Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
13. únor 2013

@sicinka Oni tam píší, že berou děti od 2,5 let. Určitě se na to všechno poptám, ale popravdě jsem si říkala, že nemůžou přece čekat od tříletýho dítěte zázraky. Staník sice nemluví, ale naznačuje už celkem solidně, co se týká spousty věcí. Je pravda, že např. vykadit by se v lese asi nezvládl 😅 😅 😅 Umýt ruce v potoku? Sice nenacvičujeme potok, ale chodí si umývat ruce venku pejskům do misky 😅 😅 😅 Co se týká nějakých "bebin", tak to on zase dokáže ukázat místo, kde se bouchl a říct zřetelné "au". Ale jako samozřejmě v některých věcech nedosahuje úrovně vrstevníků. Ale tak jak tu školku popisují, tak mě to docela nadchlo, jen doufám, že to nebude nějaký vymývání mozků.. Musím všechno vyzjistit 😀
@sisstin já chci taky k tobě chodit na hodiny 😀 😀 😀 😀 😀 teda Staník 😀 😀
@bahula super - Honzík je šikulka. Staník ještě k souhlasu nedošel a mám obavy, že k tomu nedojde ani do puberty. Ptám se Staníku chceš pití? Odpověď buď ne, anebo "pipí", Staníku chceš papat? Buď ne, anebo "papa". Staníku půjdeme ven? "pá pá".

Jo holky máme novinku. Staník se naučil slovo "tohle", v jeho podání to zní jako "todle" a dost aktivně to využívá. I když chce vědět něco po mě, tak ukáže na věc a řekne "todle je" a čeká .. a když chce něco podat, tak ukáže na věc a řekne "todle". On se fakt nenaučí mluvit 😅

abbie
13. únor 2013

@anuska74 neboli sme, den pred vysetrenim nam volala, ze ochorela a ked bude fit zavola ...
nakoniec som kupila tablet s OS Android, zatial nie je na nom dako zavisly 😉

bahula
13. únor 2013

@dezyre víš co, ale on kýve "hm" jak se on rozhodne, spíš mi tím dává najevo, že "tohle co ti nesu, tak chci", třeba číst tuto knížku. Nese knížku a kýve u toho "ano". A nebo když už, tak je to reakce, když mu něco ukážu, nabídnu a on to VIDÍ. Ale na dotaz "chceš pití" se rozběhne k dřezu, ukazuje na kohoutek a říká "babů".
"Ne" taky řenekne, jen zakývá hlavou, nejlépe když si otevře lednici a řešíme, co tam chce, vytahuju jednu věc po druhé a on kývá hlavou "nee", ale nemluví u toho.

Honzík občas říká zkomoleně "toto a tady", třeba když si sedne ke stolu a chce, abych mu před něj položila talíř s jídlem, tak ukazuje prstem na stůl a ječí "taty, taty"

sicinka
13. únor 2013

@dezyre u nás už ji mají nějaký ten rok a stačí si přečíst pravidla školky a je jasný že sice přjmají 3 leté, ale ti tohle jaksi nedají. Ty co jsou do 4 let chodi dvakrát týdně jen na dopoledne a asi toho mají obě strany dost 🙂 Já ti nechci brát ideály, určitě to zkuste, ale u pobytu dítěte v lese bych očekávala určiou míru samostatnosti a tu tříletí nemívají (tedy můj taky ne, a to čůrá ve stoje sám, jí příborem, umí se obléknout včetně zipů a docela mluví 🙂 Jsem si jistá že by sežral první bobuli na kterou by narazil a poté někomu vypíchl klackem oko a rozhodně pokud by se na něj zavolalao a dělal něco zajímavého tak by nereagoval 🙂 🙂

Pravidla v lesní školce:
V lese nekřičím.

Chovám se ohleduplně ke všemu živému v lese - stromům, mechovým porostům, květinám, broukům, apod.
Své odpadky si odnáším s sebou.
Zůstávám na dohled lektora/ lektorky.
Je-li na mě voláno jménem, vždy odpovím.
Při cestě lesem čekám na předem domluvených místech.
Při práci s nožem či pilou sedím.
Při hře s klackem dávám pozor, abych neohrozil ostatní.
Nenosím větve ve výšce očí ostatních.
Nelezu na pokácené hromady stromů.
Pokud mi ještě nebyly čtyři roky, pracuji s ostrými nástroji pouze pod dohledem dospělé osoby.
Pokud mám chuť sníst nějaké lesní plody, poradím se nejdřív s průvodcem. Bez dovolení nic nejím.

Neodcházím s lidmi, které v lese potkám (ani se známými).

dezyre
13. únor 2013

@sicinka tak tady u té naší mají napsáno jen zvládnutí základních hygienických návyků a sebeobsluhy. Samozřejmě, že ten seznam co si dala, tak to by asi Staník nepochopil. Toto je opravdu jako seznam pro pěti - šesti leté děti. Toto snad nemůže zvládnout žádný tříleťák. Jako určitě než Staníka do něčeho takového "uvrtám" tak si o tom pozjišťuju 😉

ivular
13. únor 2013

@sisstin Přidávám se k agitaci za nějaké hodiny v Praze 😉 Já mám zase na háku Helen Doron, ale na normoš rozvoj bych šla - aspoň bych se poučila, jak s tím mým nemluvnětem nakládat 😉
@hrusti Dívám se na to cvičení v Modré škole a celkem bych do toho i šla. Ale fakt si neumím představit, jak by to fungovalo, protože Jeník by rozhodně nic organizovaně nevykonával. Já už začínám mít depky, že je asi celkově nějak opožděný, že to není jen o nemluvení 😖 Nemám s čím srovnávat, ale jestli se předpokládá, že už dvouleťák pobere nějaká kolektivní pravidla hry, tak u nás je to fakt těžká utopie 😝

kajiszek
13. únor 2013

@abbie Malej je fakt moc šikovnej! U nás ty barvy a zvířata nula bodů no, ona tomu fakt nerozumí. Občas mi přišlo, že ukázala dobře kočku, ale to byla spíš náhoda 😀 Jediný dvě věci, na který mi ukáže prstem, když jí řeknu "kde je", tak je světlo a banán. Ale jako ten banán musí ležet před ní, to jako ne že by šla do jídelny a přinesla mi ho 😀

@dezyre Týjo, lesní školka? já o ničem takovým v životě neslyšela, tak valím oči. No pro Vojtu by to teda nebylo, ten by tam všecko otrhal a zničil. Ale zase jinak věřím, že by se mu to líbilo 😀

podubka
13. únor 2013

Já se taky přidávám za Prahu,docela by se hodil tento kroužek.Ani nevím jestli v Praze něco takového je????To je samá angličtina apod. a něco normálního nic 😀 Nebudu s ním chodit na anglinu když neumí pořádně česky ne? 😀

hrusti
13. únor 2013

@sisstin Já myslím, že v Praze bys fakt našla zájem. V tom RC, jak chodím s dcerou, mají něco podobného pro "standardní" děti a jmenuje se to Sovička. S dcerou chodím na takovu mutaci pro malé. Je to napůl cvičení s říkačkami a napůl aktivity na rozvoj jemné motoriky 😉 Malou to tedy baví, je tam štastná, ale Honzík by to v jejím věku určitě nedal, protože toho zajímalo jen běhání a běhání 😅

@sicinka Hmn, tak Honzík by lesní školku nedal 😀 😅 Hned to první pravidlo mě fakt pobavilo, to fakt není pro nás 😀

kajiszek
13. únor 2013

Já bych taky nějaký takový kroužek potřebovala... No ale nejlíp zase na Kladně 😀 😀 A nebo Praha 5 či Praha 6 😀 😀 😀 Jinak na to setkání fakt asi nepojedu, já se fakt doma nechci hádat no 😖 Teďka jsme platili zálohu na dovču, ukecala jsem chlapa na Jizerky v létě, což je vskutku věc nevídaná, ještě jsme s dětma jaksi nikdy na dovče nebyli. Max na tři dny. Doufám, že se tam nepovraždíme. Každopádně ty Pardubice teďka nedám. U nás doma fakt není nic problém a žádný nákupy mi nevyčítá, ale jak jde o nějaký cestování, tak je to prostě konec ☹

sicinka
13. únor 2013

@sisstin pls až budeš mít čas od koho máte tu hru pair up já už jich nainstalovala několik a ani jedna není podobná těm úkolům co děláte s tygram na videu 🙂 Děkuji

sicinka
13. únor 2013

@hrusti no tohle se nás taky netýká řve, dupe na mravence a ve školce se snaží vnutit každému příchozímu takže poslední bod taky nula bodů. Nicméně svěřit mu nožík či pilku by mohla být zajímavá zkušenost. Už vidím tu reportáž na nově v televizních novinách 🙂 říčanský masakr obyčejnou pilou 🙂

lojzina
13. únor 2013

ahoijte...tak jen ve zkratce:sebik bez problemu vplul do ordinace,a vydrzel celych asi 50minut,pote me ho dovedla na chodbu,pochvalila ze hezky spolupracoval,coz jsem necekala,myslela sem ze nebude chtit delat nic a pry super,no a ze vyhodnoti vysetreni a za 14 dnu tam jdem s manzelem-tot zatim vse...

lenajsek
13. únor 2013

@lojzina No super, vidíš, že ses bála zbytečně, to jen my jsme takoví exoti 😀 Tak držím palce na zprávu za 14 dní 😉

@desyre Ale Staník mluví, rozhodně víc jak Lukin, ten neřekne ani "to", ani "toto", tak buď ráda, že slovíčka přibývají, co já bych za to dala.... 😉

Jen jsem zběžně dočetla, s těma školkama pokud to jde, tak bych taky dala dítko jen na 4 hodiny denně, alespoň ze začátku, mám to tak v plánu s Lukáškem, pokud nás teda někam vezmou....

@sisstin Tak pak písni, co děti, jak se jim chtělo spolupracovat a jaký byly. 😉

Jinak já mám taky poslední dobou blbou náladu z toho, jak máte všechny šikovný děti a já mám pocit, že Lukin se prostě skoro v ničem nezlepšuje, hlavně teda ne v té řeči ☹(( A sociálno je teď taky docela v háji, jak přes zimu nikam mezi děti nechodíme, ach jo ☹
Byli jsme dopoledne na bobech a zase plakal, že nechce jet dolů z kopečka,dělal scény... fakt už kolikrát nevím, jak na něj...
Ale zase dneska mě docela potěšil s grafomotorikou, dělali jsme nějaký stíratelný listy a už nedělá jen kolečka a čárky, ale pokouší se o vlnovky...

Páá kočky

lojzina
13. únor 2013

@lenajsek no,u nas pokroky taky zadny,nula nic...

dezyre
13. únor 2013

@lojzina Jejda Sebík to strašně krásně zvládl a dokonce 50 minut!! mazec, jsem zvědavá na výsledky a držím moc moc pěsti 🙂
@lenajsek Staník se začíná snažit až teď.. nechci to ale vůbec zakřiknout 😅 Ale tím snažením to zatím končí. Nejde mu vyslovovat. Jinak sociálno je u nás pořád na stejné úrovni taky, jen si na to tak nestěžuju, protože jak říkáš, je zima, moc mezi děti nechodíme. Hlavně teď jsme fakt od začátku týdne doma - jen jsme byli v našem vesnickým obchodě a za domem na dvoře na chvíli a toť vše..
Ale jak jsem ho tu chválila ohledně porozumění a všeho, tak poslední dva dny mě z něj taky tečou nervy. Nevím jestli na to má vliv nachlazení nebo co. Ale když jsem ho zkoušela např. z dopravních prostředků, tak na otázku "který dopravní prostředek lítá na obloze", tak ukázal na šalinu a poté na kolo 😝 A takové otázky zvládal bez problémů. Co se týká stíratelných listů, tak jsme vždycky pracovali tak (no vždycky - od té doby co je máme), že mu držím ruku a vedu mu ji. No a pokrok máme v tom, že Staník začal kreslit vodorovné čáry sám. Na nic jiného se zatím nechytl.

lojzina
13. únor 2013

@dezyre jo,rikala ze ji porad varil kafe 😀 ,ze si to uzili oba...no ja su zvedava...

ivular
13. únor 2013

@lenajsek @lojzina U nás taky nula bodů 😔 Já nevím, jestli to třeba není i moje chyba, že ho rozvíjet neumím nebo to nedělám správně. Vyrobila jsem dost obrázků - rozstříhala napůl, jako že je bude skládat. Pak jsem vyrobila obrázky a k nim stíny, že je bude přiřazovat. U každého vydržel doslova pár sekund. Sice za tu chvilinku dosazoval všechno správně a hned, jakoby to ani nemusel hledat. Ale posledních pár týdnů nesouhlasně křičí, jen se k němu s těma obrázkama přiblížím - jakoby říkal "tak tohle na mě ani nezkoušej". Nevím co si o tom myslet.. Skoro bych měla pocit, že je to něj teda asi moc triviální, když ho to tak nebaví, ale když zase čtu, jak @sisstin upozorňuje, že děti rády dokazují rodičům co všechno zvládnou, tak si říkám, že je to teda na něj asi naopak moc těžké... Fakt nevím a už mám z toho všeho depku..

podubka
13. únor 2013

@lenajsek neboj vyroste z toho. Náš se bojí naprosto všeho co je pro něj nový.Ještě před rokem by si nesednul na koloodrážedlo,letos na podzim to konečně zkusil,nechtěl nikdy na ty různá autíčka co jsou v hypermarketech,teď mám co dělat ho z toho dostat.,a teprve letos si sjel na bobech kopeček,ale né sám s tátou.Ke všemu dochází postupně čím je starší.
S čím my máme problém neustále,tak se nechce ostříhat 🙄 🙄 🙄 má z toho úplně hrůzu a nevím jak mu to vysvětlit.Takže stříháme jenom když spí a jde to docela blbě 😒

lojzina
13. únor 2013

@ivular ja mam srovnani se starsim synem....kdyz si to promitnu zpetne,jemu slo vse jakoby ,,samo"..... 😕 ,hned puzzle,ruzny skladacky,uplne v pohode,Sebik je uplne jinde.A ja budu za chvilu taky-jdu na brigadu,takze uz s eloucim 🙂 🙂 🙂 preju pevne nervy 😉

lenajsek
13. únor 2013

@ivular Mám podobné pocity... L. teda úkoly dělá rád, baví ho Logico, ale nejde mu taky všechno, baví ho strukturované úkoly, hry co máme od Granny, pexeso, teď ho docela baví i obrázky na porozumění řeči, děláme poslední dobou i sešit od Bednářové na zrakové rozlišování - Krtek Barbora, dneska tu grafomotoriku, ještě večer budeme vyrábět babičce valentýnský srdíčko, že udělám z kartonu jakoby obrys srdíčka a pak si vezmeme vlnu a celý to dokola omotáme... zase na jemnou motoriku... každej den teď fakt poctivě trénujeme jazýček, to ho fakt nebaví a vzteká se u toho, foukáme, stavíme z kostek... ale furt prostě řeč nic ☹ Navíc se začíná zase vztekat, když mu něco nejde, nebo není HNED po jeho ☹ Už aby byl duben a měli jsme za sebou vyšetření u Kr, abych věděla, co a jak, ta nejistota mě hrozně ubíjí...
Navíc teď do toho řešíme rodinnou situaci ohledně mýho taťky, docela drsným způsobem se rozcházejí s přítelkyní a je v tom majetek, tak ještě to... strach, že nevím, jak budu zvládat dvě děti, hormony řádí... uááááá 😝 😀

lenajsek
13. únor 2013

@lojzina Jojo,takhle to mají prostě standartní děti, že jim vše jde jakoby samo, nic se nemusí učit a drilovat, jen to okoukají a jde to... u našich nestandartů to je jinak, vše do nich člověk musí nahustit, aspoň u Lukina to tak fakt je, nebo bylo... až kolem toho třetího roku pomalu začíná na něco přicházet sám, ale oproti vrstevníkům to je furt nula bodů...

A nejvíc mě stresuje to, že fakt mluví, resp. nemluví, úpně nejhůř ze všech tady, vlastně i z diskuze na FB, jako jestli se to někdy zlomí, tak dám snad na modlení... ale začínám být fakt skeptická, že někdy bude mluvit ☹((

lenajsek
13. únor 2013

@podubka Tak na autíčka, vrtulníky a pod. v obchodech jsem Lukáška taky ještě nedostala, ani na kolotoče... bojí se toho. Dneska na tom svahu bylo vidět, že se bojí sjet dolů, přitom letos už docela jezdil sám. Ale dneska prostě ne. No teď jsou s MM venku na bobech znova, tak jsu zvědavá, s jakou se vrátí. U něj to chce přesně, taky čas.
Stříhala jsem Lukáška naposledy někdy v létě, musím znova, ale oddaluju to, taky se bojím, jak bude reagovat.
Sice odboural strach z vody ve vaně a už si to ve vaně zase užívá, ale nechce si nechat ostříhat nehty, na nohách je to naprostá tragédie... 😝 Tak ho držím co to jde, MM mu nehty nikdy nestříhal, tak je to na mě...

lojzina
13. únor 2013

@lenajsek bude mluvit.... 😉 😉 😉

sebik co se tyce mluveni-nic moc,par slov,jednou rekne jakoby piti,pak 3 krat ukaze a nic...na to ze ma za mesic 3 roky tak bida.

a uz musim

Neves hlavu!!!!!!!!!! 😉 .Ja si rikam-nohy ruce ma,muze byt i hur 😔

podubka
13. únor 2013

@lenajsek my nehty jenom ve spánku.Minulý týden se manželovi podařilo ostříhat na ruce za brumíka,to se nechal.
Luky když byl malinkej nesnášel koupání,pokaždé ho prořval,teď řve když ho vyndavám. 😀 A takhle je to se vším.

podubka
13. únor 2013

@lenajsek kolik je Lukymu přesně?

krystalka
13. únor 2013

@podubka - ahoj 🙂 - jo, jo, autíčka v hypermarketech u nás taky až ve 4 letech 😀 , do tý doby do nich maximálně vlezl, když se to nehoupalo, jinak ani náhodou...to samé, když byli někde poníci nebo koně - taky se svezl poprvé až kolem 4 let, boby to samý...teda třeba na dni otevřených dveří dopravních podniků si vlezl za volant autobusu už předloni, ale to jsme tam museli někdo být s ním 😉 , ale když si mohl vlézt do kabiny hasičského auta, tak to už ne 😉

ivular
13. únor 2013

@lenajsek No co se mluvení týče, tak mám pocit, že nejhůř jsme tady na tom my. Jeníkovi jsou dva roky a má 2, slovy dvě slova ☹ Jinak stříhání nehtů, vlasů, čištění zubů, uší - to všechno je u nás boj neskutečný. Já vždycky říkám, že by musel být snad v celkové anestezii, abych mu mohla aspoň jednou pořádně všechno tohle ostříhat/vyčistit.
A rodinnou situaci řeším taky - mamka má dost vážné zdrav. problémy, doma to skřípe, no prostě děs běs..

podubka
13. únor 2013

@ivular jo to jsem říkala taky,že by musel výt v celkové anestezii aby se ostříhal komplet,umyl a kdyby to šlo tak i napil. 🙂

krystalka
13. únor 2013

@podubka - tak u nás nehty už celkem v pohodě, na rukách si už i sám chodí, když má nějaký zatržený, že ho chce ustřihnout, ale na nohách to taky moc nemusí, ale zabírá, když mu u toho něco vyprávím... a stříhání snáší nejlíp od babičky, pustíme mu k tomu vždycky nějaké video s pohádkou a dá se to, ale nesmí to dlouho trvat a jenom nůžkama a nesmí se mu moc dotýkat hlavy...třeba ze stříhacího strojku by asi měl amok 😉