Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
18. led 2013

@mardenad potom a ted, na to žádný kartičky nejsou..to prostě je abstraktní a musí k tomu dojít sám 😉 co se týče můžeš a nemůžeš, tak se používá kartička, že dítě něco dělá a tam je jako fajfka, že jo..a nemůžeš, že je to přeškrtnutý....ráno večer jedině obrázek s tou činností 😕 že jako třeba vstává a svítí sluníčko, a večer leží v posteli a je tam měsíček

mardenad
18. led 2013

@kajiszek to priraďovanie majú deti vedieť neskor. Práveže pre ňu tých 17 mesiacov bolo strašne skoro a preto to zhodnotila, že je to autistické. Ja už neviem... Už mi pripadá, že už všetko je autistické 😀 asi sme všetci autisti 😀

sisstin
autor
18. led 2013

@mardenad tak nevim, ale obrázek na obrázek přiřadí i některý roční 😕

kajiszek
18. led 2013

@sisstin No já se jako ateista začnu fakt asi modlit, aby u nás k nějakýmu tomu zlomu došlo taky. Já bych si tak hrozně přála, aby mi rozuměla... Ať si tu řeč pak patlá jak dlouho chce, to zvládnem, ale to neporozumění a nezájem je prostě beznaděj 😒 To bylo teďka vidět na tom našem srazu, jak ty děti rozumí všemu, co jim maminky řeknou, jak reagujou... Jsme tam byly čtyři, všechny máme holky, ani jedna pořádně nemluví, ale prostě ty reakce Nelinky a ostatních holčiček, to je nebe a dudy ☹

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek Tygr do těch 15m fakt rozuměl adekvátně k věku, ale pak se to prostě zaseklo na 3/4roku a vůbec to porozumění nešlo dopředu...on fakt v těch 9m dělal různé hříčky, žvatlal, reagoval adekvátně...ale od toho 15m šlus konec 😖

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek respektive dělal to dál, ale už se prostě neučil nic novýho 😉

mvmk
18. led 2013

@kajiszek no na tu Krejcirovou moc nesazej, ja ji psala na konci rijna a odmitla me, ze ma do srpna plno ☹

sicinka
18. led 2013

@sisstin souhlasím s tím že kdo hledá najde a že ty děti máme nazkoumané až moc, Já jsem se nedávno obrátila na zcela normálně mluvící holčičku ve školce a říkám ji vezmi si růžovou kostku a nic, tak říkám růžovou jako prasátko taky nic. Tak ji ukážu a ona tuhlu to je růžová? Já Dádovi už půl roku vyčítám neschopnost se normálně naučit barvy, ale ono zase tak automatické nění. @kajiszek Dáda je červnovej takže jsou asi podobně starý a zase umí tvary, stíny, rodíly skupiny a z nějakého důvodu neumí standardní označení barec a čísel a tyto úkoly mi v logicu nebo chytrém peru odmítá, věechny ostatní dělá perfektně. Tak kluky zkřížíme a bude z nich jeden malej géníus 🙂

sicinka
18. led 2013

@mardenad to je snad blbost že tohle by mělo být znakem autismu, asi kdyby neděl nic jiného a nahrazoval tím komunikaci tak asi jo. Já si tedy přesně nepomatuji jak to bylo v 18 měsících. Ale ve dvou letech uměl Dáda dát stíny i různé typy stejného obrázku na sebe. Taky byl schopen chápat že pes je třeba na vykrajovátku nebo razítku. Já to naopak brala že áutista díky tomu není, když sám abstrakně chápe.

sicinka
18. led 2013

@mvmk ale umíte ANO (JO) to Dádovi to trvalo skoro o rók dýl. 🙂

mardenad
18. led 2013

@sisstin tak asi nehovoríme o tom istom. Nie priraďovanie ako také , keď máš pracovnú úlohu na stole dáš dieťaťu priradiť rovnaký obrázok. Mám na mysli vyhľadávanie rovnakého predmetu v domácnoti. Dostane sa mu do ruky niečo nové a on si hneď v hlave zrekapituluje, že už také videl niekde, mohol to vidieť aj pred dvoma mesiacmi, ale on si spomenie, presne sa tam aj rozbehne a vyhľadá tú rovnakú alebo podobnú vec a príde ukázať, že našiel rovnaké alebo podobné. Napríklad nedávno som kúpila leštidlo do umývačky. Také isté sme mali posledný pol rok ale už bolo v koši asi dva týždne. A nejde ani o to, ale to leštidlo som mala položené vysoko , že by mi ani nenapadlo, že by ho vobec vnímal alebo videl. No a keď zbadal to nové kúpené, tak hneď ruka hore a mama mama tam je rovnaké,...
Neviem ako presne to opísať, ale odborníčka sa ma pýtala, že ako dlho to robí a keď som jej povedala, že niečo po roku, tak skoro jej oči vybehli , že to vážne? To takto skoro? A ešte skonštatovala, že ak toto robil už v takom nízkom veku, tak že nás ma všetkým doma preskenovaných zhora nadol komplet, presne vie, ako kto kedy reaguje a preto nás statočne ováda.

mardenad
18. led 2013

@sicinka nie nie, nehovorím o obrázkoch. On akoby mal v hlave computer a presne mal zakódované kde čo máme, kde čo videl, má proste prehľad a v ničom ho neoklameme ani keby sme sa veľmi snažili. Proste jemu ten zrakový tento ( neviem ako sa tomu hovorí) funguje až strašidelne dobre 😀

abbie
18. led 2013

@mardenad no ako sorry, ale bezne deti priraduju v 18 mes. dva rovnake obrazky :D to je riadna blbost, ze by to bol niecoho znak ...

sicinka
18. led 2013

@mardenad Tak tohle chápu že už normální není tady je hezky vidět to jak může psaný projev zkreslovat 🙂

sicinka
18. led 2013

@abbie teď už jsme na poli doměnek, ale pokud to dělal mechanicky a často, tak to možná zařadili pod rituální chování. Akorát nerovnal do řad, ale podobné stejné věci k sobě a asi tím trávil dost času. Pak už by to autisticky znělo.

cairka
18. led 2013

A mne dnes malá konečne priraďovala farby 😵 😵 😵 😵 😵 teda myslím také - ukáž modrú kocku 🙂 zaujímavé, že na v zápätí položenú otázku "akej farby je kocka?" zasa len hádala 😝 ale aspoň priradila 😎 Ale dokáže to len ukázať. Podaj mi modrú kocku už nevedela na prvýkrát, len s pomocným krokom - ktorá je modrá? a podaj mi ju ...

kajiszek
18. led 2013

@sisstin Já tohle nejsem nějak schopná posoudit a vybavit si, ale minimálně do roka byla fakt v pohodě, ty hříčky dělala taky, žvatlala máma, táta, bába... Ale jestli věděla, co to znamená, to fakt nevím. Jako třeba manželovi sem tam řekne táta, když třeba ráno vstává, prostě když ho uvidí po delší době, mně máma neříká, spíš občas žvatlá mamama, ale když jdu třeba na záchod, tak se i stane, že slyším, že říká mámamáma, tak možná mě hledá... No fakt prostě nevím, jestli někdy rozuměla adekvátně k věku, protože by mě v tý době vůbec nenapadlo, že jaksi to, že dítě prostě časem začne rozumět, není samozřejmost 😒

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek on fakt rozuměl takový to "jdeme, hají, hačí, podej, počkej atd.", nějaký ty základní věci, co jsme furt opakovali "křupka, pití"atd., ale pak v 18měsících už bylo krutě vidět, že on prostě rozumí furt jako mimino a vrstevníci byli už hodně jinde

abbie
18. led 2013

@sicinka aha, no ja som tiez pochopila obrazky 😅 tak to ano, to nie je obvykle chovanie ...
@mardenad nad Janosikovou si neuvazovala? predsa len ma kratsiu cakaciu lehotu, ako Krej. ... tak 4 mesiace

kajiszek
18. led 2013

@sisstin No Nelucha rozumí na 100% asi jen pokynu "dej dudu" 😀 To udělá fakt vždycky. Ale jinak hačí, malá, hají, papat, dej, seber atd, tak to záleží, v jakým je zrovna rozpoložení. Ale musí mít ten oční kontakt, jinak neudělá nic, a i když ten oční kontakt má, tak to stejně často neudělá. No a třeba vyleze na stůl, tak začne sama dělat "tytyty" - to dělá i říká, ale na pokyn slez nebo dolů stejně nereaguje 😀

mardenad
18. led 2013

@sicinka často to nerobil. Iba ak sa k nemu dostalo niečo nové, čo už niekedy videl. Napríkad len raz za mesiac, inokedy raz denne. Keď bol menší, prišiel sa s tým pochváliť a nechal si to v rukách, viac to neriešil, len to držal. Teraz príde, pochváli sa a hoí to niekam. Nerieši to užvobec, len sa príde pochváliť, že aha mami, toto sa poobá a toto. A takisto to robí aj so situáciami.
Napríklad teraz natrafil na farebný ohňostroj pri hre na iPade a hneď si spomenul, ukekal ku oknu a ukazoval, že onku ( vonku) bolo rovnaké bum bum. Proste on komentuje rovnaké veci, udalosti atd. Takto aj okomentuje, keď ideme okolo nejakej budovi, kde už bol.
Alebo na stene má prilepené hviezičky. Dala som mu z poličky vkladačku, ktorú už dlho nemal. Hneď vzal hviezdičku a už ju prikladal ku tým hviezdičkam na stene a pozeral namňa nech okomentujem.
Alebo prišla k nám kamoška , mala na tričku obrázok spongboba, malý keď to zbadal, utekal do staršieho syna skryne a vytiahol pyžamo o špongobom a prišiel k nej, priložil jej to k jej tričku a zasa pozrel a mňa a chcel odpoveď.

sicinka
18. led 2013

@cairka ono to vlastní pojmenování barvy je ještě vyšší level (nejdřív přiřadit stejnou, pak ji umět poznat a pak teprve pojmenovat). Já jsem už na barvy odborník což nic nemění na tom že Dáda je pořád říká blbě (tedy svými názvy abych mu nekřivdila).Takže gratuluji k uspechu a tiše závidím. 🙂

mvmk
18. led 2013

@kajiszek nevim jestli te uklidnim, ale moje mala do tech 20 mesicu mela podobne chovani jako tvoje dcera, kdyz jsme prohlizeli nejake knizky a rikam kde je pejsek, tak ona ukazala vzdy kone, popripade to co chtela a samozrejme to okomentovala spravnym zvukem aspon 🙄 No a moji ruku pouzivala strasne moc, to byl taky nas nejhorsi aut. projev. Bohuzel to dela porad ale uz jen v pripade, ze ji neco nejde. Treba 5x zkusi zapnout knoflik a kdyz se ji to nedari tak mi to strci do ruky. Ale nastesti ji uz nepouziva k sebeobsluze 😝 Coz opravdu markantne delala min. do 18 mesice.
Ted ma zase fazi ja sama 😀 Kdyz ji chci neco pomoct tak se vehementne stoucha prstem do prsou ze jako ona sama 😀

kajiszek
18. led 2013

@mardenad To je zajímavý chování, je fakt, že to asi děti úplně běžně nedělají. Ale zase je vidět, že je hodně všímavej. Třeba se mu to může někdy hodit 😉

sisstin
autor
18. led 2013

tak konkrétně tohle dělá můj klient s těžkou receptivní dysfázií...když třeba děláme Zajíce v pytli a je tam hvězdička, tak on hned ukazuje na okno...a s tou hvězdičkou tam běží a jde ji tam podržet, že jako svítí na nebi...když tam je vidlička, tak hned jako imaginárně jí atd. Prostě neverbálně funguje naprosto dokonale...

mvmk
18. led 2013

@sisstin a to je dobre nebo ne?

cairka
18. led 2013

@sicinka , ja viem, preto sa teším, že to vôbec ukázala 🙂 na to, kedy ich bude vedieť pomenovať si hold ešte počkáme 😝 Ono ešte uvidíme zajtra, či si to bude pamätať, respektíve či to spraví aj pri inom cvičení, s inými predmetmi 😅 ale dnes sa teším 😀

kajiszek
18. led 2013

@mvmk No u nás ani ty knížky nejdou, ona si ukazuje a mele, co chce, tu knížku obrací vzhůru nohama, listuje, mlátí s ní, ale na obrázky se vůbec nedívá. Takže u nás jsou lepší kostky nebo kartičky, knížky prostě nebere v potaz jako obrázky, ale jako něco, co se dá otvírat a zavírat a dělat s tím blbosti 😖 Třeba na tom videu, co jsem dávala, tak tam v tom leporelu ukazuje a cosi mele, ale jak bych přišla k ní, tak se začneme rvát, ona mi tu knížku škube z ruky a nesmím jí nic ukazovat. Dneska teda měla světlou chvilku, ža tak minutu na to leporelo koukala a sledovala můj prst při ukazování a pojmenovávání, ale to byla fakt minutka a pak zase hotovo. No aspoň že už tda aspoň dává pozor, když chce něco pojmenovat. Dneska třeba vzala polštář a zvedla ho a koukla na mě, tak říkám polštář a ona na to "polka". A celkově teďka zvedá hodně věcí, koukne na mě a čeká no. Což je pokrok. Btw to je doufám sdílení pozornosti, že jo? Ona teda prstem skoro neukazuje, ale když to vezme do ruky a naváže oční kontakt a čeká, tak je to taky sdílení pozornosti, že?

kajiszek
18. led 2013

@sisstin Jo to mi dělala Nela dneska, že lžičku a vidličku hnedka poznala, začala jako nabírat a napichovat a mlaskala... To je dobře nebo špatně? 😀

mvmk
18. led 2013

@kajiszek myslim, ze jo, a mala zacala ukazovat az tak okolo tech20 mes. nevim to sice presne ale nejak tak, do ty doby, kdyz ja ji neco ukazovala, tak budto bezduse cucela na me nebo na ten prst 😝 to bylo vse 😖