Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lojzina
25. led 2013

@sisstin nezkouseli,abych pravdu rekla,nedostala jsem se do mesta do te oskoly,ale budu muset!!

myslis tim,jestli nam rozumi?ja bych rekla ze jo.vi o cem je rec.aspon dle reakci.reknu treba ze pujdem ven,leti k vesaku,pod nim sou cepise rukavice-zacne je chystat,a zkousi obleci,nebo reknu ze pustim pohadku,i nazev reknu,a on to dyvko najde ...takze chape si mylsim a rozumi.

sisstin
autor
25. led 2013

@lojzina no opět, takovýhle porozumění v tomhle věku nestačí, měl by chápat " z čeho se pije, čím se jezdí, co se kutálí, za co si v obchodě koupíš bonbonky, na čem maminka vaří: atd. 😉

sisstin
autor
25. led 2013

@lojzina jako netvrdim, že má problém s porozuměním...ale hodně rodičů si myslí, že když dítě něco podá a přinese, že jako rozumí ...což jako nemusí znamenat, u skoro tříletýho dítěte je to porozumění úplně někde jinde....a pak jsou ty různé hysteráky...

já mám klienta, u kterýho si nikdo nevšim, že nerozumí...a mně to bylo jasný hned, jako nechápu to...

lojzina
25. led 2013

@sisstin jo taaaaak,takze kdyz se zeptam z ceho se pije,mel by jit a donest hrnek???
na druhou strarnu,kdyz ma zizen tak za mnou prijde s hrnickem sam

sisstin
autor
25. led 2013

@lojzina no, dělá se to přes kartičky, dáš před něj obrázky, např. to auto, tužku, peníze, míč atd. a ptáš se: čím se jezdí, čím se píše, za co se nakupuje atd: a on bude ukazovat

to, že si na žízen přinese hrnek nemá s porozuměním řeči nic společnýho 😉

sisstin
autor
25. led 2013

@lojzina to prostě má žízen a chce napít, ale slovně vůbec nemusí tušit, na co se ho ptáš 😉

dominikuska
25. led 2013

@sisstin ona s nim prechadza rozne knizky, kde vyplnuje zvieratka, ze ktore kde zije. Skladacky na casti tela. Vie ukazat a aj povedat kde co je na tele. dlho nerozumel dvojzlozkovej vete, ale teraz uz aj porozumie. Vela je to o tom, ze sa mu musi chciet. Mame kopec kniziek so skladackami na farby, zvieratka, auta atd. Stane sa ze aj na prvykrat taketo posklada, ked nie tak na druhykrat, v tomto je sikovny ale zase sa mu musi chciet. Ked sa mu nechce tak s nim nepohnem, aj teraz som mu vytiahla skladacku kde ma doplnit zvieratka a farby a nechal ju tak. Hraje sa s kuchynkou, vari si v nej, donesie mi kolacik. Ukaze mi ze sa palil, lebo je sporak horuci 🙂
Porozumenie sa uz zlepsuje, som sa aj ja musela naucit, ze len jednoduchou vetou na neho a viackrat zopakovat. ALe este sa mi stane, ze nieco mu poviem a nerozumie mi.

sisstin
autor
25. led 2013

@dominikuska víš co, já nechápu už jenom to, jak to, že při takhle závažném opoždění porozumění vám může dát někdo opožděný vývoj řeči. Protože OVR je jen u dětí, které rozumí normálně (nebo v rámci širší normy), tohle neporozumění značí vždycky nějakou diagnozu 😕 a vám by ta alternativní komunikace prospěla velmi 😉

lojzina
25. led 2013

@sisstin uz to konecne chapu. 😔 .tak to zkusim,su zvedava jestli to da...diky!!!!

sisstin
autor
25. led 2013

@lojzina ono to neporozumění (což fakt netvrdím, že to u vás je) umí ty děti dost šikovně maskovat, že prostě rodič si řekne, že on rozumí, ale nechce.....a přece musí rozumět, když někdy něco udělá atd. Jenže tyhle děti se orientují z gest, ze situace atd., takže pokud mají tyhle "nápovědy", tak můžou fakt působit, že rozumí a jenom někdy něco nechtějí udělat. Proto se dělaj tyhle testy na porozumění, Krejčířová je dělá u každýho dítěte, to je takovej základ psychologickýho vyšetření.

lojzina
25. led 2013

@sisstin jj..
ted posl.dobou ho treba zacly zajimat knizky-otevre,sedi u ni ukazuje a drmoli.pak s epodiva na me,tak jdu na nim,zacnu povidat nebo cist,a vydrzi tak 2 minuty,a jde pryc,nebo me odstrci,bouchne...to je normalni? 😅 .Ted vedle jeci jeci a jeci 🙄 🙄 🙄

sisstin
autor
25. led 2013

@lojzina protože na nej mluvíš složitě, on asi chce jenom pojmenovávat 😉

dominikuska
25. led 2013

@sisstin teraz som skusila, vybrala som na stol 6 veci ( kluce. mincu, pero, pohar, tanier a vreckovku ) Velmi ho rozhodila minca, zacal sa snou hrat a ked som ho pytala z coho sa pije tak az na treti krat ukazal pohar, ale ostatne veci som uz ukazovala ze z coho sa je. Minca to nevedel naco je. kluce mi ukazoval ze na dvere nepatria lebo sme boli pri balkone a tam nieje zamok. Ked som naznacila ako sa pise tak mi dal pero a vrackovku tiez len pri ukazani ako sa fuka nos :(

lojzina
25. led 2013

@sisstin tak ale ja treba ukazuju:tady je domecek,semafor,tady je pan.pes...zadny slozity veci a vety...

dominikuska
25. led 2013

@sisstin to bolo aj u nas, teraz ked nieco povie, nejaku hatatlaninu a ja zopakujem spravne a on taky stastny krici ano 🙂
U nasho plati len jedno maximalne dve slova. pri dlhej vete ako keby vypinal ☹

dominikuska
25. led 2013

@sisstin ja tiez nechapem pristup lekarov, a to som sla s placom lebo bratranec maleho je autista, a ten moj jeden cas autistu " vedel" pekne zahrat ☹ Ale aj u rodiny som sa stretla s nepochopenim, ze jemu nic nieje, ze preco dramatizujem 😒

sisstin
autor
25. led 2013

@dominikuska nj, ono na SK je to fakt horší jak tady (a to tady to taky není žádná sláva) a kor na jihu, Košice atd, tam o nějakým narušeným porozumění asi nikdo ještě moc neslyšel 😖 vám by ta obrázková komunikace pomohla v tom, že jednak ty, když mu budeš něco říkat, tak mu to ukážeš na obrázcích, čili on si to slovo spojí s vizuelnem a líp mu "naskočí" a on sám se bude moct těmi obrázky vyjádřit a říct, co chce...a nebude docházet k těm krizovkám, že vy mu nerozumíte a on nerozumí vám 😉

sisstin
autor
25. led 2013

@lojzina hele, děti, co nemluví, jako nesnášejí celkem knížky a když jo, tak nesnáší vměšování, to je celkem normoš 😉

lojzina
25. led 2013

@sisstin jo,ale on zvedne hlavu a mako aha..tak to chapu ze mam jit na nim,....

sisstin
autor
25. led 2013

@lojzina to je sdílení pozornosti, tak ty jenom řekni "ano, xy" 😉

lojzina
25. led 2013

@sisstin aha 🙂 ,takze se,,nemam vnucovat"?? 😀 🙂 ...treba Maros kdyz byl malej,tak sedel jakprikovanej,me na kline,knizku,a jen sme cetli ukazovali a vydrzel dlouho,i to vyzadoval...umel hodne basnicek a vseho temer nazpamet...Zato xy je jinej

sisstin
autor
25. led 2013

@lojzina nj, prostě děti, co maj problém s řečí, tak fakt jako knížkomilové moc nejsou....a když jo, tak nesnáší, abys jim do toho kecala..on komunikačně je třeba dejme tomu na těch 15-18měsíců, takže tam je to spíš furt jenom o jednoslovným pojmenování tý věci...

u nás třeba knížky furt nula bodů, to prostě ne 😝

mardenad
25. led 2013

Jupíí, konečne sa moj malý pýta " čo to je? " , trvá to už asi týždeň, opýtal sa takto už pár krát, ale až dnes som pochopila, že to je konkrétne táto otázka. Vyslovuje ju: o i je?
Predvčerom sme boli na neuro , aj EEG, doktorke nešlo do hlavy prečo sa reč neposúva, resp. prečo sa posúva tak pomaly. Eeg záznam bol celý v poriadku na jeho vek. Na grafe mu nevyšlo ani ADHD, ani ADD, ani epi, ani ložisko, podľa grafu skonštatovala, že má malý intelekt v poriadku, dokonca nadpriemer. Vraj ak ide o autizmus, tak veľmi veľmi slabučký. No a odporúčila nám tiež klasickú školku.

Chcem sa preto opýtať, je možné toto všetko z grafu vyčítať?

abbie
25. led 2013

@mardenad no ja ta nechcem sklamat, ale ADHD casto na EEG nevidno a ADD uz absolutne ... kvalitnejsie to vie zhodnotit len dobry psycholog ... kamos ma maleho so silnym ADHD a EEG mali v poriadku

lojzina
25. led 2013

@sisstin moc diky za reakce a rady,je to na budku.rikam si ze sou horsi veci,ale....

lojzina
25. led 2013

@sisstin ...ale porad mam tak nejak obavy aby to nebyl autismus 😒

sisstin
autor
25. led 2013

@mardenad no IQ dle grafu mi přijde jako těžká ptákovina 😅

sisstin
autor
25. led 2013

@lojzina no tak to bohužel se vyloučit asi nedá takhle z popisu, to fakt musí říct psycholog 😉

jinak TYgr už fakt mluví normálně, ted udělal neuvěřitelnej skok, to jsou hlášky fakt jak svina..ale prostě knížky ho nebaví i nadále...ale celkem už básničkuje hodně 🙂

sisstin
autor
25. led 2013

@mardenad jinak TYgr měl taky EEG naprosto čistý, vývoj mozku k věku a žádná dysfázie tam vidět nebyla...jako na toto bych se fakt neupínala ani v nejmenším 😉

mardenad
25. led 2013

@sisstin tak na čo potom robia to eeg? :(