Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
3. dub 2013

@sisstin myslim,ze u nas nemoze byt matka doma a mat dieta v statnej skolke, ale ja inak vobec netusim kde u nas su statne logo skolky, na nete ziadne nefiguruju, iba sukromne... vsetko su len specialne, ale ja ho medzi autikov a postih. deti dat nechcem, hladam nieco kde maju deti len narusenu rec...

deina
3. dub 2013

@abbie a nie je to tak, ze i matka na predlzenej RD moze mat dieta v statnej skolke? Avsak len tusim na 4 hodiny...

abbie
3. dub 2013

@deina ja vobec netusim 😒 ja sa chystam kontaktovat CPPPaP a snad mi tam poradia, kde su take skolky a na co vsetko mozem mat narok

deina
3. dub 2013

@abbie, skus i toto prestudovat. Tiez by som chcela dat maleho od septembra do skolky, do sukromnej mi ho vezmu (logo skolka ani trieda u nas nie je). Idem si to i ja prestudovat...

Ach jaj, ale ti nasi pediatri, no predstavte si... syn nasej znamej je prvak a az teraz bolo chlapcovi zistene, ze ma dysfaziu. "Je to chlapec, ti su pomalsi, on sa rozhovori..." Rozhovoril sa, ale velmi tazko mu je rozumiet a nejde mu ani citanie, ani pisanie v skole. 😒

abbie
3. dub 2013

@deina si nezabudla nieco pridat? ja som vcera bola u pediatricky a pytala sa na maleho rec, ci sa posunul a vravim, ze moc nie, ze uz mame podozrenie na expresivnu poruchu reci a ona ze" treba mu hlavne vela citat, vela mu rozpravat" som si pomyslela, ze teba asi preplo ...

deina
3. dub 2013

@abbie, prepac, zabudla som. 🙂 https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovo... To je tak, ked robim vela veci naraz (pisem zivotopis, heh). Spominaju tam i ine linky potom.

abbie
3. dub 2013

@deina tak tu pisu, ze obmedzenie na 4 hod. uz bolo zrusene a matka na predlzenej RD moze byt doma a dieta v skolke http://www.rodinka.sk/vazne-veci/stat-pre-rodin...

sisstin
autor
3. dub 2013

@abbie jj, já jsem si to myslela, tam jde spíš o ty peníze, že prostě máš tu kompenzaci za tu vadu a můžeš, když chceš, být doma a budou ti hradit socku a zdravotku 😉

sisstin
autor
3. dub 2013

@abbie ale u vás je tohle fakt dost "měkký", tam prodlouží rodičák skoro na vše, u nás (když to ještě bylo), tak dítě muselo mít min. 50 % postižení, a jako s vadou řeči čus kekel. Ani ten příspěvek na péči (u vás opatrovatelský od 6let) tady nezískaj, mám holčičku s LMR a dysfázií a nedali jim nic, že prý to není dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav 😝

abbie
3. dub 2013

@sisstin no u nas je predlzena RD aj kvoli ekzemu .... u vas je to teda riadne obmedzene

sisstin
autor
3. dub 2013

@abbie jo no, a to to prý zase ještě zpřísnili ted 😉 ale i u vás jsou určitý problémy s tím, to ne že ne, ale proti nám je to prostě furt super 😉

sisstin
autor
3. dub 2013

@abbie oni to hodně berou na tu sebeobsluhu u toho příspěvku na péči, takže pokud dítě chodí, sedí, je schopný se nějak najíst, nějak oblíct atd, tak prostě celkem smolík....fyzicky postižené děti jsou na tom vždycky líp v tomto, než děti s mentální nebo vývojovou poruchou. Oni i autíci a děti s MR nemají nárok na kompenzační pomůcky po novu 😝

ancovicka30
3. dub 2013

Ahojte,
tiez by som sa rada pridala do Vasej skupinky, mam 3rocneho syna s komunikacnymi problemami, chodime aj na logo, kde zrovna dnes pani logopedka zhodnotila, ze vlastne ta jeho slovna produkcia je v sirsej norme, akurat, ze hovori skor menej, plus v skupine nehovori skoro vobec, avsak jeho problem je skor v socialnej interakcii, predovsetkym ma problem s ocnym kontaktom. Tak to skusame vselijako trenovat, ale ide to tak vselijak. Samozrejme riesim, ci to nie je autizmus, nejake auti rysy rozhodne ma, pripada mi to byt cele ale tak nejak na hrane, niektore dni si vravim, ze ved pohoda, zlepsuje sa a niekedy zas len oci otvaram aku divnost vyprodukuje... Planujeme sa objednat k dr.Sedibovej, nech zistime viac. Kazdopadne nemate nahodou nejake tipy na zlepsenie toho ocneho kontaktu, pripadne nejake osobne skusenosti s podobnym problemom?

abbie
3. dub 2013

@ancovicka30 ahoj, ja osobne som bola spokojnejsia u Janosikovej, dlhsie sa na nu caka, ale viac sa s tebou pobavi a vsetko ti povie na rovinu ... Sedibova je sice super, ale nic konkretne nepovie, nic z nej nedostanes, take zmiesane pocity som z jej vysetrenia mala, nic som sa nedozvedela

ancovicka30
3. dub 2013

@abbie dakujem za info, pre mna je trosku blbe aj to, ze dr. Janosikova nie je v Ba, lebo to asi budeme musiet absolvovat cela rodina, ak bude treba, aby sa dr. rozpravala so mnou bez maleho...a kolko si cakala na dr. Janosikovu?

martuulka
3. dub 2013

@ancovicka30
Ahoj, jak podporovat oční kontakt:
Sledování (bublin z bublifuku, balonky, loutky, když nafukujete balonky- před výdechem počkejte na oční kontakt), foukat a lechtat barevným peříčkem,
hračky se zvuky (třeba přestat bubnovat a počkat si na oční kontakt),
hry na schovávanou a na jukanou,
říkání básniček typu paci paci, vařila myšička (přestaneš tleskat a čekáš na oční kontakt),
hry s míčem (opět vždy před hodem počkat na kontakt nebo když se nedívá schovat míč pod triko, dát na hlavu),
dávat si masku na obličej nebo sundávat a nasazovat brýle, malování na obličej,
dalekohled (použít třeba roli od toaleťáku), dávat na oči stříbrné obaly a td.
A celkově využít situaci, když se dívá a zaujmout ho- přehánět to s mimikou atd.

To jsem vyčetla v knížce. taky chci z toho něco vyzkoušet.

abbie
3. dub 2013

@ancovicka30 za odbornikmi sa cestuje, vela bab z BA ide az do Prahy za Krejcirovou 😉 cakali sme 3 mesiace, ale som rada, ze to uz mame z krku, u Sedibovej sme sa tolko nedozvedeli, ako od nej,ani ziadnu spravu od nej nemame ...

abbie
3. dub 2013

@ancovicka30 ja by som sa na vasom mieste objednala aj k Janosikovej a dovtedy ist k Sedibovej, aby ste aspon nieco vedeli. Ona vas tak do mesiaca zoberie.

bocianka123
3. dub 2013

@martuulka
@ancovicka30 ahoj, tento problém mal aj môj syn, slabší očný kontakt, tak sme trénovali väčšinu z toho, čo napísala @martuulka ... . A ako teraz syn rastie, začal viac a viac zdieľať pozornosť a aj očný kontakt sa zlepšuje. U neho to však možno bolo spôsobené nezrelosťou mozgu, kedže je predčasník, a možno aj povahou... A ako ti poradila @abbie - ja by som sa čím skôr objednala k dr. J. , a čakacia doba je dosť dlhá, má toho veľa. Ale možno si nájde nejaký skorší termín. A tvoj mladší synček je ako na tom?

U nás začína obdobie opakovania, alebo echolálií, - skôr je to iba echolália, pretože sám od seba tie slová nepovie, ale iba zopakuje. A všetko mi malý "komentuje" svojím spôsobom - rozhadzuje rukami, vydáva kadejaké zvuky, ktorým nik nerozumie, iba on 😀 a kontroluje, že ho sledujem a či s ním zdieľam jeho "problém" 😉 .

abbie
4. dub 2013

Ja a krpec máme chrípku ☹ obaja vysoke horucky uz tretí deň 38,5 a kasleme ako pokazene auto ... nech uz je prava jar konecne

krystalka
4. dub 2013

@abbie - to počasí už mi taky leze krkem, strašně moc se těším na sluníčko a na teplo...dokonce i Jiřík už minule říkal, ať už přijde to jaro, že je to hrozný pořád si oblíkat zimní věci, navíc zimní boty už jsou mu jen tak tak, počítala jsem, že už to v nich doklepe, nechce se mi teď kupovat další, navíc ty naše co kupujeme, teď už stejně nikde nemají, výprodeje jsou dávno pryč a jiné se mi fakt moc kupovat nechce... Jinak u Jiříka ve školce teď vyráběli velikou figuru Morany (Mařeny, Smrtky...) a že jí pak hodí do potoka, tak prý pak už fakt bude to jaro 😀 .
Tak se hlavně brzy uzdravte 🙂 . My se zatím celkem držíme, Jiřík od toho konce února vlastně chodí do školky bez přestávky a zatím dobrý, maximálně sem tam posmrkne....ale u nás to taky asi dělá to, že jsou tam malý kolektiv a hodně maminek je doma na prodloužený rodičák, mateřské nebo částečný úvazek apod., takže většinou děti nechávají hned radši doma 🙂

sisstin
autor
4. dub 2013

holky, mi dneska říkaly holky v práci, že v Afi byl v úterý ten den autismu, jako představení krásný, četly se tam vzkazy autíků a tak...ale že někteří důchodci byli fakt hnusní, že "takovýhle parchanti stejně nikdy nebudou makat, že by je měli střískat holema"atd. Je to furt děs teda 😖

abbie
4. dub 2013

@sisstin velmi smutne ☹ to sa ani neda komentovat

bocianka123
4. dub 2013

@abbie to počasie je už fakt des a hrôzna, tak prajem skoré uzdravenie obom, vás to teda riadne chytilo. chrípku treba poriadne vyležať, to nie je sranda.

@sisstin 😕 😕 😕 to je neuveriteľné, nemám slov , ☹ .

abbie
4. dub 2013

@bocianka123 @krystalka dik baby, snad nas to co najskor prejde, neznasam, ked je maly chory ... on sa doma nudi a je to fakt des byt s nim cely den doma 😖

ancovicka30
4. dub 2013

@bocianka123 u nas je to take, ze ako kedy s tym ocnym kontaktom, ma ho dobry pri blazneni napr., pri spievani pesniciek, alebo napriklad vecer pred spanim, ked ho kremujem a mu nieco rozpravam, tak tiez vacsinou super pozera a reaguje, ale bezne cez den ked sa ho nieco pytam, tak zvacsa odpovie bez ocneho kontaktu, taktiez ked si nieco pyta, tak to proste povie, ale kludne je mi otoceny chrbtom a somre si to popod nos...myslis, ze taketo daco moze suvisiet s nezrelostou mozgu? v zmysle, ze by z toho mohli vyrast? hm, no on ten moj krpec je aj motoricky tak kdesi na hrane normy, vsetko sa ucil neskor (chodit, atd.)...co sa tyka mladsieho, ten je praveze uplny opak, vie zatial len par slov, ale aktivne komunikuje, aj neverbalne, co sa tesim, len si pri nom este viac uvedomujem problemy starsieho...

dasafles
4. dub 2013

Dobrý den,

moc často k vám nepřispívám, pouze si chodím pro inspiraci a povzbuzení z příspěvků ostatních 🙂)
Teď mám ale prosbu pro maminky, které pracují s dětmi s ipadem. Pořídila jsem ho malému, teď jsem mu postahovala nějaké hry, ale nefunguje mi u nich zvuk, ač je zapnutý, nevíte čím to může být?
A ještě jeden dotaz, nedaří se mi stahovat full verze, i když na účtu bych měla mít dostatek peněz.. Nejsem zrovna technický typ, takže možná jsou to prkotiny, ale já je neumím překonat.. Manžel by to možná zvládnul, ale je pracovně mimo a mě se nechce čekat do zítřka :(
Díky za rady..

sisstin
autor
4. dub 2013

@dasafles a máš embosovanou kartu s povolenými platbami do zahraničí? 😕 a se zvukem teda absolutně netušim, máš zapnutej zvuk na Ipadu? Jsou to ty dva postranní čudlíky 😉

simema
4. dub 2013

@abbie matka na predlženej RD,môže chodiť aj do práce a dieťa na celý deň do škôlky,na Hrdličkovej v BA je škôlka pre sluchovo postihnuté deti,ale majú jednu triedu aj pre deti s narušenou komunikáciou,ja ju riešim so synom uvidím či nás príjmu 😉

abbie
4. dub 2013

@simema dik za skolku, idem ju mrknut