Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
19. bře 2013

@lenajsek tak to je pozitivne, ze sa to naucil rychlo ... ja by som chcela len tie zaklady ako pit, jest, dake oblubene chrumky ... hracky ani moc ne .. to si vie povedat sam napr. mama uaua znamena, ze mama pod sa hrat s garazou 😀 😀 ... teti je tablet, lebo Pepi je jeho oblubena hra v tablete atd.
ked chce ist von, tak si ukaze na dvere, to by som asi nemusela davat, ked si takto ukaze, ci? a ked chce ist autom, tak ukaze znak tocenia s volantom ...

lojzina
19. bře 2013

tak treba mamka prijde,ja se zeptam Sebi kdo to prisel?on na to:kabi.a to je konec.mamka nakluse a rekni babi-snad 5 krat mu zo opakuje,kdepak,porad kabi...

lenajsek
19. bře 2013

jinak naše neoblíbenější kartička je dívat se na TV, jet autobusem, případně autem, bublifuk a gumoví medvídci... 😝 😝 😀 😀 Pití už není v kurzu, to už umí 😀

sisstin
autor
19. bře 2013

@lojzina tak i "kabi" je podle me uspech 😀 jako takhle v zacatcich musi bejt clivek rad,ze to rekne nejak,akorat to po nem zopakovat ve spravnym zneni

lojzina
19. bře 2013

ted teda zacly vic Sebika zajimat knizky,nejvic asi o hasicich,ukazuje na auto,dym,semafor a pod,a neco ,,rika,snazi se...coz nebyvalo...

lenajsek
19. bře 2013

@lojzina Tak Lukin není schopnej zase říct dvakrát po sobě "pa". furt to trénujeme v obchodě, tam si z nás už musí dělat srandu 😀 Lukášku pozdrav. "pa". řekni "papa", tak furt jen "pa". to stejné, kdo je na fotce? (jsu tam třeba já), řekne "ma". Máma prostě neřekne ☹((( Pití neříká "pití", ale "pe". Prostě furt jen jednoslabičný slova. Snažím se vytleskávat, ale jak kdyby mu to fakt nešlo... už mi z toho hrabe.

lojzina
19. bře 2013

@sisstin ja vim,nekdy je to ale na budku.nejvic me ale toci reci typu jak je sikovnej,,jak mu jde to a to,ale akorat ze nemluvi-to me treba vadi ze se pred nim rika, 😕 😕 😕 .Ptala sem s eJahn.,ze prece kdyby chtel a slo to,tak zopakuje a mluvi-na to pry ze nemusi opakovat schvalne ,ze pozna ze neco musi a nekdy s emu zkratka nechce.

lenajsek
19. bře 2013

Lukina fakt baví knížky od malička, ale prostě nezopakuje, co tam je ☹ Ale jednu dobu to byla nejoblíbenější "hračka", vydržel listovat knížkama třeba půl hodiny v kuse... teď mi je hodně nosí a chce, abych mu říkala, co má ukazovat, teď chce být aktivní...

sisstin
autor
19. bře 2013

Tak holky,jako opakovani dobry,ale stejne je dulezitejsi spontanni rec 😉 ono ze neco zopakujou neznamena,ze to slovo maj aktivni

lojzina
19. bře 2013

@lenajsek u nas taky zadna slava.hodne na nej mluvim,snazim s e,pakstaci ze prijde nejakej prislusnik rodiny a rekne:ja bych ho pohlidal(a),ale copak se s nim domluvim??? ☹ 😠 😠 .V ten moment si pripadnu jak blbec.

lenajsek
19. bře 2013

@lojzina já teda nevím, ale co si vybavuju všechny děti v mým okolí, který začínaly kdysi mluvit, tak jim to šlo prostě úplně přirozeně, opakovat po někom, jednou to slovo slyšely a hned to zopakovaly, i když samo špatně, ale bylo vidět, jak jim to jde spontánně, přirozeně a mají z toho radost, že se něco novýho naučily... a hned to slovíčko přiřadily do slovníku a začaly používat... já fakt mám pocit, že mluvení není o tom, že by někdo nechtěl mluvit... a fakt mě překvapuje, že tohle Jahnová říká...

lenajsek
19. bře 2013

@sisstin právě, proto má Lukin pořád těch 10 slov, protože do toho nepočítám to, co zopakuje "na povel"... 😝

lojzina
19. bře 2013

@lenajsek pry to i souvisi se vzdorem.tak jako on nekdy opakuje,v pohode,a z toho ani tuk.

lenajsek
19. bře 2013

@lojzina Tak u nás s hlídáním taky teda žádná sláva, ale mojí mamce docela stačí, když ví, že se s Lukinem dorozumí na bázi ano/ne, takže se furt ptá a Lukin kýve hlavou, nebo vrtí... 🙂 A ukazuje, gestikuluje... většinou k ní ani obrázky nepotřebujeme, to chce být prostě s tím dítkem častěji a dá se to, my jsme toho zářným příkladem... a to je na tom Sebík líp s mluvením jak Lukin... 😉 Kdo není s tím dítkem tak často, tak samo neví, jak na něj... já taky kolikrát nevím, co chce a to jsu s ním neustále... ale jde o to chtít nějak, no... kdo nechce, tak s tím holt nehneš 😝

kajiszek
19. bře 2013

Tak jsem tady, ještě se mi podařilo rozbít flašku vína (na tak hrozně blbým místě, že jsem následky likvidovala snad hodinu), když jsem si šla do kumbálu pro Fantu. Dobře mi tak, nemám v noci pít takový sajrajty, stihl mně trest za špatnou životosprávu 😀

Mně ta zpráva taky přijde hodně pozitivní, ale já bych řekla, že až moc 😀 😀 Ale tak snad ví, co píše, asi přeci jen těch dětí viděla víc než já no...

AAK - taky jsem přemýšlela, že bych to zkusila... Ona jako Nelí taky sem tam používá nějaký gesta, ale zase ona jako nemá vyloženě nějaký touhy, který by mi chtěla sdělit, aspoň mi to tak přijde. Alespoň to jídlo a pití bych zkusit mohly, ona většinou to pití má více méně po ruce, protože jak málo pije, tak mi to přijde lepší, protože kdyby si o něj měla sama říct, tak už asi nebude pít vůbec 🙄 A jídlo ukazuje, že si dá prsty k puse a mlaská. A když chce něco, co vidí, tak se k tomu natahuje a dělá eeee 😀 Ale že by třeba sama od sebe někdy chtěla jít ven nebo jet autem nebo něco takovýho, to nikdy teda... Ona to spíš venku nemá ráda teďka přes zimu, nesnáší zimní oblečení 🙄 A často si teda přinese hru, co chce hrát, ale ty má taky po ruce... Že prostě vytáhne ze skříňky kartičky, kostky, kreslící tabulku, Zajíce v pytli, piánko... Donese, koukne na mě a je to jasný... Myslíte, že bych jí ty věci měla nějak dát na nedostupný místo, aby si o ně musela říct?

lojzina
19. bře 2013

tak Sebik takovy ty zaklady-piti,pohadku,koko, 😀 ,neco podat-to s edomluvime,ale mam pocit ze nema potrebu treba sdelit,ze jsme potkali kamarada,nebo ze sem mu koupila zmrzlinu treba,chapete?proste uplne jednoduse komunikuje,nic vic.

lojzina
19. bře 2013

@kajiszek tak to ti ja neporadim,sama se v tom placam.u na s je to o tom,ze veci maji stale misto,takze vetsinou jde a ukaze.a kdyz to tam nahodou neni,tak je pulhodinova scena 😖 😖 😖

lenajsek
19. bře 2013

@lojzina Tak Lukin má taky jen ty základy, co on potřebuje... ale jako sám nekomunikuje ani pomocí AAK tak, že byl schopný ukázat na obrázcích, co se přihodilo... ☹ A ještě asi dlouho nebude...

lenajsek
19. bře 2013

@lojzina na tohle jsou ty kartičky super, že věci můžou být kde chtějí, ale obrázky jsou furt na stejným místě... 😉

A já to tak dělala, že jsem Lukinovi třeba to pití dala tak, aby na něj nedostáhl, aby mi o něj musel "říct", tudíž donést kartičku... teď na něj taky sám nedosáhne, ale už mi řekne, že chce "pe" jako pití a dokonce už gestem ukáže na sebe, jako že já chci a pak řekne "pe"...

lojzina
19. bře 2013

@lenajsek musime verit ve zlepseni 😉 😉 😉 😉 😉 😉

jdu spat,zitra brigoska.tak dobrou a pevne nervy 🙂

lenajsek
19. bře 2013

taky jdu spát... dobrou noc všem

lenajsek
19. bře 2013

@lojzina jednou snad nastane... 😉

kajiszek
20. bře 2013

Tak u nás jobovka jak kráva, manžel zkolaboval. Spal tady na gauči, já ho vzbudila, ať jde spát nahoru, tak šel na wc a najednou z ničeho nic se skácel a spadnul hlavou přímo na vanu na ty kachličky. Určitě minimálně minutu byl mimo, oči v sloup a jenom chroptěl. Volala jsem záchranku, naštěstí během toho hovoru začal reagovat. Prej si nic nepamatuje, jenom ho brní ruce a strašně se mu motá hlava. Odvezli si ho na pozorování a ještě při odchodu se pozvracel, naštěstí jsem mu aspoň stihla dát fofrem mísu, že nepozvracel záchranáře. Prej to vypadá na otřes mozku. A kolaps dle mýho z přepracování a špatnýho životního stylu. Ono to není poprvý, už se mu to kdysi stalo. Achjo, no snad bude v pohodě a začne trochu líp žít konečně, já měla takovej strach, že jsem do toho mobilu koktala jak kráva a málem jsem se rozbrečela. Teďka asi ani neusnu. No doprdele, snad bude v pořádku ☹ ☹ ☹

ivular
20. bře 2013

@kajiszek Soutícím a držím pěsti, ať je manža co nejdřív v pořádku!! Chápu že jsi musela být vyděšenám, ale třeba to nebude tak horké.
@lenajsek @sisstin Holky můžu se taky přidat k dotazům jak začít s kartičkama? Chápu dobře, že první kartičky budou fotky oblíbených věcí? Příjde mi to takové divné, když jsme zvyklí, že mě k těm věcem dovede rovnou a ukáže na ně, tak mi moc nedává smysl to fotit..Asi to špatně nechápu 😖
Ještě trochu popíchnu Terku, ale KW mně říkala, že nemám Jeníka učit znakování, že by to snižovalo jeho motivaci pokoušet se o řeč. Nejsou kartičky ale tentýž princip co znakování? Nevím co si o tom myslet, každopádně když se Jeník pokouší po mně opakovat slabiky, dává doost jasně najevo, když je to na něj těžké a nejde mu to - hrnou se mu do očí slzy a pak se začne vztekat, takže touhu mluvit určitě má 😖

sisstin
autor
20. bře 2013

@ivular jj, je to v podstatě to samé, no jako tohle dělí prostě odborníky i laickou veřejnost na dva tábory, Krejčířová je jasně za AAK... 😉 takže to si prostě musí každej rozhodnout sám, já nevěřim, že dítě při používání AAK bude mít menší motivaci mluvit, takhle to prostě fakt nefunguje 😉 ono naopak je to k té řeči motivuje, protože tím dosahují svých cílů a řečí momentálně nemůžou, což je frustrující jak prase. Řeč je základní lidská potřeba, takže když dítě může mluvit, tak prostě bude 😉

jinak u toho VOKSU se začíná jen se dvěmi kartičkami, něco co mám rád a MUSÍ to bezpodmínečně vždy dostat, když si ji přinese a něco, co rád nemá (nezajímá ho to). Většinou se začíná s pitím a s něčím, když budeš vědět, že chce pití, strčíš mu do ruky tu kartičku pití a hned mu to pití dáš. Je dobrý ho dát někam, aby si ho nemohl sám vzít 😉 a prostě takhle PŘI KAŽDÉ příležitosti, když bude chtít pití, tak mu budeš strkat tu kartičku, on by to měl celkem rychle pochopit..no a pak k tomu přidáváš další a další 😉

kajiszek
20. bře 2013

Manžel už je prej docela ok, je mu líp, nechaj si ho dva dny na pozorování. Já teda otřes mozku u nikoho nezažila, takže jsem byla pěkně vyděšená, navíc v ty dvě ráno mi to ani už moc nemyslelo, teďka už jsem v klidu.

sisstin
autor
20. bře 2013

@kajiszek uf, tak hlavně, že tak 😔

sisstin
autor
20. bře 2013

jako jestli jste někdy viděly baby znaky v akci, tak opravdu ŽÁDNÉ dítě u těch znaků nezůstalo a všechny začly mluvit, velká většina i dřív, než děti, které neznakovaly 😉

ivular
20. bře 2013

@sisstin Jako mně se intuitivně taky nezdá, že by znaky nebo kartičky mohly dětem snížit motivaci mluvit, ale to víš, já jsem laik.. Ok, tak to tedy zkusím. Děkuji moc za vysvětlení! 😉

sicinka
20. bře 2013

@kajiszek není manžel náhoudou v IT? Já jen že tam se tohle dost často stává, povedlo se to i mému manželovi a pár kolegům v práci. Ona ta práce vypadá že je nenáročná a nic není potřeba, ale ono to tak není. Tak doufám že to bude ok. Ke zprávě gratuluji je šikovná, my taky od KW odešli s diagnózou co na něm ta matka vidí, on měl zrovna svůj den 🙂