Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
18. led 2013

@sicinka - "má na všechno odpověď" - to je přesný 😀 . Já kolikrát jen žasnu, co všechno dokáže vymyslet, jen aby mi zdůvodnil proč něco dělá nebo nedělá 😀 . No, ale popravdě, má být po kom, já prý taky občas svoje okolí "ubíjím" argumenty 😀
Jinak mě nedávno ještě hodně pobavil, když odněkud, ani nevím odkud pochytil frázi "ach ne!" a používal jí s patřičně dramatickou intonací, kdykoli si třeba nechtěně zbořil něco ze stavebnice, nebo se mu něco nepovedlo, tak jak chtěl 😀 , nepovedlo se mi přijít na to, z čeho to má, nejspíš z nějaké kreslené pohádky co dávají na JimJamu, tam to tak podrobně nesleduju....

dezyre
18. led 2013

@mvmk nikam se prosimtě nepřesunuj 😝 Hele nám na foniatrii baba taky začala mluvit o autismu a vývojové dysfázii a myslím, že logopedi nejsou žádný experti na to, aby stanovovali takové diagnózy. Samozřejmě může mít malá cokoliv, ale vezmi si, že i když ti dá diagnózu dětský psycholog, tak to neznamená, že je neměnná, kór před třetím rokem 😉

sisstin
autor
18. led 2013

@mvmk tak pokud nechce, tak s tím asi moc neuděláš 😉

mvmk
18. led 2013

@dezyre diky za povzbuzeni
@sisstin a kdy by jsme to zvaldly aspo 3 x denne 10 min, ma to nejakou vahu a nebo se na to muzu rovnou vypr. 😝 😝

sisstin
autor
18. led 2013

@mvmk hele, i kdyby pět minut, lepší jak nic....každá sekunda dobrá 😉 🙂

mvmk
18. led 2013

@sisstin Jeste jednu otazecku 😅 Cetla jsem si tady na mk co pises o poruchach reci a porozumeni. Mas tam napsane, ze by se melo zapatrat v rodine. Muj manzel i jeho dva brachove byli a jsou docela silni dyslektici, mojeho manzela to jen lizlo 😀 ale jeho nejmladsi bratr (napul bratr, ma jinou maminku) ten to mel opravdu silne. Myslis, ze by tam mohla byt nejaka souvislost? Jo a deti od jeho vlastniho bratra, tam jeden syn nemluvil skoro ani buu do 4 let. Jinak on ma 6 deti a ty ostatni jsou v poho 🙄

sisstin
autor
18. led 2013

@mvmk to má určitě vliv 😉 ono se to nikdy nevyskytne "Jen tak", pokud teda není dítě třeba extrémně nedonošené atd.

mvmk
18. led 2013

@sisstin Tak ze se muzu utesovat, ze se s toho vylize jako vsichni ostatni. 😖

sisstin
autor
18. led 2013

@mvmk ono právě generačně se to zhoršuje a zhoršuje...děti, co mají dysfázku, můžou mít otce, co měl opožděný vývoj řeči, dětští autisti můžou mít otce Aspergery atd. 😉

kajiszek
18. led 2013

Ahoj, tak u nás dneska zatím den na nic, malá byla nějaká ospalá, takže spolupráce žádná, ale aspoň se venku válela ve sněhu a zdálo se, že z toho má i radost, jindy sníh nenávidí, tak aspoň něco. Vyzvedla jsem na poště toho Zajíce v pytli, Nela teda chvilku koukala a podávala mi ty obrázky a já je pokládala. Když jsem jí vedla ruku, tak začala bejt vzteklá a pak už z toho nic nebylo, utekla a nazdar. A třeba aspoň těch jejích pár věcí, co jsem ji naučila, jako házení odpadků do koše a pár obrázků z kostiček, tak dneska taky nic, když jsem ji řekla "do koše", tak jako šla tím směrem, ale pak si lehla na zem a plakala a na kostičky se dneska ani nepodívala. No uvidíme, co odpoledne. Jinak Vojtovi jsem Zajíce taky ukázala, když měl dát obrázek na obrázek, tak to měl hotový během dvou minut, když měl dát obrázek na obrys, tak nic, zase se rozbrečel a říkal, že si jde hrát jinak a nazdar. Tohle je fakt pokaždý no, jak něco neumí, tak hnedka brečí a nechce to zkoušet. To přiřazování stínů jsem zkoušela s ním už xkrát, máme nějaký kouzelný pero z Lidlu a IQ tabulku Pafaas, ale vůbec. No teďka jel opět k našim, tak zkusíme v neděli znova.

Jinak manžel má bratra s LMR, teda aspoň mám ten pocit, že má tohle, ale každej má jinýho tatínka, ten bráchy táta byl prej šílenej ožrala, takže se to přisuzovalo spíš právě genům z otcovy strany. Takže těžko říct, jestli to může mít nějakej vliv. My s manželem jsme byli jako děti oba introvertní citlivky, ale poruchy komunikace nebo učení, to se nás netýkalo ani jednoho a co se týče našich rodičů, tak to sice nevíme, ale taky si nemyslím.

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek on nepřiloží obrázek na stín? 😕 To asi spíš nechtěl ne, než že by to neuměl..to jedině, že by nějak špatně viděl...

mvmk
18. led 2013

@sisstin Tak muj muz nemel opozdeny vyvoj reci, az ve skole se to pry projevovalo tim, ze neslysel hlasky jako b a d
i a e ........ Potom taky porozumeni textu nic moc hlavne slovni ulohy, ale v 6 tride se to pomalu normalizovalo a potom OK

abbie
18. led 2013

@kajiszek ja si myslim, ze ho to skor uz nebavilo ... vyskusaj nabuduce mu rovno dat tie tiene, to uz vie moj maly a ten ma teda kopu inych problemov ...

kajiszek
18. led 2013

@sisstin No nepřiloží... On to chápe, když je to barevný, ale ty stíny ne 😖

kajiszek
18. led 2013

@abbie Jo zkusím, ale to už je fakt poněkolikátý, co jsme ty stíny zkoušeli, a nechce to dělat no. Jak už jsem psala, že při každým takovým úkolu se sekne a brečí a odchází. Nevím, třeba bude mít taky nějakou diagnózu... Jak už jsem psala, dřív jsem si myslela, že je vcelku normální, ale teďka už o tom taky dost pochybuju 😀

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek zkusila bych to, jak píše @abbie jinak bych mu nechala vyšetřit zrak, tohle zvládne i dvouletý dítě, pokud to teda není mega těžký stín, což tohle není 😕

simona112
18. led 2013

Ahojte, možno že sem patrím aj ja, moji drobci mali teraz 3 roky a rozprávajú veľmi veľmi málo. Akurát teraz v decembri začali nejaké tie slová používať, že sa im trošku rozviazal jazyk, aj učiteľka v škôlke to povedala, ale ešte stále to nie je bohvie čo..Iné deti v ich veku krásne komunikujú. Naši chlapci tiež vedia komunikovať ale veľa, strašne veľa slov a významov si musím prekladať a pýtať sa ich či mysleli to čo som pochopila alebo nie. V pondelok ideme na psychologické vyšetrenie tak som zvedavá čo sa tam dozvieme. Dlho som sa týmto problémom nezaoberala, ale teraz mi to čoraz viac vŕta v hlave, že kde sa stala chyba. Chodili sme aj na kontroly do ambulancie pre nedonosené deti ale teraz v pondelok sme boli posledný krát, Dr, povedala, že sú šikovný a že dobehli svojich rovesníkov. No neviem uvidíme čo sa dozviem u psychologičky. Ale ak máte nejaké rady alebo typy ako na to, tak budem rada. ďakujem moc Simona 🙂

mardenad
18. led 2013

@sisstin a može sa to preniesť aj z okolitej rodiny? Teda nie priamo rodičia alebo starí rodičia.

Až pred týždňom som sa dozvedela, že moji bratranci - dvojičky- do 5 rokov VOBEC nerozprávali , mali medzi sebou vlastnú reč- akési zvuky, ktorým nikto nerozumel, iba ich mama trošku. Doteraz sú taký opozdenejší, síce sa obaja oženili, ale aj rozviedli. Je na nich vidno, že sú iní. Ale ich deti sú zdravé.
Mala by som to teda spomenúť psychologičke v rámci rodinnej anamnézy? Ja som to doteraz nevedela, takže som to nikomu ani nespomínala.
Nič iné sa u nás v rodine nevyskytlo. Ani poruchy reči, ani psychiatrické poruchy.
Jedine ja som mala komplikovaný pretrahovaný porod. Malý 36 hodín bez plodovej vody. Díky

sisstin
autor
18. led 2013

@mardenad jasně, i z širší rodiny..samo neber to jako bernou minci, ale bývá to 😉

dezyre
18. led 2013

Holky, tak co se týká dědičnosti - taky jsme nad tím už moooockrát uvažovali - tak se nám to hezky slezlo - po tchánovi a manželovi má Staník autistický rysy co se týká sociální přizpůsobivosti, no a učení a komunikace pravděpodobně po mém bráchovi, ten začal mluvit docela pozdě, ale základy - máma, táta, pití, na záchod a tak si už ve 2,5 letech teda říkal, akorát můj brácha je dyslektik a dysgrafik, no a co se týká učení - on se učit nikdy nedokázal, naštěstí se nemusí živit hlavou 😀

mvmk
18. led 2013

@mardenad ja mela taky velmi tezky protrahovany porod 😒

mvmk
18. led 2013

@mvmk jak jste ted vy na tom, cetla jsem hodne tvych prispevku v aut. detickach 😉

mvmk
18. led 2013

@mardenad jsem zmackla sebe ale platilo to tobe 😀

kajiszek
18. led 2013

@sisstin Ale on vidí dobře si myslím. Prostě si v hlavě nepřiřadí, že to je stejný. To samý když máš obrázek tří červenejch kačenek a jedný žlutý, tak neřekne, která je jiná. Nebo naopak když je předloha červená kačena a pak máš červenou, zelenou a modrou, tak neřekne, která je stejná. I když barvy pozná spolehlivě bez zaváhání. On ti řekne, jakou maj barvu, ale vůbec mu nedochází, co je stejná a jiná, i když jsem ho to učila už stokrát. Prostě se musíš vyloženě zeptat, která je červená, tak ukáže, tak pak která je ještě červená, tak taky ukáže. Nebo u těch stínů musím ukázat na konkrétní stín a ptát se, co to je, na což většinou odpoví, ale občas taky ne. A pak mu říct, kde je ještě jinde ta věc, tak ji najde. Ale aby to sám pochopil, to prostě nepochopí no. A podle mě to nemá co dělat se zrakem. Stejně jako když jsou výřezy kůže zvířat, tak to nepřiřadí, přitom když to rozeberem na jednotlivý barvy a tvary, tak jo. Ale nechápe to zadání úkolu.

kajiszek
18. led 2013

Jinak Nela už je hodinu vzhůru a stále mě vytrvale ignoruje a vůbec na mě nereaguje, tak jsem si dala pauzu a půjdu to zkusit zase za chvíli. Aktuálně dělá, že neexistuju a lítá si po baráku s balonkem v jedný ruce, malým míčkem v druhý a čučí do blba, chodí po špičkách a točí se dokola ☹

mardenad
18. led 2013

@mvmk no my máme na papieri dg. Detský autizmus.
Boli sme na diéte, brali sme kadejaké doplnky. Malý krásne napredoval, ale bolo to asi skor prirodzeným dozrievaním a vývinom. Teraz nie sme ani na diéte, neberieme nič , len klasické vitamíny a malý sa napriektomu pekne posúva aj v sociálne, aj v hre, v sebaobsluhe takmer dosiahol rovesníkov. Vsadila som na dennodenné učenie, špeciálny prístup ako odporúčala sisstin a malý sa krásne posúva. Máme z neho veľkú radosť. Teraz som veľmi spokojná, len dúfam, že nepríde žiadny regres.

Malý imituje ako divý od 2 rokov, zimituje, čo len chceš. A nevrebálnu komunikáciu má na takej úrovni, že nemáme vobec problém fungovať a dohodnúť sa na všetkom. Nerozumie len abstraktným pojmom.
Keď bol malý , vyzeralo to na čisté ADHD, teraz už len ADD, krásne sa skľudnil a keď vidím niektoré zdravé deti a ich správanie, tak sa veľmi teším správaniu malého. Nám pomohla prísna výchova. Všetko komentovať a venovať sa mu. Ja som nechala prácu, nikam nechodím. Všetko som obetovala malému a vďaka Bohu ovocie nám to prinieslo. Veľa sa na ňom aj nasmejeme. Momentálne ma len mrzí to, že nemáme v meste kvalitnú logopedičku, ktorá by ho vzala " do parády" . Tak zatiaľ sa mu venujem doma tak, ako len viem. Nové slová pribúdajú dosť pomaly ... Možno 3 slová za mesiac( chvála Bohu všetky slová a spojenia a vety hovorí k veci) .

Prišla som na to , že sa netreba báť akukoľvek dg dieťa dostane. My to už nezmeníme. Či už má moj detský autizmus, či atypický, či bude asperger alebo dysfatik, jediné, čo je našou povinnosťou urobiť pre to dieťa maximum. Ja som sa s tým ešte stále nezmierila, ale prijala som to tak, ako to je.
Mňa povzbudzujú také príbehy, ktoré končia dobre 😉 hihi
Napríklad mojej sestry kamoška má syna 10 r. s dg. AS a nikto by ani nepovedal, že je iný. A to keď jeho mamina opisovala a porovnávala ho s mojim Adamom, tak povedala, že jej syn bol na tom 3 x horšie v jeho veku. Teraz chodí do klasickej školky a je to šikovný chlapec.

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek no tam bude problém bud s mentálnem, nebo s porozuměním řeči bych řekla...ale těžko říct, zda to je ještě v tomhle věku normální a nebo už ne 😕

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek on je problém, že by ty děti furt zkoumáme, u těch "normálních" nikdo nic neřeší, a pak zjistim, že někteří vrstevníci to, co umí TYgr neumí ani z rychlíku, ale jak normoš mluví, tak to prostě nikdo nemá potřebu testovat. Třeba to u tvýho chlapečka je fakt normoš, že prostě umí jiný věci...dle tabulek by dítě stín mělo přiřadit okolo dvou let, max. ve dvou a půl...ale třeba je to fakt ještě normální. Zas asi mu nebudeme zbytečně hledat nějaký diagnozy...

abbie
18. led 2013

@mardenad mohla by som sa opytat, ze ako bol tvoj maly na tom s porozumenim v 2r. a ako spolupracoval? z toho co pises ako detsky autista teda nevyzera ...

kajiszek
18. led 2013

@sisstin My jsme tyhle věci začali ale zkoušet fakt až nedávno, já to do tý doby prostě neřešila. Všechno se zatím vždycky naučil, jen třeba později. Už jsem třeba byla vydeptaná z toho, že nesloží ve 3,5 letech 9 dílků puzzle a pak to prostě najednou složil a začal skládat třicítky. Nebo neuměl na motorce ještě ve 2,5 letech, pak se to naučil a asi dva měsíce na to začal rovnou na odrážecím kole. Normální kolo bez šance, nechce šlapat, ale třeba se to na jaře taky zlomí. On má strašlivej odpor k tomu se učit něco novýho, ale jak to překoná, tak to pak jde a je to ok. Aktuálně jen vidí IQ tabulku, tak zdrhá obloukem, to magický pero otáčí na stránky, kde jsou barvy a tvary a když mu dám něco jinýho, tak taky zdrhá. Takže u něj je to podle mě spíš tím odporem k tomu dělat něco, co sám nechce.