Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
16. bře 2011

@eleonora tak Tygr měl taky 9-9-10 😝 mně říkal Dr., že ještě minuta a šla bych na císaře...už měl pěkně špatný ozvy a byl napolykanej plodovky jak svina ( tejden jsem přenášela), ta voda z něj lezla snad ještě 14 dní pak 😝

no Tygr už ted jako mluví, dejme tomu asi jako dvouletý dítě, ale strašně patlá 😝

@smardik super 🙂

ygreen
16. bře 2011

Tobík měl apgara 9-4-10 a měl 4x šňůru kolem krku a napitel plodovky. Tak ho museli vypumpovat a dát mu dýchnout, ale hned byl okey. By mě nenapadlo co to může nadělat za paseku ☹
@eleonora malej je taky dysfatik?

ygreen
16. bře 2011

Jinak Tobiáše konečně trošku začali zajímat zvířata, prohlíží si knížky a včera jsem mu večer pustila www.hraveuceni a tam se mohl uclámat u písniček se zvířátky a u poznávání zvířátek vydržel sedět půl hodiny bez hnutí. Tak sice přijímá pasivně, ale asi každý den hodinku tomu hravému učení věnujeme.

Jen siss, ty to určo znáš - nevíš, jsetli jdou ty pohádky a písničky pustit tak aby jely samy ku předu, abych nemusela pořád klikat?

eleonora
16. bře 2011

@ygreen jj malej je dysfatik přišlo se na to před rokem

@sisstin no Martin je 9 dní přenášenej a protože sem měla min. kontra tak mi píchli oxytocin a takhle to rozháněli až došlo na skákání po břiše no nic moc narodil se v 16:46 a v noci kolem jedný mu šli vysát plodovku 😲

jolinka
16. bře 2011

ako nie je vsetko len od apgar skore
starsia mala 3 5 7, hovori velmi pekne, nema skoro ziadne problemy vzhladom na taky katastrofalny prichod na svet a Kati 10 10 10 😲 u nej sme necakali ziaden problem

sisstin
autor
16. bře 2011

@eleonora já myslela, že malej má dysortografii ne dysfázii? 😕 😕 😕 😕 on je to totiž trošku rozdíl 😕
@ygreen nevím, já taky furt klikám 😅 😅 😅

eleonora
16. bře 2011

@sisstin no teď nám řekli že po všech těch sezeních a vyšetřeních je dysfatik, dysortografii stanovili jako předběžnou diagnózu při prvním sezení

sisstin
autor
16. bře 2011

@eleonora hele, ale to má určitě slabší formu expresivní, to hodně doženete za ten odkladovej rok 😉

eleonora
16. bře 2011

@jolinka porod je jen jedna možnost není třeba u Vás z rodiny někdo dys.? Já mám třeba dys taky ale já sem se zase narodila dřív a těhotenství mamka se mnou neměla nejlepší

smardik
16. bře 2011

já třeba měla porod v pohodě, agrar skore 10 10 10 a vypadá to že Tomovi něco ale fakt je že já sama hrozně píšu a nikdo to nepřečte, díky bohu za počítače tak možná mám taky nějaký problém v tomhle jen to nemám diagnostikované

ygreen
16. bře 2011

jo jinak k těm schodům - Tobiáš nahoru vyjde tak že střídá perfektně nohy a dolů ťape tak že dává jednu k druhé. Ale Jirka mi říká, že dřív chodil i nahrou jakoby přísunem. A stěny se přidržuje i tak. ALe možná v tom mám víc vinu já, protože ho nenechám po schodech jen tak chodit a myslím, že ještě je na to aby šel dolů malej, to by hodil mrchu.

sisstin
autor
16. bře 2011

@ygreen na střídání nohou ze schodů má čas do 4 let 😉 Tygr neumí střídat nohy do schodů doted 😉

jolinka
16. bře 2011

eleonora
no z nasej rodiny nema nikto dys, ale svagrinin chlapec ma trochu komunikacne problemy, horsie artikuluje, celkove malo rozprava, ma slabu slovnu zasobu, je taky zvlastny, zazila som parkrat ako u nas uprednostil niekolkohodinove mlkve pozeranie do steny nez hru s detmi alebo hocico ine. Ako mne je tazko posudzovat cudzie dieta, ktore malo vidim ale aj z toho malo sa mi zda ze na 7 rokov sa vyjadruje chabo. Trebar pride mame povedat... Prisiel ujo Igor, hmmmm tatova robota. Nepovie ujo Igor z tatovej prace, alebo ujo co chodi s tatom do prace... proste rozvinutu vetu uz 7 rocne deti nemaju problem. alebo povie Toto dostal tato NA darcek, to je na bradu. mama ako sa to povie... mama mu pomoze ze je to holenie.
a tiez svokra nebola shopna sa naucit skoro za 40 rokov co zije na slovensku |pristahovala sa ako 20 rocna| sa naucit po slovensky. Hovori ako tazky dysfaktik, neprehanam, ale Kati hovori lepsie po slovensky ako ona. 🙂

Takze nejaka slabost reci by tam bola, ale ani to nemusi suvisiet, ja nehladam vinnika. Mozno to je vakcina, mozno nejake vnutorne Katikine problemy o ktorych nevieme... 😒

sisstin
autor
16. bře 2011

tak ted jsme dělali zrakové vnímání, myslím, že to sem dávala už Péta kdysi 😉 odlišení jiného obrázku v řadě, odišení předmětu s horizontální polohou, rozlišit obrázek v jiné velikosti ( Tygr k tomu říká malý - velký), odlišit výrazně jiný obrázek v řadě ( Tygr říká - jiný)

tady video, po slabikách ještě jakž tak, jakmile to slovo řekne celý, tak huhly huhly

https://www.youtube.com/watch?v=tLy2XoGzLLo
sisstin
autor
16. bře 2011

a ještě hledání na překrývajících se obrázcích - to v pohodě 😝 a pak hledat obrázek na pozadí - s tím měl teda problém, každej obrázek tam hledal aspon 10 sekund 😝

aleachim
16. bře 2011

siss, můžeš mi poradit něco na rozvoj řeči vhodné od 2 let. Lucka příšrně patlá. No, a kdyby tě napadlo něco na rozvoj porozumnění, tak budu taky ráda. Zdá se mi , že rozumí dobře. Zvládá v pohodě příkazy typu jdi do ložnice a přines mi kapesník, je pod polštářem ap. Ale myslím, že třeba malý, větší, největší a tak, to asi netuší.

sisstin
autor
16. bře 2011

@aleachim no hele, to jsou ještě těžké termíny, na to je fakt malá 😉 malý- velký atd., to tak nejdřív ve 2 letech..a největší - nejmenší, to tak od 3 😉 patlavost ve 2 letech je naprosto normální, jestli se nechá a opakuje, tak můžeš zkusit to, co děláme s Tygrem - rozkouskovat to slovo na slabiky, sykavky a háčky vypíchnout zvlášť...

třeba MAŠINA: MA- Š- I- NA 😉 dobrý jsou ty magnetický knížky - dítě tam přikládá, a ty se ho můžeš ptát různě u toho 😉 maj témata jako zvířátka, domeček, oblečení atd. 😉

na rozvoj porozumění zas jenom ty kartičky s obrázkama, a zas se různě ptát - aby neuměla jenom ukázat domeček, ale aby na otázku " V čem se bydlí?" řekla dům, nebo ten obrázek ukázala..ale to je fakt nejdřív v těch 2 letech, spíš tak ve 2,5 😉

andreabe
16. bře 2011

@sisstin ze 10 sekund! 🙂 to je aka utopia, vsak to aj mne trvalo, kym som sa zorientovala 😅 😝 no aj podla tohto je Tygr uz pekne za vodou 😵
maly - velky, to tiez este nemame zmaknute, trochu sa chyta na pomenovavanie farieb, ale take tie zlozite veci, ako iny, najvecsi...to este nehrozi 😝
@aleachim tak to na to maly,vetsi,najvecsi ma podla mna v 2 rokoch Lucka este cas 😉

aleachim
16. bře 2011

Díky. Jsem pravidelnou čtenářkou tady této diskuse a pořád mi příjde, že s Luckou pracuji málo🙂.

sisstin
autor
16. bře 2011

@andreabe mně teď má přijít od Žlababy z obchodu to "Jak krtek Barbora uviděl svět", je to rozvoj zrakového vnímání od 3-5 let od Bednářové, tak jsem na to zvědavá 🙂

on má tyhle složky zatím relativně ok, ale už u tý grafomotoriky začínám deficit vidět 😝

sisstin
autor
16. bře 2011

@aleachim se zdravým dítětem toho nic moc dělat nemusíš...stačí pár minut denně něco 🙂

aleachim
16. bře 2011

siss, vím, že vždycky píšeš, že zdravé dítě se naučí všechno přirozeně, ale asi se shodneme, že pro duševní rozvoj dítěte je taková práce důležitá. Není samosebou, že u vašich dítek zpravidla psychologové konstatují vysoké iQ.

sisstin
autor
16. bře 2011

@aleachim tak samozřejmě je to moc fajn, když to děláš s malou 😀 já mít zdravý dítě, tak se obávám, že bych nic takovýho nedělala a ještě bych si říkala, že to jsou snahy vysokoambiciozních matek 😅 😅 😅

je to určitě výhoda, tyhle děti jsou pak napřed 🙂 jen aby se to pak nezvrhlo k tomu, že dítě něco dělat MUSÍ x hodin denně, ale to u vás předpokládám, nehrozí 🙂

no nic, jdeme ven...Tygr se dožaduje "íze" (cheese 😅 😅 😅 ) a malý ití 😅 😅 😅 ted tady předělali Mekáče, vypadá to tam jak v nějakým jazzovým klubu ( barový židle, klubový křesílka, černý zdi)...a Tygr by tam snad seděl dvě hodiny v kuse 😅 😅 😅 😅 😅 😅

aleachim
16. bře 2011

@sisstin mě by to asi taky nenapadlo, ale jak je Lucka nedonošená, tak měla dost opožděnou hrubou motoriku, tak jsem si nějak navykla se jí věnovat. Ale to víš, nijak to nepřeháním. Ono, když jí to přestane bavit, tak se prostě sebere a jde dělat, co chce 😎 . Vám tady hlavně držím pěsti a hledám inspiraci.

Tygr ví, co je cool😀. Užijte si to tam🙂

andreabe
16. bře 2011

@sisstin este ma velke sance, ze sa ta grafomotorika da taktiez dokopy 😉 uvidis, ako sa vsetko zmeni, ked zacne chodit do skolky 😉 tam budu denne kreslit, strihat, majstrovat..

tak ´´íze´´ by som si dala tiez 😀 sa budem musiet uspokojit s jedlom z kantiny 😝

dana19
16. bře 2011

@sisstin Tak dneska sme byli u doktorky a posílá nás na ORL,včera sem ho celý den pozorovala a oční kontakt určitě má,reaguje na jméno...ale na příkazy typu podej mi lžičku nebo kde máš pejska...nereaguje vůbec...tak zítra jdeme do dětské nemocnice a uvidíme...

sisstin
autor
16. bře 2011

tak jsme doma, mírně jsme zmokli 😀 ale "íz" šmakoval...a já oříškové latte 😀 😀 😀

@dana19 a na takový ty základní slovíčka ti reaguje? Hají, jdeme, hačí, papa, křupka atd.? 😉 Myslím, že vás z toho ORL rovnou pošlou na foniatrii 😉

dana19
16. bře 2011

@sisstin on reaguje na takový ty běžný pokyny jako jdeme...nedělěj to...spíš víc reaguje na gesta(třeba mu podám ruku a on ví že se mě má držet venku)...sedni si...a to je asi tak všechno ☹ a ještě teda na básničky(berany berany duc,někdy paci paci, vařila myšička) věty jako podej mi hrníček jsou pro něho asi složitý....už v roce sme si všimli že nemává,neopakuje...až 1,5roce začal trošičku opakovat a od tý doby šlus....jen pár věcí se naučil jako vypláznout jazyk,udělat pusou O....

sisstin
autor
16. bře 2011

@dana19 no takhle je na tom docela podobně, jako byl můj syn 😉 ukazovat a sdílet pozornost začal až okolo toho 24-26.měsíce, to už nevím přesně 😉 když jsme byli poprvé u Krejčířové( 27m), tak právě reagoval pouze na taková základní slovíčka, které jsem ti tady napsala a právě na ta gesta 😉 uměl berany berany, jak jsi veliký, vypláznul jazyk..ale zhruba do těch dvou let nic jiného nenapodobil. Hrál si jenom mechanicky - dával kostky do kbelíku a ven atd. 😉

Od Krejčířové jsme dostali lehkou psychomotorickou retardaci se závažnější retardací v oblasti řeči ( to měl těch 27 měsíců), od dvou let jsme začli pekelně makat, chodit do Rané péče, na logopedii...takže ve třech letech jsme dostali od Kr. už jenom Opožděný vývoj řeči s rysy expresivní dysfázie, ve všem se srovnal na normu ( i v porozumění řeči), prostě " normální" tříleták, který měl v tu dobu jenom 10 slov.

Ono se to pak u každého může vyvinout různě, ve dvou letech je fakt na nějaké závěry brzo. Takže hlavu vzhůru 😉

dana19
16. bře 2011

@sisstin tak třeba bude mít Kája to samý...taky si hraje jen mechanicky,kostky na sebe,do kbelíku...točení kolečkama...mlácení dveřma...co bych teda pro jeho lepší vývoj měla udělat? a ta Ranná péče sídlí i v Brně? chtěli jsme pro Káje sestřičku,ale teď nevím jestli je to dobrej nápad....