Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
26. srp 2011

@sisstin dá se na to ADD něco zobat? Vymizí to s věkem jako ADHD, tedy ve většině případů? Bývá ADD často ve spojení s dysfázkou?

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen mě napadlo, že by jste to teda nedělali s těma čudlama, jen by ukazoval, co k čemu patří...to psaly i holky, že s těma čudlama je to pak těžší, než když se to dělá jen přes PC 😉

ale normálně přiřazovat barvy už umí ne? 😕

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen no s dysfázkou obecně bývá dost často ADHD nebo ADD...to se nám naštěstí vyhnulo toto 😝

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen nj, u vás bude problém s tou cílenou spoluprácí...ale to má fakt hodně dětí...on Tygr je spíš taková výjimka....většinou to je spíš horší 😉 ale tak on je ještě malej..třeba od těch 4let to taky už bude vypadat jinak 🙂

ygreen
26. srp 2011

@sisstin tak jsme te´d zkusili grafomotoriku a boba, tak nejdřív totální hysterák, on jak viděl že otvírám sešit šel na druhou stranu pokoje, musela jsem ho dovléct za ruku ke stolu a celou dobu drečel, on hystericky odmítal vzít si jen pastelku do ruky, tak jsem to po asi 3 minutách vzdala a vzala jsem Theu, dalajsem jí do ruky pastelku a dělala že tam čmárá a děsně jsem jí chválila a pusinkovala, pak jsem jí přebalila a vidím,že si tobiáš vzal pod stůl ten sešit a prohlíží si ho, tak jsme ho začala chválit a dala mu pastelku a už spolupracoval a udělali jsem docela slušně dvě cvičení.

Takže se obávám, že tohle vyřeší asi jen čas. Manžel byl mezi 3 - 4 rokem strašně vzteklej, prý až mlátil hlavou o zem.

Ale jak říkám, je to jako s jídlem - ani neochutná, prostě NE. Takže podle toho to asi nejlíp pochopíš 😅

Barvy umí základní pojmenovat a přiřazení jen na základě vizuálního pochopení zvládne v pohodě. Ale zatím je to logico na něj těžký, páč odmítá spolupracovat, on se odmítá na ten sešit i podívat, víš 🙄 každopádně takhle to dál nejde, musí se trochu cíleně rozvíjí. Takže asi zákaz dvd, jen ráno animáček, popř. i večer. A každý den si prostě k tomu učení sedneme a musí překonat ten vzdor a hysterii a zvyknout si na to že je to normální a že to prostě patří k dennímu programu, stejně jako si zvyknul na ty logo karty před spaním. Akorát to bude na mě a mých nervech, abych ho neumlátila 😀 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen no já bych to na sílu asi nedělala, aby se mu to nezprotivilo úplně 😕 co takhle nějaká motivace - dobrůtka, pohádka, oblíbená činnost? 😉

oni všude píšou, že by to mělo být formou hry...já si nějak neumím představit, že bych Tygra do něčeho nutila přes jeho odpor, to ani snad nejde...prostě by to nedělal 😕

ygreen
26. srp 2011

já vím, ale on když poznal, že se na něj zlobí, že nechce dělat a že se vzteká a pak jak jsem nadšená na malou že tam čmárala, tak to asi pochopil lépe než za odměnu. Navíc, já nechci aby to dělal z hrcu frcu aby už měl bonbon nebo mohl vejrat na dvd. Chci aby to dělal alespoň proto abych měla radost, když už né pro to že by ho to bavilo. Ale víš co, dnes to bylo poprvé, tak to zkusíme každý den ve stejnou dobu a samo že za nějakou mňamku nebo tak 😉

ygreen
26. srp 2011

@sisstin a bohužel musim říct, že kdybych na Tobiho šla formou - nechceš, nedělej, tak asi ještě ani neukazuje, páč by si asi spokojeně hnil v tom svém světe za zrcadlem 😝 ale já od tý doby co vím že tobí není standart zvedla hladinu své tolerance a klidu asi o 1000% výš než kde byla, ale i tak jsem někdy cholerik.

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen nj, ono je to těžký....u nás by to taky nešlo, nechat ho dělat si to, co chce...ale naštěstí jeho to baví a chce to dělat....dokud nechtěl, tak fakt neuměl nic 😉

ale ani všechny zdravé děti nejsou "zavděčovací", takže na odměně či motivaci fakt nic špatnýho nevidim 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

zrakový rozlišování od Bednářový, už pro ty starší děti 4-6let 😉 hledání rozdílů 😉

https://www.youtube.com/watch?v=kANkWW7MIvE
sisstin
autor
26. srp 2011

figura a pozadí, vyhledávání obrázků už je složitější

https://www.youtube.com/watch?v=lf0Ua2i2N4U
evcaaaaaa
26. srp 2011

ahoj maminky
@ygreen BERA delali nam a jsem tedy zvedava jak v pohode a prijemne to bude ale preji vam to z celeho srdce at vam to vyjde.

deina
26. srp 2011

@evcaaaaaa, BERA je Beraphon (vhttp://www.beraphon.com/de_de/Menus/ProductByUs...), ci nieco ine? Je to ine ako ked klasicky kontroluju, ci dieta pocuje? Nas to caka s mladsim buduci tyzden (naozaj neviem preco, boli sme na kontrole sluchu, ktory vysiel vporiadku, ale teraz ideme do detskeho centra a asi chcu mat vsetko svoje vysledky).

evcaaaaaa
26. srp 2011

@deina ahoj ano tohle je to vysetreni akorat ze tady v ostrave to vypada uuuuplne jinak kdyby tohle byl ten pristroj kterym se to snima byla by to pohoda ale malemu nejdrive ve spanku prilepila elektrody/snimace za kazde ucho jeden pak na temeno hlavy a na celo s tim ze mu vystrihali kolecko na hlave at je to na kuzi tohle bylo vse ok malej spal ale pak jak mu nasadily ty obrovske a neskutecne tesne sluchatka a pustili do nich to silene cvakani huceni apod. byl konec malej dostal sok a ja jsem to utla nedalo se to vydrzet ani nahodou

http://www.ordinace.cz/clanek/specialni-vysetre...
kousek od maleho jsou videt ty "sluchatka" cerveno modre

smardik
26. srp 2011

@ygreen počkej na Krejčířovou a pak budeš chytřejší s tou školkou

já taky hodlám počkat na Krejčířovou a pak podle výsledku se uvidí. Ale na školky jsem se už tak nějak dívala blbá zpráva je, že kdyby to fakt byla lehká mentální retardace tak jsem nenešla žádnou speciální školku pro takové děti s lehčím postiženým. Takže bohužel možnosti budou: normální školka, integrovaná třída v normální školce, logopedická školka - podle výsledku možná ani to ne a přímo speciální školka-ale to je u nás jen jedna a tam jsou už ty těžší případy a tomu se zatím bráním, podle mě by ho to neposunovala dál. Bohužel pak už odpadnou i jesle protože jsou pro děti do 4 let takže ani to by pak nebylo řešení. takže já počkám na Krejčířovou a pak se dál uvidí. ale co vím v té logo školce zápis není, dostává se tam přes logopedku a SPC které dělá nějaké testy zda ano či ne takže to taky vidím bledě. a vozit ho každý den autobusem nevím, to bych fakt musela být doma, s prací by to šlo těžko

deina
26. srp 2011

@evcaaaaaa, to vyzera vaznejsie ako obycajne vysetrenie sluchu. 😨 Tak to som zvedava, co vlastne chcu tomu mojmu malemu robit... Pri tomto vlastne sleduju aj reakcie v mozgu? A citam, ze pacient ma byt uplne v kludu, to sa robi len s narkozou? No neviem si to predstavit, myslela som si, ze chcu len zopakovat predchadzajuce vysetrenie.

smardik
26. srp 2011

tak jsem něco našla http://www.cirkevniskola.com/index.php?id_stran... asi nejbližší školka kde by mohli brát děti jako Tomík kdyby to fakt myla MR

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik u nás je školka pro děti s mentálním postižením tahle : http://www.skolakr.cz/?ref=0&id=6 pokud by měl Tomášek tu MR, tak logopedická školka určitě ne...tam jedou podle normálních osnov, jen se víc věnují té řeči... to je fakt na školku speciální, nebo teda integraci s asistentem do běžné MS 😉

smardik
26. srp 2011

@sisstin právě proto čekám na tu Krejčířovou a pak se uvidím, když to bude MR tak logo padá, právě proto jsem ještě nikde nebyla, dokud nevím co mu je tak to nechávám spát a pak uvidím. ale přímo u nás fakt nic není pro takové děti není takže jediná možnost byla běžná školka nebo ho vozit do jiného města-ale to už vidím jak se tam dostanem, těžko. No nevím kdyby měl lehkou MR nevěřím že by dostal asistenta

a ještě když jsi tu jeden dotaz a to k plínkám, někde jsi psala že dítě nad 3 co má plíny se bere jako inkontinetní a má snad nárok na plíny-proplacení, jak to je? u nás to vypadá že plíny budou ještě dlouho tak mě to zajímá

jo dneska byl chvílí v jeslích i Hanys, něco jsem si potřebovala zařídit a hlídání selhalo takže jsem ho tam na hodinu a půl nechala a učitelka říkala že byli oba super, naprosto v pohodě a Hanyska pochválila že krásně papal svačinu-celou sám a rychleji než Tom i ostatní-starší děti a že mu to i hezky šlo tak mě to potěšilo

evcaaaaaa
26. srp 2011

@deina
nn da se to prave delat i jen ve spanku ale to spise u malych deti a miminek a tech se to od roku 2010 dela standartne ihned po narozeni jeste v porodnici nas to o pul roku minulo u vetsich deti doporucuji narkozu a do te ja sem nesla ani nahodou kvuli regresu

deina
26. srp 2011

@evcaaaaaa, no ja sa bojim presne tej moznej regresii. On je predsalen rizikove dieta, aj je predcasne narodeny, aj mi zle znasal ockovania (hexu s prevenarom, vysoke teploty a po nich regres vo vyvoji, MMR uz nema), tak kebyze mu chcu ozaj toto robit... 😨 Neviem, klasicke vysetrenie sluchu bolo vporiadku (maly nerozprava, preto ho vysetruju).

smardik
26. srp 2011

@sisstin tohle je pro děti s mentálním postižením http://www.volgogradska.cz/materska-skola.aspx#... ale to dojíždění ☹ tak 15 minut jdem na autobus, pak cca 40 minut busem do Ostravy, přechod na tramvaj a cca 25minut tramvaj, hodina a půl než se tam dostanem, to samé zpátky a ještě by chodil Hanys někam takže ještě s tím nějak zkloubit. to bude zajímavé i jak budu doma, s práci to těžko zkloubím. no počítám že pak ještě zůstanu fakt asi rok doma a uvažuju o sekáči

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik no lehká MR není zrovna "lehké" postižení, dříve to bylo hnusně nazýváno "debilita", odborný termín 😉 tyhle děti nevystudují normální ZS, a prostě to mentálno je tam opožděné, IQ je okolo 70 😉 takže na asistenta to určitě je 😉 je to dítě se speciálními vzdělávacími potřebami 😉

jj, pokud má dítě starší nad 3 roky pleny, tak je považováno za inkontinentní. Poukazy na pleny vypisuje neurolog nebo pediatr, je fajn k tomu mít i nějakou diagnozu 😉

evcaaaaaa
26. srp 2011

@
muj malej taky nemluvi jak by udajne mluvit mel vrstevnici jedou vety apod a danik si jede ve sve vietnamstine

sisstin
autor
26. srp 2011

@evcaaaaaa blbost, 2leté dítě je norma 10-250slov 😉 jste furt v normě prostě...zatím je to jenom opožděný vývoj řeči 😉

@deina pokud ti malej normálně rozumí, tak bych určitě to vyšetření sluchu zatím nechala bejt 😉

smardik
26. srp 2011

@sisstin myslíš fakt že na asistenta je i lehká MR? ach jo, já nevím co pak dělat jestli se to potvrdí a budu mít papír že je má lehkou MR zda oběhnout školy jeslti jsou vůbec ochotni mi ho vzít a má cenu jít na zápis nebo držet hubu a nechat to nějak vyvrbit. ale to se mi moc nelíbí nechci at se trápí v nevhodné školce

a v té integrované školce-teda třídě v rámci jedné běžné školky vím že postižené děti berou, učitelka už letos na zápisu odhadovala že u něj něco prostě je, že není v pohodě a říkala že takové děti berou ale záleží na diagnozách a podle jich závažnosti rozhodují koho vezmou a koho ne

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik tak tady jsem našla tabulku:
1. Lehká mentální retardace (debilita)
IQ – 52 až 86
zvládají gramotnost, v omezeném rozsahu (zvláštní škola)
samostatní, nevyžadují trvalou pomoc a dohled
přináší problémy v některých oblastech činností
zvládnou normální základní školu

2. Střední mentální retardace (imbecilita)
IQ – 36 až 51
v dospělosti mají poručníka
zvládnou základní návyky sebeobsluhy
gramotnost (číst a psát)
mohou úspěšně absolvovat pomocnou školu

3. Těžká mentální retardace (idiocie)
IQ – 20 až 35
schopni zvládnout návyky sebeobsluhy
zvládnou určitou podobu mluvené řeči (jednoslovné věty)
patlavost

4. Hluboká mentální retardace (hluboká idiocie)
IQ – 0 až 19
trvale odkázání na pomoc druhých lidí
nevyvinuté základní funkce pro přežití
postižená hrubá i jemná motorika

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik fakt, určitě to na asistenta je 😉 když ho má i Ondra od @romana a ten je ve všem v širší normě, a má jenom opožděný vývoj řeči 😉

deina
26. srp 2011

@sisstin, uvidim, co to bude, mozno ozaj len zopakuju to klasicke vysetrenie sluchu, to mi nevadi. Ale s narkozou, to neviem, do toho by som zatial asi nesla... oni urobia najprv toto, potom ho pozrie lekarka, potom o mesiac mame termin u detskej psychologicky, tak snad by nesli na to hned takto zhurta... 😨 On sice rozumie, ale nepovie ani slovicko, slabiku, nic. Komunikuje asi tak, ze napr ukaze alebo mi vezme ruku a zoberie ma tam, kde je nieco, co chce (napr voda, keksik a pod). Inak vyzera byt vpohode, je ovela spolocenskejsi ako nas starsi, priatelskejsi, taky vyrovnanejsi.

evcaaaaaa
26. srp 2011

@sisstin jj siss ja vim uklidnila si me vsak vis 😉 uz jsme se o tom bavili ja jen tlumcim co mi rekla na orl ze maly je jiny ze je tam hyperaktivita a to prej v tom nejlepsim pripade tohle zhodnotila po cca peti minutach ano priznavam malej chodil tam tam a podobne proste nesedel tak jak by mel hm co dodat 😖