Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
15. srp 2011

@paolin tak to bych možná řekla, že je i lepší varianta...prostě to umí, jenom se mu nechce..on pak mezi dětma začne 😉 podle mě je fakt horší, když chce, ale nejde to....to je mnohem větší frustrace pro to dítě 😔 ono naštěstí v té logo třídě je malých dětí málo, zrovna tam mají spíš předškoláky...a jsou tam dvě učitelky...takže těch pět malých dětí zvládnou...on Tygr je v té sebeobsluze tak na tři roky, takže i jako téměř čtyřleták se myslím ztratí mezi těma tříletýma v tomto 😝

hanistepa
15. srp 2011

Nazdar děvčata, mám dvě věci:
1/ přišla jsem na to, že máme se štěpikem velkem problém ä to, že se nechce vykadit (kvůli utírání zadku nejspíš) nikde beze mě, takže třeba celý den ve školce čeká, až si pro něj přijdu (nebo táta) a pak se jde v klidu vykakat...☹ Nechápu, musí ho bolet asi bříško, ví přitom, že paní učitelka by mu samozřejmě zadeček utřela, když si řekne, no - dnes mi taky říkal - a mamíí, tak řekni paní učitelce, ať mi zadek utře...tak to řeknu učce zejtra PŘED NÍM, aby věděl, že ona to ví...Ale když ho hlídala moje matka, tak se taky nevykadil (a jednou se dokonce pokadil!!), protože on asi prostě nechce, aby mu zadek kdokoliv jinej utíral...i když třeba čůrá venku, tak mi říká - maminko, otoč se...🙂 Tak nevím...poraďte...
2/ dnes jsme ve městě potkaly známou, ptala se, co Hanička a Hanička jí krásně řekla - já už půjdu do školy, do 1.c, půjdu do logopedický, a maminka mi ted koupí něco, protože mám svátek...🙂 A ta známá říká - a proč jde do logopedický, vždyť mluví krásně? Tak to mě samozřejmě šíleně potěšilo, protože Haninka nemluví krásně, ale teď se jí to strašně povedlo...🙂

paolin
16. srp 2011

@hanistepa Vítek to měl ve školce taky tak. ptala jsem se proč a že jednou šel na záchod a volal paní učitelku a ona půl hodiny nešla. tak od té doby prostě nechce, bojí se.. teď už se zvládá obsloužit sám, tak to bude lepší 🙂 a co jsem si všimla, tak dost malých dětí jde na záchod a zadek si prostě ani neutře... kolikrát jsem ve školce některému mrněti pomáhala..

sisstin
autor
16. srp 2011

Bré ráno,

@hanistepa
@paolin holky, toho se taky bojím, že se Tygr bude styděti si ve školce říct na záchod 😔 ty děcka mají fakt problém s věcma, co by nás ani nenapadly. Já si pamatuju, že jsem se počůrala v první třídě při tělocviku na začátku školního roku, páč jsem nevěděla, kde jsou u tělocvičny záchody a bylo mi blbý se zeptat 😝 😅

jinak Tygr by ve školce asi nekadil, on kadí jenom doma..nebo teda i u babičky třeba, ale musí to být na jeho záchodě se zavřenýma dveřma...pochybuju, že by se vykadil ve školce, kde je otevřenej prostor 😝 zrovna u nás nemají vůbec stěny mezi těma záchodama...je tam jeden vedle druhýho, což mi teda nepřijde zrovna ideální...proč si jako myslej, že dětem to nevadí....dospělým by to takhle těžko někdo udělal, že 😝

sisstin
autor
16. srp 2011

uf, jsem vyplodila článek, tak kdyžtak připomínky do komentů 😝 😅

magimary
16. srp 2011

@sisstin komenty tam mi to neberie, nie som registrovaná,
tak aspoň tu: perfektný článok 😉

susik77
16. srp 2011

Ahoj holky, nejak nestiham, mam tu sestru s detmi a manzelem. dnes znovu cacorky ve skolce, moc se jim libi. A Teri mi dnes dala otazku kdyz jsme si zpivali pisnicku bola raz mala, mala hviezdicka: preco hviezdicka hapala? Veru se nepta doted jeste otazku proc...
jinak skolka uplne super, akorat teri sla vcera pozde spat a ze tam chtela spat uz v 10 😖 musime ji davat uz po 20.hod...

sisstin
autor
16. srp 2011

holky, jsem zas koukala na ten stacionář v Logu..sakra..aspon jednou týdně by chodit měl..jenže to by vyšlo na 900Kč ten jeden den...to jsou 4tis. měsíčně, což je celý příjem, co mám...takže asi smolda nebo co 😔

dadlenka
16. srp 2011

@sisstin asi se ptám blbě, ale kde si můžu článek přečíst? Dík🙂

leporelo
16. srp 2011

@dadlenka klikneš na sisstin a pod fotkou tygra vpravo je napsáno články a tam to je. 🙂

dadlenka
16. srp 2011

@leporelo díky🙂

smardik
16. srp 2011

hezký večer 🙂

@sisstin stacionář vypadá super, i ty jejich tábory co jsem ted koukala ale když to nejde tak to nejde, vy to zvládtene i tak 🙂

já mám pocit že už doma přestávám mit mimonka, fakt se Tomík lepší i když po něm něco chci, daleko více se zajímá. Dneska měl v ruce vidličku tak se ho ptám kde jsi ji vzal a on slezl ze židle a šel otevřít šuplík a ukázal mi kde ji vzal, ještě před 14 dny by to neudělal 🙂 🙂, je pořád na čem pracovat, co dělat to vím ale každé zlepšení je prostě úžasné 🙂

sisstin
autor
16. srp 2011

@dadlenka tak už jsi našla 🙂

@smardik no já uvidím, třeba časem aspon ten kroužek pro dysfatický děti nějak dáme dokopy 😉 mě tohle prostě sere, kdyby jsme měli peníze, tak mám taky jako trošku jiný možnosti 😔 nejhorší je, že tady fakt nic není...není tady grafomotorický kurz, není tady kurz na fonematické rozlišování... a tohle potřebovat bude...takže to do Pha budeme jezdit 100%, ale tak to bude až v tom odkladovém roku...takže třeba na tom už budeme s prachama líp v tý době 🙂

smardik
16. srp 2011

@sisstin jasný časem uvidíš. U nás taky není nic, nejblíž kde pro nás něco je tak je podle mě to Brno. ale uvidíme třeba se ta řeč rozjede jak dohoní opoždění, fakt si to ted netroufám odhadnout uvidíme. Ale Tomík už začal používat i slovo ham když chce jíst

leporelo
16. srp 2011

Ahoj, chtěla jsem napsat, jak se se zlepšením exprese mění vyjadřování vzteku....Dřív když byl Marek naštvanej, tak křičel, brečel, vztekal se. Teď jsem "maminka zlá" . A když je se mnou fakt k nevydržení, tak nejhorší z arzenálu Markovo nadávek je: "maminka počůlaná"
@sisstin hezký článek, dík 😉 Dívala jsem se na ty Hádanky dráčka F., vypadají hezky, ale vůbec si nejsem jistá, jestli to už pro kluky bude. Našla jsem na netu asi patnáct hádanek z té hry, zkoušela jsem to na M. a přijde mi, že tu básnickou formu moc nechápal. A myslím, že zrovna s hlubším porozuměním problém nemá. Ještě to otestuji na standardních synovcích, ale myslím, že i oni s tím budou mít trochu problém. No, uvidíme...

sisstin
autor
16. srp 2011

@leporelo no já mám právě taky pocit, že by to Tygr z těch básniček nechápal...i když normálně rozumí 😕 dokonce na stránkách granny někdo psal, že to miluje 2,5letý syn...ale jako nevím no 😝 dej vědět, já to chci kupovat až na narozky 😝

leporelo
16. srp 2011

@sisstin Nemám tip na žádnou sofistikovanou hru, ale na obyčejného Černého Petra. M. se ho naučil hrát na dovolený. Asi to pro něj byla změna po všech těch edukativních hrách, co jsme hráli jenom sami dva. Ale nakonec vlastně taky procvičí zrakové rozlišování ( musel vytřídit páry), jemnou motoriku, když držel ten vějíř karet a taky si zvyknout, že ne vždycky vyhrál 😉

sisstin
autor
16. srp 2011

@leporelo u nás ty hry zatím nějak nefrčí...jako děláme ty věci od Granny, ale já mu to přizpůsobuju...třeba pexeso hrát neumí....a nějaká výhra je mu úplně někde, to ani nevím...jestli to zatím chápe, co to znamená.... 😕

leporelo
16. srp 2011

@sisstin Tak třeba za pár měsíců... M. jako typický hamoun nemohl pochopit, že vyhraje ten, kdo má karet nejméně.

sisstin
autor
16. srp 2011

@leporelo on celkově Tygr vůbec není ten typ, kterýmu by vadilo, že je někdo v něčem lepší jak on....on tohle prostě vůbec neřeší - respektive já to nevím, když mi to ještě nemůže tak nějak vyjádřit, nicméně kvůli takovým věcem nebrečí ani se nevzteká...prostě nic 😕

já právě nevím, jak mu mám vysvětlit slovo "vyhrát" 😕 si třeba myslím, že ta špatná exprese tohle dost ovlivnuje...a dost dětí s expresivní dysfázkou právě neumí hrát společenské hry 😕 my jsme třeba zkoušeli i to Clověče (krtečkový)...sice chápal, že hodí kostkou a jde se na ten symbol, co mu padnul...ale třeby když jsem mu vyhodila figurku..tak nic - on to prostě jakoby nechápal, zas ji dal zpátky a čus..a nechápal, že musí zajíždět do toho domečku 😅 a tak to je u všeho....pexeso hraje tak, že si otočí jeden obrázek, ten si dá k sobě...a ostatní pak otáčí, tak dlouho, dokud nenajde ten druhej...nejde mu vysvětlit, že může jenom jednou a má si pamatovat, kde co je 😅 😅 😅

sisstin
autor
16. srp 2011

@leporelo ony tyhle věci se podle mě učí i v tom dětském kolektivu, což u nás je jaksi zatím dost pasé 😕 jinak, to jsem ani nevyčetla, Mareček je sociálně úplně O.K. s dětma? Není problém? 😕 Tygr jako už o moc lepší, než dřív...nebojí se jich, jde za nima klidně do pokojíčku...je schopný hrát takové ty jednoduché hry typu na honěnou, nějaké společné stavění něčeho..je schopný něco někomu půjčit nebo vrátit....ale jinak fakt dost slabý....ale tak to se není, čemu divit...když donedávna mezi děti nechtěl vůbec 😝

leporelo
16. srp 2011

@sisstin To krtečkový Člověče, nezlob se ( myslím, že se to jmenuje Pojď si hrát) taky nechápe. On třeba "neumí" házet kostkou, vždycky si tam chce naštelovat nějaký oblíbený symbol a pak to hodí ze vzdálenosti 2 centimetry. A nemá na to moc trpělivost. Musím se smát s tím pexesem, tahle fáze u nás taky byla.Teď mu pexeso jde dobře, hrajeme s cca 20 dvojicemi ( podle toho kolik jich zrovna najdeme, je hrozně nepořádnej) a většinou mě porazí. Teď hrajeme málo, Bára nám do toho furt leze. Vyhrávání většinou moc neřeší, ale je to furt lepší varianta, než nějaký urputně soutěživý dítě. Vyhrávání není třeba Tygrovi vysvětlovat - ve školce bude přirozeně soupeřivější prostředí než doma a rychle to pochopí 😎 Ale nedovedu si představit, že by Tygr někdy ve školce plakal, že nedojedl oběd jako první!

Koupila jsem ho asi před rokem a půl, to nechápal vůbec

iwuskaaa
16. srp 2011

Ahojte mamičky, môžem sa k vám pridať? Aj keď je tu popísaných už veľmi veľa strán, jasné, že som nečítala všetko, ale podstatu témy som si prečítala 🙂 .
My máme druhého synčeka Tomáška, ktorý má hypertonický syndróm - zvýšený svalový tonus. Najviac je to badať na nožičkách, ručičky sú už ok, čomu sa teším.
Cvičíme Vojtovu metódu a robíme všetko preto, aby bol v poriadku.
Zatiaľ síce ani nesedí, ale už sa plazí, tak verím, že postupne všetko pôjde a budeme sa tešiť aj my 🙂 .
Rada si popíšem s mamičkami, ktoré majú tiež trápenie, lebo niekedy mám pocit, že som v tom úplne sama a všetci naokolo sa tešia zo zdravých detičiek. Ďakujem 😉

jolinka
16. srp 2011

ahojte
vidim ze riesite spolocenske hry, Maty mi nespal doobeda, tak teraz dohana... Kati je uz tvrda tiez, len Misko mi tu este oxiduje na Krtkovi... 🙂

Tiez hrajeme to Krtkove Clovece, Kati hodi kockou symbol na striedacku, chape ze urcity symbol je akoze "sestka" ktorou sa dostane do hry s novou figurkou, vie ze ma dojst s figurkou do domceka, ale tu vyhru akosi tiez nechape, {inak my sa zatial nevyhadzujeme, nechcem riskovat jej amok 😝 } prejde s dvoma figurkami dookola a prestane ju to bavit, vyhlasi ze "Vyhrala som" a slus... necha to.
Este hrajeme aj Cierny Peter a zaujimave ze tu vie ze komu ostane zla karta, prehral, este sa naucila aj natrcat nenapadne Cierneho Petra ak ho ma v ruke aby ho niekto vytiahol 😀

leporelo
16. srp 2011

Ta poslední řádka tam neměla být, ale platí. Já myslím, že je Tygr na školku připravený dobře - nebojí se dětí a půjčuje hračky- na všechno ostatní přijde sám nebo s pomocí učitelek. Marek strach z dětí neměl nikdy. Jediný problém byl v té věkově smíšený třídě, že se chtěl vetřít mezi partičku starších kluků stylem, že jim opakovaně něco zbořil, a oni pak zbořili jeho...Ale má celkem radostnou povahu a moc si z toho nedělal. Kolem vánoc to pochopil a teď má kámoše i mezi staršími dětmi. Druhý problém byl, že je moc kontaktní ( rád děti ošahává a líbá- to by se chudák Tygr zbláznil) to jsem mu musela tehdy pořád vysvětlovat, že to ne všechny děti mají rády.

jolinka
16. srp 2011

@sisstin Jo a inak, som to tu asi velmi nespominala, ze je to mimo temy, ale u Kati sme riesili ukakavanie do gati po troske este tak pred stvrtrokom... ☹ Uz je ale chvalabohu dlhsiu dobu klud, dufam natrvalo.

Ona bola schopna po troske pustat aj 5x za hodinu trebars cele popoludnie. Niekedy to trvalo aj mesiac dva, potom nejaky cas klud a po nejakej zapche {stacilo len niekam odcestovat na vikend kde sa nevykakala} sa to spustilo znova... az posledny mesiac sk. roka dokazala ist na velku aj v skolke {hura slava 😅 } lebo dovtedy len doma a ked sme isli este zo skolky na ihrisko tak az doma, pripadne sa pokakala na ihrisku... 😝 Teraz uz pojde v pohode vsade.

sisstin
autor
16. srp 2011

@jolinka Joli, no prej u dětí s tou smíšenou je ještě mnohem větší problém vysvětlovat nějaká pravidla, že tam to trvá ještě trošku dýl 😝 a Černý Petr mě pobavil, fakt 😅 😅 😅 😅 😅

@leporelo já myslím, že tohle je fakt nejlepší...taková povaha, tyhle děti - i když třeba špatně mluví, tak se umí v tom kolektivu prosadit a vcelku nemají problém....takový typy jako Tygr to maj 10x horší 😔 on by právě na tom Tygr byl v týhle oblasti blbě, i kdyby mluvil (podle mě), to je prostě taková povaha...já byla lautr to samý 😝 a jak mi to mlelo 😅 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
16. srp 2011

@iwuskaaa ahojky 😉 myslím, že je tu i diskuze o hypotonii 😉 takhle diskuze je spíš o komunikačních problémech - opožděný vývoj řeči, dysfázie atd. 😉 s tímhle ti tady asi nikdo bohužel moc nepomůže 😉

sisstin
autor
16. srp 2011

@jolinka tak to "ukakávání" se řešilo na rodině, a je to problém fyzický...že má dítě tvrdou stolici a ta před sebou tlačí tu měkkou, a prostě dítě to nemůže nějak fyzicky zadržet...a ta stolice jde prostě ven 😉 není to klasická enkopréza.... 😉

jolinka
16. srp 2011

@sisstin jj, akurat ze ona v tom pokracovala aj ked to uz nebolo tvrde... no ale neeebudem to tu rozmazavat, som si uzila ehm hovien dost 😠