Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
30. čer 2011

@ygreen já ti nevím, ale slona, žirafu nebo zebru bych fakt neřešila...to jsou poměrně těžká slova 😉 spíš bych ho "učila" názvy běžných denních činnosti, věcí atd. Prostě to, co potřebuje k běžnýmu žití...poznat slona nebo žirafu fakt zatím nepotřebuje 😉 takovýhle názvy jsem učila Tygra až v době, kdy měl to porozumění řeči normálně k věku...a mohla jsem si dovolit takovýhle vychytávky 😉

jinak Thea je moc šikovná, v 10m to je někde na horní hranici normy...fakt super 😵

sisstin
autor
30. čer 2011

@ygreen já bych prostě začla s obyčejnýma věcma, např. 3*3 a tam by bylo: auto, hrnek, dům, sluníčko, hřeben atd. Pokud by je už uměl, tak bych mu právě říkala, že hřebenem se češeme, v domečku se bydlí atd. 😉

logopedky naprosto zdravá a šikovná tříletá holčička (mluví jak dábel), taky nepozná žirafu - prohlížela jsem si s ní knížku o zvířatech, takže to je asi normoš...bych se fakt zaměřila na mnohem důležitější věci 😉

ygreen
30. čer 2011

@sisstin když on to má v té velké dřevěné skládačce a děláme ji celou a mělo by být jedno jestli pozná krávu nebo zebru, ne? Je to pro něj nové slovo tak jako tak. je fakt, že pes, kočka, slepice, kachna, králík, prase to pochopil téměř hned jak jsme s tím začli. A hlavně ho stačí trknout zvukem jaký dělají ta zvířata a hned jsme doma.

Blbý je, že já nedokážu poznat jestli chápe větu v domečku se bydlí, nebo na mě jen blbě vejrá víš. On gesta jako prosím prosím, ano a tak vztahuje víceméně k jídlu u ničeho jiného neví, že by měl poprosit - jen včera ho soused naučil poprosit, když chce kolem něj projít.

A třeba dnes po o chtěl ven, na zahradu. A poznala jsem to tak, že trsal u dveří na zahradu a smál se a hopkal. Žádná snaha - mami, pojď na zahradu. Ale když jsem řekla chceš jít ven? tak on se smál,. běžel ke dveřím a zase zpět a snažil se opakovat slovo ven. Když jsme byli u dveří, tak mu říkám ukaž mi kam chceš jít, a musela jsem mu ukázat s jeho prstíkem ven. On podle mě tohle nere jako samozřejmost,kterou dělám já - rozhoduju kdy jdeme ven, koupat se, apod. On kromě jídla je takovej že nukazuje "mami já chci". Prostě pluje tak jako my určíme.

sisstin
autor
30. čer 2011

@ygreen no mně prostě přijde zebra fakt zbytečná, když nerozumí jiným, mnohem důležitějším slovům 😉 a jak poznáš, jestli tomu rozumí.... 😉 když prostě bude 100% ovládat těch 9 slov např., tak pak právě postupně k tomu přidávej ty "hlubší" otázky...nejdřív mu to jenom říkej..a pak postupem času se prostě zeptej" V čem bydlíme?" Když neukáže, tak holt mu to znova vysvětlovat a vysvětlovat....dokud si to nezapamatuje...jinak to nepůjde 😉

jinak Tygr to takhle měl dřív taky, že prostě dělal to, co jsme dělali my...bylo mu to úplně jedno..jestli budeme doma, nebo půjdeme ven...atd., pak od toho třetího roku už má svůj názor a uplatnuje ho 😉

ygreen
30. čer 2011

taky on třeba chápe když řeknu v obchodě, nebo někde kde vidí výběr z více věcí větu CO CHCEŠ? Ale když ho vezmu ráno do kuchyně a zeptám se ho co chceš papat, tak je bezradnej. když mu dám na výběr, tak je to v pohodě. Takže věty- kam chceš jít, co chceš dělat....to nechápe ani omylem.

Ale už chápe hezky věty zuj se, obuj se - takže teď by konečně přinesl boty, kdybych mu o ně řekla. Ale počítám, že by to muselo být v kontextu vypravování se ven, páč jinak by zase nechápal proč to chci udělat.

Říkal jsme s MM že uděláme nějaké fotky prarodičů, They, psa, domu, hřišť,kola a tak a budeme se s ním snažit víc komunikovat. Víc toho po něm chtít - aby se jakoby vyjádřil k věci.

Ale třeba doma je čím dál lepší v denních věcech - hygiena už je krom utírání prďky dokonalá, umeje si sám i ruce, máme už jen krůček k tomu aby si sám čistil zoubky i si vypláchne pusu, když mu dám jogurt, tak si třeba kostíky sám otevře, dá magnet na lednici, vysipe lentilky do jogurtu, vezme si lžičku, jde si to zpapat a normálně sedí na gauči, v jedné jogurt v druhé lžičku, pak vše odnese do koše, vlhkym ubrouskem utře ruce i stůl. Nosí nádobí zpět do kuchyně, apod.

ygreen
30. čer 2011

@sisstin já mám pocit, že je to na něj ještě složité, ty otázky v čem se bydlí ☹ myslím, že to nedá, ani z čeho se pije a tak.

Já jsem si říkala, že bych si vytiskla seznam obrázků které on umí a každý den jeden, nebo víc přidala, a druhý den zase všechno zopákla a zase něco přidala, takové opakování doblba.

jenže já někdy vidím, že on se koukne správně na obrázek, ale pak ukáže špatně. Ale snažím se ho zkoušet z toho co má rád, třeba z letáků s jídlem, drogerií, apod.

smardik
30. čer 2011

@ygreen já s Tomem zebru apod. vůbec nedělám, to jde mimo nás a dlouho bude. Ze zvířat akorát psa, kočku a slepici a to ted stačí-psa a kočku potkaváme běžně venku, slepice jsou u rodičů a tam je často tak ty taky mu ukazuje nebo tak, jak dělají říkám ale to je vše, jo vlastně ještě ptáčka a to je vše. Další zvířata budou časem jak bude rozumět a bude na úrovni svého věku,dřív mi to pro něj přijde zbytečné a raději se fakt zaměřím na jiné věci

sisstin
autor
30. čer 2011

@ygreen no právě proto si myslím, že Tobís autík není...protože takové ty běžné věci v domácnosti (postupy atd), to si pamatuje perfektně, chápe, co jak funguje atd. S tím problém nemá 😉 🙂 u něj je fakt problém to porozumění největší + na to nabalené problémy, protože tyhle děti se v tom raném věku neumí právě moc vyjadřovat ani neverbálně...pozdě ukazují, pozdě gestikulují atd. 😉

Tygr to taky tak měl v těch dvou letech, že spoustu věcí chápal v kontextu...třeba jak píšeš, když jsme šli ven a řekla jsem mu "přines si boty"...tak to normoš udělal, ale kdybych mu to řekla jen tak mezi řečí, co by jsme třeba seděli na gauči a koukali na pohádku..tak by vůbec nevěděl, která bije 😉 proto i někteří rodiče fakt nepoznají, že děti nerozumí ( u těch smíšených forem), protože v tom kontextu ty děti relativně dobře fungují...občas jsou jakoby "hluché", ale to ten rodič připisuje tomu, že dítě nechce (že má takovou povahu a tisíc další možností)...

My jsme fakt začínali s těma kartička u nejzákladnějších věcí...ale to vydržel já nevím třeba 10 minut, stejně jsem musela mlet celý den při běžném chodu domácnosti a neustále vysvětlovat a vysvětlovat a vysvětlovat...bohužel děti s tou poruchou porozumění slova, která se třeba delší dobu nepoužívají, opět zapomínají 😒 takže se dost často musí zase od znova 😉

ygreen
30. čer 2011

@sisstin jj, taky už myslím, že autík není, jak začal mávat, dnes paci, paci. Ach jo, ta receptivní není žádná výhra, snad se s tím dobře popasujeme. Mudra říkala že i u zdravých dětí je obrovský rozdíl mezi 3 a 3,5 letým dítětem. Tak snad se to bude týkat i Tobíka. Ale na co si vlastně stěžuju, před měsícem neukazoval, neuměl žádné zvíře, nemával, neopakoval pohyby jako tleskání, apod, nemohla jsem zjistit jakou má slovní zásobu když neukazoval a nehrál si s dětma. Takže já můžu být vlastně hodně HAPPY 😉
@smardik no já začala i stěma zvířátkam páč jsou v téhle vkládačce a Tobík už jí dá celou a myslela jsem, že už se v tom porozumění fakt lepší, že to pro něj bude v pohodě

žene se sem chcavec, jdu uklidit zahradu

smardik
30. čer 2011

@ygreen možná by fakt stálo za úvahu zajít zas na logopedii třeba by ti poradila na co se s ním zaměřit

jolinka
30. čer 2011

@ygreen tiez by som nejake exoticke zvierata neriesila, on si to i tak v reali nema k comu priradit, len by sa mechanicky naucil dany obrazok. 😉
Ja ani Misa neucim take zvierata, jednak jeho celkove fauna velmi neberie , kludne na kravu povie Ovecka, zato ho celkom uputava hmyz a take tie slizke potvory, to rozozna lienku, pavuka, vcelu mravca, dazdovku, zabu slimaka, jastericku... ostatne zvieratka len co pozna v reali.
Jak ste hovorili o tom kresleni, vcera doniesli dievcata zo skolky plne 2 tasky kresieb a inych vytvorov, uz nas to zasypava a tak som musela daco aj vyhodit do kosa, tak som si pomyslela ze sisstin by to hadam do zlateho ramceka dala kebyze nieco take Tygr namaluje a ja do kosa ☹ 😉

sisstin
autor
30. čer 2011

@jolinka no tak to si piš, že nějaká "normální" kresba půjde do zlatého rámečku 😅 😅 😅 😅 😅 😅 jinak taky si myslím, že prostě děti znají hlavně to, co je zajímá 😉 Tygra zvířata taky nějak extra neberou, umí taková ta normální, co umí jiné děti...ale že by to nějak žral, tak to fakt vůbec 😅 😅 😅 za to pozná klíční kost, meniskus, loket, koleno, palec až malíček, svaly, mozek, srdce, střeva a podobný blbiny 😅 😅 😅

každej má něco, co ho baví víc a co mín...nějaké ty nejzákladnější znalosti by asi měly být od všeho, ale pak už to záleží na zájmech 🙂

sisstin
autor
30. čer 2011

@ygreen jinak já taky měla ze začátku ty tendence, že ho prostě "musim" něco naučit...a @jolinka mi tady psala, že nejde jenom o to ho něco naučit, ale hlavně o to, aby ho to bavilo a měli jsme z toho radost oba 😉 doted si pamatuju, jak tady psala, že nalepila rybu na tyčku a běhala po bytě a vykřikovala "ryba, ryba" 😅 😅 😅

ono se to fakt musí dělat formou hry, nějak tak, aby to to dítě bavilo...fakt si neumím představit, že bych Tygra do něčeho nějak nutila..to ani nejde...prostě ty věci, o kterých vím, že nemá rád...tak je jako taky děláme (např. ta blbá grafomotorika), ale prostě jen po tu dobu, co to vydrží....nejde to nějak na sílu...takže u toho vydrží 5minut, u Logica vydrží 2 hodiny 😉

jolinka
30. čer 2011

@sisstin ze meniskus 😀 😀 ja odpadnem, Kati nerozozna patu od kolena, a nazvy prstov som na nu ani neskusala

sisstin
autor
30. čer 2011

@jolinka no ale Kati zas rozezná kosatku od velryby...což nepoznám ani já, natož Tygr 😅 😅 😅 😅 to je stejně prdel, jak každej umí něco jinýho 😅 😅 😅

ygreen
30. čer 2011

@sisstin máš svatou pravdu, dělám píčoviny já, že ho nutím, dnes byl holt den blbe co pro mě i Tobíka.
@jolinka máš recht s tou rybou 😀

v rychlosti jsem na zahradě servala pár malin a josty a udělám dětem trochu čerstvé šťávy ať do Tobíka nacpu vitamíny při té jeho mizerné stravě a půjdu s obouma upéct buchtu, tož hurá do zdravého učení.

Tobík si teď prohlíží leták a dělá ňami ňami, to jsem zvědavá co tam bude 😀
@smardik my jdeme 8.7. opět a už budeme chodit, sice možná zatím my bude hlavně hodně radit co s ním mám dělat doma. Páč on je nesoustředěnej a zase takové ty věci na jemnou motoriku docela zvládá, až na kreslení to ho neba.

jolinka
30. čer 2011

@sisstin jj, ryba ryba ... a potom sme pol roka kreslili len ryby 😉 😉
Kati napr. nema ziaden specialny zaujem, co by zasahoval konkretnu cast reality, trebars zvierata, ludske telo, vesmir, alebo co.. jej zaujem je vsetku realitu stvarnovat do kresby, a ma to roznorode kresli zvierata, rastliny, ludi, auta, vsimne si take detaily, ze sa cudujem skade to ma... napr. sme boli na vylete vlakom a cestou sme minali jazero s lodkami... a ona doma nakreslila postavu v lodke s veslom, este na tej lodke bola aj piratska vlajka so skrizenymi hnatmi no kde toto videla ??? 😉

sisstin
autor
30. čer 2011

@jolinka Joli, super...to je vidět, že má fakt dobrý i to zrakový rozlišování 🙂 🙂 🙂 to bude taková ta umělkyně, my budem spíš logici a matematici 😅 😅 😅 😅 😅 ale Kati kreslí fakt neskutečně, no povedly se ti dětičky..všechny 😀 😀 😀 😀

jinak jen tak mimo téma, na FB mám holčinu (hodně mi komentuje i na blogu), která studuje logopedii a má k tomu i dysfatickýho synovce..a říkala, že je fakt neskutečně znát, kteří rodiče s dětma něco dělají a kteří ne 😝

ygreen
30. čer 2011

Tobiáš bude asi atlet, bodyguard nebo bude hrát americkej fotbal - se svojí velikostí 😀

ad sporty, skáče krásně, chytá míče všech velikostí, háše úžasně přesně. Moc neumí běhat, jezdit na kole a tak.

jolinka
30. čer 2011

@sisstin my to mame tak trochu v rodine 😉 toto kreslila moja sestra dvojca... 🙂
http://www.umeleckediela.sk/sk/profil/bozena-ko...

sisstin
autor
30. čer 2011

@jolinka hje...tvoje ségra je bodka70 😀 😀 😀 😀

jolinka
30. čer 2011

@sisstin sa nepodobame?

susik77
30. čer 2011

no, z Veru bude urcite herecka, sceny mame na dennom poriadku, pripadne spevacka, ma aj dobre decibely 😎 😝
joli: katika je velmi sikovna, zlatucka 😉

sisstin
autor
30. čer 2011

@jolinka nj, ted jsem koukla..a jo 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
30. čer 2011

tady můj model na svatbu, ale na té fotce to moc nevynikne 😉

susik77
30. čer 2011

@ygreen - taky mam podobny pocit z Teri a Veru - Terezce stacilo 1x ukazat varila mysicka kasicku a ona uz si sama zacala ukazovat. verca zacala ukazovat az kdyz zacala terezka 😎 - jsou od sebe 2 roky 😎 podobne papa dalsi ukazovacky.
dokonce terezka udela indiana a verca to neumi ukazat...
Ja jsem si prave rikala ze kdybych mela Teri 1., tak si tu rodicovskou uziju. Takto jsem byla uplne odrovnana z Veru, a ted kdyz jsem chtela chodit s Teri na krouzky, Veru jsem mela jako doprovod, tak mi Verca vsechno bojkotovala a chtela jit domu 😒 Tak si myslim, ze bude fajn, kdyz uz pujdou do skolky, aj Teri se bude moct posunout 🙂

jolinka
30. čer 2011

@sisstin jej, kraaasne, uzasna farba, vynikne ku blond vlasom

jolinka
30. čer 2011

@susik77 a nie je terezka este mala na kruzky? vsak nema ani 2 roky

jolinka
30. čer 2011

@susik77 ale snaz sa ich nejako vyrazne neporovnavat, deti to vnimaju aj ked to robis v ich nepritomnosti... nevies ako kto dopadne a kde sa posunie. Kazda je original.

susik77
30. čer 2011

@jolinka - ja som mala totiz po zime depky, Verca bojkotovala chodenie von, stale sme trcali doma, verca mela hysaky, no horor. Tak som si vtymyslela, ze ju proste musim socializovat. Tak sme zacali chodit v pondelok na hudobny kruzok, nieco ako skolicka Yamaha ( lektorka robila prave predtym aj Yamahu), kopec veci bolo odtial. Terezka bola ako doprovod, ale de facto robila skoro vsetko a strasne ju to bavilo, verca tam dost kricala, ze sa jej to nepaci, napr. ze nechce tancovat, preliezat a tak...
V piatok som zase s obidvomi chodila na cvicenie s detmi, to bolo s Teri, veru bola ako doprovod a tie tam dost kricala. Ale po 2 mesiacoch uz spolupracovala a cvicila aj s lektorkou, spievala, skakala na lopte a tak. 😉