Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
2. led 2010

malej spí? Tygr rachotí v kuchyni 😕 tak snad si nehraje s nožem 😅 😅 😅 😅

schwarzovka
2. led 2010

ne, ne...už je vzhůru...tak tu asi do večera nebudu 🙂 😉

sisstin
autor
2. led 2010

Míšo, já taky ne..už jsem celá hrbatá 😝 tak třeba zas jindy...páčko 🙂

schwarzovka
2. led 2010

musím ti Terko rychle napsat...mě ten náš malej, fakt překvapuje...ráno ho tu pomluvím, že dělá scény u přebalování a on se mi teď dvakrát bez vyzvání položil na gauč a čekal až mu ukážu to bléé, jak říká 😀 😀 před měsícem byl jak malý mimino, ale co se dokázal naučit za pár dní nepobírám 😅 ...jako kdyby se mu to v mozečku zase přeplo zpátky...jinak si to vysvětlit neumím 😵

sisstin
autor
3. led 2010

Míšo, jsem jen na skok...tak u nás včera taky pokrok...Tygr poprvý dával panáčkovi napít, krmil ho a dával mu pusinky 😝

schwarzovka
3. led 2010

výborně 😀 ...čím víc je budeme pomlouvat, tím budou dělat větší pokroky...tak nějak to zatím vypadá 😀

sisstin
autor
3. led 2010

Míšo, tak já nevěřím vlastním očím..ale Tygr právě poprvé v životě maluje 😵 😵 😵 😵 😵

schwarzovka
3. led 2010

vždyť říkám 😀 😀 paráda... 🙂 🙂

sisstin
autor
3. led 2010

je to teda na tu magnetickou tabulku, ale je to poprvý, kdy vůbec chytil tužku do ruky....a docela ji i schopně drží 😕

Míšo, myslím, že u vás bude ten pokrok po druhým roce neskutečnej.. 😉

schwarzovka
3. led 2010

Terez u vás to bude taky dobrý, uvidíš...než půjdou do školy, tak budou v pohodě 😉

sisstin
autor
3. led 2010

Karot:já si to tvoje téma pamatuju,ale já založila tohle pro maminky děti,které mají opravdový problém...ne jen to,že třeba dělají něco o měsíc,dva déle,než ostatní.

morturi
3. led 2010

ahoj holky, přečetla jsem dnes ráno celou diskusi, takže do teď jsem s úspěchem zapomněla, která z vás zmiňovala, že jste absolvovali vyšetření u dr. Krejčířové ve FTN, myslím, že sisstin?? moc prosím, můžete mi popsat, jak ta návštěva u dr. Krejčířové probíhala, jaký z toho máte pocit atd.? jsme s naším zlatíčkem objednáni na konec května, je to tak za dlouho a já se tu už nějaký čas hroutím hrůzou, že nám potvrdí diagnozu, kterou jsem si laicky stanovila, bohužel to není dysfázie, která se během let srovná, ale jsem v panice, že je to nějaká forma autismu ....
No a tak bych aspoň ráda věděla, na co se máme připravit, jak na vás paní doktorka působila a tak. (vůbec nevím, jak to setkání s ní ustojím, jeslti se tam nesložím - tváří v tvář definitivnímu potvrzení ☹ )

sisstin
autor
4. led 2010

morturi: ahoj 🙂 já osobní zkušenost taky zatím nemám, jdeme za tři týdny k paní doktorce 😉 zkušenosti najdeš tu: http://www.rodina.cz/diskuse2038.htm já jsem tam ten kontakt taky dostala, ale je tam šíleně moc příspěvků, tak nevím, jestli se tím prokoušeš 😒

jinak ve zkratce, všechny maminky byly moc spokojené u ní, tuším tak do 4let probíhá vyšetření celou dobu s rodiči, paní doktorka se tě bude ptát na vývoj, co umí, na zvláštnosti a tak( já si chytám email, který ji pošlu těsně před naší návštěvou, abych na něco nezapomněla 😉 )...a pak zkoukne dítě, pokud bude spolupracovat, tak dá nějaké jednoduché úkoly- záleží, jak máš dítko staré. Ale spousta maminek tam píše, že takhle spolupracující dítko, jako u Dr.Krejčířové ještě nikdy neviděly 😉

Já se těším i mám strach zárověn, přece jenom ten strašák autismu tam trošku je...syn sice příznaků nemá moc, ale nějaké tam jsou 😉 Pokud chceš, jaký zvláštnosti má tvoje dítko? Třeba to autismus vůbec není 😉 Ale věřím, že čekat do května je nic moc 😒 Já jakoby o té dysfázii vím tak 3měsíce, do té doby jsem se nenervovala..i když samozřejmě jsem cítila, že úplně klasické dítě syn není. Naštěstí jsem chytla zrovna takový termín, kdy paní doktorka objednávala na příští rok....tak jsem chytli termín dobrý 😉

slavistka
4. led 2010

Všimly jste si,že se tady objevují snad jen maminky chlapečků,je to náhoda nebo k tomumají nějaké větší předpoklady?U nás to nebude autismus, syn má vývojou dysfázii,ve všem je pomalejší-řec,motorika hrubá i jemná..a hlavně mi přijde,že on prostě nechce,nemá snahu..Třeba oblékání ani za mák,svlíkne si max.ponožky,čepici,rukavici a za vzteku tepláky..Zkusila jsme říct,podívej se na tu holčičku,jak pěkně mluví,obouvá si botičky apod...spíš jsem ho tím namíchla,mavl rucickou,zarval svoje oblibené néééé a bylo vymalovano..a to jsem se k takovych metodám uchylovat nechtela,pac sama nesnasim,kdyz mi nekdo podsouval nekoho jineho...a ani to nema cenu..

sisstin
autor
4. led 2010

slavistka: ahoj 😉 bohužel u kluků je v těhlech problémech(dysfázie, autismus, ADHD atd.) o 80% větší pravděpodobnost než u holčiček 😉 😒 prostě to tak je...blbý no 😒

morturi
4. led 2010

sisstin dík. zkusím to na rodině prozkoumat. jinak co se týká našeho malého, on má těch "zvláštnůstek" opravdu hodně, ale tak nějak letmo, takže mi samozřejmě všichni tvrdí, že to je nesmysl, že je v pořádku, že se to srovná ... ale víte samy, že máma to asi pozná/vycítí nejlíp, když je s dítětem v podstatě pořád. daník má se bojí dětí, vůbec s nimi nechce vstupovat v kontakt, velmi často "zasklívá" cizí dospělé, tzn. že se na ně ani nepodívá, děti totéž. mám pocit, že nedává dobrou zpětnou vazbu na naše emoce, je pořád jakoby na jedné lince, nereaguje např. na pláč druhého, pořád je s úměvem i když já se hroutím nebo když na něj někdy zaječím, s ním to nic nedělá ... má o proti vrstevníkům mnohem menší zrakový kontakt i se mnou, natož s ostatními. v podstatě nepláče, ale když se mu něco nelíbí, tak rovnou šíleně řve. je hodně motoricky neobratný, tedy v hrubé motorice, v té jemné to je jakž takž. pořád má plíny, odmítá jak nočník, tak záchod. má velice omezený rejstřík jídel, odmítá zkoušet nové věci - a to i v jiném směru, než jídlo. nesnáší hluk a některé typy zvuků. vyrovnává to všechno tím, že je velice mazlivý, fyzicky kontaktní na blízké osoby - tedy na členy rodiny. máme v rodině jen jednu jeho vrstevnici, tu má rád (asi jako jediné dítě). téměř pořád je dobře naladěný, směje se, raduje. mluví standardně, tzn. začal v roce a půl, ve dvou letech se naprosto v pohodě domluvil. samozřejmě výslovnost pokulhává, ale jinak dobrý. na hraní si vystačí s předměty, ale bere i hračky, vyhraje si sám a když chce hru s dospělým, tak to většinou končí tím, že se dívá, jak si druhý hraje, neumí takovou tu "souběžnou" spolupráci, kdy si dva hrají vedle sebe. uf, já teď v poslední době všechno zkoumám ze všech stran a v podstatě ať udělá co udělá, hned to považuji za patologický projev, jsem z toho fakt na nervy. za týden jdeme k nějaké klinické psycholožce, tak třeba mi aspoň trošku řekne, že je to možná i něco jiného, něco, co se časem spraví, třeba mi ukáže, že některé ty projevy nejsou znakem patologie, fakt nevím. jsem z toho docela unavená, protože jeho "zvláštnost" nás v podstatě vyřazuje z běžných kontaktů, takže ze mne se stává nechtěný samotář a dost tím trpím ....

sisstin
autor
4. led 2010

morturi: hele, že se ptám..jak jsi přišla na dysfázii? 😲 Já samozřejmě nejsem odborník, ale u vás mi to spíš přijde na Asperger syndrom 😕 pokud by měl dysfázii, tak by určitě nemluvil 😉 nebo strašně málo 😉 Asperger je forma autismu, ale tyhle děti jsou spíš výjimečně inteligentní, mluví a tak...u nich je spíš problém ve vnímaní těch emocí, a jakoby všechno berou doslova 😕 často bývají označované za "zlobivé", odmlouvavé...ale to je právě tou jejich poruchou 😕

sisstin
autor
4. led 2010

morturi: taky jsou jakoby "nešikovné" 😉 ..rozhodně je na místě návštěva psychologa, ale stejně bych ti doporučovala bud APLu nebo Dr.Krejčířovou 😉

sisstin
autor
4. led 2010

morturi: jééé..já si tě spletla se slavistkou 😉

zicon
4. led 2010

Psycholog nie len ten nie - uroby z vas ako rodica neschopaka a z vaseho dietata pripad

schwarzovka
4. led 2010

zicon....a proč myslíš?

sisstin
autor
4. led 2010

zicon:promiň,ale asi nemáš dítě s jednou z těchto poruch.To se nedá jen tak přejít,děti potřebují speciální péči a hlavně mít diagnózu na papíru,aby měli úlevy ve škole atd.Samozřejmě ne každý psycholog má s tímto zkušenosti,ale zrovna Dr.Krejčířova je špička ve svém oboru,je to téměř 100%diagnostik a hlavně skvělý člověk.Rukama ji prošla spousta dysfatickych a autistickych děti.Zřejmě nevíš,jak náročný život s takovými dětmi je...

morturi
4. led 2010

sisstin vždyť já píšu, že to NENÍ dysfázie, ale nějaká forma autismu, proto jsme obj. k dr. Krejčířové. buď Asperger nebo VFA nebo atyp ... co já vím, v podstatě to je jedno co z toho to je, průšvih to je tak jako tak, protože není šance, že se to rokama spraví - jako dysfázie ...

sisstin
autor
4. led 2010

morturi:jj,já si to popletla se slavistkou.Kdyby to byl Asperger nebo VFA,tak pořád to není tak hrozná diagnóza...tyhle děti vedou vcelku normální život,jen jsou trošku jiné...ale je to netrápí.Má velkou šanci,že vystuduje VS.Já myslím,že třeba lidí s Aspergerem je spousta bez diagnozy a jsou prostě pro okolí trošku jiní,ale to neznamená,že horší...

morturi
4. led 2010

víš sisstin, já se strašně bojím, že bude nešťastný, protože lidé nebudou chápat, že jeho jinakost není nevycválanost, arogantnost, hloupost atd., když člověk vypadá na pohled normálně, je za normálního považovaný a nikdo víc neřeší, že má třeba vrozeně problém orientovat se v sociálních vztazích - což Asperger n. VFA samozřejmě má ... bojím se, že ho budou šikanovat - kluk, nemotorný, "přecitlivělý" ... a tak. vím, že to tímhle stýskáním si nevyřeším, ale asi to nějak potřebuju ze sebe dostat ven ... než si na to zvyknu.

sisstin
autor
4. led 2010

no to je problém,že ty problémy,které nejsou na oko vidět ostatní lidé moc netoleruji...proto je i dobry mít na to ten papír,aby učitelky věděly,že opravdu není drzy nebo nevychovany.Ale co jsem takhle četla od maminek,co mají Aspiky v dospělém věku-a o své diagnóze vědí-tak je to opravdu nijak netrápí většinou,oni jsou spokojeni tak,jak jsou...spíš to právě trápí nás rodiče. U nás to na ten autismus nevypadá,syn se v emocich a vztazích orientuje dobře,sdílí pozornost,má výborný oční kontakt...ale ta slovní komunikace je děs,a on si to uvědomuje uz teď a vadí mu to.Docela se děsím,jak to bude,když mu bude třeba pět+a+pořád+ještě+mluvit+nebude,jak+to+často+u+dysfazie+bývá...každopádně+držím+palce,to+vyrovnání+se+s+diagnózou+je+první+krok+k+úspěchu...

sisstin
autor
8. led 2010

Míšo, jsi tady? 😕 já jsem trošku KO..Tygr zas v poslední době furt ječí, teda ječí...intimně mu říkáme: racek, páč vydává naprosto stejné skřeky 😝 a už z toho začínám mít tik 😅 to se furt střídá, někdy jsou dny..kdy naprostá pohoda, naučí se spoustu věcí..a pak je zas útlum, kdy celej den jenom takhle hejká 🙄

schwarzovka
8. led 2010

ahojky Terez, akorát jsem tady...
u nás je to taky jak na houpačce, ale myslím, že se mu začíná rozvazovat jazyk, při prohlížení knížek (světlá chvilka) z něj vypadlo z ničeho nic slovo "vyby" ryby 😵 , nikdy jsem mu to do hlavy nějak nevtloukala, prostě z ničeho nic a začíná opakovat, sice tou svojí vietnamstinou, ale melodie a aslabiky slova jsou stejná, takže to snad už půjde.
Jinak poslední dny mě vytáčí, jak vše vzdává, když mu něco nejde...hned s tím mrskne o zem a šíleně řve...asi zase nějaký blbý období 😀
dnes, ale taky nic extra a občas mi přijde, že do druhého dne zapomene vše, co se naučil...jak píšeš útlum...naštěstí neječí, jak racek...ale když si hraje s letadlama, tak u toho taky nevydává zrovna hezký zvuky..a že si s nimi hraje často...takový ííííííííííííííííííííííííííí ...šílený 😀

petruska77
9. led 2010

Ahojte,

ja som pisala o svojom zbojnikovi na prvej strane tejto temy... len tak zbezne so prebehla vsetky prispevky odvtedy a musim povedat, ze mame dost podobnych problemov ako mate aj vy ostatne maminky nestandardich deti... Co sa tyka motoriky, mame uz skoro 3 roky a nekreslime... teda, chyti ceruzku uplne v pohode ale uplne nesikovne s nou len cmara po papieri... nejake kolecka alebo ine tvary absolutne nehrozia... samostatne jedenie: papa sam celkom pekne, ale len s lyzickou, vidlicka nehrozi... hruba motorika: vsetci rovesnici uz vedia pedalovat na bicykli, nas maly ani omylom, to iste s kolobezkovanim... vobec nevie skooordinovat pohyby a nejde mu to ☹ Ako to je u vas s plienkami? My sme s tym mali velky problem... vobec nechcel sadnut na nocnik... nasponoval vzdy nohy, bolo absolutne nemozne ho tam usadit... bez plienok sme az od 2,5 roka... no a co sa tyka vztahov s detmi... celkom v norme... deti ma rad... v lete to bol trosku problem, lebo len co uvidel nejake dieta, rozbehol sa k nemu a hodil sa mu okolo krku, vacsinou ho prevalil na zem... boli to nervy, stale mu byt v patach a davat pozor aby sa na niekoho zase nevrhol 😀 s dospelymi mame zhruba od 1 roka velky problem, hlavne s muzmi... medzi 1. a 2 rokom sa ludi co nepoznal strasne bal... ked sa mu niekto prihovoril, alebo nazrel do kocika, hned to sposobilo strasny plac... takisto ked k nam prisla navsteva, len s nim nadviazal nikto ocny kontakt alebo mu nieco povedal a hned rev... bolo to strasne, lebo ludia nechapali co mu je... teraz sa to uz dost zlepsilo, aj ked hysak este stale chyta vzdy ked sa mu prihovori na ulici cudzi muz... nemyslim uplne niekto cudzi, ale stretnem niekoho znameho, skloni sa k malemu, spyta sa ho ako sa vola a David hned zace jacat... no desne nieco...