2012

@deina čéče, já ti ani nevim, z různých publikací odborných, taky co mi říkala Krejčířová, i z vlastní zkušenosti 😕 😅 😅 😅

@franceska_cz já právě neznám žádné dítě, které by v té logo škole bylo až do deváté třídy, vždycky ty děti většinou na ten druhý stupeň (i dříve) jdou pak do běžných škol, na těch logo školách zůstávají jen děti se sluchovým postižením a s tím já nemám zkušenosti. Ale měla by to prostě být normální ZS s normálními osnovami, takže přijetí na jakoukoliv školu by mělo jít normálně bez problémů 😕 ale určitě bych si to případně jako zjistila u té dané školy, jak to tam je, fakt se to může lišit 😉

Právě u té receptivní s motorikou problém nebývá, ani s grafo....tam je největší kámen úrazu to porozumění a následné poruchy chování a špatná socializace, u té expresivní se zas děti chovají celkem normálně, nebývá tam problém (většinou) se zařazením do školek, fungují prostě normálně, ale zas mají problémy s tou motorikou, takže dost často i špatná sebeobsluha atd. Jinak jako asistent ve škole bys musela mít pedagogické vzdělání nebo ten kurz, bez toho to nejde, protože tam narozdíl od asistence osobní (kde nemusíš mít vzdělání žádné), už máš to dítě vzdělávat.

franceska_cz
23. lis 2012

@sisstin Hmmm,jasně, taky jsem si říkala,že je to nějaká chyba v matrixu 😀 tak to mi docela spadl kámen ze srdce. A propops - Hradec,já jsem původně z Hradce,ještě mě nakonec bude mrzet,že jsem se odstěhovala,když je tam dobrá škola 😉 My jsme právě byli rozhodnutí dát ho do logoškoly v Praze na Moskevské ul., ale je jen do 4.třídy... Každopádně díky za informace 🙂

franceska_cz
23. lis 2012

@sisstin Já vzdělání mám, pracovala jsem jako terapeutka s mentálně postiženými a mám vystudovaný pedák,takže to by asi nebyl problém - spíš se synem trochu bojujem a jestli to není kontraproduktivní mít mámu pořád za zadkem 😎

sisstin
autor
23. lis 2012

@franceska_cz no upřímně, já bych asistenta svýmu dítěti nedělala ani za zlatý prase, a ani bych to nikomu nedoporučila 😝 páč ten rodič ve většině případů nikdy není a nebude taková autorita jako ten pedagog (asistent), a to pak ta výuka může taky probíhat velice zajímavě 🙄 😅

mvmk
23. lis 2012

@deina ahoj, docela mam ted strach ze se vam s ADD nakonec stal VFA, mohla bys mi prosim napsat na jakem podklade nebo priznacich dostal tu VFA. Ja mam z teto diagnosy absolutni srach, jinak moje mala se taky dovede soustredit skvele, kdyz chce. Ale na tom vysetreni uz proste nemela zadnou chut. Ve finale si zacpavala i usi. Coz jinak nedela. 😅

deina
23. lis 2012

@mvmk, nie, to nebolo tak, ze z ADD je VFA. Ide o starsieho syna, unho som mala podozrenie na Aspergerov syndrom uz dlho, vlastne odkedy sme sa prestahovali do DE. Len vtedy som si este nebola ista, ci to nie je len reakcia na tu velku zmenu, on sa casom aj skludnil a vyzeral vpohode... potom nastupil do skolky a uz bol jasny. To ADD mu dala vlastne len pediatricka, nikto iny. Diagnostikovat som ho dala u Dr Janosikovej v lete a ta mu dala VFA (lebo ze zatial ma tych auti-crt vela, casom to moze byt este AS). A on je ozaj, ze jasny, ma dost tych auti-crt - citlivost na hluky, svojske zaujmy, najma o technicke veci, pocitace, cislice a pismena (od 2 rokov asi, od 4 rokov cita) a najma ta jeho neobratnost s detmi jeho veku. Zboznuje babetka a rozumie si s dospelakmi, avsak nie s rovesnikmi. Po roku a pol v skolke (chodi do beznej statnej skolky, bez asistenta, zvlada to super) je to uz lepsie, uz sa aj zapoji obcas, zacal sa aj trosku tak normalnejsie hrat (napr na rusnovodica v metre 😀 ), naucil sa nejake riekanky a pesnicky...

mvmk
23. lis 2012

@sisstin Ono to probihalo tak jiste, sedela jsem za stolem mala mne na kline, zacal predmetem ktery dal pod jeden z hrnku. To byl kamen urazu jelikoz to byla mala figurka zajicka a mala potom delala hrozny problemy jelikoz porad touzila po tom zajici 😅 . Kdyz ji dal potom jiny ukol tak mela porad v merku toho zajice, kteryho nechal na stole, jen ne v jejim dosahu, ona sice jakz takz vsechny ukoly udelala, ale uz se tak nesoustredila. Z toho ten usudek ADD 😝 .
Jinak ja jsem se ho cilene ptala jestli tam nemuze byt nejaka porucha aut. spek. a on to hned vyloucil, s tim ze nesplnuje triadu. Ona ma totiz porad urcite libustky 😖 No a LMR pry neurcuje az do 5-6 let jelikoz tam muze dojit k velkym vyvojovym skokum. Doporucil orofacialni trenink dle Castilo Morales a stimulovat, knizky, cist, hodne na ni mluvit, ja ale nedelam nic jinyho, pripadam si jako flasinet a ovoce to neprinasi zadny 😢 Myslis ze i u lehkych autistickych rysu musi splnovat dite tu triadu?

sisstin
autor
23. lis 2012

@mvmk tak u atypickýho autismu dítě právě tu triádu nesplnuje, jednu oblast má v pohodě 😉 tohle je právě super u Krejčířový, že ona už má prostě na ty děti "oko", koukne a většinou vidí...nedělá žádné ty klasické škály, kde se zaškrtává a dle toho se pak procentuálně hodnotí 😉 ale ty máš malou fakt malou, uvidíš, jak to bude pokračovat.

Jako Tygr auti rysy měl hlavně v těch úzkostech, rituálech...což v nějaké malém měřítku přetrvává doted, ale jak už normoš mluví, tak se to s tím, kdy nemluvil vůbec, nedá srovnávat.... 😉

mvmk
23. lis 2012

@deina no v tom pripade je moje mala uplna autistka, taktez hluky naprosto nesnasi, vysavac vyvolava zachvaty paniky, obcas spickuje ne sice porad ale immer wieder, nemuze projit okolo otevrenych dveri ty musi okamzite zavrit, a hlavne pouziva dost casto moji ruku. Driv to delala casteji ted uz jen sem tam, ale kdyz jsem na navsteve u jinych lidi a ona si chce neco vzit tak to dela ze zasady moji rukou 😖

abbie
23. lis 2012

@sisstin VFA asi nema problem s ukazovanim a zdielanim pozornosti, ze? mna by zaujimalo, ze ako sa VFA spozna, ja uz si zacinam nahovarat kadeco ... atypicky, VFA ... 😢

sisstin
autor
23. lis 2012

@mvmk hele, nemůžeš to brát podle těch příznaků jenom...protože dysfázie a autismus maj fakt těch rysů hodně společných, jenže u dysfázie je to způsobené nemožností komunikace a u autismu tím autismem. Takže není důležitý, jaký ty projevy dítě má, ale co je způsobuje 😉 a taky, jak se to dítě chová pak celkově 😉 vypitvat auti rys a pak to porovnávat, to by jsme byli autíci všichni 😉

sisstin
autor
23. lis 2012

@abbie no jako v tom nižším věku určitě má, začínaj pozdě a není to jako u zdravých dětí 😉

mvmk
23. lis 2012

@sisstin chtela bych se zeptat jestli jsi ty predlozky s malym nejak trenovala, me totiz ten pediatr rekl ze kdyz spojuje dve slova tak tam problem nevidi, on me pravdepodobne neveril ze nerozumi ja to totiz male vse prekladala do cestiny, ona rika treba papa haji nebo papa brm brm a tak a s tim on byl spokojenej 😝

mvmk
23. lis 2012

@abbie to jsme na tom opravdu podobne, ja uz taky za kazdou jeji reakci vidim autismus, stale pitvam jestli rozumi chova si divne atd. muj manzel uz ma chut mne nechat odvezt ve sveraci kazajce 😅

abbie
23. lis 2012

@sisstin no ved to je najhorsie, ze tie auti rysy sa nachadzaju aj v inych diagnozach a potom si vyber, ze co mu je ...
viem, ze 2-3 crty su malo, ale kedze tam su, tak nebude vsetko v poriadku, to je jasne ☹

abbie
23. lis 2012

@mvmk a ako je stara tvoja dcera?

sisstin
autor
23. lis 2012

@abbie no auti rysy má každej člověk (dítě), není nikdo, kdo by neměl žádnej 😉

mvmk
23. lis 2012

@abbie ted 28 mesicu 😉

mvmk
23. lis 2012

@sisstin no to video je uzasny, kolik tam Petovi je? To moje mala nema naprosto vubec sanci tohle momentalne zvladnout ☹ Mi zatim pilujeme slova. 😉

sisstin
autor
23. lis 2012

@mvmk hele, to je mu určitě tři a kousek, takže to jako nesrovnávej 😉 jen spíš jako návod, jak to třeba trénovat 😉

sisstin
autor
23. lis 2012

@mvmk jinak v 28měsících si myslím to taky neznal, ale pak v cca 32 už jo...ono to šlo pak fakt hrozně moc rychle to porozumění, do těch 27měsíců byl jako mimon celkem velkej 😝

mvmk
23. lis 2012

@sisstin dekuji za uklidneni, navod je to perfektni to urcite vyskousim,diky. Jeste jsem se chtela zeptat jestli je opravdu nejaky 100% znak kdy se muze jednat oVFA. Ona totiz mala v tech kognitivnich zkouskach prosla v norme jejiho veku "na dolni hranici" ale to je pry hodne ovlivnene jejim motorickym vyvojem, ktery neni OK.

sisstin
autor
23. lis 2012

holky, já to sem dám 😅 jsem nechtěla kvůli bordelu v pozadí, ale peču na to, prostě dokud je Tygr vzhůru, tak se neuklízí, to nemá cenu 😅 😅 😅

jeho první delší básnička, kterou je schopnej jako nějak interpretovat 😅

https://www.youtube.com/watch?v=0PCEIylWFmI
sisstin
autor
23. lis 2012

@mvmk no jako vezm si, že jestli je na dolní hranici, tak je cca 6-9měsíců pozadu, čili tomu pak ale bude odpovídat to porozumění a mluvení 😉 třeba jako Tygr fakt do téměř tří let neřekl vůbec, ale vůbec nic, ani jedno citoslovce, on ani nežvatlal, z něho prostě nelezlo nic...a ty píšeš, že malá ti něco už říká...ona může být fakt jenom opožděná 😉

mvmk
23. lis 2012

@abbie Jeste jestli te muzu uklidnit, tak kdyz vzpomenu na mojeho syna tomu je ted 11 let, ten by taky absolutne pasoval na ADHD nebo autizmus, na jmeno reagoval jeno v podobe revu 😠 , lego puzle knizky zadna sance. Ja byla ale tenkrat mlada a nic jsem neresila lets go party 😀 Ted je vynikajici zak ve sportu naprosta hvezda a oblibenc cele tridy, to mi vzdy dava nadeji ze neni nic tak horke jak se to zezacatku zda.

sisstin
autor
23. lis 2012

@abbie jako u tebe fakt nevím, co řešíš...když ti už pár lidí řeklo, že autista není a že není ani opožděný, že zatím max. OVR... 😕 mně tvůj malej přijde prostě naprosto normální, když to srovnám s Tygrem, tak ten byl v jeho věku jako těžce jinde 😕

mvmk
23. lis 2012

@sisstin to jsem nevedela ze ta hranice ma tak obrovske rozmezi, nebot 9 mesicu to zni docela nehezky, i kdyz tak nejak bych to videla, kdyz jsem v detske skupince tak by ji to 1,5 dite v necem i docela konkurovalo.