Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
27. dub 2011

@deina v tomhle věku nemusí být ta reakce na řeč ještě úplně 100% 😉 hodně procvičujte to porozumění řeči - pojmenování předmětů, jednoduché příkazy...okolo dvou let už takový věci, že bude mít pár obrázků, např. hrneček, autíčko, domeček...a ty se ho budeš ptát: z čeho se pije, v čem bydlíme, čím se jezdí atd. 😉 v 18m fakt stačí, aby jenom rozuměl jednotlivým slovům a těm dvojsložkovým pokynům, takové to "hlubší" porozumění řeči začínají mít děti obecně až okolo druhého roku 😉

ta řeč jde tak, že děti začínají citoslovci...takže auto je tů(brm), pak třeba začne říkat počáteční slabiky..takže auto bude "au", pak už by měl zvládat říct "auto", pak se na to napojují jednoduchá slovesa "auto jede" atd. 😉 s rozvojem řeči jde hodně jemná motorika, tak trénujte ručičky 😉

deina
27. dub 2011

Jemna motorika, kreslenie, modelovanie a tak?

sisstin
autor
27. dub 2011

holky, tak už nám přišla zpráva 😝

Chlapec, 3,6let

Při vyšetření snadno navázal sociální kontakt a přizpůsobil se novému prostředí, jen mírně inhibovaný v kontaktu s cizími lidimi, jednotlivé podněty se zájmem přijímá a aktivně se zapojuje do řízené činnosti. Po celou dobu pozitivně laděný, komunikativní, s velkou potřebou sdílení pozornosti a zájmů.

Psychomotorický vývoj i nadále nerovnoměrný - zavážná retardace vývoje expresivní řeči, v ostatních oblstech v rámci normy pro věk. Výkony receptivní (neverbální i verbální porozumění a úsudek) odpovídají věku ; verbálně reaktivní, dobře již rozumí i složitějším otázkám a pokynům ; vizuální orientace bez specifických obtíží. Dovednosti vizuoprostorové (konstruktivní) se pohybují také ještě v rozmezí širší normy (na úrovni ko. 3 let vývojového věku) ; jemná motorika ruky je mírně neobratná ; grafické projevy nekoordinované (náznakově snaha o nápodobu povahy tahu). V řeči nyní dosti rychle narůstající rozsah slovní zásoby: až úroven kol. 21-24měs. vývojově (asi 200-250 slůvek, tvoří 2slovná spojení) - slova jsou ovšem dost často jen náznaková a pro okolí obtížněji srozumitelná, podstatně je snížená verbální plynulost. Spontánně je přitom chlapec velmi komunikativní, s potřebou komentovat okolní podněty a zapojovat druhé do interakcí.

Od minulého vyšetření vývoj velmi pěkně postupuje, zejména v oblasti řeči (jak z hlediska porozumění, tak i rozsahu aktivní slovní zásoby) až akcelerován. Dosud v celodenní péči rodiny, od příštího školního roku doporučen nástup do menší/logopedické třídy MŠ.

Závěr: Expresivní vývojová dysfázie u chlapce s nerovnoměrným psychomotorickým vývojem, receptivní kognitivní schopnosti (ve verbální i neverbální složce) v normě pro věk, lehčí specifické obtíže v oblasti vizuomotorické koordinace a vizuoprostorových dovedností. V chování bez abnormit, velmi milý, komunikativní. V příštím školním roce doporučuji nástup do MŠ - indikováno je zařazení do specializované třídy pro děti s poruchami řeči a pokračování v pravidelné péči logopedické. Chlapec i nadále zůstává v naší péči.

sisstin
autor
27. dub 2011

@deina jsem to nějak přehlídla..v tomhle věku hlavně třídění drobných věcí, aby si trénoval úchop...může třeba použít něco z Montessori - dej mu dvě misky, jedna s fazolema a at je nabírá (později i třeba lžičkou ) a přendává do druhé misky 😉 kreslení prstem do mouky 🙂 to děti baví, různý provlíkací věci, takový to Lego primo pro batolata atd. 😉

zzuzca
27. dub 2011

@sisstin teri, Od minulého vyšetření vývoj velmi pěkně postupuje, zejména v oblasti řeči až akcelerován. super!! 😵

sisstin
autor
27. dub 2011

@zzuzca Zuzi, díky...Tygr je akcelerovanej v každý zprávě zatím 😅 nejdřív to bylo v psychomotorickým vývoji, pak v porozumění a ted i v aktivní řeči 😝

jinak nemáte někdo nápady, jak zlepšit tu prostorovou orientaci? Já totiž jako nemám žádnou, nevidim ani krychli..pro mě je to prostě čtvereček s čárkama 😝 díky tomu jsem ve třetáku rupla z matiky a dělala jsem repec 😝

Kr. tam měla ty tvary, tak to mi táta nakreslí, nějak to rozstříháme a nechám zalaminovat. Pak mi Kr. radila, že má hodně stavět z kostek podle předlohy a máme to i tak nějak zamíchat do hry , jako že stavět ohrádky pro zvířátka, garáž atd. 😝 Tygra právě Lego (pokud to není nějakej hasičák nebo tak), prostě jenom samotný kostky, vůbec nebaví...max. to vysype a pak v tom autem dělá dráhy 😝 ale stavět, to postaví tak komín, položí to - řekne, že to jsou vagonky a jezdí s tím po koberci a tím to asi tak hasne 😝

argousek
27. dub 2011

@sisstin a tak když už je docela velkej, tak bych mu koupila až bude nějaká příležitost k narozeninám nebo k něčemu jinýmu už lego pro větší, aby si mohl stavět, to by ho mohlo bavit 😉

smardik
28. dub 2011

dobré ranko 🙂, nepíšu není čas ale dočítám vás 🙂 🙂

u nás to jde, Tomík vypadá že se trošku začíná snažit mluvit a zatím říká ahoj, Ne, nechci a včera jsme mu s manželem rozuměli oba že řekl tatínku ale už to nezopakoval, už se párkrát stalo že něco zopakoval - jednou a pak už nic ale trošku se snaží, jinak se zlepšuje i v tom co po něm chci že už jen vyplašeně nekouká ale chápe co po něm chci,včera mě mile překvapil: přišla jsem z obchodu a on jako vždy vytahoval nákup-to je jeho práce my to dělat nesmíme jinak se zlobí takže to fakt nechávám na něm a on vytáhl ubrouky na zadek tak mu říkám Tomášku vem ubrousky a zanes je do svého pokoje pod postel, no tak se vzal a za chvíli pro mě přišel že mám jít s ním tak jsem šla s ní a on mě zavedl do pokoje, kleknul si a ukázal mi že tam jsou 🙂, bylo na něm vidět jak je pyšný že udělal co jsem po něm chtěla. no pochválila jsem ho za to - vždycky říkám za co ho chválím,dřív jsem jen chválila ale říkám za co, on si zatleskal a šel ještě pro tatínka at se jde podívat jak je šikovný 🙂, a je toho víc co rozumí, hodně už se zlepšil v ježdění na motorce - už jsme přešli na enduro - první měl normální motorku ale nějak se nám rozbila tak jsme koupila střední enduro, asi 3dny ho to ignoroval, zlobil se na něj-nemá rád změny ale už ho vzal na milost a jezdí tu jak drak a líbí se mu to že to fajně zatačí tak si něci dá na zem a jezdí dokolečka dokola, za chvíli vezmem enduro i poprvé ven tak uvidíme

no a jinak nic nového, už se hezky začíná s Honzíčkem bít, pozná své a Honzíčkové věci a jak mu řeknu dones mi něco pro Honzíčka fakt to donese, přebalování si já sama brát nemůžu jen říkám co chci a on podává i se snaží Honzíčka utřít, sám ho chce mazat-už není ani tak moc citlivý na ruce, vadí mu ta mast ale už ne tak moc, namaže a až pak se jde umýt

jinak nového nic, zas jsme se vrátili k plínám, jak ji předtím nechtěl tak jsem ho doma nechávala bez plíny ale mu vůbec nevadilo že je celý počůraný, ještě brečel jak jsem ho chtěla převléct do čistého, byl tak víc než týden takže zas má plíny a třeba v létě jak bude teplo 🙂

sisstin
autor
28. dub 2011

Dobré ráno 🙂

@argousek no já nevím, jestli by nějak pomohlo, že by ty kostky byly menší, spíš si myslim, že by to bylo ještě o to víc motoricky těžší 😕 já už ted díky Kr. právě vím, proč ho to nebaví. On si v té hlavě neumí vůbec představit, jak a co by z toho šlo postavit 😉 já to mám tak doted, prostě bez návodu k Legu nepostavím ani domeček 😉

Takže právě nejdřív máme trénovat, že on bude stavět po mně nějaké jednoduché stavby, a pak by měl rozvíjet právě tu představivost a stavět sám - ty ohrádky pro zvířata, auta atd. Ale s tímhle mu já fakt jako nepomůžu, jsem schopná se pár staveb naučit podle toho návodu a tím to hasne 😕

já už ted vlastně vím, proč (mimo jiné) neumím vůbec kreslit...prostě si ani za Boha nepředstavim ten objekt, a vůbec netuším, jak bych to malovala. Já mám fakt prostorovou představivost nula, nevidím do prostoru - pokud to je na papíře- fakt nic. Krychle je pro mě čtvereček a u toho čárky...

no budeme zkoušet, ale nejsem si jistá, jak moc jdou tyhle věcï naučit a ovlivnit, ono asi u něčeho bohužel jenom snaha nestačí 😖 jinak ted fakt vidim, jak to všechno se sebou souvisí..ta vývojová psychologie je fakt mazec teda 😝

no nic, my razíme na logo a ven atd., budu odpoledne, tak zatím hezký den 🙂

romana
28. dub 2011

@sisstin ahoj, to je přesně to, co máme my, jenže asi ještě v horším stádiu. ondra nepostaví nic ani podle vzoru, nenamaluje, takže jak s tím bojovat.
jinak my jsme včera dělali úkoly z krtka barbory - krom jiného měl poznat, kterej obrázek v řadě je jinej (lišily se třeba jen otočenou čepicí, nebo nosem na jinou stranu) - tak nula nula nic. je pravda, že to nechtěl dělat už od začátku, ale trošku mě to rozladilo ☹

sisstin
autor
28. dub 2011

@romana no Tygr tam taky skoro nic nepostavil podle vzoru, fakt jen ty základy 😉 to odlišování jiného předmětu atd, to mu jde, to ho baví 😉 ale to stavění nula bodů+ vůbec neuměl sestavit ty rozstříhané tvary 😉

no my už fakt valíme, báj zatím 🙂

jolinka
28. dub 2011

@romana co tak skusit najprv s niecim velmi jednoduchym, porovnavat iba 2 obrazky s vyraznymi rozdielmi, skladat velmi jednoduche veci veze, ohradky s velkych kociek, jednoduche vkladacky pre uplne male deti, dosticky do ktorych treba vkladat obrazky ... priestorova predstavivost je dost dana v cloveku ale da sa to postupne trenovat...

my prave s tym nemame aaaabsolutny problem, 🙂 hlavne dievcata su na tom dobre, zato sa borime s inymi vecami.. Ked som bola s Johi na 5,5 roka na test skolskej zrelosti tak tak ju psychologicka pochvalila ze ma velmi dobre geometricke predstavy. Kati zase priam mysli v obrazoch, takmer vsetko co prezije hned spracuje do kresby alebo posklada z lega. Na Velku noc muz s detmi vyfukoval vajicka, pouzil aj pumpicku pritom. Kati hned isla do izby, nakreslila vajicko aj s tecucim obsahom, k tomu zvlast pumpicku, vsetko vystrihla a ukazovala ako ona vyfukuje vajicko... 🙂 Alebo donesie z lega vtacika, cvak cvak presunie 2 kocky a vtacik uz lieta, cvak cvak daco prida, uberie, uz je to zirafa, no ani ja sa na take daco nechytam.

Zato jej problem robi logika reci, malo sa orientuje v case, este stale si myli Ako sa mas a ako sa volas? o tazsich otazkach ani nehovoriach. tiez priradovanie suvislosti, kludne ulozi rybu do zajacej nory, take ulohy zvladne len tie jednoduche aj to jej pomaham... tak nam toto treba trenovat...

jolinka
28. dub 2011

Hej, a od nedele uz Katika bycikluje s pomocnymi kolieskami 😀 ako skusali sme to trosku v jeseni, ale islo jej to tazko, stale som ju musela upozornovat aby davala nohy na pedale a krutila, vacsinu casu som ju tlacila za chrbat a po par metroch uz bola unavena.
minuly tyzden si pozicala na ihrisku byciklik a uz jej to pekne islo. Tak sme nedelu skusili ist do parku s byciklom... a super, normalne ma prekvapilo kolko toho zvladla takmer celu trasu tam a nazad cez velky park, len ku koncu uz bola unavena ale statocne to dobojovala az domov... 🙂

romana
28. dub 2011

@jolinka naše děti dohromady by vytvořily dokonalé jedno 🙂
ty úkoly včera asi byly moc těžké, bylo tam hodně stejných obrázků v řadě. u nás je velký problém, že si všechno rychle zapamatuje, takže když to vidí třeba podruhé, tak už to dělá po paměti. takže ty materiály (ať už vkládačky nebo porovnávací obrázky nebo puzzle) se musí hodně měnit a mě už dochází fantazie.
a s tou nápodobou máš pravdu, budem muset začít úplně od základu. tam jsem na tom jako siss.

jolinka
28. dub 2011

@romana i ja mam tiez ten pocit ze daktore veci vie len spamati bez rozmyslania... a potom to da pracu i peniaze stale vymyslat co by ju zaujalo a nebolo okukane...
najnovsie vytahujem stare detske casopisy, hladam v tom nepocarbane, nevyriesene ulohy, to vytrhnem ako zvlast stranku, dam do priesvitnej folie a mame novu ulohu 😉

ygreen
28. dub 2011

ahoj holky
u nás střídavě, dnes dostal manža na neurologii 3x nootropil 20% oral solution, tak doufám, že Tobiáškovi pomůže. Ve zprávě od neuroložky-závěr: vývojová dysfázie.

je teď po nemoci nějakej nenaloženej, plačtivej. Ale dnes mě párkrát mile překvapil - za prvé na obrázkách ze zajíce v pytli jsem chtěla, aby mi ukazoval o co ho požádám. A dnes poprvé cíleně ukazoval, nejdřív asi dvakrát vážně a pak spíš lítal rukou a bodal různě, a že je to děsná legrace. A vůbec začal docela dost ukazovat s nataženým prstem. A ještě dělá to, že si vezme papírůvé nůžky ze zajíce v pytli a dělá že si stříhá nehty na nohou, brýle si dá nanos a tak).
A ad oční kontakt - neuroložka napsala že ho nemá a já ho teď docela pozorovala a zjistila jsem jednu věc - Tobiáš má 100% kontakt, když se mnou mluví (dnes, děsně plakal že nechce jít po obědě spát, seděl v rohu postele a se slzama a nudlí u nosu mi něco breptal a celou dobu (asi 10 minut), když se mi asi snažil říct že nechce jít spát se mi díval do očí a bylo to pro něj naprosto přirozené). Naopak mám ale pocit, že má velký problém s pozorností a proto nemá dobrý ten oční kontakt třeba při tom když po něm něco chci,a pod. Je rozlítanej (jak celým tělem tak očima), vydrží teď fakt jen u telky něco pozorovat a vrchol je zajíc v pytli nebo vkládačky a stejně většinou poslední obrázek už nevydrží a začne věci házet a tak.

A je na něm hodně vidět, že ho začalo trápit (stresovat) to že se nemůže vyjádřit, hodně ho trápím tím, že když něco chce a ukazuje, tak mu podávám věci okolo a dělám že nechápu co chce, on to většinou vzdá a odejde s pláčem ☹

Ale pozitivní je, že si začal se mnou mnohem víc hrát (a i s manželem) - hrozně ho baví, když jsem na gauči, tak jde za mnou, dá mi ruku na hlavu a tlačí jí dolů abych si lehla, pak chce abych zavřela oči a tak mi prsty zavře oči a pak mě někde lekne nebo přese mě leze a snaží se aby se mě nedotkl, nebo mi dá na hlavu časopis - účelem je abych se lekla zařvala a začala ho lochtat, to je pak vytlemenej a naprosto blaženej. Zkoučí třeba že mi dá ruku jemně na břicho, já nic, tak mě plácne silněji, já nic a pak nejsilněji a já ho čapnu a zlochtám a výbuchy. A celé to byl jeho výmysl, jeho hra!!! Pak mě často lehtá, tak že mi dává ruku na koleno (já mu dělám na koleni pavouka a to miluje) a dělá to i miminku a tak.

ygreen
28. dub 2011

holky ohledně poruchy pozornosti, to je ADHD, nebo ne? Víte co mě štve, že Tobiáš má hrozně dobrý srdce, je fakt hodnej, milej, není agresivní, je jemnej, sestru miluje, nás pořád mazlí ale když ta jeho vada nám tak zaclání - když dojde na to že dělám že nechápu co chce, nebo to vážně nechápu, nebo on má nesmyslné hry, které mi vadí a zakazuju mu je (házení věcí někam, apod), tak je vzteklej, ubrečenej, smutnej, pláče ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ doprdele on kdyby rozuměl, tak by byl perfektní dítě ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

Holky co se dá dělat s tou poruchou pozornosti? Je to tím, že má třeba smíšenou, že nerozumí, nebo tím, že má i poruchu pozornosti? Dá se ta pozornost zlepšit tím nootropilem, nebo jsou na to jiné léky???

jolinka
28. dub 2011

@ygreen porucha pozornosti je casto pri ADHD, ale nemusi byt. su kludne deti nesustredene a tiez velmi zive ktore sa sustredit vedia...
nootropil ale skor aktivizuje mozog, nez ukludnuje, vela deti je po nom este zivsich
moja starsia dcera mala slabsiu poruchu pozornosti... teraz po 6 roku sa to veeelmi zlepsilo, v podstate na normal. Jednak z toho trochu vyrastla, dozrela CNS, pomohli trosku nejake aktivity gymnastika, tanec... kde mohla vybit svoju energiu ale zase musela sa aj sustredit na pohyby a pokyny.
Inak co chodi na gymnastiku, tak moj odhad, ze aspon dve tretiny deti je hyperaktivnych... prave kvoli tomu ich tam rodicia davaju, min. vek je 3 roky.

jolinka
28. dub 2011

@ygreen
inak Kati mala porozumenie reci velmi narusene ale sustredit sa vzdy vedela velmi dobre.... obcas som mala pocit ze az prilis... takze ani to neporozumenie reci s tym nemusi suvisiet nastopro.
skus davat malemu 3 omega v rybom tuku alebo iny zdroj {lanovy olej, konopne semienka} to vraj pomaha sustredeniu

ygreen
28. dub 2011

@jolinka já mu dávám půlku druhého baléní Heliborange s omega 3, ale to je vždy na dlouho a s tím Nootropilem to mám vysadit a dávat jen ten.
Jinak on není moc živý jako pohybově, venku vůbec, jde za ruku, neutíká, poslouchá. V autě vydrží hodiny sedět a koukat z okna a něco breptat.
Střet nastává v okamžiku když po něm něco chci dělat, chci aby něco udělal, ukázal, podal - to se hned otáčí, kouká jinam, dělá že nerozumí, nebo fakt nerozumí, nevím. nevím, v současnosti jako by měl blok ke spolupráci.

jolinka
28. dub 2011

moze to byt vzdor v kombinacii s neporozumenim... ktovie

K. napr. na veci co ona chcela robit sa sustredila velmi dobre, ale tiez ked som sa jej prihovorila, chcela od nej nieco co nechapala tak otocila hlavu nabok, alebo povedala nieco od veci, co stym nesuviselo... trebars som jej kladla otazky a otazkam ona nerozumela, tak odvratila hlavu alebo povedala "chcem cukrik".

Ale ako viac rozumela pokynom, tak uz na tie veci reagovala dobre. trebars na 3 roky chcela nastupit na kazdy autobus, nechapala ze to nie je nas, rev a tahanie ma do busu ... o pol roka, uz chapala aj zopakovala, ze Nie nas, cakame iny.

jolinka
28. dub 2011

myslim ze na zlepsenie porozumenia nie je nejaky zazracna metoda typu, budem robit to a to a dieta zlepsi porozumenie... to je na viac frontoch, jednak individualnym dozrievanim dietata, neustale vysvetlovanie veci jednoduchymi vetami, rozvoj vsetkych zloziek jemnej hrubej motoriky, plus lieky a doplnky vyzivy...

mmch ani som nevedela ze nootropil sa neznasa s 3 omega, my sme nootropil nebrali

ygreen
28. dub 2011

@jolinka tak s tím busem je to přesné, je vidět že přesně chápeš co mám na mysli 😉

s tím nootropilem nevím, ale asi spíš tak že není vhodné to nějak překombinovat 😉

sisstin
autor
28. dub 2011

@ygreen na zlepšení porozumění je prostě jenom to, že neustále budeš komentovat a komentovat celý den, budeš mu dávat ty různé otázky na lepší porozumění + prostě celkový vývoj. Pokud to dítě má skutečně poruchu porozumění, tak je to prostě na dlouho, to slovo se mu uloží do pasivní slovní zásoby třeba na 200sté poslechnutí, může se i stát, že s naučením nových slov se to staré, které se moc nepoužívá opět vytratí...to je prostě běh na dlouhou trat 😉

jolinka
28. dub 2011

@ygreen inak aj preto tie deti maju radi jednoduche hry salenie, steklenie... to nie je narocne na porozumenie/

paradoxne to ci maly ma len omeskane porozumenie teda rozumie ako mladsie dieta alebo je to porozumenie narusene a nerovnomerne {trebars ako my mame problem z otazkami] to zistis az ked bude viac rozumiet a rozpravat... vtedy uz viac vidno aj nepomer k rovesnikom...
trebars Kati ak ma opisat nejaku konkretnu skutocnost alebo povedat konverzacnu frazu, tak uz ma vyjadrovanie na svoj vek... vcera napr. hovori Miskovi... Ja som ti naozaj nechcela ublizit.
a proti tomu paradox, ze ma vola hrat sa na doktorku, ja sa jej opytam Ako sa citis? a ona Ja som Katika K.

jolinka
28. dub 2011

@ygreen mne Tobi pripada ze to socialne porozumenie a porozumenie beznym situaciam {jedenie, nakupovanie...} ma lepsie oproti porozumeniu reci... no a to je vlastne to narusene porozumenie.. ako myslim ze pri MR by to porozumenie bolo nizsie vo vsetkych oblastiach, tak nejak rovnomerne.

jolinka
28. dub 2011

eee, tak som to nejako krkolomne napisala... dufam ze ste porozumeli 😝

sisstin
autor
28. dub 2011

@jolinka jo, je to tak, jak píšeš 😉

ygreen
28. dub 2011

@jolinka napsala jsi to perfektně a jasně 😵 😵 Holky a Tobča fakt začíná ukazovat, když ho požádám a jeho to zaujme - na plotech na cedulky s obrázky psů, reklamní cedule, kde jsou auta a tak 😵 pochopil u krámu, když jsem mu řekla otevři dveře a musíš zatlačit tam, v obchodě zase hezky vracel věci do regálů, když jsem ho o to požádala 😉
No a když něco chce podat a tak, tak už ukazuje s nataženým prstem normálně 😉

holky dotaz, u toho Nootropilu píšou že absolutní kontraindikace je předškolní věk, můžu se zeptat, je tu někdo kdo to bral kolem těch 3 let??? má brát 5ml denně ráno

sisstin
autor
28. dub 2011

@ygreen ono se to tam píše, ale berou to i batolata 😉 mně říkala neuroložka, že třeba ten Geratam se předepisuje i kojencům, tam jde spíš o to dávkování 😉