Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
14. led 2013

@cairka ja nevim, me prijde 5 slovna veta nejak moc, to nerikal ani muj syn a ten je vic nez v poradku 😉

cairka
14. led 2013

@mvmk , no aj mne sa to zdá dosť. Staršia to síce hovorila aj skôr ako v 2 rokoch, ale ona je vo všetkom, čo sa týka reči, popredu. Doteraz, slovnú zásobu má na 9 rokov a bude mať 7) (o to to má menšia ťažšie 😝 😅 ) Je fakt, že to, čo teraz ťažko učím malú, to väčšia vedela tak nejak "sama od seba" určite cca. o rok skôr. V tomto sú fakt úplne rozdielne, to Klaudinke strašne chýba, že sa nevie naučiť z bežného žitia. Fakt všetko je vydrené, čo vie 😒

erinnuska
14. led 2013

@cairka toto mi dosť pripomína moje deti, u starších som ani nevedela čo sa kedy a ako naučili a vedeli, dokonca boli popredu, synátor v 5 rokoch plynule čítal a písal, teraz u najmladšej je to ako u vás všetučko vydreté 😒 To si až teraz uvedomujem, že nie je samozrejmé že sa dieťa všeko naučí žiaľ 😝

erinnuska
14. led 2013

@sisstin to si ma teraz moc nepotešila, my stále máme oneskorený vývin v každej oblasti, reč, jemná, hrubá motorika 😒 Takže to značí už MR?

kajiszek
14. led 2013

No já si vždycky říkala, že Vojtíšek je v pohodě, ale když jsem si tak pročetla tuhle diskusi, tak už ten pocit nějak nemám 😀 Říkala jsem si, že je trochu pozadu, ale teďka už mám spíš pocit, že je pozadu hodně a ve všem 😖 Ale zase takový ty základní věcí se naučil v pohodě bez speciálního přístupu a když holt začne jezdit na kole a plavat o rok dva později než vrstevníci a bude kreslit jak dřevo, tak co no, z toho se nezblázníme. Btw i jemu se zalíbili Teletubbies, čučí na to jak na zjevení, jsem myslela, že řekne, že se mu to nelíbí 😀 Jen v nich má trochu hokej, prej to je lálá, pó, čipsy a kiwi 😀 😀 😀

sisstin
autor
14. led 2013

@erinnuska no u mr je vse tak nejsk opozdene na stejno,u zavaznejsi dysfazie to bude spis nerovnomerne,z cehoz nejvic bude opozdens rec. Ale LMR se diagnostikuje az kolem sestyho roku.

sisstin
autor
14. led 2013

@kajiszek cipsy a kiwi 😀 😀 😀

dezyre
14. led 2013

Ahoj holky,
tak dnes na foniatrii celkem O.K. Sice jsem paní řekla, že za dva měsíce v řeči žádné nové slůvko, nebo spíš, téměř žádný pokrok, ale že mě připadne, že Staník pokročil v porozumění a ve spolupráci, že mě připadne lepší. Tak ho zkusila oslovit a kupodivu se Staník po ní tentokrát otočil (minule ji vůbec nebral na vědomí), sice s ní nespolupracoval (ale to jsem jí říkala, že on prostě má problém s cizíma lidma, že je skoro ignoruje), ale viděla, že se tam o vše zajímá, ukazuje, takže říkala, že určitý posun tam je, ne nějak extra skokový, ale je. Tak jsem zvědavá ještě ve čtvrtek jak to bude probíhat u Jahnové.
Ale dneska fakt super zážitek na té foniatrii - Byli jsme objednaní na desátou, přijeli jsme tam o třičtvrtě na deset a na řadu jsme šli až snad po půl jedenácté, takže jsme tam celkem dlouho čekali. NO a Staník si samozřejmě hned vlezl do dětského koutku a hrál si tam, za chvíli tam za ním přišla holčička, evidentně min. o 2 roky starší a začala si tam hrát. Jenže si vzala autíčko, který zrovna Staník potřeboval (popravdě mě to přijde normálně, že v necelých 3 letech si chce půjčit zrovna tu hračku, kterou má někdo jiný, jsme nebyli jediní). No a jak je tak Staník agresivní (a to se dost držel), tak jí to autíčko chtěl vzít, tak jsem mu řekla, že ne, že si ho vzala holčička, tak chvíli byl klid a za chvíli zase, no a jak měl v ruce míček - pěnový, tak ho na ni hodil, to se ji teda omluvil, po tom co jsem řekla, že se to nedělá, ať se holčičce omluví, no jenže po nějaké době ho to zase chytlo a plácl ji po ruce a v tom vystartovala její mama, a nadala mě, že už je to podruhé co ji bouchnul a blá blá blá. Ale já jsem ji moc nevnímala, protože jsem pucovala Staníka a vytáhla ho z koutku, že když se neumí chovat, tak si tam hrát nebude, no baba se urazila a holku odtama vzala taky. Nakonec Staník hystericky řval, tak jsem ho vzala na chodbu, aby tam ostatní nerušil. Nejhorší na tom bylo, že to byly Romové a mě připadlo, že ta paní si myslela, že moje dítě je nějakej rasista nebo co, protože fakt mě tak škaredě sjela. Bohužel Staník působí vzhledově starší než je... Jako docela mě to mrzelo, protože Staník vypadal jak nějakej nevychovanec zlej, a to tam na to hleděla celá čekárna, ale co.. Za svý dítě se rozhodně stydět nebudu, je jakej je.. A myslím, že takové poťuchování mezi dětma (pokud ji nemlátí něčím po hlavě), je prostě normální. Nebo ne? Vím, že by to neměl dělat, ale tak musím ho to učit, sám od sebe to snad neví.. No naštěstí chvíli po tom co jsme se vrátili z chodby jsme už pak šli na řadu. Ale jinak dnes super, procestovali jsme se Staníkem brzo šalinou a dost se mu to líbilo (většinou jezdíme autem, ale manžel mě dnes v té kalamitě nepustil, odvezl nás na konečnou šaliny a odtud jsme cestovali šalinou a Staník byl miliónovej) 🙂

Holky docela mě děsíte, jak jste tady rozebíraly, že ten nerovnoměrný vývoj je horší než celkově opožděný. Jsem měla radost, že Staník je na tom si myslím docela dobře co se týká hrubé motoriky, jemná je taky celkem O.K. - i když držení tužky v prstech mu trochu problém dělá - když si vezme tužku sám, tak ji drží jako kopyto, ale když mu ji spravím, tak čmárá hezky tak jak mu to opravím. Čas od času se stane, že si ji i dobře vezme 😉 Problém má teda s porozuměním, řečí a sociální přizpůsobivostí (s cizíma lidma strašný problém).

@lenajsek Moc díky za informace 🙂 To víš, že uvažuji o logopedii, mám i vybranou logopedku. Jednu paní, co bydlí kousek od nás. Teď už je v důchodu, ale pracovala v mateřské školce, s tím, že má nějakou školu na logopedii, údajně i pracovala s takto nemluvícíma dětma jako je Staník. Takže bych ji ráda vyzkoušela, akorát ještě chci, abychom měli prvně vyjádření Jahnové, jestli teda nějaké bude a potom teda hruá na logopedii 😉 Na Logo v Brně jsem už koukala na internetu, jen je to trochu z ruky, takže chci prvně zkusit tu paní od nás a když to nepůjde, tak půjdeme taky tam. Líbí se mě tam i ten jejich program denního stacionáře. Kam chodí Luky do školky? Taky do Loga, anebo do jiné spec. školky, anebo do klasické? Jinak co se týká Staníkovi práce s "ksichtěním", tak to zvládá bravurně 😀 Když se zasekne u zrcadla, tak na sebe vyplazuje jazyk, dává ho naširoko, potom do špičky, do stran, olizuje se (a to jsem mu ani neukazovala, hrozně ho to baví, upřimně u toho vypadá jak postiženej 😝 ). Foukání dost trénujeme na jídle. Vždycky když máme teplejší polívku, tak foukáme jako o život, anebo když mu něco spadne, kokino na zem, tak taky ofukuje 😀
@abbie Den a noc je opravdu docela těžká stavět podle předlohy, Staník se v tom nezorientuje moc. I když na radu sisstin bychom měli začít stavět podle předlohy, ale zatím jednoduché. Že já Staníkovi něco postavím z kostek a on to napodobí 😉 Zkoušeli jsme o svátcích, Staník se nechytal, tak to na něj zkusím opět vytasit 😀 Den a noc u nás podle předlohy přijde na řadu asi až za dost dlouho 😝
@mvmk gratuluju moc k jo a ne 🙂 U nás "jo" zatím absolutně nezájem. Je super, že dcerka zvládá věty i při tak malé slovní zásobě, jde vidět, že se prostě snaží. Šikulka 😉 Staník je s řečí bohužel tak na úrovni mezi 12 - 18 měsícem a dost nám to stojí ... Snad to trochu naskočí s tím porozuměním. U nás bohužel nefrčí ani pojmenovávání - Staník nevolá - máma, táta, babi, děda, ani kamarády nijak neoslovuje, nevolá..

mvmk
14. led 2013

@dezyre treba to pak pude tak rychle, ze te tim uplne prevalcuje, ono je nutne vedet, ze mala zacala rikat deda v 14 mes, papa 16, a mama 18, tak kdyz to dame dohromady jedno slovo za dva mesice. Tak se ke sto slovum dopracuje nekdy v 10 letech 😀 😀

mvmk
14. led 2013

@dezyre Hlavne hledej pozitivni stranku, malej je od 2 mesice starsi, to je vlastne nic, a mala vubec nechape slovo omluv se. Vetsinou kdyz ji rikam, to se nedela tak bud se zacne strasne stydet, nebo se preventivne placa pres zadek, (upozornuji ze ji jeste nikdo netrestal) mimo brasky ten ji samoz. nesetri. 😀

zuzana76
14. led 2013

@sicinka
@cairka baby to fakt? dieta co ma 2 roky a 2 mesiace ma ovladat 5 slovne vety?

cairka
14. led 2013

@zuzana76 , no mne to tiež prišlo zavčasu, preto ma to zarazilo. Ako píšem, moja má 3a štvrť a začla používať 4-5 slovné vety pred pár týždňami. Aj to gramatika dosť biedna. Ale počet slov sedí 😀

zuzana76
14. led 2013

@cairka ja som teraz preluskala nejake tabulky, no a tam je to odlisne tiez, aj co sa poctu slov tyka a aj slovnych spojeni, v jednej tabulke bolo ,ze 25-27 mesiac pouziva aktivne 50-70 slov a tvori 3-4 slovne vety a v druhej bolo 50 slov aktivne a 2slovne spojenia

zuzana76
14. led 2013

moj ma 2 roky a 6 mesiacov dovrsi za par dni a ovlada 170 slov a tvori 2 az 3 slovne vety a obcas, asi tak 1-2x do dna aj 4 slovnu vetu, ale stylom asi takymto - da dodu / da vodu/ , sami pupať - samko sa ide kupať, zuby umyť, co to bolo? pápá autom dedo babe - dedo zavezie samka autom k babke,

zuzana76
14. led 2013

@cairka kolko slov ovlada? v akej tabulke si to pozerala?

cairka
14. led 2013

@zuzana76 , ja som to vydedukovala z príspevku @sicinka , ona písala, že keď boli vo veku 2r. a 8m. na logo a malý hovoril 5 slovnú vetu a bolo to ohodnotené ako že je reč pozadu cca. pol roka 😒 Ináč moja má pomerne širokú slovnú zásobu, hlavne podľa toho, čo tu píšu niektoré baby, problém bol že to nevedela spojiť do vety. To sa teda upravilo, už dá tie 5 slovné vety 🙂 a práve som to brala, že tým urobila veľký skok na dobehnutie rovesníkov, už len vypilovať tú gramatiku a výslovnosť.

zuzana76
14. led 2013

@cairka aha, som myslela,ze mas nejake tabulky o vyvine reci

dezyre
15. led 2013

@mvmk tak na takovej zázrak už mě každej připravuje od Staníkových dvou let a já furt čekám kdy to přijde a převálcuje mě a ono pořád nic 😉 Ve dvou letech začal říkat pá, po půl roce přidal pipí - pití. Takže to zatím na nějaký rozjezd nevypadá 😉 Staník se teda omluví, ale těžko říct jestli to chápe, ale asi ano, protože jinak by to nedělal. On ani prosit nechtěl, až si k tomu došel sám. Když mu řeknu, že je to škaredý, že se to nedělá, ať se omluví, tak přijde a udělá "malá" po hlavě.

hrusti
15. led 2013

@zuzana76
@cairka
@mvmk Holky, syn ve 2 a 3/4 spojoval 2 slova a má OVŘ. Ale je pravda, že jinak je víceméně v normě, jen jemnou motoriku má horší 😉

@dezyre No já nechápu, proč po tobě paní startovala. Samá má dítě a měla by vědět, že prostě kolem těch 2,5 - 3 let děti nechtějí půjčovat hračky. Neřeknu, kdyby sis syna nevšímala a nechala ho, at bouchá její holčičku, ale když jsi se ho snažila usměrnit. Nic si z toho nedělej 😉

mvmk
15. led 2013

Ahojky, tak ja si myslim, samozrejme je to jen muj neprofesionalni dojem, a samozrejme toho taky az taky moc nevim, snazim se nasat informace opravdu vsude. Ale prave to proseni, a omluva a vubec takovahle spojeni, svedsi o te socialni kompetenci, ta je podle meho v techto poruchach zasadni. To bohuzel moji male uplne chybi ☹

mvmk
15. led 2013

@cairka jeste k te 5 slovne vete, ja to chapu tak, ze Dada od sicinky tvoril na tech 2,8 roku 3 slovna spojeni, a maximem pro tenhle vek je 5 slov. spojeni, tim byl opozdeny o tech pul roku 😉 Ale i tak je podle me peti slovne spojeni ve 2,5 letech dost hodne. Muj syn byl v pohode mluvil 2 slovna spojeni tak na 1,5 roku, ale v tech 2,5 takove rozvite vety urcite nepouzival. 😉

sicinka
15. led 2013

@mvmk
@zuzana76
@cairka no my byli u psycholožky a ptala se jakou nejdelší větu dal dohromady a ta měla 5 slov. On používal aktivně 2-3 slovná spojení. Ta nejdelší věta byla Mámo posim ukroj mi to, si ji pomatuju dotěď Dáda v té době mluvil tři slova do hodiny a když z něj vypadla tahle věta tak jsem koukala jak puk. Pak bylo standardně ticho 🙂 Jinak se ptala jestli používá první osobu, jeslti umí vytvořit otázku, jestli jsou ve větě slovesa a tak. A pak říkala že ta řeč je tak půl roku pozadu, což je ještě norma. No ale když vezmete že se dvou leté dítě má ptát co to je a tříleté už proč tak mi to mimo nepřijde. Dáda se proč neptá a to má slovní zásobu velkou a umí dát dohromady souvětím umí zjednodušeně říct o čem byla pohádka, co se dělo ve školce, co jedl atd...

sicinka
15. led 2013

@mvmk ono těch 5 slov není moc rozvitá věta, záleží co do toho počítáš 🙂 On mimo jiné teď nemá o moc delší věty,ale ten obsah je o něčem jiném. Nejde jen počítat slova, ale taky řešit co tím sděluje, jestli skloňuje, jaká je stavba té věty. Já to psala jen proto že mi tříslovná věta tvé malé přijde hodně dobrá a tobě to ani jako věta nepřislo 🙂

danula.ch
15. led 2013

ahojte maminky, vcera som zalozila temu o mojom krpcovi, ak by ste mali cas a chut, vyjadrit sa k tomu vdaka vasim skusenostiam, budem rada 🙂
https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/...

danula.ch
15. led 2013

@zuzana76 ahoj Zuzka, mas kontakt na nejakeho dobreho detskeho psychologa v Nitre? a neurologa? a ako si zistila, kolko slov ti maly ovlada? 😀 inak ako si opisovala sposob vyjadrovania sa, tak to ako nas drobec 🙂

mvmk
15. led 2013

@sicinka Ja nevim, ale treba na prohlidce ve dvouch letech se ptaji, jestli dite pouziva 2 slovna spojeni, trebe Ema pit, a tak, tak to doslovne stoji v me prukazce, a i psychol. ve 2 letech po ni pozadovala ta 2 slov. spojeni s pouzitim 2 os. Bohuzel svoje jmeno nepouziva doted, nechapu proc jelikoz Ema se docela dobre rika. A za pul roku dojit k 5 slovne vete je podle me vykon. Jinak kamaradky mala, naprosto v poradku, je stara jako moje a ta treba rika, maminku bude ted mlicko? A ona tvrdi, ze je nadprumerne intel.

sicinka
15. led 2013

Ještě k tomu neporozumění, Dáda je moje první dítě, ale už tak kolem roka a půl jsem měla pocit že mi blbě rozumí. Bohužel jsem se nechala ukolébat tím že je tvrdohlavej a vzteklej a prostě věci nedělá naschvál.Další věc byla že jsem fakt netušia že dítě může mluvit (sice málo, ale slov měl relativně dost) a nerozumět. Já přesně nevím co se u nás změnilo s tím porozuměním, ale fakt šla ta komunikace potom dopředu hrozně rychle.

mvmk
15. led 2013

@sicinka a kdy u vas to porozumeni doslo do uspokojiveho stavu?

cairka
15. led 2013

@sicinka , vďaka za objasnenie 🙂

sicinka
15. led 2013

@mvmk no ono řečově opravdu nadprůměrné dítě mluví jako dospělý třeba už v tom roce a půl. to jsem byla já, taky jsem plynule jčetla ani né ve čtyřech letech prostě tu řečovou schopnost měla cca 3 roky dopředu. No a že by mi to bylo v životě k něčemu se fakt říct nedá, jen jsem se celou základku flákala 🙂 Jo a k té druhé osobě Dáda ji nepoužil donedávna nikdy, teď občas nahrazuje moje/Dádovo.