Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
29. čer 2011

@sisstin jo fakt to byl vydařený den a jak se vyspinkal pokračoval. Byli jsme venku a kopali, házeli s balonem a jak jsem klečela skoro před ním a hodila mu ho chytnul ho tak měl radost a pak nás strašně překvapil a potěšil manžela, my ho často čekáme u pošty kde vystupuje z auta a jdeme domů spolu a včera říkám Tomášku podívej tatínek jde a Tomík se začal smát, běžel a skočil mu do náruče a dal mu pusinku, šli jsme domů a ještě to asi 3x zopakoval. i na mě byl včera takový tulivý což u něj není časté

jo a odzkoušeli jsme nové hračky a dobrý- to auto zvířátky je dost těžké ale smysl pochopil hned že patří do otvorů, sice to házel jak mu to přišlo pod ruku a vlezlo se tam ale základ pochopi, pak jsme zkoušeli tu housenku a to fakt žasno ale pochopil to hned a zvládl dát asi 3dílky za sebou jak patří i podle barev a pak to tam dával dál, ne sice podle barev ale bylo to jak to má být, pak mašinka to viděl vláček a začal se smát a dělat ššš, je na něj dost těžká to poskládat celé ale dala jsem mu jen 3 z jedné barvy a to pochopil o co jde, ted to budeme využívat jako 2dilné puzzle a časem budeme stupnovat, jo a ještě je to super dráha pro jeho nové autíčko z lega to stavěl a jezdil 🙂, kuličkodráhu jsme si nechali na dnešek

jsem zvědavá na dnešek snad to bude dobré. Odpoledne přijde ta raná péče tak to tu musíme uklidit at to tu vypadá jak u lidí a zítra je logopedie tak se musíme jít podívat do nemocncie kde to je at to zítra nehledáme, nebudeme mít čas

smardik
29. čer 2011

@ygreen já taky byla právě v šoku z něj, zatím mu to bylo jedno prostě jsme kolem prošli, projeli a on se díval ale to bylo vše ale včera fakt měl radost, běžel od jedné k druhé tak jsem mu ji prostě musela koupit 🙂 🙂 🙂

sisstin
autor
29. čer 2011

Dobré ráno,

@erinnuska tak schody bych zas tak neřešila, pokud je malinká, tak je to jasný 😉 ono, pokud máš starší děti třeba nějak vývojově trošku napřed, tak to fakt pak může působit, že je malá opožděná...ale ty tabulky jsou fakt poměrně široké a podle mě je malá pořád v normě 😉 možná v něčem v širší normě, ale jako nedonošenec na to má fakt nárok... zatím bych nepanikařila 😉

@modra1 ahoj, 18m dítě by mělo ukazovat prstem a sdílet pozornost (ukážu na něco, udělám zvuk, podívám se na maminku a čekám od ní reakci), mělo by rozumět už dvojsložkovým pokynům, které se často používají v chodu domácnosti (přines si botičky, dej kostku na stůl, podej mi to a to atd.), mělo by užívat neverbální gesta (paci paci,prosím, dej pětku, berany duc atd.), napodobovat běžné denní činnosti. Mělo by vkládat předměty do hrnečku a zase je spontánně vysypat. Mělo by mít klíšťkový úchop předmětů (do špetičky). Mělo by zvládat mechanickou hru - navlíkat kolečka na žížalu, postavit komín ze tří kostek. A tak nějak víc už mě nenapadá 😅
@smardik no tak fakt super, jen tak dál..... 😵 😵 😵 😵

my valíme dneska na logo po 14 dnech (logo byla na operaci), tak jsem zvědavá...zatím to vypadá v pohodě, že se těší... 😝

smardik
29. čer 2011

@sisstin jo mám z něj radost, šikulka můj to je 🙂 a zvládne už pár schodů úplně bez držení, sice se u toho všeljak viklá že mám strach že sletí ale ustojí to a zvládne to 🙂

smardik
29. čer 2011

@sisstin mám dotaz, chtějí z té rané péče nějaký papír od dr? jestli pro ně mám akopírovat papír od psycholožky nebo nepotřebují nic

sisstin
autor
29. čer 2011

@smardik pro RP nepotřebuješ nic, ale samozřejmě, pokud už něco máš, tak si to vezmou 😉

smardik
29. čer 2011

@sisstin dík tak si to nechám okopírovat, normálně jsem z toho nervozní. Fičíme ven zjistit kde je ta logopedka než začne lít, hezky se tu zatahuje

jolinka
29. čer 2011

no dobre ranko baby, diki za podporu, my sme vcera dopadli velmi dobre, Kati dala zo seba to najlepsie 🙂 🙂 🙂
najprv strucne zaver... autizmus nula, mentalna retardacia nula, omeskanie vo vyvoji {rec, spravanie, mentalny rozvoj} maximalne 6 az 9 mesiacov, skor sa priklanala k tym 6tim..., slaba dysfazia, dyslalia a mierne znizene porozumenie reci...
Mlada sympaticka pani, Katiku si hned ziskala, okamzite sa s nou dala do reci a robila vsetky ulohy 😉 vystudovala psychologiu a spec. pedagogiku, pracuje v autistickej skole v Myslave, okrem toho pracuje na projektoch integracie postihnutych deti a deti s poruch. ucenia v normalnych skolach s podporou spec. pedagogov... Pochvalila nas ze sme s Kati tolko pracovali, odporucila nam dobru logopedicku, sice az v Presove lebo v Kosiciach nie je ziaden vhodny pre take deti {inak to je hanba na take velke mesto 😒}, mm sa ale chytil ze bude s Kati chodit aj kazdy den ked treba, no som zvedava... 😵 Povedala ze ked sa malou este popracuje za 2 roky do skoly, tak by ani nemusela mat poruchy ucenia alebo len vo velmi miernej forme.

Dostali sme kopu prac. listov... Jirina Bednarova Zrakove vnimanie, Zdena Michalova Zhody a rozdiely, a Cvicenia na posilovanie koncentracie a pozornosti... Este posle po svojom manzelovi aj Logico Primo.
Mame vraj ale viac posilovat sluchove vnimanie u Kati, lebo zrakove ma velmi dobre. Na zac. rozlisovat prvu hlasku v slove, hlaskovat si kratke slovicka, opat zacat s vytlieskavanim atd.

susik77
29. čer 2011

@jolinka - Ahoj, gratulujem, katika je sikulka! Tak to ste na tom perfektne,to zvladnete kym pojde do skoly 😉 Ste perfektni rodicia!b

jolinka
29. čer 2011

Tak to prebiehalo, ze spociatku bol zamer aby som tam ostala len ja s Kati nakoniec tam boli ale vsetky deti, my mame na strazenie kde by ostal aj Misko len jednu moznost u mojej sestry a to je pre Kati take atraktivne, keby videla, ze tam idu ostatne deti, v ziadnom pripade by sme ju nenahovorili na navstevu u cudzej tety...
U nich doma na zaciatku odisli jej i moj muz, vzali ich syna, chceli vziat i Johi s Misom, ale ked Kati videla ze sa johi obuva spustila plac, zacala sa obuvat, uz rozbiehala ten svoj amok {prestupovala z nohy na nohu a kyvala sa} som vedela ze ked sa to spusti uz ju tak skoro neutisime... 😠
Ale v poho, Johi s Miskom dostali hracky, vobec nerusili, Kati najprv dostala vkladacku, vlozila vsetky tvary, okrem kosostvorca vsetky aj pomenovala 🙂, potom kreslila, nakreslila psychologicku v izbe, s lustrom, skrinou, este aj okruhle akvarko s rybou nakreslila na skrinu {ja som si ho ani nevsimla}, .. pritom ju vyskusala farby, Kati este spievala a recitovala {ale to sme museli nahovorit Johi aby sa pridala. Upozornila som ju na to neporozumenie zamen a celkove otazok... tak sa jej v kuse vypytovala, Co S cim, Na co, Co sa kde pouziva... po 2 hodinach Kati vyhlasila... Teta uz ti nic nepoviem 😉 🤐 najvyssi cas ist domov... 😒
Samozrejme tie 2 hod. sme prerusovali ked sme sa my 2 rozpravali a ona pozorovala Kati pri hre.
Na zaciatku dokonca povedala, ze Kati tak krasne tvori vety ze to nevidi ani na dysfazku, len oneskorenie reci a dyslaliu, casom Kati ale predviedla aj agramatizmy, krkolomne poskladane vety, nepochopenie otazok...takze ano je tam slabsia zmies. dysfazia.
Spravanie a hra uplne primerane, to ako pouziva hracky, ako reaguje na surodencov a cudzie osoby, ako komunikuje, pyta sa, odpoveda total pohoda, o autizme ani stopy. Vyslovila sa ze tie auti crty boli zrejme len dosledkom nezrelosti mozgu a jej frustracie ze nerozumie a nedokaze komunikovat.

ygreen
29. čer 2011

@jolinka krásný výsledek 😵

bože kéž by k nám byla v říjnu krejčířová také tak štědrá 😅 😉

jolinka
29. čer 2011

@ygreen no ja neviem co by nam povedala Krejcirova, keby ze sme boli u nej... mozno by to bolo tvrdsie, ktovie. Ja som cakala ze to oneskorenie vo vyvoji bude hlbsie...ale je fakt ze Kati sa lepsi kazdym mesiacom.
Vy mate este min. 4 roky popracovat kym pojde Tobi do skoly a ta praca sa fakt vrati...

Ona mi skoro nechcela verit ked som jej popisovala Kati ako 2 az 3 rocnu, ze aj preto si myslela ze to dysfazia nebude, ze u dysfatikov je malo pripadov ked sa to tak rychlo zlepsi. Pripadala mi dost racionalna, povedala ze ma nechce nejak naprazdno utesovat a upokojovat, ze sami vidime este co musi Kati dohnat a ze v kazdom pripade nech chodime k tej logopedicke min. kazde 2 tyzdne, lebo spravna rec je zakladom pre citanie, pisanie, porozumenie textu.

andreabe
29. čer 2011

@jolinka gratulujeeeeem 🙂 😉 😉 kraaasne ste vsetko dobehli a toho polroka urcite do skoly dopilujete 😉

andreabe
29. čer 2011

@jolinka gratulujeeeeem 🙂 😉 😉 kraaasne ste vsetko dobehli a toho polroka urcite do skoly dozeniete! 😉

jolinka
29. čer 2011

@andreabe diki 🙂

erinnuska
29. čer 2011

@ygreen malá je fakt drobček, včera jedna mamička na ihrisku ma dorazila s otázkou- a má už rok? 😀 Nožičku ako polročné bábo a výšku na rok, ale my sme obidvaja nízky s manželom, aj nohy máme malé, staršia dcérka najmenšia v triede odjakživa, asi už ani neporastie, meria 156 cm 😝

dalea
29. čer 2011

@jolinka super,sa tesim s Tebou 😀 Chcem sa spytat,ci este s bruskom cestujes,teraz v nedelu nemame nic v plane,tak by ste mohli dojst na grilovacku 😉 Chcela som uz skor,ale bud niesme doma,alebo mame navstevu 😅 Ani tuto sobotu nebudeme doma,az v nedelu 🙂

erinnuska
29. čer 2011

@jolinka teším sa vášmu dobrému výsledku, určite to povzbudí aj vás do ďalšej práci s mallinkou. Ako to stíhaš s toľkými deťmi a teraz miminko? 😲 klobúk dole ....

jolinka
29. čer 2011

@dalea vies co uz cestujem velmi malo jedine na zahradu, tuto nedelu asi posledny krat cestujem, ideme k nasim, lebo este tam mam nechane nejake veci pre babetko a dievcata ostavaju na prazdniny.

dalea
29. čer 2011

@jolinka Tak snad neskor,uz aj s malinkym 😉

jolinka
29. čer 2011

@erinnuska diki... 🙂 Len skoda ze ten klobuk dole nedava moj muz ☹ Lebo vcera ma po navsteve sprdol ze sme uz davno mohli s Kati niekde chodit, a ked on zacne s nou na tu logopediu tak sa konecne nieco POHNE....ako by vsetka moja praca s Kati bola nic a ja som s nou nic nepohla 😠 ☹
Jo a ze vsetci ku komu prideme, maju lepsie upratane v byte ako my... no neprerazis ho??? 😠

jolinka
29. čer 2011

@dalea ja sa chcem s tebou este stretnut aj som na teba myslela ale v poslednom case mam velmi nizky tlak a stale sa mi chce spat, a babo asi tlaci na nejake nervy, lebo mi trpnu ruky, ledva udrzim pohar, v noci krce v nohach 😒 uz ratam dni kedy to skonci.

jolinka
29. čer 2011

@erinnuska inak to ze mala nechodi po schodoch by som skor pripisovala oneskorenemu motorickemu vyvoju z nedonosenosti.
Moje dievcatka mali na 2 roky takisto 81 cm a chodili po schodoch v tom veku krasne aj so striedanim noh. Su male po rodicoch ale boli donosene a motoricky vyvoj ok, aj ked s tou starsou sme dost intenzivne cvicili vojtovku, mala 3ti najtazsi stupen poporodnej asfyxie, nedostatok kyslika, lebo mi predcasne odisla placenta, takze mala aj nejake neuro potiaze, cystu v mozgu...ale krasne sa z toho dostala. 🙂

susik77
29. čer 2011

@ygreen - krejcirova je fajn, ja jsem cekala u veru spis horsi vysledek-asp. sy nebo neco podobne. a ona ze veru nema nic dramaticke a ze kdyz chci, ze mi teda tu zpravu napise. takze de facto asi nemame nej. vaznou diagnozu..

hanatka
29. čer 2011

@jolinka gratulace veliká, to je fakt krásnej výsledek 🙂
Hele a chlapovi řekni, že to, jak se Katika zlepšila od tří let doteď, je tvoje zásluha 🙂 Vždyť i ona tě pochválila, tak to přece musí vědět.

smardik
29. čer 2011

@jolinka gratulujem, super jak je malá šikovná 🙂 a ty jak s ní pracuješ 🙂 🙂

tak my za sebou máme ranou péči, 2 mladé kočky až jsem čuměla. Řekli co můžou nabídnout, vyplnila jsem nějaké papíry jak na tom Tomášek je a 11.7 nám donesou smlouvu a už nějaké pomůcky tak snad to bude dobré 🙂

smardik
29. čer 2011

holky tak Tomášek dneska zase super den, hezky jsme popracovali a byli venku, musím říct že hlavně venku se lepší, je vnímavější nebo jak to říct-sám od sebe si trhá kytičky, sbírá kameny, třeba do kaluže hází kameny, šišku nebo dřevo mi donese, ted venku se mě snažil přejet a smál se jak jsem uhýbala, a zas se mě snažil přejet. Víc komunikuje i se mnou neverbálně, už to není jen pláč ale snaží se. šikulka je to 🙂

jen mě ted zas tak manžel naštval, ho vyměním 😠 😠 😠

erinnuska
29. čer 2011

@jolinka ona mi ide po schodoch, ale musíme ju držať, sama nevie ešte, je pravda bola dosť ťažký hypotonik, aj chodiť začala neskôr až v 19 mesiacoch 😒 , asi tým to bude, ani vyskočiť ešte nevie, bežať, iba rýchlo chodí keď sa ponáhľa 😝

erinnuska
29. čer 2011

@jolinka 😀 by si mala prísť k nám, dosť často bordel ako po výbuchu, nevykašlem sa na to? teraz je najdôležitejšia Rebeka a veď aj tak sa to rozhádže no nie? 😉 keď sa ohlási návšteva, máme fofry, ale to musia všetci 😝 čo musí byť je navarené, dosť často pečiem a podlaha čistá , ostatné .....

jolinka
29. čer 2011

@erinnuska jj poslem ale jeho...
ja tu ledva zijem par tyzdnov pred porodom, on chodi domov o 11vecer, pomoc nemam ziadnu, vecer padnem mrtva spolu s detmi {mmch zaspavaju vsetky o pol 10tej vecer a Misanek sa rozhodol ze denny spanok uz mu netreba 😒 } a od vsetkeho mm kuka zboku na stol ci neuvidi daku omrvinku alebo skusa bosou nohou ci nezachyti zrnko piesku na podlahe... ☹
no so mnou nepohne, robim co mozem, periem, varim, utieram a hlavne venujem sa detom, oni su prve. Ja si nedokazem spomenut z detstva ci sme mali doma super vyglancovane, ale na to co sme robili a ako sa nasi ku nam spravali si pamatam velmi dobre.