Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
8. dub 2015

@peggy722 - s těmi nemocemi a spaním ve školce - já mám tu zkušenost, že syn byl právě daleko víc nemocný, když ve školce spával....možná to bylo tím, že on vlastně málokdy usnul, ale museli aspoň být v klidu v postýlce s plyšákem nebo knížkou a pro něj to svým způsobem znamenalo trochu stres, neměl to rád...usnul tak 2x do měsíce....a nebo jestli to bylo tím, že při tom spaní tam jsou ty děti blízko sebe a pokud jsou trošku nastydlé, tak to na sebe snadněji nadýchají, než když jsou venku.....ale dokud tam nebyl i na spaní, tak nemocný téměř nebýval, když jsem ho tam nechávala, tam bylo každou chvilku něco....takže jsem se ho pak snažila pokud možno brát po obědě....naštěstí jsem měla střídavé směny, takže někdy jsem mohla já a jindy zaskočila babička....

peggy722
9. dub 2015

@krystalka Ela tam spala asi měsíc a pak chytla první infekci a už to jelo. Takže jsem jí začala vyzvedávat po obědě, protože by tam jinak asi nechodila vůbec. Ona by tam v pohodě usnula, ale jak říkáš, jak jsou ty děti nalepený jedno na druhý, tak se to pak strašně šíří. Teď už děti nemocný moc nejsou, tak to zvažuju.

roniii
9. dub 2015

vidíte, souvislost mezi spaním ve školce a nemocností by mě nenapadla.Starší tam od září ještě nespal, nechce, je sice dost společenský, ale školku přijal jen velmi těžce.O spaní nemůže být ani řeč.

@peggy722 neřekla bych, že jsou teď děti méně nemocné....my byli celou zimu v pohodě a poslední měsíc jsme všichni odpadli dvakrát, teď jsme na atb 🙄

roniii
9. dub 2015

@josefina79
Skvělé, že zvládl hlídání, Štěpána se bojím dát i ke tchýni, je pořád se mnou, hrozím se nástupu do školky.

peggy722
9. dub 2015

@roniii Ela byla taky šílenej maman. Ve třech letech jsem jí šoupla na dvě dopoledne do DDM. 14 dní řvala jak tur, museli jí ze mně sundavat a pak si zvykla. Sice tam moc nespolupracovala, jako fungovala celkem dobře, na yáchod si řekla, svačinku si dala i s dětma tvořila, ale držela si odstup. Teprve druhý pololetí se začal víc zapojovat. A v září nástup do školky už proběhl úplně v pohodě. Měla jsem z toho strach, protože moc nemluvila, ale tam od prvního dne zaplula a byla v pohodě. Dneska školku miluje. Jo a od babi se nechala hlídat až snad ve třech letech, do tý doby to bylo se scénama a dneska by u ní byla na návštěvě pořád.

smardik
9. dub 2015

@ingrid3 tak Tomík je v běžné až ted od září jako předškolák, v září nastupoval a v říjnu měl 6 let a i tohle byl boj. On byl předtím 2 roky ve speciální školce, žádná ho u nás nevzala. ale funguje, i když já i učitelka si myslíme, že být asistent je to lepší ale bohužel

larkaa232
9. dub 2015

ahojte, citam vas casto, sice komplet celu diskusiu nezvladam docitat, takze niektore prispevky mi unikli....Mame syna s dysfaziou, expresivna forma, teraz ma 6 rokov, od 3 rokov kolotoc/psycholog, cvicime, pracujeme, kurzy atd......Ale ta vyslovnost nam robi starosti stale ☹. Chceli by sme ist este na diagnostiku do Brna, prosim poradte, kam radsej, ci Dr. Baslik alebo Logo s.r.o..

josefina79
9. dub 2015

@larkaa232 zkus se zeptat primo @sisstin, ale myslím, že ona doporučuje Dr. Baslíka.

josefina79
9. dub 2015

Tohle pobaví hlavně @barbarucha
Včera jsem málem spáchala otcovraždu. Naši jeli do Prahy, stavili se na návštěvě. Měla jsem pro Františka připravené nastrouhané ovoce, on ho nechtěl, chtěl Matyldu. Tu jsem odmítla vydat (dostává každé ráno k snídani), otec začal prudit, proč mu jí nedám. Vysvětlila jsem mu, že se mnou František fakt nebude cvičit a že jsem se s tím ovocem nekrouhala nadarmo a že kdyby žil jenom o Matyldě, bez ovoce, tak mu ze zadečku pak šťourám hovínka, protože by měl pořád zácpu. Už takhle udělá bobek jednou za dva dny. Prý ať to dítě nenechávám o hladu. Namítla jsem, že má stále možnost ovoce. Tak ať mu dám rohlík. Říkám mu, ale on ho neumí kousat. Jaká novinka, že???? A víte, co můj otec na to????? „Rohlík není jediné jídlo, dej mu mazanec nebo chleba nebo šunkou.“ Jsem na sebe pyšná, nic jsem po něm nehodila. Šla jsem do kuchyně, namazala chleba máslem, dala na něj šunku, nakrájela na rybičky, podala svému otci, ať si vnuka nakrmí a pak se jen škodolibě kochala. Dopadlo to přesně tak, jak se dalo čekat. 😝
Pak jsme F. vzali na procházku, jemu vyhládlo a ovoce zbaštil, ani nemrkl, a za 2 hodiny si dal kaši a pak ještě před spaním mlíko.
A to prosím se mnou můj otec byl u Kejíkové, takže SLYŠEL vše, co ona říkal. Nekouše, né proto, že mu nechutná, ale proto, že to neumí. Ona dokonce u svého dítěte dělá to, že dokud to jídlo nesní, tak mu ho dává tak dlouho, dokud ho nesní, žádné náhrady místo toho. Já většinou pokračuju pak v jiném jídle, pokud to původní odmítá opravdu vytrvale, zas takový tlusťošek to ještě není. Teď je na 10 percentilu výška/váha. V nejhorších dobách byl na 2hém.

sisstin
autor
9. dub 2015

@larkaa232 to radši Baslík než Logo, zprávy z Loga nemaj ve škole žádnou váhu a ještě to tam jde od desíti k pěti, furt mění logopedy, termíny...to se u Baslíka nestane 😉

schellongova
9. dub 2015

Ahoj holky.Už Vás nějakou dobu pročítám.Mám syna Honzíka tři a půl roku málo mluvící.Přiznám se,že mi to dlouho nebylo podezřelé u manžela v rodině mají nemluvnost všichni kluci.Byly jsme dvakrát na logopedii a na foniatrii s tím,že né všemu rozumí takže neurolog a klinický psycholog to nás teprve čeká,objednací doby dlouhé.Po přečtení co obnáší dysfáziie ji pravděpodobně má denně něco skládáme,modelujeme a prohlížíme knížky vždy když dcera 11měsíců spí.Tchýně říkala,že manžel měl to samé a to šel chudák do první třídy v 89 v 6 letech takže si užil nestíhal chtěly ho dát do pomocné ke všemu byl levák a ještě ho přeučovaly na praváka,no a nakonec má maturitu a mluví někdy až moc 🙂 Jen ř občas říká blbě tak se utěšuju,že to Honzík taky zvládne.Nasadila jsem rybí tuk a dmg a zdá se že lepší začal říkat maminko a používá kde to je?.kam jdeš a kde jsi to vůbec nepoužíval a víc komentuje co dělá nebo co vidí.Jen mě trápí,že nechodí na velkou na záchod vždy hodí bobek do slipů ikdyž se ptám jestli nechce čůrání v pohodě to si řekne a vydrží celou noc, plenky už rok nenosí a na spaní chce dudlík má ho tedy opravdu jen když jde do pelechu ale ráda bych ho odbourala.Omlouvám se za sáhodlouhý příspěvek a všem přeju hodně úspěchů a pokroků s dětma 🙂

josefina79
9. dub 2015

@schellongova ahoj. Vítej v klubu. K jakému psychologovi půjdete? A na kdy jste objednáni?

schellongova
9. dub 2015

Díky. Jdeme 28.5 k Magdaleně Novákové doporučila nám ji foniatricka.Jsem zvědavá co nám poví snad poradi i s tou enkoprezou.Sám se neoblece, neobuje. Curat sice chodi na Wc ale musím a ním a držet pindu. Naji se jak kdy tak zkusim pnp za to nic nedám. V srpnu mu budou 4.

peggy722
9. dub 2015

@schellongova Nováková je dobrá, taky jsme u ní byly. Budu držet palce. Co to je enkopreza ?

janahus
9. dub 2015

@holky dnes sem na pokraji sil, Tobík minulej rok miloval houpacku, dnes jsme ho tam dali a nestacili jsme se divit, rev a rev...tak já nevím, posledni dobou me prijde vic unavenej... dneska zase hysterie u obeda, kdyz mu spadlo jidlo na stolek.naprosta nespoluprace s cimkoliv co vymyslim, holky,mam to zkouset furt a furt, ikdyz je to pokazde ne ne....urcite jo, jen nervy ze zeleza by nebyly spatny ☹

janahus
9. dub 2015

treba,jak rikala p.Kejikova odrazedlo, jenze jak ho to naucit, kdyz se vzpina a rve....nevim jak na nej 😒

schellongova
9. dub 2015

Enkopreza jsou ty bobky ve slipech prostě na záchod ne. Ale ví že se to nedělá přijde řekne bobek mam vyndat we kluk a jde do koupelny ☹ Ta psycholožka dělá i v spc na vady řeči. Jsem zvědavá co ji předvede

janoulek25
9. dub 2015

@janahus Uplně Ti rozumím. Někdy je to na zbláznění, když mají naše děti "svoje dny". Věřím, že až se vyřeší příčina neprospívání, že se zlepší celkově i psychický stav Tobíka. Jinak Anetka ted se mnou taky moc nespolupracuje, chci ji jít s ní ven, hned je křik néééé.... a tak bych mohla pokračovat.

schellongova
9. dub 2015

@janahus a jaký máte? Honzik do dvou let ani ťuk a pak v hernicce objevil male enduro a hned začal drandit v caa 30 měsících pak dostal větší a na něm jezdí furt ikdyz vypadá nepatřičně velkej 😲 k vánocům dostal kolo bez špalek ale ta rovnováha nic moc až bude hezky zkusime to zas místo motorky

peggy722
9. dub 2015

@schellongova Aha, Nováková se specializuje na děti s dysfázií, sama jedno má.

larkaa232
9. dub 2015

@sisstin diky.
Maly sa rozrozpraval po 4 roku, odvtedy napreduje pekne, bohata slovna zasoba, ma gramaticky cit, motoricky zdatny, grafomotorika ok, akurat ta vyslovnost a oslabena kratkodoba pamat. Na zapise do skoly sice uspel, ale logo navrhuje odklad kvoli reci. Tiez sme rozhodnuti pre odklad. No ale s tou vyslovnostou -ide to velmi pomaly ☹. Ludia co ho dlhsie nevideli hovoria, ze mu je stale lepsie rozumiet, no ja mam obavy ,aby sa to uplne zrovnalo. Tazko sa mi to porovnava, lebo som s nim stale.

sisstin
autor
9. dub 2015

@larkaa232 u nas to teda ani po odkladu srovnany nebude, teda ta rec, jinak je ok, ale vyslovnost proste jak pises jde hrozne pomalu, furt sykavky, R a Ř. U ty expresivni moc nepocitej, ze do skoly pujde 100% bez vady 😉

larkaa232
9. dub 2015

@sisstin u nas tiez sykavky, R, a este aj L a makke spoluhlasky. Diferencujeme, nacvicujeme, pri cviceni to krasne ovlada, vsetky hlasky okrem R vyvodi, povie cisto a po cviceni akoby prepol do ineho modu a v spontannej reci nepouzije. Az teraz po roku zacal pouzivat K, ktore nahradzal a este aj z casti nahradza hlaskou T. Ja pocitam s tym, ze budeme doladovat este aj v skole, ale snazime sa o to, aby mu bolo aspon dobre rozumiet. Ked sa snazi a pomalsie rozprava, dava si pozor - je to pocut, ale ked spusti rychlo spontanne, tak aj ja ledva zachytavam niekedy.

sisstin
autor
9. dub 2015

@larkaa232 synovi jde rozumet normalne od cca sesti, ale proste sisla no 😖

barbarucha
9. dub 2015

Čaute 🙂 Jsme od víkendu u rodičů a dějou se tu věci .. Prcek (je trochu marod) je hrozně plačtivý, fixnul se na mě. Když odejdu na záchod, hroutí se s pláčem, což nikdy nedělal. Klidně ho mohli hlídat cizí lidi a bylo mu to celkem šumák. Taky naprosto odmítá nočník, teda klidně na něm půl hodiny sedí, ale pak honem vstane a načůrá pod postel 😝 Za celý týden na nočníku ani ťuk, což se taky nikdy nestalo. Dneska brutální ofrky s jídlem.. Tak nevím, co mu tady vadí. O víkendu jedeme domů, tak snad se to zase srovná. Jinak už hezky přikládá obrázky (jedeme zajíce v pytli), dá i několik stínových, ale zatím je to na něj těžké. Ze vkládačky už neumí akorát lichoběžník. Na požádání přeříká zvuky zvířátek (cca 7), ale aktivně sám prakticky žádná slova neříká. Dle babi, která ho 3 měsíce neviděla, udělal velký skok ve všem.
Co se týče odrážedla - motorky, máme nově doma, jezdit zatím moc nechce (neumí řídit), ale rád si ji vodí a říká u toho nadšené"šáá".
Z hlídání co k nám chodí paní se svým o půl roku starším chlapečkem jsem trochu rozpačitá. Paní je super, ale ten drak (její syn) Fáfu tak zjevně nenávidí, že si říkám, jestli v tom pokračovat. Paní ho musí dost hlídat, aby ho nemlátil, nepovaloval a vůbec neutlačoval. No, 100% se to ohlídat nedá, takže Franta se už naučil chodit kolem něj obloukem. Začal se bát dětí, když nějaké potkáme, chce jít pryč 🙄
Ach jo, to je furt něco.
Přeju všem pevné nervy a zdravé děti.

roniii
10. dub 2015

@josefina79 dobře jsi udělala, že jsi tátovi nechala Františka nakrmit, aspoň viděl, že to není taková legrace....ale předpokládám, že si pár hlášek typu dej mu rohlík, ještě vyslechneš, oni i prarodiče těžce zpracovávají, že mají nestandartní vnouče

@janahus
@barbarucha holky, pokud máte normální váhu, tak si na motorku sedněte vy a jezděte, učila jsem tak Štěpána kvůli helmě, motorka to vydržela, vlastně obě dvě co máme 😀 .....Štěpu moc baví, když se na motorkách honíme 😎

@barbarucha aby ty návštěvy nebyly opravdu kontraproduktivní 🙄 ..achjo, a to to ze začátku vypadalo slibně

U nás pidimini pokrok...začal říkat NNN, ale nemá to žádný význam, spíš si jen hraje s pusou, ale i tak jsem ráda.....občas už i něco zaznakuje.Teď má oblíbené minidvd a chce se dívat na pohádky, tak to znakuje jak o život 😀

josefina79
10. dub 2015

@roniii on můj otec je dost složitá povaha. Není vyloženě zlý, ale vůbec to s ním není jednoduché.
Tohle byla jenom malá ukázka. Můj nejhorší zážitek byl, když jsem u rodičů oznamovala, že budu končit v práci a přecházet do jiné. Původní práce byla sice docela prestižní, velmi dobře placená (víc, než vydělává on), ovšem musela jsem často cestovat, hodně I do zahraničí, možnost vzít si dovolenou téměř nula (a I tak s počítačem, abych makala)...
Doktoři mi řekli, že na vlastní dítě téměř nemám šanci, jedině z darovaných vajíček. Já to nechtěla vzdát, ale věděla jsem, že to budu muset "uchodit". A na IVF se blbě chodí a vůbec plánuje, když se v podnělí dozvíte, že v pátek mate být v Budapešti. Takže jsem to tam zabalila a sehnala si práci u známého, za poloviční plat, ale v Praze s možností si kdykoliv "odskočit" na ultrazvuk, OPU, ET atp.
Když jsem tátovi řekla, že končím v práci, seřval mne, že jsem blbá, že za ty prachy tam mám být v pozoru 36 hodin denně. Vysvětĺila jsem mu, že pokud chci alespoň nějakou šanci na vlastní dítě, nemůžu v té práci zůstat, že moje šance na vlastní dítě je kolem 5% a každý měsíc to bude horší a horší a nemůžu teď ztrácet čas v práci někde na meetingu v Budapešti. On to vůbec neslyšel, jenom vykřikoval, proč mi platily ty školy, že jestli jsem chtěla dělat někde sekretářku, že jsem nemusela chodit na vysokou atp. Doktoři že jsou blbci, co ničemu nerozumí a člověk jim nemůže nic věřit.
Takže pak jsem s ním hodně dlouho v podstatě nemluvila, občas nějaká zdvořilostní návštěva u rodičů, kde jsme se bavila s mámou a dědou a my dva se ignorovali. Prolomilo se to, když jsem otěhotněla, ale opět to začíná nabírat obrátky. Všechno dělám blbě, František neumí na nočník, neumí se sám krmit, neumí kousat .... To, že je František vztekloun, který si nedá nic vysvětlit (děsím se dědečkových genů), to nebere v potaz, protože máma přece mne a bráchu všec naučila levou zadní.

josefina79
10. dub 2015

@barbarucha prosím Tě, jak funguje ten Zajíc v pytli? Pořád tu o něm slyším .... Za chvíli bude mít F. druhé narozeniny, tak hledám tipy na nějaké smysluplné dárky. Případně pokud kohokoliv jiného napadá něco, co by mohlo být fajn jako dárek, budu vděčná za tipy.
Je mi líto, že máš zase s Františkem trable. Je to fakt o nervy, co?

Dneska jsem měla konzultaci u Kejíkové, František předvedl svůj tradiční hysterák, Kejíková, když viděla naše "pokroky" , jeho hysterák a já jí vylíčila, jak je nespolupracující a zatvrzelý (věci zásadně dělá, až když chce on, proces učení u nás neexistuje, ale pak to třeba vyšvihne na první dobrou), tak řekla, že to vidí na MĚSÍCE práce a že to s ním nebude jednoduché. Že to nebude ani tak o schopnostech, ale o povaze a tom ho zlomit. Normálně a regulérně jsem se tam rozbrečela.... manažerka nadnárodní. 😢

peggy722
10. dub 2015

@josefina79 Koukám, že to taky nemáš jednoduchý.
Zajíc v pytli funguje napřed tak, že dítě jenom přikládá předměty na kartičky. Když už pak líp chápe a rozumí, tak můžete zkusit těžší variantu, že třeba vezmeš jednu kartu, ty tři předměty schováš do toho pytlíku a třeba řeknes, aby našel vajíčko a musí ho po hmatu najít. Ale to je ještě na něj těžký.

peggy722
10. dub 2015

@peggy722 A Ela je to samý, hysterickej vztekloun. A když se zasekne, tak to prostě dělat nebude a basta. Chce to trpělivost, u nás se ta nagativita zlomila až zhruba v těch 3,5 letech. Co jí bavilo dávala na první pokus. Miluje vozítka všeho druhu. Takže odrážedlo, kolo, koloběžka, nově brusle, nic není problém. A co jí nabavilo, tak ani omylem, teď už je ochotná to aspoň vyzkoušet. Na tohle nám hrozně pomohla ta školka, když to dělají ostatní, tak to asi tak blbý nebude 😅 . Ale když to po ní chce matka, tak je to úplně blbý.