Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
29. bře 2013

@dezyre a vy este nechodite na logo?

rebtad
29. bře 2013

Dcera je hodne hravá a fantázie má na rozdávanie no a syn sa to od nej učí. Ich najoblúbenejšia hra je na psíka. Samozrejme syn je ten psík 😀 . Ako to tu tak čítam, tak o takéto veci mať strach nemusím, lebo to fungujeme vo vývoji normálne. Akurát rozprávať nechce alebo nevie. Keď si to tak spatne rozoberám, tak brat sa naučil rozprávať až v 3 rokoch a dovtedy len hovoril na všetko eeeee. A to Táďo nejaké tie slová predsa len ovláda. Tlačiť na neho určite nechcem ( aby sa mi nezasekol) len ho chcem motivovať ☹

martuulka
29. bře 2013

@sisstin já vím, ale už dřív jsme mu něco tiskli a dokola ukazovali, v knížkách jsme mu to taky ukazovali 100x , máme i dřevěná leporela, asi 100 x ukazovali zvířátka, začínám být skeptická.

joo, "maminko, mámo", o tom si můžu nechat zdát. Když byl malinký, měl období, kdy říkal jenom "mámam", to bylo hezké.

Holky, necháváte dívat na nějaké pohádky? My jsme to nedávno úplně stopli. Dřív se díval každý den, někdy jsme se zapomněli a koukal na to i hodinu a půl. ☹ Teď si to vyčítám. TV nemáme, ta u nás nehraje. Teď mu pouštíme jen hudbu a Hravé učení.

krystalka
29. bře 2013

@martuulka - náš Jiřík mezi 2. a 3. rokem ujížděl na Krtečkovi - asi i proto, že měli prakticky stejnou slovní zásobu 😅 , pak přešel na ty klasické večerníčkové pohádky - Maxipes Fík, Bob a Bobek..., taky měl oblíbené Autobusy v jednom kole...teď už se kouká jen ráno u snídaně na JimJam - tam jsou docela pěkné příběhy a navíc bez reklam 😉 , ale pak to vždycky sám vypne a jde se oblíkat....a večer si občas vyžádá Matýska a Jáju (zkouší si pak podle toho malovat), ale to je tak 3x do týdne.... Jo a jeden čas se nemohl odtrhnout od Prasátka Pepiny a taky měl úspěch Teo - to je obojí docela pěkně udělané - jsou to vlastně dost dobře srozumitelně komentované situace z běžného života rodiny 🙂

lenajsek
30. bře 2013

@dezyre Leni, tak přesně takhle jsem si připadala já, na rozpacích, jak tam u ní Lukin vyváděl a řval, jestli mám zasáhnout, nebo ne, pak mi řekla, ať ho nechám, že se vyřve, no nevyřval se, trvalo to 40 minut, uklidnil se až tím, že jsem mu řekla, že půjdeme pryč. Měla jsem z ní taky zvláštní pocit, nevím, jak bych to popsala.... ale to ne jen z toho, že tam tak Lukin vyváděl, ale už z toho prvního sezení, na nic se mě neptala, měla jsem mluvit jen já, nevím, jak ten pocit popsat.
A to, že nemáte zprávu ani podruhé mě zaráží, to zase budete čekat pár měsíců, abyste za ní přišli znova a teprve pak se bude něco dít...? Takže vlastně pořád nevíš, jak jste na tom...
A jestli máš pocit, že se Staník zlepšuje, tak vycházej z toho a Jahnovou neřeš, stejně nemáte nic v ruce "natvrdo", uvidíš ještě v tom červnu, tam by mohl být vidět ten pokrok ještě víc...

lenajsek
30. bře 2013

@martuulka Ahoj, na pohádky se Lukin dívá, bohužel někdy častěji, než bych chtěla, je schopný u nich vydržet dlouho, třeba dneska se díval 2x po sobě na Křemílka a Vochomůrku a bylo vidět, že ho to velice baví, komentuje to po svým...
Stejně jako Krtka, Bořka, pořád jsou v kurzu Teletubbies, mašinka Tomáš, chci teď stáhnout ještě toho Maxipsa, to by se mu mohlo líbit a má rád kouzelnou školku...

Jinak Lukášek několikrát zase řekl "máma", sice na mě tak nevolá, ale když se zeptám kdo jsu, tak řekne "máma". A když mu řeknu ahoj, dobrou noc, tak už automaticky k mávání říká "pápá", i v obchodě takhle zdraví...
Tak teď bych ho chtěla naučit třeba zdvojit "máma pápá", ale to bude asi postupně... snad se mu povedou i nějaká další slovíčka zdvojovat a postupně přidávat..
Jo a máme další, taky už několikrát použil - jééééé 🙂

Pěkné velikonoce všem!

abbie
30. bře 2013

@lenajsek presne takto to bolo aj u nas, no a ked na mna ukazoval a chcel nieco, tak som sa ho opytala ako sa volam? a ked povedal mama, tak az vtedy som isla a takto som to uz robila vzdy, ked nieco chcel, alebo, ked ma zacal tahat za ruku, aby som niekam sla ... rychlo to pochopil a zacal nas sam oslovovat

dezyre
30. bře 2013

@sisstin právě jsem chtěla nějakej dobrej na učení. A nemohla by si mě poradit třeba nějakou značku, typ do jakého jít?? Něco konkrétnějšího 😅 Já jsem v tomto fakt mimo..

@abbie právěže nechodíme nikam. Ona nám říkala, že ho zatím máme nechat se zkusit rozvinout pokud dělá pokroky. Dokonce jsem se jí ptala jestli nemáme začít chodit na logo anebo alespoň zkontaktovat tu rannou péči (schválně jsem se o té ranné péči zmiňovala, protože na to, abych se tam mohla nějak objednat potřebuju zprávu, kterou samo nemáme). Jako a na to odezva ta, že kontakt na rannou péči má, ale že ho máme ještě nechat do toho června...

@lenajsek Leni právě při prvním sezení na mě působila fakt fajn, i při tom prvním vyšetření Staníka, ale tentokrát jsme z toho s manželem docela dost rozpačití. Manžel si teda ničeho moc nevšiml, ale mě neunikly ani její výrazy ve tváři, když ten Staník plakal, anebo když si prostě nenechal vysvětlit, že to dělat nemá a má dělat tamto.. Prostě jakoby z něj byla unavená, otrávená, prostě jakoby jí už lezl na nervy a ztrácela trpělivost..já nevím jak to popsat, všimla jsem si, že párkrát se nezatvářila zrovna příjemně.. .. No možná už jsem taky taková přecitlivělá..

dezyre
30. bře 2013

Jinak holky, u nás už je to dva dny imrvére - .. "ta-tííííí" Ano Staníku??? "pííííí" (mami) Ano Staníku? - Staník spokojenej výraz, že jsme se ozvali a hraje si dál 😀 😀 Anebo ho něco zaujme a hned volá Ta-tíííí (a když taťka neslyší, tak zavolá třeba desetkrát) no a když taťka teda přijde za ním, tak Staník řekne "tadýý?" a ukáže na něco co chce, aby taťka taky viděl, anebo aby mu taťka řekl co to je 🙂 A toto teď valí u nás celý dny.. Případně když není táta, tak je po ruce "pí" (no jsem zvědavá, kdy vysloví správně mami, anebo alespoń "mi" 😀 )

dezyre
30. bře 2013

@lenajsek Leni u nás valí taky jééé, anebo jééééda, případně jůůůů a jůůůůda 😀 😀 😀

sisstin
autor
30. bře 2013

@dezyre no Ipad je jen jeden 😉

dezyre
30. bře 2013

@sisstin aha :D A já jsem myslela, že je to prostě jen jak když řeknu "počítač" a dělá ho spoustu výrobců.

sisstin
autor
30. bře 2013

@dezyre tablety jsou ruznych znacek,a jedna znacka je Ipad,ktery ma vlastni operacni system,ostatni znacky maji iOS Android.

dezyre
30. bře 2013

@sisstin tak jsem si to dala do gúglu a ipad je od Apple. Akorát teda vyjely různé typy.

sisstin
autor
30. bře 2013

@dezyre ja mam dvojku,ale urcite bych vzala pamet aspon 32GB 😉

dezyre
30. bře 2013

@sisstin hm.. tak koukám, že ten Ipad 2 32 gb je cenově fakt mazec od 10tis výš. Já bych chtěla něco v ceně tak kolem 7tis 😅 Jak je to prosimtě s těma učícíma programama? Kdybychom koupily nějakej jinej tablet, tak tam můžu nahrát taky spoustu učících programů ne?

dezyre
30. bře 2013

Tak už jsem se i dočetla jak je to s těma programama, tady je to celkem pěkně napsané..
https://sites.google.com/site/mtautismus/lecba/...

Akorát teda ještě by mě zajímalo, jestli když bychom nekoupili ipad nebo tablet vyloženě od apple, tak jestli ty vyúkové programy budou stát za to 😅

@sisstin já se hrozně omlouvám, že se ptám jak tatar, ale vůbec nevím kde to mám zjišťovat 😅 Jo kdybych řekla manželovi, ať vybere nějakej tablet, tak není problém z jeho strany, ale už se nebude zajímat o to, aby nám tam jely zrovna ty aplikace, které chceme. Krom toho to bude jen Staníkova věcička ..

abbie
30. bře 2013

@dezyre vacsina vyvojarov robi pre iPad a aj pre Android, ved im za to platime, tak preco by mali byt len na app store ...
my mame Android a nasla som tam vsetky aplikacie, ktore boli na iPade

dezyre
30. bře 2013

@abbie a jaký máte prosimtě?? Jestli by si mě hodila link 🙂

bahula
30. bře 2013

@dezyre já myslím, že když nekoupíš Ipad, nepojedou ti tam aplikace od Apple, kterých je žeprý spousta a jsou pro ty naše děti nejlepší. Zjišťovala jsem to uplně stejně jako ty, klid 😀 @sisstin mě taky navigovala 😀
No je to pálka, já si počkám na daně a bude to první věc, co z nich koupím, Vojta má začátkem května narozeniny a myslím, že to u nás využije i ten nejstarší s SPU, časem i ten tříletý, co furt nemluví 🙂

edit: no vidíš, to co píše abbie třeba vůbec nevím, myslela jsem, že to není kompatibilní ani trochu

abbie
30. bře 2013

@bahula samozrejme ze nepojdu, ale treba ist cez Android market a ten vyvojar sa tam nachadza tiez 😉

dezyre
30. bře 2013

@bahula Staníkovi to chtějí právě koupit babička, prababička a brácha, že by se složili. Ale i tak je to dost peněz. Manžel chce peníze z daní dát k penízkům co šetříme na nové auto 😀 😀 😀 Máme toho rozdělanýho nějak moc 😀
Ale pokud tady holky mají tablet s androidem a mají typy na dobrý učící programy, tak klidně koupím i tu levnější variantu 😉 Ono je pravda, že jsem narazila na spoustu článků o tom, že pro autisty je opravdu nejlepší ten ipad apple. Já se pořád tak nějak utěšuju, že Staník autista není .. 😔
Ještě mě tak napadá holky, ty výukové programy - co všechno učí?? Trénují a učí i např. to naše nešťastné porozumění??

abbie
30. bře 2013

@dezyre daju sa tam stiahnut rozne piktogrami, potom opposite words, hlaskovac abecedy, test na farby atd.

hrusti
30. bře 2013

@dezyre To se ti nedivím, že jsi z toho vyšetření přešlá. Trošku mně překvapuje, že vám po 2 sezeních není schopná ani trošičku nastínit diagnozu.
Jinak my máme tablet od Asusu a dá se tam stáhnout hodně programů pro děti. Jen člověk musí chvilku hledat, pokud chce nějaký konkrétní, protože se to tam může jinak jmenovat než na iPadu 😉

sicinka
30. bře 2013

@dezyre pokud tomu příliš nerozumíš a nechceš se v tom moc hrabat tak si kup apple, protože je to nejjednodušší cesta. Samozřejmě pokud by jsi doma měla android dohledat jde všechno. A klidně bych vzala ten Ipad 2, pokud to chceš opravdu na hraní a výuku pro dítě, tak to nemáš čím zaplnit. @sisstin psala že si do toho stahuje i knihy nebo filmy, ale zaplnit aplikacemi 16 GB je docela fuška. A tam ta cena není tak hrozná.

sisstin
autor
30. bře 2013

@dezyre
@abbie jako jo, některý aplikace jsou stejný, jenom se jinak jmenujou. Ale prostě na Ipadu je toho spousta, hlavně ty věci na AAK, který na Androidu nejsou moc k dispozici. Jako záleží, vím, že ten Ipad je poměrně drahej, ale pokud bych doma žádnej tablet neměla, tak si radši třeba počkám a ušetřim si. Pokud doma už nějakej tablet máte, tak bych taky asi jako další nekupovala 😉

Další výhoda Ipadu je I-sen, kde vám vše vysvětlí, ukážou, každý den je tam nějaká aktualizace atd. 😉

sisstin
autor
30. bře 2013

@bahula oni ti vývojáři pracují pro obě skupiny, takže některé aplikace jsou stejné, třeba ty Výukové kartičky, akorát se to třeba jinak jmenuje 😉 ale prostě v porovnání s Androidem je tam těch aplikací o dost víc, momentálně je tam asi 7 tis. edukačních aplikací. A taky pro dospělé je tam toho xy, já to právě i dost využívám pro sebe, jak psala @sicinka mám tam třeba Carcassonne, Ticket to ride, eknížky atd.

Taky tam Tygrovi kupuju ten časák Sluníčko, pro sebe Apetito, MM tam má noviny 😉

dezyre
30. bře 2013

@hrusti jako fakt jsem z toho všelijaká... Ona nám ani neřekla jakým směrem ho vést.. já prostě fakt nevím 😠 Nevím vůbec co s ním mám dělat, na co se zaměřovat.. Jsem už úplně vedle. Ani mě tak nezáleží na nějaké diagnóze jak na tom, aby mě řekla co s ním dělat. Po prvním vyšetření nám prostě řekla - neudrží pozornost, vůbec nechtěl sedět u nějaké činnosti, měli byste s ním cvičit udržení pozornosti, prostě ho vzít, posadit ke stolečku, aby se uklidnil a malovat, případně knížky atd. atd. Potom mu hodně vysvětlovat, když se vzteká, tak s ním mluvit stylem.. Staníku já vím, že chceš kokinko, maminka ti ho ráda dá, ale prvně spapáš oběd.. Prostě takhle nás navedla. Toto jsme dělali. Ani nevím jestli to mělo efekt, ale vypadá to, že ano, protože když jsme přišli do místnosti po tom pátečním vyšetření, tak Staník stále seděl hezky u stolečku. Ale včera už nám neřekla nic.. Jen to, že si není až tak jistá, jestli rozumí.. Jako popravdě jsem byla docela vykolejená z té závěrečné scény co tam předvedl, že jsem se ani nezeptala, co teda s ním.. Mluvila jen o tom, že mu dáme ještě čas a že to s ním tak špatně nevidí a něco ještě o dětským negativismu, ale že je na to docela už velkej. No a co s ním, to už neřekla .. Jen se nás ptala na pokroky a tak a to jsme ani všechno neřekli, resp. to bylo tak divný, že mě třeba ani nenapadlo jí říct, že mu naběhl souhlas, že když souhlasí tak řekne "to" (u něj to znamená jo) a tak..

@sicinka @sisstin teď jsem koukala na aukro a shodou okolností, tam jeden vypadá hodně dobře, za chvíli končí a cena se zatím taky drží, manžel bude aukrovat 😀 😀 😀 Jen je o něj asi dost zájem, ale za zkoušku nic nedáme
http://aukro.cz/apple-ipad-2-16gb-wifi-white-no...

sicinka
30. bře 2013

@dezyre tak nějak z toho co píšeš i to co psala @lenajsek mi připadá, že tento způsob vyšetření nešťastný. Nerozumím proč má bát malé dítě u vyšetření samo - nemyslím si že by v tomhle věku jinak spolupracovalo a pokud už rozdýchá, že je možná poprvé v životě od maminky, tak vlastně vůbec nevíte co mu šlo co né, na co zaměřit atd. Psalo tu i pár dalších lidí, ale přišlo mi to ve stylu je to dobrý nebo je to špatný, případně to co máš ted ty možná to bude dobrý. Ale přeci i dítě s OVŘ může mít horší zrakové nebo sluchové rozlišování a hodí se vědět na co se zaměřit. No jelikož se vám za chvíli narodí další mládě tak bych asi taky počkala do června, pokud by to i příště bylo takové tak bych se určitě obrátila na někoho jiného.