Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. bře 2013

@anetkaberuska my už jsme to tu řešily, je to životním stylem, všude samá chemie, záření, blikání, očkování...ty mozečky dostávaj zabrat už od narození, některé děti mají štěstí, ale stále více dětí to štěstí nemá 😉

sisstin
autor
11. bře 2013

@anetkaberuska jinak my máme z MM strany teda anamnézu vady řeči (měl bud těžký OVR nebo lehčí dysfázku, akorát to nikdo neřešil), ale jeho první syn je naprosto O.K., takže asi i záleží, jaký dva lidi se sejdou atd. Ty příčiny se hledaj dost blbě, je i lepší diagnostika, ale opravdu těhlech poruch přibývá strašnou rychlostí. A to není o tabulkách, já si třeba ze "svý" doby nepamatuju, že by někdo v první třídě neuměl něco vyslovit, jo, měli jsme jednoho balbutika, ale jinak všichnni mluvili normálně, v dnešní době dítě, které v první třídě nemá patlavost je pomalu zázrak 😕 ale fakt nevěřim, že je to špatnou péči rodičů, spíš si myslim, že se dneska rodiče starají víc. 😉

hrusti
11. bře 2013

@anetkaberuska Vítej! Synovi budou ted na jaře 4 roky, v únoru nám Krejčířová diagnostikovala expresivní dysfázii. Min. rok vyslovila podezření na ADHD, ale syn se naštěstí za ten rok relativně zklidnil a je schopný už cíleně pracovat, takže nám to tento rok do zprávy nedala. Se školkama je to šílený. Zrovna ted to řeším, protože ve speckách je narváno a do normální školky malého jen tak nevezmou. Nebo možná vezmou, ale těžko říct, jak dlouho tam vydrží 😖

hrusti
11. bře 2013

@sisstin Terko, prosím, kdy se normální děti mají podle tabulek ptát co to je? Myslím tím takové to masivní co to je milionkrát za den? 😅 Malé byl ted rok a 2/3 a dneska začala. Od rána už jsem to slyšela asi 200x. Předtím říkala jen to je a ukazovala prstíkem. Jí chudinku pořád pozoruju 😅 😅 😅

hrusti
11. bře 2013

@anetkaberuska Jinak nevím jestli jsi tou klinikou myslela Logo. Logo je i v Praze, byli jsme tam jednou na konzultaci a tedy to tam na mně moc nezapůsobilo. Víceméně mi neměli moc co nabídnout 😉

sisstin
autor
11. bře 2013

@hrusti "co to je" je úroven dva roky, samozřejmě +- 😉

hrusti
11. bře 2013

@sisstin Tak to jsi mě uklidnila 🙂 🙂 🙂

sicinka
11. bře 2013

@hrusti Dáda se takhle neptal nikdy 🙂 ale samozřejmě je to v pořádku jste o kus napřed.Gratuluji zasloužíš si to.

mvmk
11. bře 2013

@hrusti taky gratuluji 😉 😉 no ja se toho asi nikdy uz nedockam ☹

lenajsek
11. bře 2013

@sicinka Luci díky, opět jsi mě trošku uklidnila... 😉 já si pořád říkám, že je to asi i zimou a že jsme skoro pořád doma sami, potřeboval by zase otrkat, snad jak bude venku tepleji a dostane se mezi děti na hřišti, tak se i sociálno někam posune, snad se přestane tolik vztekat... i když, ono to může být na chvilku a pak to bude znova, navíc ten sourozenec, to si fakt vůbec neumím představit, jak to bude a jak to bude snášet... no to se dozvíme... 🙂

A Lukin se taky na "co to je" neptá, jestli se on někdy začne na něco ptát, to bude zázrak... zatím fakt nemá ani dvouslabičný slova, jestli to někdy naskočí, fakt netuším... zatím to vidím skoro beznadějně... všem fakt závidím, že vaše děti už docela fajn mluví, i ty mladší než jsme my, my jsme furt jacísi zabrždění 😝 😝

mvmk
11. bře 2013

@abbie uz si zacinam myslet, ze jsi fakt vetsi pesimista nez ja 😀 😀 a to fakt uz asi ani neni mozny 😀 , ono kdyby se na ty ruce mozna dival pul hodiny, tak bych asi taky zacala mit neprijemny pocit. Skoda ze mame rozbitou kameru, ja bych ti sem hodila nejake video, a byla bys naprosto vklidu 😉 Moje mala uz asi 10 dni stale ruce v puse, ozuzlava okusuje nehty, cuca i palec 😝 a to jako delala naposledy asi v 6 mesicich.
Po te nemoci propad naprostej, u niceho nevydrzi, kazda cinnost ji zabavi tak na 5 min. a utika k necemu jinymu, slovo zadny 😒 😒

mvmk
11. bře 2013

@lenajsek nezoufej nejsme na tom o moc lepe, kdyz te ctu tak se aspon necitim tak mizerne 😔

lenajsek
11. bře 2013

@mvmk já si už fakt kolikrát připadám jak blázen, jako by to prostě nebylo snad ani možný, že TAK DLOUHO není vidět téměř žádný výsledek v té mluvě... ještě, že se vyšetření u Krejčířové blíží, za měsíc tam jedeme, že snad se konečně dozvím něco pořádnýho, jak to s náma je...
A nejhorší je pro mě fakt okolí, že vůbec, ale vůbec nikdo nechápe, proč pořád nemluví, že ani nepřidává nová slovíčka, že vydává místo slov hodně zvuků, ukazuje, že už má přes tři roky... a furt se mě ptají, jestli je nějakej pokrok a já už nevím, co na to říct... to mě drásá fakt hodně. 😝

lenajsek
11. bře 2013

Dneska jsme přiřazovali barvy po nějaké době, neměl teda jen 4 základní, ale i další a on to prostě furt bude zkoušet, aniž by se pořádně podíval, pořád jsem ho musela opravovat, některá barva mu šla líp, některá hůř... ale fakt nechápu, že to nevidí... fakt jeden den je lepší, říkám si, že nějaký úkoly dělá pěkně a z toho něco, co si myslím že by snad už měl umět prostě neumí, a mě to totálně zase odbourá...

mvmk
11. bře 2013

@sisstin je vubec nekde presne definovano co je pricinou dysfazie - ktere casti mozku jsou zasazene a tak?. Ono je tolik ruznych moznosti, kazde dite ma jinou symptomatiku. Co ja ted prelouskla tu senzorickou integraci, tak jsem s toho jeste vic v rozpacich. Tam vylozen ty poruchy reci jsou rozdeleny asi do 20 ruznych skatulek, podle toho co nejvic vystihuje tu danou symptomatiku podle toho se dela terapie.

mvmk
11. bře 2013

@lenajsek to byl asi prenos myslenek, taky jsem dnes po dlouhe dobe radila s malou barvy 😉 vydrzela to asi 3 min 😀 , ani ti nebudu rikat at si s toho nic nedelas, ja vim jaky to je 😔 Moje mamka se pta kazdy den 😝 😝 😝 POMOC!! Ja uz vzdy reknu ne a pokladam telefon, ale ona to nevydrzi se nezeptat. Ja nevim jestli jsi to uz psala, ale mate dysartrii a nebo dyspraxii.

mvmk
11. bře 2013

@lenajsek Me napadlo, jestli treba taky nemate poruchu vizuomotoriky jako ma moje mala.

krystalka
11. bře 2013

@dezyre - smrkání super 🙂 , Jiřík se to naučil pořádně teprve tak 3 měsíce zpátky 😒

mvmk
11. bře 2013

@dezyre JO pravda, to je fakt super, mala kdyz ma smrkat, tak si da kapesnik k nosu a fouka do neho pusou 😅

krystalka
11. bře 2013

@mvmk - no přesně tak to právě donedávna dělal i Jiřík 😀

krystalka
11. bře 2013

Ahoj holky, tak my dnes byli na pětileté prohlídce, takže Jiřík má 113 cm a 18 kg, ta váha je trošku pod průměrem, ale prý rozhodně ještě v normě 🙂 . Ohledně očkování mi sama navrhla odklad cca na červen 🙂. Ale bohužel jsme dostali doporučení na ortopedii - vadné skoliotické držení těla ☹ , je fakt, že on má pořád jakoby svěšená ramínka dopředu a zezadu je vidět, že má tu páteř trochu stočenou doleva...my jsme od 3 měsíců do 1 roku cvičili vojtovku kvůli predilekci hlavičky, měl i na jedné straně zkrácené svaly na krku a celkově měl tělíčko stočené trochu jako rohlík - do strany...pak se to trochu srovnalo, ale už tenkrát mi rehabka říkala, že s tím možná bude mít později ještě problém a že budeme muset cvičit...takže abychom se nenudili, tak ještě budeme chodit na rehabilitaci 😉

mvmk
11. bře 2013

@krystalka nemuzes to ocko treba odmitnout uplne?

lenajsek
11. bře 2013

@mvmk Tak to nevím, to se zjišťuje kde? Jinak má dysartrii, plus možná nějaký ten PAS, ale uvidíme, možná i dysfázku, jsu fakt zvědavá. Jako Lukin u toho vydržel, přiřazoval jak barevné kartičky, tak i kostky z lega a víčka od pet flašek. Ty mu šly líp než ty kartičky.
A malé je kolik?

@krystalka Tak to mě mrzí s těma zádama, ale snad rehabka pomůže a brzo to bude lepší... 😉 Lukin má taky pořád svěšená ramínka, tak ho vždycky dloubnu do zad, aby se narovnal, ale chce to asi taky nějaký cviky... zkusím něco pohledat, na trhu bude určitě hodně knížek na cvičení, třeba by ho to bavilo.

A smrkání je u nás taky zábava, Lukin u toho má taky pořád otevřenou pusu, tak mu ji zavírám jednou rukou a druhou držím kapesník 😝 Jak to bude případně dělat ve školce, netuším... 😝

@desyre Tak jeď znova do Ivančic, ne? 😉 Jestli jsi tam byla spokojená... bych se na Brno vykašlala... 😉 Však uvidíš, kdyžtak dej vědět, co a jak... 😉 A taky gratuluji ke smrkání 😉

krystalka
11. bře 2013

@mvmk - no, já nevím, tohle bych asi úplně neodmítala, je tam i ten tetanus a černý kašel, který už se zase poměrně objevuje...já nejsem tedy zrovna velký fanda očkování, TBC nemá Jiřík vůbec, ani žádné pneumokoky, rotaviry apod., ale tohle asi časem dám, i kvůli tomu tetanu - my se tady pořád hrabeme v zahrádce, takže asi jo...

kajiszek
11. bře 2013

Ahojky, tak jsme konečně zase všichni doma, dneska jsem si vyzvedla Vojtíška u našich. Byl docela hodnej, dokonce byl ochotnej se mnou kartičkovat 😀 Vždycky odběhnul házet míč s tátou a pak jsem si ho zavolala a dávala jsem mu různý otázky na to hlubší porozumění a on mi měl říkat, na co se ho ptám, a jako dával to... Tím jak nebyl apriori naštvanej už předem a spolupracoval, tak mi řekl fakt skoro všecko a i v autě mi odpovídal na nějaký otázky typu který ovoce je kulatý a oranžový a který zvířátko je takový a makový, to teda moc nedával, nebo jak co, ale tak jsem si ho zase jednou vyzkoušela no 😀 On je fakt asi celkem opožděnej, ale teďka mi zase přijde nějakej celkově lepší, i na tu otázku proč už celkem spolehlivě odpovídá protože něco, akorát občas teda řekne nějakou blbinu... No a co se týče kola, tak mi na to řekl, že ho nechce, že ho dáme Vojtíškovi Zárubovi, což je jeho kamarád 😀 Asi to bude fakt boj... Jinak teďka nevím, kdo se ptal, ona ta 12ka je asi na něj celkem malá, ale na větším by se podle mě neměl šanci naučit už vůbec, že by se bál.... Navíc pak ho podědí třeba Nelinka, uvidíme... Když ne, tak ho holt prodám, se nedá nic dělat.

Jinak Nelí jsem dneska zkoušela z těch strukturovanejch úkolů, ať mi podá modrý auto, žlutou čepici atd... No vždycky měla chvilku, kdy podávala všechno bez chyby a pak zase vypla a podávala všecko blbě a vztekala se 😀 Ale když jí řeknu, ať ukáže konkrétní barvu tý tužky (4 základní - modrá, zelená, červená, žlutá), tak je ukazuje spolehlivě, tak mám radost. No fakt se hrozně moc zlepšila. Jsem teďka vůbec neřešila ty její další vyšetření, ale zítra už fakt začnu. Po tom ORL jsem si chtěla dát pauzu, byla jsem fakt hrozně naštvaná... Zítra obvolám logo + orl + napíšu Wawroszový... Musíme to kolečko dokončit nějak, ať to máme za sebou. Potřebuju zprávy pro praktickou a nějak to prozatím uzavřít, tak uvidíme. Manžel už má kecy, že je v pohodě, ať to nechám bejt, ale to teda rozhodně nemám v plánu, se asi zbláznil fakt. Třeba nakonec v pohodě bude, ale chci to prostě dořešit, když už jsem všechny ty vyšetření absolvovala a rozjela to kolečko. Doufám, že nás logopedka vezme i bez toho vyšetření sluchu, zkusím ji ukecat. Já s ní to vyšetření kidně absolvuju, ale to bude třeba za 3 měsíce, tak bych nerada, abychom další tři měsíce stáli na místě.

Jinak s tím pozorováním rukou - a to je nějak hodně nápadný a výrazný? Nelí si občas taky čučí na ruce, hlavně když ji krmím, to z nich prakticky nespustí oči.

podubka
11. bře 2013

@krystalka Ahoj,to je mi líto s tou páteří.Pořád něco viď? A to by nebylo aby jsme neměli to samé jako vy. 😀
Cvičili jsme od 3 měsíců do 1 roku vojtovku,Měl predilekci hlavičky a byl stočený na jednu stranu a pak dokonce při plazení používal taky jednu ruku častěji.
Já měla skoliozu páteře,tak se jenom modlím aby to nezdědil,stačí že má po mě brýle.
Musím si ho více všímat jak chodí.

krystalka
11. bře 2013

@podubka - ty, poslyš, to už snad ani není možný 😀 Jinak, manžel měl prý tu skoliózu taky....no jo, no, tak holt ještě k logopedii přibude přemlouvání ke cvičení 😉 . Jen doufám, že na té ortopedii neudělá takový cirkus, jako dneska u té dětské - on úplně nesnáší, když se někde v cizím prostředí musí svlíkat, takže tady vlastně skoro celou prohlídku probrečel, uklidnil se až když se mohl oblíknout...Naštěstí po něm doktorka v podstatě nic nechtěla - nejdřív tedy chtěla zkoušet zrak, ale jednak by stejně v tu chvíli nespolupracoval a za druhé jsme byli na očním na podzim a tam ho proklepli dost důkladně, no a řeč a sluch ví, že řešíme na foniatrii a logopedii...No, ale jak se tam předvedl, tak působil nejméně o dva roky opožděný 😉 , no a samozřejmě za dveřmi venku už to bylo zase to ukecané dítě, které je v pohodě, že... 😉 , no, co nadělám, už jim to tam ani nevysvětluju, paní doktorka myslím o dysfázii moc informací nemá a má podle mne bohužel trochu problém s chováním nestandartních dětí...jako poučovat a vysvětlovat od stolu by jí šlo, ale ten přímý kontakt s dítětem je dost bída....poslední dobou mám čím dál větší chuť hledat někoho jiného...ale koho? Jednou už jsme doktorku měnili - v 6 měsících...tahle druhá se mi tenkrát zdála super, ale teď už si tím vůbec nejsem jistá 😒

mvmk
11. bře 2013

@lenajsek testovala ji spec. ped. po te co ji logo pridelila pravdepodobnou poruchu auditivniho vnimani. Meli jsme termin v centru pro sluch posti. ale onemocnela a ted musim cekat 6 tydnu 😝 Je to test postava - pozadi, region analysa visuellni interpolace nevim jestli to prekladam dobre mam to tu v papirech. Ono se testuje koordinace ruka oko- coz je u nas trochu problem. Potom vyplnujes urcity dotaznik co zvladala motoricky atd.
Vyslo nam to pozitivne, ja jsem si to i myslela, ona ma totiz opravdu problem hledat obrazky kdyz je pozadi moc barevne. Doufam, ze se z toho jeste nakonec nevyklube PAS. No ale co mam delat, ja jsem prave soubezne na nemeckych strankach a kdyz to vsechno ctu tak mi neni do 😀

abbie
12. bře 2013

@sisstin tak vies ono, ked sa k tomu prida este ten jeho zlozvyk, alebo auticrta (neviem ci je to auticrta naisto), ktoru robi intenzivne a nerec, tak to dokaze dost rodica vystrasit ...
@bocianka123 ono to bolo tak, ze sme boli u mojej mati doma a tam na obed aj spal,ale ja som mu zabudla zobrat jeho plysovu handricku, s ktorou on zaspava od 3m. a nevedel co s rukami, mrvil sa, nemal co v rukach zmolit, tak si ich zacal obzerat, ked som mu povedala, ze treba spinkat, tak prestal, otocil sa na bok a uz sa nemrvil.

k Janosikovej mame ist zajtra a ako na potvoru sme vsetci chori 😠 😠 maly sopel nema,ani horucku, len je zachripnuty a obcas zakasle, ale rusit to uz nebudem ... snad sa mu do zajtra neprihorsi 🙄

podubka
12. bře 2013

@krystalka Lukáš taky řve u doktorky.Čím starší tak je o trošku lepší.Tak řve jenom při výtěrech.Když byl menší ,jenom jsme tam vlezli tak začal a přestal až jsme odešli.Chtěli jsme taky vyměnit,ale nakonec se uklidnila a bere ho takového jaký je.