Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andreabe
8. srp 2011

@evcaaaaaa jj, pocula som len chvalu 😉

@dalea v Bojiciach som bola este ako bezdetna 😵 teraz chodievame iba do zoo v BA, kedze to mame zadara 😀

andreabe
8. srp 2011

@smardik tak my sme v Prahe definitivne od utorka vecera do stvrtka 15.9. vecera. Tak sa tam mozno vidime 😉

smardik
8. srp 2011

@andreabe no my o to kdy tam budeme zatím vedeme boje ☹

bodka70
8. srp 2011

dievčatá, ďakujem, odovzdám Jolinke pozdravy, idem za ňou dnes do pôrodnice. 🙂

dalea
8. srp 2011

@bodka70 Aj odo mna 😉 Mozno jej dnes aj zavolam,nechcela som ju vyrusovat velmi skoro 🙂

wiwi22
8. srp 2011

Ahojte, rada by som sa ku vam pridala. Som mamina 9 mesacnej dcerky s downovym syndromom a taktiez sme iny....

magimary
8. srp 2011

@bodka70 aj ja pozdravujem Jolinku! 😵
ty si jej sestra? (lebo na fotkách by ste sa aj podobali 🙂 😉 )

bodka70
8. srp 2011

@magimary , áno sme dvojičky. 😉

magimary
8. srp 2011

@bodka70 ja som si niekedy aj myslela, že lolinka je Ty 😅 , až teraz tu som zistila, že nie 😅 😉 🙂
super!

susik77
8. srp 2011

@dalea - presne. napriklad povie otazku" a Terezka je uz malinka?" a podobne 😉 pomylit a zabudnut nespomina. ale sem tam pouziva odborne vyrazy-napr. cez vikend povedala terezke ze potrebuje v postielke priestor 😎 alebo zalovala mm ze ju Terezka zranila 🙂

dalea
8. srp 2011

@susik77 jaaaaj,tak take odborne vyrazi mame aj my 😀 Pytam sa jej,ci nechce pisat a ona tak mimochodom,nie este mam prazdny mechurik 😅 Alebo minule, ze potrebuje nejaku tekutinu a napr. som jej vysvetlovala,ze nemoze kazdeho zdravit,iba koho pozna,tak teraz ked niekoho stretne,tak sa ho najprv opyta-Ujo,teta,ty ma poznas? Mozem Ti povedat ahoj? 😝 😀

bodka70
8. srp 2011

@magimary , ja už som na to zvyknutá, mne sa často stáva, že ma v meste osloví cudzí človek, že ako sa mám a je prekvapený (á) že ho nespoznávam, tak už štandardne hovorím: vy si ma asi mýlite so sestrou... A teraz, keď bola Joli tehotná, tak zase ľudia prekvapení, že už som bez bruška a že kedy som stihla porodiť 😀.

susik77
8. srp 2011

@sisstin - vcera si mi dala brouka do hlavy s tim AS u Veru ☹ Ale on se vlastne vylucuje s tou receptivni dysfazkou, ne?

sisstin
autor
8. srp 2011

@susik77 no já ti nevím...dřív jsem měla za to, že As mluví dobře a správně..ale prý i určitý množství aspíků má problém s mluvením. U toho AS to není tak, že by bylo špatný porozumění, ale spíš si to berou všechno doslova...ale to je taky případ od případu.

Znám chlapečka, co měl AS..a ptal se kluků, jestli ho pustí projít...a oni řekli, že ne..(přitom je mohl obejít), tak chlapeček jen stál, smutně koukal a prostě je neobešel, páč ten kluk mu řekl, že ho nepustí 😝

když Verča zrovna není typickej případ receptivní dysfázky...tyhle děti mívají porozumění narušený těžce a mluvení taky, takže tam pak nějaké odborné termíny nehrozí..to mi fakt spíš pasuje na to AS....jenže zas Verča (i Lea) mají to porozumění narušené fakt lehce...a tam to pak podle mě může být hodně podobné projevama právě k tomu lehčímu AS...

takže ona ta diagnostika je asi poměrně těžká..hele, pokud ti ta diagnoza od Kr. "sedí", tak to neřeš..pokud ne, tak bych to asi řešila ještě radši u té Thorové 😉

ale fakt já si vůbec nedovolím polemizovat, co to je...fakt nevím 😉

susik77
8. srp 2011

@sisstin - jj verca ma atypicke projevy, ale kr. mi argumentovala u Veru jeji sociabilitou=ze takto rozhodne nevypada dite s AS.
zase ta pani z Aply mi argumentovala, ze takou symbolickou hru jako Veru predvadi by se deti s AS museli tezce ucit...tak nevim...

susik77
8. srp 2011

@sisstin -jeste me napadlo-da se Dr. Krejcirove napsat meil a probrat ty moje pochybnosti?
Co me trapi je ze uz Terezka ji v nekterych vecech predbiha - ze je bystrejsi... potom v tom ze Veru se skoro vubec nepta proc a potom to jeji mechanicke ukladani vedomosti bez souvislosti...
Jinak udelala obrovske pokroky od kvetna...

ygreen
8. srp 2011

kamarádka má 12 dceru s AS a u ní je to tedy na první pohled poznat. Je prostě jiná, jiné pohyby, jiný pohled, vše bere doslova, nechápe pojem času, každému uvěří vše, trvá na detailech a tak dále.

ygreen
8. srp 2011

@sisstin hele tak po včerejšku jo - od rána týrám Tobiho "něčím" a hele pokroky 😀 zaprvé začal sám ukazovat v letáku alberta na Šmouly, a je evidentní, že chce abych se dívala - neudělá tedy to že se na mě koukne, ale přinese leták ke mě až mě pod nos a zabodne tam prst a jakoby čeká co řeknu (já je počítám a on je počítá prsty) - zatím bez pohledu na mě. A před spaním po obědě to samé zase dělal u nálepek na zdi - bodal prstem, ukazoval různě na postavičky a čekal až já to pojmenuji. Ale koukal na mě,ale sem tam. Každopádně pokrok, ti říkám, do neděle sdílí jak ďábel 😀 😀 😀 😀

susik77
8. srp 2011

@ygreen - no u Veru je to zatim tak, ze znami ji chvali, jaka je sikovna...akorat mm porad rika ze je mene bystra, ze je jina, ze nemysli logicky...
ale nejake auti znaky u ni nevidim- zadne stereotyp. cinnosti ani zvlastni zajmy...hry strida. teda nejvic miluje panenky ale napr. aj telefonuje, hraje si s modelinou, s legom, maluje. deti miluje, pozyva je hrat si. je vesela, beha s nimi venku, je velmi spontanni... ve skolce rikala ucitelka ze Veru velmi lehce navazuje pratelstvi, ze je rozverna 😎 ze se rada smeje ale ze kdyz si nekdo zacina do ni nebo ji bere hracky ze se jen tak neda...

juliska182
8. srp 2011

@wiwi22 ahoj a vitaj medzi nami, tak už tu budeme maminy dvoch downíkov

juliska182
8. srp 2011

@bodka70 aj ja blahoželám a prajem všetko dobré 🙂

sisstin
autor
8. srp 2011

@susik77 to ji klidně napiš, ona ti odpoví v poho 😉 jenže to je ten rozdíl mezi Kr. a Thorovou, že Kr. ti při těch fakt lehkých projevech řekne, at to neřešíš a nepřidáváš ji diagnozy, že je prostě "svá"...Thorová tyhle odchylky, i když třeba fakt lehké diagnostikuje, nemávne nad tím rukou 😉

@ygreen no u toho AS je to jako u všeho, záleží na tom, jak je těžké..někteří AS jsou úplně v pohodě, klidně to můžou být tvoji známí a ani si toho nevšimneš..a někdo to má už horší, jako ta holčička od tvé kamarádky, která je teda viditelně jiná 😉

jinak Tobís super, uvidíš, že se to fakt třeba rozjede ještě samo 🙂

wiwi22
8. srp 2011

@juliska182 dakujem za privitanie, som rada, ze je tu niekto s takym dietatkom. A mas chlapceka alebo dievcatko, ako je stare?

sisstin
autor
8. srp 2011

@wiwi22 vítej 🙂

dalea
8. srp 2011

@sisstin Ahoj,Siss,k tomu AS este,ked si minule pozerala Leine videa,tak si mi napisala,ze takto rozhodne nevyzera dieta s AS 😉 Ale mohla by si mi napisat,co Ta o tom presvedcilo,ked su aj taketo slabe formy AS? Mna sa ten pedopsych. pytal,ci si vie povedat,ked je hladna,smadna,ze chce na zachod,tak mu vravim,ze ona komunikuje uplne normalne. Alebo ci jej neublizovali deti v skolke,ci si pri nich vedela zastat svoje. Tak ano,vie sa aj normalne detsky hadat 😅 A deti ju maju celkom radi.ale vidno,ze niekedy jej nerozumeju,co robi(napr. to rozpravanie sa s hrackami a pod.) Potom sa pytal,ci vsetko,co povie ma hlavu aj patu. Tak podla mna ano,len niektore odpovede na otazky,pravdepodobne kvoli neporozumeniu su divne,ale ked jej tu otazku viac priblizim,zjednodusim,tak sa opravi a odpovie adekvatne 😕

sisstin
autor
8. srp 2011

@dalea tak ta slabá forma AS se fakt poznat nedá z videa...to má fakt strašně hodně lidí, a většina jich to nemá ani diagnostikované 😉 ale klasické AS určitě Lea nemá, protože ta interakce tam byla krásná...fakt pěkně odpovídala atd. Ti silnější aspíci si tak nějak melou o tom svém, prostě tam to je fakt vidět hned, jak psala @ygreen

jinak je sranda, že se tady na diskuzi potkaly dvě stejné, strašně výjimečné diagnozy..a to fakt ta slabá čistá receptivní, to se fakt jen tak nevidí 😕 a nebo možná to taky spíš rodiče asi až tak neřeší 😕 a ono se to časem upraví samo 🙂

susik77
8. srp 2011

@sisstin - no mne krejc. rekla ze to neni nic dramaticke - ale ze teda mi muze nejakou zpravu napsat...tak asi to ani nebude ta klasicka dysfazka jen lehke problemy s neporozumenim-a jedine dopoeruceni-mluvit na Vercu pomaly, zretelne a cvicit na obrazkoch...

asi to teda budu resit az kdyz se vyskytnou problemy v kolektivu...to muzem kdykoliv potom zajit k Dr.

sisstin
autor
8. srp 2011

@susik77 jj, Verča je fakt v pohodě...že občas neví něco abstraktního, to vem čert...to se fakt upraví časem..rozhodně typická receptivní dysfázka to není ani omylem 😉 a přesně tak, uvidíš do budoucna...kdyby byly nějaké problémy, tak asi jít ještě na rediagnostiku....pokud ne, tak bych se na to asi už vyprděla 😉 ono takových dětí asi fakt bude hodně, jen to rodiče nijak neřeší.... zas ne každý rodič je takový, jako my taky v diskuzi..a obzvláště, když ty problémy nejsou nijak strašné, že by se jako nedaly přehlížet už 😉

susik77
8. srp 2011

@sisstin - ja jsem sla s Veru prave kvuli afektum a vzdorovani - jinak nemela Verca zvlastni projevy - to neporozumeni jsem si vsimla az kdyz mne na to Kr. upozornila. A vzdorovani prestalo a mame v podstate ted docela fajn obdobi s obema holkama...akorat se trochu obavam toho uceni-jak mm porad rika ze Verca jinak uvazuje...

sisstin
autor
8. srp 2011

@susik77 no tak hlavně Veru nejsou ještě ani čtyři, tak než půjde do školy, tak může mít to porozumění už úplně v cajku 😉 to se prostě uvidí..já tohle fakt neřešim, co bude za u nás skoro 4 roky 😉