Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

simalex
18. únor 2011

@sisstin
ahojky, já jsem to teď moc nestíhala. Ale díky, že jsi na nás myslela. Jsi hodná. U Dr. Kr jsme byli, i když to bylo mírně ohroženo: 1) horečky pár dní před a za 2) měla jsem trochu problém s doporučením, protože si teď všichni hlídají duplicitní vyšetření. Nakonec jsem ale doporučení dostala, protože naštěstí SPC, kde jsme vývojový profil dělali v 12-2010, nejede na pojišťovnu.
Závěr je: vývojová (primárně expresivní) dysfázie u chlapce s velmi dobrou intelektovou kapacitou, bazální specifický deficit ve složce fonologické percepce a verbální pracovní paměti.

Podle Dr. Kr je mžné, že do roka se to upraví a nebude to možná v řeči poznat. To je super zpráva. Docela tomu i začínám věřit, protože Alexek jde hodně dopředu a odbourává čím dál víc těch svých prapodivných agramatizmů.

Jen všichni píšou "vícečetná dyslalie". To nevím, to mi přijde, že nemáme. Jednotlivé hlásky se zdají OK, ale záleží hodně na tom, kde jsou ve slově postavené, jak často je slovo používané. Spoustu slov stále správně nezopakuje, ale to má souvislost s tou dysfázkou, podle mě.

Fakt je, že, jak jsem už psala, Alexkova výslovnost je spíše nezralá a zní trochu divně. Ale to se už taky zlepšilo. Primárně máme problémy se sykavkami, ale to se určitě upraví. Teď to asi bude trvat, ptž máme vytažené jedničky (úraz minulý týden - kromě zubů jsme museli šít ret).
☹ ☹ ☹

Navíc jsme byli ve středu na Hexe a opět máme šílnou reakci, přesně jako v 17 měsících. Noha neuvěřitelně opuchlá, tvrdá, hortký červený flek 16x25 cm. Spíše se to zhoršuje, tak uvidím.

A co tygr? Až budu mít chvilku zkusím to trochu zpětně prolouskat. Taky jsem na vás myslela. 😉 😉

Asi je pozdě se ptát, jak jste prožili Vánoce, ale stejně... Co dárky? Největší úspěch a dárkový favorit?

simalex
18. únor 2011

Holky, zdravím samozřejmě všechny. Jak se máte? Myslela jsem na Vás. Docela těžké po takové době navázat... Nic, musím si vás trochu pročíst, ať vím, jaké dělaté pokroky 🙂 🙂 🙂

simalex
18. únor 2011

O víkendu napíšu, jak na to jsme my... 😉

sisstin
autor
19. únor 2011

@simalex Simčo, tak to je super zpráva ne?? 😀 😀 😀 😀 Moc gratuluju, tak nakonec to bude všechno ok, než začne Alexek chodit do školy 😵 😵 😵

no u nás tak nějak normoš, pasivní slovní zásoba fakt obr...porozumění naprosto v pohodě, řekla bych i víc, než je jeho věk ( ale to je můj subjektivní pocit, nemusí to tak být 😉 ), jinak spojuje dvě - tři slova, ale prostě výslovnost šílená, neumí spousty hlásek, strašně patlá, všechno zní stejně...takže čím víc mluví, tím mín mu začínám rozumět 😒

Příští týden jdeme na Den otevřených dveří do školky a modlim se, aby klapla ta logo třída 😉 jinak Vánoce byly poprvý fajn, teda neskákal radostí do stropu, ale normálně si dárky rozbalil, všechno ho zajímalo a se vším si hraje, takže dobrý 😉

ssaara
19. únor 2011

Ahoj holky!

Už pár týdnů vás pročítám a dneska si jdu pro radu,jak jste to měli s nástupem do školky u vašich dětí.
Náš Sebík sice všemu rozumí,ale má problém s výslovností. Opakovat slova začal až tak před půl rokem,teď se snaží hodně,ale opakuje je po svém. Takže má svou vlastní řeč a rozumí mu jen jeho nejbližší. Tak by mě zajímalo,jak velké problémy má takové dítě s nástupem do školky,a nebo jestli ho vůbec do šklky vezmou....

Jinak malej má spousty dalších problémů. Nechápe hodně věcí,jak se má oblékat nebo svlékat,tyto činnosti odmítá,nebo se u nich vzteká,nerespektuje autority a jejich příkazy,prostě absolutně neposlouchá,odmítá jíst sám apod. Nanočník chodí asi 3 měsíce a to zatím jen přes den,na noc a na ven má plenu,to vypilujem přes léto.
Ale prostě se hrozně děsím toho nástupu do školky....

A ještě jedna věc....Naše dětská doktorka k tomu všemu má trochu laxní přístup,taková stará škola, - rozmluví se ve školce,je trochu živej,chce to důslednost.... Já s tím moc spokojená nejsem,příští týden na tříletce si chci vydupat doporučení na logopedii a myslím,že by bodla i nějaká psychologická poradna. Chtěla jsem se zeptat,jak jste postupovaly vy,jaká doporučení jste dostaly,eventuelně prosím o nějaký tip na dobré a osvědčené logopedy a psychology v Praze a okolí.

Děkuju moc 🙂

sisstin
autor
19. únor 2011

@ssaara čauvec 😉 tak nejlepší psycholog je Dr. Krejčířová z Thomayerovky 😉 teď má stop stav, ale když napíšeš na začátku dubna ( a to je fakt hned prvního ráno) na tenhle email: dana.krejcirova@ftn.cz tak by jste mohli někdy na podzim jít na řadu. Opravdu se vyplatí čekat 😉 chlapeček bude mít ideální věk 😉

pokud jste fakt na začátku, tak můžete zkusit Logo, s. r. o., sídlí na Karláku, č.p. 15 - z výlezu metra hned doleva, vedle Albertu 😉 http://www.moje-klinika.cz/ dá se tam objednat přes email nebo přes jejich formulář. Pro děti, které jsou teprve na začátku a nemají žádná vyšetření podle mě ideální, nám už to nemělo moc co dát. Pořádají diagnostické týdenní pobyty, klučinu ti proklepnou fakt od A- Z. Nicméně se to hradí 😉

Pak je ještě foniatricka Klinika v Žitné ulici, to je v podstatě hned kousek od toho Loga, ale tam je přísnější režim a pro takhle malý dítě bych to nedoporučovala 😉

dobrý je začít kolečkem psychologie- foniatrie- neurologie, pravidelně chodit ke klinickému logopedovi. V Praze jich je hodně kvalitních, zkusím se ti podívat na postižených dětech 😉

Se školkou je to těžké, chce to vybrat nějakou fajn s menším počtem dětí, nejlépe by byla asi školka logopedická. Ne každá učitelka zkousne "nestandartní" dítě, chce to fakt vybírat. Vidím, že jsi těhu...možná bych s tou školkou třeba počkala až do 4 let 😉

sisstin
autor
19. únor 2011

@ssaara jinak ta sebeobsluha se fakt vypiluje, ono to jde pak rychle 😉 syn má 3 roky a skoro 4 měsíce, svlíkne si všechno, mimo trička...neoblíkne si skoro nic 😝 prostě jak mu to nejde hned, tak záchvat a končí 😝 nejí sám..on teda nejí vůbec, takže jí rukou ty jeho věci...normální teplá jídla nepozře...ted jsem strašně moc oslavovala, že sám snědl lžičkou asi 10 soust Pribináku 😝

co bude jíst ve školce, netušim 😝

bez plen je od 3let 2 měsíců na 100%, i na noc...nicméně ted se venku jednou připokadil, tak čekám, jestli nebude zas nějakej regres 😔

ssaara
19. únor 2011

@sisstin - děkuju moc za cenné info,tvůj Péťa mi trošku Sebíká připomíná,už kolikrát jsem mrkla na tvůj blog 😉
Uvidím,jak se příští týden vyjádří naše Mudra a podle toho se zařídím a začnu vše vyběhávat.
S tou školkou máme dilema. Na jednu stranu vím,že kolektiv by mu strašně moc pomohl,v okolí moc kamarádů nemá a se mnou se doma nudí,na druhou stranu mám ten strach,aby ve školce nbyl bezradný a učitelky aby ho nepovažovaly za toho "problémového"....

sisstin
autor
19. únor 2011

@ssaara tak jestli má děti rád, tak bych se tomu zas tak nebránila....chce to fakt chápavou učku, to je základ 😉 já se právě spíš než toho, že by to tam nedal po té praktické stránce ( to si myslím, že do září vypiluje v poho), bojim toho, jak přežije ty děcka....

vůbec není společenský typ, jako děti rád pozoruje, zajímaj ho....ale bojí se jich, kor, když je nějaké dítě divoké, běhá, křičí, nedejbože na něj sáhne nebo mu něco udělá 😝 v tomhle má bohužel povahu po mně, jako dítě jsem byla naprosto stejná, ve školce jsem to proseděla u učitelek nebo stála u branky, a čekala na mámu 😝

no názor pediatry bych moc bohužel nebrala v potaz ( teda neznám ji, ale bohužel je to všude hodně podobné), tyhle problémy se strašně podce'nujou, že každý dítě se rozmluví ve školce atd., což nemusí být vůbec pravda 😉 než se dostanete ke Kr., tak je ještě čas....hlavně bych začala chodit na tu logopedii, a to min. 2x do měsíce..nejlépe jednou týdně 😉

smardik
19. únor 2011

ahoj holky dlouho jsem tu nebyla ale koukám že se tady živě diskutuje, nějak nebyl čas kluci jsou čísla, chodím do školy a letos končím, manžel věžně v práci tak jsem na kluky sama tak moc nestíhám

u nás asi nic nového zatím u Toma žádné změna co se týče mluvení,sebeobsluhy-jíst se sám nesnaží vůbec, občas teda vidičkou třeba chleba na snídani, jablíčko na svačinu na napichovátko ale tak po 4soustech ho to přestane bavit, oblékaní ani svlíkaní nehrozí-co zvládne sám je teda mikina - to jak rozepnu zips a je taková volnější to si sundá, uplé mu zůstanou viset na zápěstí a začne se vztekat a konec, nočník zatím není jeho kamarád, má furt plíny.

dobrá zpráva je že mi ho vzali od září do školky-teda vzali ho do 2školek ale tu jednu už jsem vyloučila není tam logopedie, ta druhá je normální MŠ ale je tam jedna logopedická třída a jsem domluvena že bude přímo v logopedické třídě tak jsem ráda 🙂

jinak nevím jestli jsem to tady psala,asi ne ale byla jsem u své profesorky ze školy, je to psycholožka tak jem za ní byla kvůli Tomíka že nemluví a je nestandardní dítě a domluvili jsme že mu dáme ještě do léta čas zda nezačne mluvit a pokud ne tak se za ní někdy v černu nebo v červenci stavím a ona nás pošle dál-doporučí nám nějaké dr. a zařídí brzký termín takže by nás čekala neurologie,foniatrie, logopedie tak uvidíme jak to bude

a co se týče pediatra staví se k tomu podobně že to nemám řešit, že se rozmluví

sisstin
autor
19. únor 2011

@smardik tak super, že vám klapla logo třída 😵 😵 😵 u nás to furt není jistý, takže nevím...pak by byla ted bud Montessorka a v posledním případě normoš třída no 😒 do léta je podle mě takovej fajn čas...Tomík je ještě malej, a může se to hodně zlepšit....Tygr udělal v tomhle času fakt nejvíc pokroků, mezi 2,5-3....a v podstatě skoro všechno dohnal 😉

pak to kdyžtak rozjedete nějak dál 🙂 ono nejde ani tak o to nemluvení, ale právě o ten celkový mírně opožděnější vývoj 😉

smardik
19. únor 2011

@sisstin naštěstí klapla měla jsem strach že ne ale naštěstí jo,zrovna včera jsem se dozvěděla. ještě 1.3. je zápis v jedné školce a tam je taky logo třída tak budem chodit tam, mám to blíž tak by to bylo lepší ale uvidíme, celkem by mě i na mantoressi školka lákala ale u nás to není, je to v Ostravě a to je cca 45 minut jízdy busem a to fakt nedám když bych musela jezdit autobusem a tahat HOnzíka a bylo by to na houby, takže máme tu logo a snad to bude dobré. Zatím jsem teda domluvená že nastoupí od září s tím že to pak můžu posunout kdybych měla pocit že to ještě nepůjde. JO uvidíme do toho června mu dám čas a pak to začnu řešit a uvidíme co se bude dít, řekla bych že ted jsou na tom stejně s Honzíkem a ten měl rok, jediný rozdíl je že Tom sám chodí a Honzík ne, jinak bych fakt řekla že jsou na tom stejně

sisstin
autor
19. únor 2011

@smardik a to porozumění řeči se ti zdá jak u Tomíka? To bych viděla ted jako klíčový, že má plíny nebo se nenají sám..to fakt není podstatný 😉

tahle logo třída je s Montessori prvky...tam vůbec je tam Montessori pedagogika téměř ve všech třídách 🙂

smardik
19. únor 2011

@sisstin já bych ti řekla jak kdy s tím porozuměním, jak má náladu tak spolupracuje,jak se mu nechce tak prostě s ním nehne a jen se rozbrečí. ale pořád mu nemůžu říct udělej to,udělej to a udělej to to neudělá nia a je zmatený, musím pojednom. Jinak ale reaguje jak má něco donést nebo udělat, jen ted mu trošku začal dělat problémy s nošením věcí-dřív veděl že flašku od mlíka se nosí do dřezu,špinavé věci do koše na špinavé prádlo, odpadky do koše na odpadky a ted jen řeknu slovo odnes to už pádí do koše na odpadky

smardik
19. únor 2011

@sisstin ta moje klinika vypadá dobře,ty pobyty se mi líbí nevíš jak to tam probíhá nebo od kdy berou děti? i bych o tom uvažovala

sisstin
autor
19. únor 2011

@smardik no určitě by ho tam už vzali 😉 ten týdenní pobyt je prej fajn, máš svůj pokoj s tývkou atd. Udělají mu tam všechna vyšetření - neurologické, psychologické, foniatrické....dopoledne máte program a odpo si můžete dělat, co chcete...mohla by jsi tam být i s mladším. No ale pod 4 tis. to nejde 😉

ona to Logo je jako na pojištovnu, ale vše nadstandartní si hradíš, hodně ti budou nutit ty jejich pomůcky a tak....ale fakt pro děti, které nemají za sebou ještě vůbec nic, je to dobrej odpich 😉 nám už to nedalo nic, všechno, co mi tam říkali nebo ukazovali, jsem já dávno s Tygrem už dělala...všechna vyšetření jsme měli za sebou, naše logopedka je geniální..takže oni mi tam sami řekli, že jsme vedený dobře a nic jinýho by tam s náma nedělali 😉

ale je to primárně opravdu pro děti s vadami řeči atd, na nějaká těžší postižení tam nejsou zařízení...( autismus, mentální retardace, genetické vady atd.)....

je to tam jako velice luxusní a komfortní, ale ta odbornost občas lehce pokulhává...v té žitné ulici jsou fakt odborníci, ale zas je to tam drsné, děti tam jsou samy...nemají odpo žádnej program...takže pro takovýho prcka fakt nevhodný..já bych tam dítě nedala min. do 8 let na ten pobyt 😉

smardik
19. únor 2011

@sisstin tak já tam napíšu a uvidím, i bych jela aspon bych věděla jak na tom je a měli bychom nějaké ty vyšetření za sebou, chtěli jsme jet někam na dovolenou tak prostě nepojedem na dovolenou a zaplatíme si tohle, tohle je důležitější než dovolená,těch ještě bude 🙂

sisstin
autor
19. únor 2011

@smardik oni si vás pozvou na úvodní konzultaci, a pak se domluvíte 😉 vy to máte kam nejlepší, do Prahy? 😕

smardik
19. únor 2011

@sisstin my nejlepší Brno to jsem koukala že tam jsou ale i do Prahy bych klidně jela jak to bude nutné

sisstin
autor
19. únor 2011

@smardik tak Brno máš nejlepší, tam je Kejklíčková a všichni..to je ta první klinika, která vůbec byla..ty ostatní jsou odnože 😉

smardik
19. únor 2011

@sisstin ještě dneska tam napíšu a uvidím 🙂 ted má spát a vzteká se v postýlce, to zas odpadne v 18hodin

ssaara
19. únor 2011

@sisstin - Sebík má děti hodně rád. Je fakt,že ještě tak před rokem taky jen postával a pozoroval je,přesto chtěl být v jejich přítomnosti,i když se nezapojil do hry. Teď už se i aktivně zapojí,vezme dítě za ruku a odvede ho k hračkám,snaží se mu vysvětlit,jak a s čím si chce hrát,někdy je to i pěkněj drak,že nějakýmu dítěti vyrve hračku z ruky apod.,docela se otrkal.

U nás je taky logopedická třída ve školce.Mamky,který tam maj děti si ji hrozně moc chválí,je tam jen 10 dětí a hodně se jim učitelky věnujou. Ale abychom se tam dostali,musí mít malej za sebou už nějaký to vyšetření,takže se do toho musíme pustit.

Na tu logopedii a ostatní vyšetření tedy nepotřebuju doporučení pediatra?

sisstin
autor
19. únor 2011

@ssaara právě, že potřebuješ 😉 bohužel...já jsem tam prostě nakráčela, když měl dva roky a byla jsem docela nekompromisní, takže mi ta doporučení dala, ale s kecama 😉 ta naše logo není klinická, ale logopedická, plně si ji hradím ( 30minut - 120 Kč), takže tam jsem doporučení nepotřebovala...ale pokud půjdeš k běžnému klinickému logopedovi, tak ho mít musíš...i do toho Loga ho chtějí 😉

sisstin
autor
19. únor 2011

ne logopedická, ale pedagogická 😅 😅

sisstin
autor
22. únor 2011

čau holky, kopíruju od vedle a ještě něco tam doplním 😉

Čau holky,

tak jsem byla na tom Dni otevřených dveří ve školce. Školka působí super dojmem, všicni jsou tam hrozně milí, vypadá to tam moc pěkně. Do logo třídy mají 5 míst, tak to ještě není úplně ztracený. Záleží, jestli tam budou chtít přijmout dítě s malou vadou řeči nebo si tam radši vezmou děti, které mají fakt problém 😕

Navíc Tygrovi už budou skoro 4, tak by jsme měli mít větší šanci, a budeme mít doporučení od Krejčířový, od logopedičky a od pediatry. Jinak do té Montessori je šíleně narváno, a asi by to nebylo pro Tygra to pravé - jelikož tam děti pracují hlavně o samotě, nejsou tam žádné "normální" hračky...(takže kalo měla fakt pravdu, fungje to tam tak....v třídách jenom s prvky Montessori je to mírnější, mají tam normoš hračky atd..)..ale spíš mi jde o tu komunikaci, tam se nesmí děti rušit..pracují samostatně...což by zrovna pro Tygra s vadou řeči nebylo moc dobrý... kdyby byl v poho, tak by se mi ta třída líbila..Tygr je spíš klidnej, a taková práce by byla pro něj.

Jinak ta klasická třída je 25 dětí což je fakt mazec, ale nedalo by se svítit no..jinak se mi líbí, že i ve třídě musí být klidnější, nesmí tam lítat, křičet a podobně, páč to by bylo pro Tygra peklo..

ve všech třídách jedou podle RABR, takže hodně komunikují, nejsou tam žádné odměny typu bonbon a pod. Hodně se mluví vysvětluje, dívá se z očí do očí - tudíž si učitelka k dětem dřepne, děti musí komunikovat hodně mezi sebou..jsou tam většinou věkově smíšené třídy, takže větší pomahájí menším...vědí, že do nich nesmí strkat a tak..

prostě ta filozofie školky je mi moc sympatická do jídla nenutí, ale dítě musí aspon maličko ochutnat..je to hodně o domluvě s rodiči...to samé odpolední spaní..

ze začátku jsou zvykačky s rodičemi, dítě se může dávat jen pár hodin atd. Vozí tam děti i z dost dalekých vesnic a měst, takže asi bude fakt fajn 🙂

andreabe
22. únor 2011

@sisstin tak skolka vyzera podla popisu uzasne, drzim palce, aby vas tam vzali! 😉
@simalex ahoj Simi, tak diagnostika vam dopadla vyborne, tiez gratulujem! 😵

argousek
22. únor 2011

@sisstin jak gratulujeme ke školce, to se určitě dostanete, to by bylo super 😉

@simalex to vám dopadlo vyšetření super, malej je šikovnej 😉 Gratuluju 😉

Holky já se omlouvám, ale vůbec nemám čas chodit na net. Štěpánek začal obcházet nábytek, tak je tady dost živo, všechno krámuje. Adámek ho pořád napomíná nelez tam spadneš, nelez tam bouchneš se do hlavy No je to sradna, je to takovej opatrovník 😀 Jinak Adámek se konečně naučil krásně říkat š a č. Takže už nemáme paku ale pačku (pračku), myčku, kočku a ne álu ale šálu ne unku ale šunku atd ne eťě ale ještě. Je to šikulka 😉

daska58
23. únor 2011

@sisstin prosím ťa, aká je tá stránka, kam ešte prispievaš.Chcela by som pozreť tie pomocky a hry , s ktorými pracujete.dakujem 🙂

eleonora
23. únor 2011

Ahojky píšu po delší době. Martínka přijali do přípravky to bylo radosti a ještě se mě ptal kdy už konečně bude září. Na druhou stranu mu někdo vysvětloval jak se bude muset učit a martínkovi se přestali chtít jít do školy tak se v tom teď nějak tluče a neví co by chtěl.
Jinak se nám hodně zlepšila krátkodobá paměť a v demosthenu už planují náročnější cviky a úkoly.

@sisstin doufám, že Vám školka vyjde podle popisu je to ráj na zemi pro děti

sisstin
autor
23. únor 2011

@daska58 myslíš můj blog? 😕 www.tichysvet.blogspot.com 😉

@eleonora ty jo, tak to je super, že vám klapla ta přípravka 😵 😵 😵

my jsme ted byli v té školce si pohrát s dětma, moc se mi tam líbilo. Děti jsou fakt hodné, hladily tam Tygra po hlavě, v podstatě tam budou příští rok skoro stejné děti, takže moc fajn. Já jsem se samozřejmě stala zase mega oblíbená, nějakým záhadným způsobem mě děti milujou 😅 😅 😅 takže dobrý...

Tygr se teda držel dle předpokladů u mě, ale neřval, líbilo se mu tam...tak snad to od toho září dá, zas přece jenom bude starší 🙂