Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
23. kvě 2011

hezký večer, měla jsem doma 3 marody-všichni angínu tak nebyl čas číst ani přispívat, nic nového u nás není až na Tomovo chování. Začíná být taky závisláček na mě, ještě předevčírem si chvíli v pohodě hrál, nevadilo mu že odejdu a od včera děs, jen jdu na WC a on začne brečet a utíká na mě, obědvám tak že on sedí vedle mě na židli-chtěl teda na klíně ale to jsem zamítla, dneska jsem se potřebovala učit tak že si bude stavět lego místo mě s manželem a ne, on s ním prostě nebude. jen viděl že se zvedám od něj a už řval a řval, myslela jsem že to včera byla náhoda a že se jen blbě vyspal ale dneska to bylo to samé, tak začínám mít strach, nějak mi chybí ruce protože Honza chce to samé - být u mě

a dotaz, když děti začli mluvit chápali význam slov? třeba Tom umí říct slovo ne ale podle mě nechápe co to znamená, zeptám se ho dáš si ham ham a on mi řekne ne ale vzápětí otevře pusu, nebo ted se naučil slovo tati ale hraje si a vykládá u toho tati, tati, na Honzíka řve tati tati. apod

sisstin
autor
23. kvě 2011

@smardik Tygr vždycky mluvil účelově, tj. smysluplně...ale jsou děti, který víc mluví, jak rozumí...a pak to může být jenom echolálie 😉 ale třeba u toho NE se to nedá moc posoudit, tam hodně dělá vzdor 😉

smardik
23. kvě 2011

@sisstin tak vzdor u něj právě poznám, u toho ne to vzdor není, uvidím jak to bude dál, zatím je to fakt jen u toho tati a NE, ještě umí ham ale to ví kdy použít a ahoj a to taky ví a to je vše co umí. uvidíme

sisstin
autor
23. kvě 2011

@smardik tak Tygr v tomhle věku neřekl ani pfň...takže furt lepší jak my 😀

smardik
23. kvě 2011

@sisstin tak Tom fakt umí říct ne, ham, tati-ale to mi přijde jen jako že to umí, ne výraz pro tatínka, pak ještě vlastně umí čiči, ahoj a třeba jednou za týden řekne auto-jak jsme venku řekne auto ale pak zas třeba týden nic, říkám mu auto a on mi ho ukáže, usmívá se ale neřekne to.
my ted makáme na učení tvarů-nebo spíš rozlišování a vkládání tvarů, pořád to neumí tak se to ted snažíme naučit a celkem ho to baví 🙂

sisstin
autor
23. kvě 2011

@smardik Tygr měl první slovo ve 2 letech a 10 měsících, a to bylo "jak dělá kravička?" Bůůů 😅 😅 😅 on začínal fakt klasicky, takže nejdřív zvuky zvířátek, ve 3 letech měl 10 citoslovcí ..no a pak se to začalo rozjíždět 😉

jinak v těch ostatních věcech už byl ok někdy od 2,5....už "jenom" ta řeč 😝 jinak tipuju, ted zhruba tak 400slov asi má...ale prostě totál šílená výslovnost, spojí jenom dvě slova...věty nic... 😝

smardik
23. kvě 2011

@sisstin u Toma dělají všechny zvířata ga ga, at je to jakékoli zvíře a já mu říkám jak dělá on mi řekne gaga, Honzule už má snad víc slov než Tom, umí ahoj-furt to ted slyší od Toma tak to umí taky, pak mama, ne, ham a mnam mnam a pak báááááá-to je bác jak něco hází nebo spadne

sisstin
autor
23. kvě 2011

@smardik tak u Honzíka zatím standartní vývoj řeči, tak aspon u něj zatím můžeš být klidná 😉 🙂 třeba se Tomík ještě rozjede 😉 půl roku je celkem ještě slušná doba, ona ta akcelerace může být pak fakt rychlá 😉

smardik
23. kvě 2011

@sisstin jo za honzulu jsem ráda, i to vkládání tvarů mu jde víc

sisstin
autor
23. kvě 2011

@smardik vy jdete ted někdy k té psycholožce ne? 😕

smardik
23. kvě 2011

za měsíc

sisstin
autor
23. kvě 2011

@smardik tak to jsem zvědavá, co vám řekne 😝 Kr. už má zase stop stav...docela mazec, to byla rychlost jako svina...zas bude objednávat až v listopadu 😝

smardik
23. kvě 2011

@sisstin taky jsem na něj zvědavá, uvidíme. já mám hlavně strach že nebude spolupracovat jak ho znám, no uvidíme. o krejčířovou je ted velký zájem, jsem fakt ráda že jsme se k ní dostali a máme termín

sisstin
autor
23. kvě 2011

@smardik no s tou spoluprací to asi extra žhavý nebude....uvidíš 😉 v tomhle je Kr. fakt špička, že u ní spolupracuje (aspoň) trošku téměř každý dítě...a když náhodou ne, tak je stejně schopná ten stav poměrně dobře zhodnotit 😉 my jdeme zase v listopadu..na začátku...

já jako začínám mít trošku problém, že už moc nevím, co trénovat???? 😕 Holky, co máte starší děti, poradíte? 😕

smardik
23. kvě 2011

@sisstin extra žhavé to určitě nebude, jak to celé neproječí bude to úspěch 🙂 🙂 🙂 a co trénovat neporadím,já mám zas probém co trénovat aby to trošku pochopil a zvládl, ted trénujem to vkládání tvarů a mozaiku

sisstin
autor
23. kvě 2011

@smardik já jsem právě tak jako nějak v koncích už...bohužel nikde není "návod", co by přesně mělo 3,5-4leté dítě umět....to je všechno takový hrozně obecný, já bych to potřebovala tak nějak vědět přesně.... od Kr. vím, že u nás hlavně tu prostorovou představivost...ale dál...fakt nevim... grafomotoriku, to je mi jasný...ale prostě tak nějak nevím... v RP končíme už ted v létě...tam je podle nich ten vývoj už natolik v pořádku, že už je nepotřebujeme...

už bude fakt dobrá ta školka, tam s ním zas budou umět pracovat jinak..a kdyžtak to, co mu nepůjde, tak mi řeknou 🙂

smardik
23. kvě 2011

@sisstin určitě na něco přijdeš

sisstin
autor
23. kvě 2011

@smardik mně zas přijde, že se jako nějak flákáme 😒 logo ted nemá čas, takže jdeme až příští čtvrtek...chtěla jsem omrknout nějaký ty kurzy..ale tady prostě NIC není....všechno v Praze, a to bude akutální až hlavně okolo pátýho a šestýho roku....

no my by jsme měli trénovat podle psycholožky hlavně to chození na hřiště, prej stačí, aby mi seděl na klíně a pozoroval..jenže, tady jednak skoro žádné děti nejsou...a jednak, jeho to prostě nebaví...nechce tam bejt...jeho baví někam jít, chodit po městě, do Mekáče, na vláčky atd., na hřišti ho prostě neudržim ani párem volů 😒

smardik
23. kvě 2011

@sisstin třeba neví co má na tom hřiště dělat, časem se otrká. asi to chce vyhlídnout čas kdy tam někdo je-my máme jedno kousek od baráku, je to školní hřiště takže dopoledne slouží škole a školce-hlavně teda školce, škole jen to fotbalové ale na písku,průlizkách apod. bývá školka a odpoledne je pro veřejnost a Tom brečí jak tam nechci jít, vidí hřiště a děti a už za nimi fičí

jolinka
23. kvě 2011

@smardik skor mam pocit ze Tygr az velmi dobre vie co na ihrisku bude... deti, ktorych sa boji. ☹ Ja mam problem z ihriska deti dostat, ich prave viac bavi hra, ked to robi aj niekto druhy, staci ze jedno vyjde na chodnik s bicyklom, za chvilu je ich 5. 😎
My tiez nemame nejake extremne pokroky, Kati komunikuje coraz krajsie, dokonca sa par krat snazila vykat dospelym osobam, alebo v casopise videla zemegulu a hovori. To je planeta 🙂 ani som netusila ze vie take slovo, zrejme zo skolky. Alebo mava pred sebou rukami a hovori: Doprava a dolava, doprava a dolava... V jogurte nasla nalepku a hned vedela ze je to chobotnica...
skor vidno u nej detailoch pokroky , ze uz pribera zriedkavejsie vyrazy, nazvy zvierat a tak.

ygreen
23. kvě 2011

Tobiáš se teď rozpovídal svou hatmatilkou, nic neříkající slova, ale komentuje lecos. Ale hlavně mi přijde "přijímajícíů, už neječí jen co ho oslovím a něco po něm chci. Největší rozdíl je ve hře.
Na zahradě - dříve si jen posílal auta přes zastřešní, něco rovnal do řady, házel písek, nebo hlínu kam neměl, honil se se psem. Teď, chce hlavně pomáhat - chodí točit vodu do konví a pomáhá nám zalévat, hrozně ho baví nechat se tátou vozit v kolečku a honit psa. Pomáhá sekat trávu. Spravovat věci - vezme si šroubovák a šmrdlá se tam, kde manža něco dělá. Pomáhal mi sázet kytky. S autama si hraje účelně - nakládá hlínu, vozí panáčky.
Doma - dřív si spíš hrál mechanicky, jezdil, řadil - dnes skoro celý den průběžně staví stavebnice - duplo, lego, dřevěné kostky. Nejvíc ho baví věže na kolech - co nejvyšší a tak aby jelo a udrželo balanc, hezky to umí vyrovnávat. Pak si hodně hraje s legem. A vydrží hrozně dlouho si prohlížet katalogy lega - celej manžel. A vůbec si prohlíží knížky, nechává mě číst libovolně dlouho, a můžu i zpívat jak chci.
A na hřišti - klouzajdy, houpajdy klasika, ale novinkou je, že jde po dětech, bere je za ruce, směje se na ně, chce si s nima hrát. Bohužel většinou bez odezvy, páč je čapne něžně za ruku a chce je odvést třeba do odmečku,a le beze slova a ty děti neví co mají dělat. A s malou sousedkou se drží za ruce skrz plot, che se s ní honit. Nebývá iniciativní, ale her se docela chytá i když je iniciují děti.
A víc si hraje s mimčem, předvádí se jí, chce se s ní hodně mazlit a tulit.

Ukazuje tedy pořád hlavně na to co chce sám, ale ukáže už na dost věcí oproti dřívějšku.

ygreen
23. kvě 2011

sisstin a není jedno kde budete děti potkávat, jestli u meca na vláčkách nebo na hřišti?

sisstin
autor
24. kvě 2011

Dobré ráno,

@smardik je to tak, jak píše @jolinka, jednak ví, že by tam mohly přijít děti a jednak, jak je docela levej na ten pohyb, tak on na tom hřišti fakt jako nemá, co dělat...na skluzavku vylízt neumí, houpat se bojí atd. 😝

@ygreen no tak u Mekáče už ten dětský koutek není, na nádru jsme na 99% vždycky sami...tady nejde o to ty děti potkávat, on když je potkává, tak je v pohodě....ale jakmile by se nějaký dítě přiblížilo a chtělo už se nějak víc kontaktovat, tak konečná 😝 např. Tygr běhal po kanálech, viděl ho nějakej jinej chlapeček, tak taky hnedka běhal po kanálech ( ale opodál), Tygr nadšenej, smál se na něj, furt na něj ukazoval....ale jakmile se ten chlapeček přiblížil, že si teda budou hrát spolu...tak Tygr řev a museli jsme jít pryč 😝

jinak ted začal vstávat o hodinu dřív, tj. o půl sedmý a je to pro mě docela jako záhul vstát 😝 dneska má bejt mega hic, po sto letech vytáhnu šaty 😝

sisstin
autor
24. kvě 2011
dalea
24. kvě 2011

@sisstin Tak celkom pekne mu to ide,aj pekne opakuje 🙂 Pytala si sa,co robit so starsim dietatom,tak ja s Leou uz tiez nic takeho cieleneho nerobim.Citam jej knihy,mam pocit,ze sa jej kvoli tomu lepsi komunikacia,sem-tam hrame spolocenske hry-pexeso,clovece,macku vo vreci a pod.,sklada puzzle,mozaiky,obrazky z kociek a z tych kociek jej robim take predlohy,napr.,ze na zem dam 5 kociek,na nich 4,3 a pod. a ona to ma vedla urobite tak isto 😉 Navlieka koralky,kresli..Ale teraz,ked uz je vonku teplo,tak hlavne chodime k detom kvoli socializacii,nech sa spolu hraju na zahrade,pomaha mi,beha so psami,cese ich a pod. 🙂 Ale dnes som sa uistila v tom,ze Lea ma asi skrizenu lateralitu ruky a oka 😝 Ruku ma vyhranenu pravu,ale oko lave 😕 Neviem,ci sa to este vekom zmeni,asi to tiez bude robit nejake problemy 😝

jolinka
24. kvě 2011

@dalea a kde chodite k detom?
Inak som skusala spustit vase video z vystupenia ale nie som registrovana na FB tak nic z toho 😝 My uz len hlavne z casopisov, ked ideme na zahradu a vonku je cez obed horuco, tak sa usadia v chladku v dome a za stolom si kreslia, riesia ulohy.

dalea
24. kvě 2011

@jolinka Teraz,sa konaju aj vselijake akcie,kde sme medzi detmi,tuto sobotu chceme ist do Kamenice na letisko,chodime kazdy rok,na dalsi vikend bude u nas taky sportovo-kulturny den deti,potom chodime na kolotoce,stretavame deti susedov,k nam na zahradu chodia sesternicine deti kazdy den,alebo mi k nim a tak 😉 Chcela by som sa s tebou dohodnut,aby ste prisli vy k nam,niekedy v juny,ja som uz 2 tyzden na marodke a stale sa necitim dobre,aj Lea teraz nechodi do skolky 😝 Skusim,ci sa to video neda stiahnut a pridat mimo facebook 🙂

jolinka
24. kvě 2011

@dalea jo, da sa prist, ak s nami vydrzite, treba prichystat len nejake hrazdy pre cirkusantov 😀

jolinka
24. kvě 2011

@sisstin malemu sa pomaly aj zlepsuje vyslovnost, coraz viac slovicok povie zretelne, aspon po slabikch ked nie v celku

Ja teraz skor ucim Kati take tie spolocenske maniere, uz mam na nu vyssie naroky ako jej pribuda porozumenie... dost bolo reagovania krikom na vsetko. 😕
Vcera si jej bicykel pozicalo nejake dievcatko /mmch minule mala Kati jej bicykel) a Kati hned ku nej, trhala jej riadidla, kricala moje, moje.. dievcatko sa rozplakalo. Tak som Kati dohovorila a ked sa to zopakovalo, inak dievca prislo pekne vypytat bicik a Kati dovolila, tak hovorim Chod za dievcatkom a pekne jej povedz. Prosim si naspat bicykel... a ona presne vykonala. 🙂 Tiez doma ked sa natahuje s Misom alebo s Johi, ucim ju aby hned nejacala ale povedala v tej situacii to a to.. 🙂 celkom jej to ide, ja viem ze take vety je uz schopna povedat a ze uz trochu aj ovlada emocie, len obcas este sklzne do starych zvykov.

dalea
24. kvě 2011

@jolinka vydrzime,neboj 😀 Akurat na zahrade nemame ziadne hrazdy,jedine keby liezli po stromoch 😅 Mame piesok a ak bude pekne tak vytiahneme bazen 😉 Z nasej zahrady 🙂