Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
20. srp 2011

@sisstin věnovat by se jim určitě měli a budou ale myslím že i to samostatné hraní kdy si děti dělají "co chtějí" tam bude. tak to podle mě bude i v jesličkách že budou pracovat všichni nebo budou někdy jen v herně a hrát si chvíli jak umí, uvidíme. Tak Tom nemá problém hrát si sám on si hraje s garážema nebo jezdí s autama, vaří, hraje si s panenkou-dá ji ležet a přikryje, pak zas sedět že je vyspaná, minule ji tu krmil

susik77
20. srp 2011

@sisstin - ja myslim, ze Tygr odkouka od jinych deti jejich hry 😉 Ja vidim na Veru jak kopiruje deti v hernach, na hristi a tim se rychle uci. Uz ty jeji hry vypadaji normos 😉

smardik
20. srp 2011

@susik77 doufám že máš pravdu, u vás je to trošku jiné chodí obě, u nás kluky rozdělím a oni jsou na sebe dost zvyklí

sisstin
autor
20. srp 2011

@smardik to tam mají hodinu ráno 😉 jinak ne 😉 no to právě Tygr tohle neumí vůbec...jako jo, on by to dělal...jenže se mnou 😝 ale prostě SÁM se nezabaví vůbec nijak 😝 já se mu musí věnovat fakt celej den, co jsem s ním sama...sám si hraje asi tak 2minuty z celkového času 😅

sisstin
autor
20. srp 2011

@susik77 no v tohle právě doufám a je to jeden z důvodů (hned po té logopedii), proč chci...aby tam chodil...jinak by se mnou mohl být doma i ten další rok 😉

smardik
20. srp 2011

@sisstin uvidíš jak to bude, třeba to odkouká do dětí 🙂, já jsem zvědavá jak bude Tom reagovat až budou něco tvořit-podle fotek dělají s plastelínou, kreslí prstovýma barvama což doma nejde tak jsem zvědavá jestli řekne ne a rozbrečí se nebo to bude dělat když i ostatní děti. Tak Tom si fakt hrát sám umí, někdy jak má dobrý den vydrží u garáží třeba 45 minut, na vánoce dostanou nové garáže ale ještě nevím jaké adeptů je víc

susik77
20. srp 2011

@smardik - jj ale Veru si hleda uz rovesnicky a vtedy je Teri mimo...zrovna ted u nas byla tyden neter-o rok starsi od Veru, hrali si spolu porad ony dve a Tereza zarlila a porad si byli s Katkou ve vlasech. Normal jsem musela s Teri vypadnout na pul dne ven vzdy jinak by se porad byli 😝
A v te skolce kde holky chodi rikala reditelka-majitelka, ze tam taky davali vloni 2 sestry-teda mensi jen obcas a ze bylo nejlepsi kdyz tam byla mensi sama, protoze starsi ji porad diktovala co ma delat 😎 😉

smardik
20. srp 2011

@susik77 to je možná pravda, fakt je že Tom taky doma Honzíka dost komanduje už a i ho bije takže jim to i možná prospěje

susik77
20. srp 2011

@smardik - ja myslim ze ano 😉
Holky, nase obe jsou uz suverenky a uz je s nimi aj vecsi pohoda 🙂 A zrovna nastupuji do prace ☹

sisstin
autor
20. srp 2011

@smardik ono je to asi i logický...my jsme ve dvou letech zavedli režim, kdy on taky neměl možnosti si nějak hrát podle sebe....a je to tak v podstatě doted....tak asi těžko můžu chtít po něm, aby se to ted najednou naučil...nám totiž Kr. v jeho dvou letech řekla, že on žádnou volnou zábavu mít nemůže..že mu to mám dovolit max. půl hodiny až hodinu denně...tak jsem se tím řídila..

a právě mám strach, že kdyby ho nechala dělat tyhle blbosti, že by to byl krok zpět..ale fakt nevím 😔

smardik
20. srp 2011

@sisstin to máš pravdu je zvyklý pořád něco dělat s tebou tak se to ted těžko změní, Tom mě fakt do těch 2let vůbec nechtěl, pak občas ale úplně se to zlepšilo až po 2,5 roce že něco spolu děláme. u nás to bylo naopak byl problém něco dělat spolu ale už to naštěstí jde

sisstin
autor
20. srp 2011

@smardik no u nás to taky bylo právě tak...do 2let si hrál v podstatě celej den sám (jeho způsobem), a pak teda s ním začlo jít něco dělat a najeli jsme na tohle... 😝 takže prostě z extrému do extrému 😝 a mně je zas blbý ho nechat třeba hodinu jezdit s knížkou po zemi...on si prostě sám neumí hrát nijak normálně... no tak snad to v té školce odkouká 😝

tím jako neříkám, že si musí hrát dvě hodiny denně sám..to vůbec...ale on je prostě zvyklej, že celej den se mu někdo věnuje...bud já, nebo naši....pořád mu někdo vymýšlí zábavu...a takhle by to asi nešlo pořád 😖

smardik
20. srp 2011

@sisstin já si to nedokážu představit jen pořád něco dělat, občas musím uvařit a udělat něco doma

sisstin
autor
20. srp 2011

@smardik no já právě tohle dělat nemusím, když bydlím u rodičů 😉 to je to...doma vařim o víkendu, jenom, když se mi chce a mám náladu...jednou týdně uklidím náš pokoj nebo něco dělám (ale to maj Tygra zase naši) 😉 prostě já se mu fakt věnuju pořád...není chvilka, kdy by on byl někde sám a nikdo si ho nevšímal 😉

smardik
20. srp 2011

@sisstin no jo to taky hraje roli, u nás to ani nejde jen se věnovat jim, doma je třeba taky něco udělat, kluci si většinou hrají spolu nebo každý sám a pak přijdou za mnou a pomáhají-já třeba vařím a oni jsou v kuchyni na zemi nebo si sednou na židli a vaří si taky-dám jim hrnce,misky,vařečky a oni si hrají, vytírat mi Tom pomáhá, s prádlem mi pomáhají takže pro ně je hra i tohle. vlastně kromě žehlení děláme skoro vše spolu. třeba Tomova "práce" je vytáhnout nákup jak přijdeme domů, mu vadí jak to dělá někdo jiný to se zlobí, chce sám, nádobí z myčky taky vytahuje

sisstin
autor
20. srp 2011

@smardik jo, mně je to jasný... 😉 proto já vždycky všude píšu, že mám trošku jiný možnosti tý práce s Tygrem, než holky...který maj celou domácnost na krku a další děti k tomu. Já mám jenom toho Tygra a věnuju mu veškerý čas, když jsme spolu sami dva 😉

jinak tyhle věci on právě dělá s dědou, nebo s babičkou...ty domácí práce, to je taky učení...ale zase jiný, nicméně stejně potřebný...já jsem přes ty "intelektuální" věci 😅

dadlenka
20. srp 2011

@sisstin tak já to mám opačně, Kryštofovi se věnuju hodně, ale to třeba plníme pračku, myčku atd. prostě běžné činnosti v domácnosti, při téhle činnosti vlastně rozšiřujeme slovní zásobu, barvy, počty,spolupráci, porozumění, někdy uděláme nějakou hru(puzzle, přiřazování) a zbytek dne ho nechávám s bráchama a musím říct, že se od nich učí hrát, spolupracovat a společnou hru, slovní zásobu..., taky si hodně hraje sám- jezdí na odrázedle, jezdí s auty, hraje si s plyšáky....
Takže já bych o Tygra strach neměla, on je šikovnej a ta svobodná hra ho určitě neposune dozadu, hlavně neměj pocit, že si hraje blbě, to že to nekomentuje neznamená, že se mu v hlavě netvoří nádherný příběh😉

smardik
20. srp 2011

manžel odchází 5:30 a domů chodí normálně cca 17:30 - 18, ted toho měli víc takže chodil jak už kluci spali včetně víkendů takže fakt doma něco dělat musím ale kluci jsou zvyklí že mi pomůžou doma-svým dětským způsobem, ale třeba vytíraní Tomáška baví strašně pořád

smardik
20. srp 2011

@sisstin jasný chápu, je to jiné jak máš fakt jen tygra. a zas je i rozdíl to že tygr nemá sourozence, Tom ho má takže si vyhrají i spolu- i když ted moc ne, většinou to skončí tím že jeden z nich bud řve nebo bouchne druhého

sisstin
autor
20. srp 2011

no proto jsem ráda i za tu školku, že budu mít 4h denně volno a nebudu ho tak řešit...já mám v poslední době i výčitky z toho, že jsme třeba venku a říkám si, že jsme místo toho mohli klidně tři hodiny pracovat... prostě už jsem v takovým stresu ohledně toho, že jakmile přestaneme "pracovat", že zase nějak zretarduje...že zas bude jinej a vrstevníci mu začnou šíleně utíkat....stejně, jak to bylo předtím 😝

já, i když mám volnej čas (respektive jsem bez Tygra), tak stejně 80% času sedim na netu a řešim jeho a jeho diagnozu, hledám pomůcky, materiály atd. 😝

smardik
20. srp 2011

@sisstin oba potřebujete na chvíli i vypnout, jsi skvělá jak se mu věnuješ ale nejde jen pořád pracovat, je třeba jít i ven, školka vámo běma jen pomůže

sisstin
autor
20. srp 2011

@smardik jo, ten sourozenec je v tomhle super..nicméně u nás to nehrozí ani omylem...takže bohužel 😉 jinak fakt věřim, že je to super věc..děti si vyhrají, motivují se...učí se od sebe navzájem 🙂

smardik
20. srp 2011

@sisstin 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 no jo byl to od nás chytrý tak mu Honzulu pořídit 😀 😀 😀 😀 ale fakt jsem ráda já si totiž nedovedu představit co bychom ted dělali kdyby mi končil rodičák

sisstin
autor
20. srp 2011

@smardik no, musela bys žádat o prodloužení nebo o PNP...což bohužel je peklo 😒 a určitě u Tomáška by to bylo těžký, páč zatím žádnou diagnozu nemáte...a vývojový opoždění na to rozhodně nestačí, max možná by jste získali první stupen té PNP... 😔

smardik
20. srp 2011

@sisstin právě bylo by to pro nás peklo nevěřím že bych ted něco získala ale máme dluhy takže bych si nemohla dovolit být doma

sisstin
autor
20. srp 2011

@dadlenka když já mám pořád v hlavě, jak na tom byl, když jsem mu tu volnou hru povolovala...nijak...prostě si něco rovnal sem a tam...a absolutně nic neuměl 😉 třeba by to ted už bylo jiný....fakt netušim 😉

sisstin
autor
20. srp 2011

@smardik no musela bys, ono by ti nic jinýho nezbylo....já si to taky neuměla představit, že bych mohla vyžít...ale vyžijeme...ale žádná sranda to teda není 😒 moje životn úroven šla dolů tak o 70 procent 😝

dadlenka
20. srp 2011

@sisstin ber to tak, že Tygr má slovní zásobu pětileťáka a sociální schopnosti tříleťáka, tak musíte pocvičit jeho vztah k dětem a fungování v kolektivu, kde nebude milující maminka, babička a děda, ale prostě cizí píučka a děti, volnou hru já beru za strašně důležitou věc a děti si s ní mnohdy kompenzují svoje strachy a problémy a třeba Kryštof se uchyluje před skokem ve vývoji k mechanické hře

smardik
20. srp 2011

@sisstin nevyžili bychom, celá manželova výplata jde na dluhy nezbývá nám z ní nic, nám zbyvá akorát rodičák a to manžel chodí každý den na menu takže nemít rodičák jsme v prdeli, asi bychom museli říct rodičům nebo já nevím

sisstin
autor
20. srp 2011

@dadlenka no sociální dovednosti bych řekla, že má spíš tak dvouletáka 😝 jj..já vím, že to je důležitý....a hlavně s těma dětma 😉 uvidíme no..mně říkala psycholožka (ne Kr), že podle ní stejně bude ten typ, co při volné hře bude u paní učitelky , bude si hrát sám a ty děti jenom pozorovat...ale že i tohle je důležité pro rozvoj sociální oblasti. Je pravda, že on žije prostě stejně v uměle vytvořené bublině, kde se k němu nedostane nic negativního...a to takhle nejde dělat 😉

@smardik je to v prdeli tohle...třeba my by jsme si druhý dítě nemohli absolutně dovolit, respektive by jsme byli asi v takové situaci, že by jsme žili z koruny na korunu a já takovej život prostě nechci... chci mít něco i na svoje potřeby, kterých se nehodlám vzdát nikdy....vzdala jsem se spousty věcí, ale těch dalších se dobrovolně už nevzdám (což neznamená, že se nestane něco, co mě k tomu donutí)...ale dobrovolně fakt ne...i za cenu toho, že budu mít jedno dítě 😉