Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
20. zář 2011

holky před chvíli jsem se dozvěděla že syn od manželových známých má autismus, diagnostikovali mu ho až ted v 6 letech což mi přijde dost pozdě ☹

ygreen
20. zář 2011

@smardik ach jo, no tak asi to nebude nějak těžká forma, když na to přišli až teď 😒

andreabe
20. zář 2011

@smardik tiez si myslim, ze to nebude asi nic tragicke, to by urcite riesili skor, to sa neda nevidiet 😔

baby, mne vcera dosla sprava od Kr.zajtra ju skusim opisat, zaver ma uplne odrovnal, dr,nam dala ten atyp 😢 tak to mi vzala aj poslednu nadej ☹
ale napisana je pekne, mam pocit, ze popisuje iba oneskorene dieta a pritom taketo dg 😝

smardik
20. zář 2011

@ygreen @andreabe já nevím neviděla jsem ho už 2 roky jen jsem to slyšela. Vím že nemluvil a oni to neřešili že se rozmluví,jinak mi nějak jiný nepřišel

smardik
20. zář 2011

@andreabe je mi to moc líto, my ještě zpráva nic jsem na ni fakt zvědavá

ygreen
20. zář 2011

@andreabe to mě moc mrzí, mám kvůli tomu jak jste dopadli strach z té Krejčířové, resp. z té diag. kterou nám dá. Já pořád doufám, že to nebude nic horšího jak dysf.

Takže Lukášek má LMR a atyp? A nevíč proč malého ustanovila jako atypa? Jakomyslím kvli jakým znakům?

smardik
20. zář 2011

@ygreen já noc před Krejčířovou skoro nespala ani chlap ne, ráno jsme ani nešli na snídani jak jsme měli stažený žaludek, to prostě nešlo ale zvládli jsme to 🙂, Tomulka to zvládl úžasně

ygreen
20. zář 2011

no mám hrachy asi jako vy co už jste si tím prošly ☹

smardik
20. zář 2011

@ygreen to chápem ale člověk aspon už ví na čem je, já jsem ráda že to víme a i chlap, je jak vyměněný

ygreen
20. zář 2011

vy jste tam šli s horšíma odešli s lepším, to je to nejlepší co může být 😉 mě taky lítají v šišce různé diagnozy, ale to s andrejkou a Lukáškem teď mě vcelku rozsekalo ☹

andreabe
20. zář 2011

@ygreen neboj, Tobik robi velke pokroky, drzim palce, nech dopadnete co najlepsie.
No presne neviem, lebo my sme to s muzom pochopili, ze ma autirysy a do atypu to moze prejst, ale zase hovorila, ze to nie je dg, tak asi ked davala dg zaver, tak to tam musela dat takto 😒
Ona ten aut.nehodnoti podla toho, co dieta vie vedomostne na ulohach...ale podla toho, ako reaguje na osoby, ci sa snazi nieco im ukazat, pozera pekne do oci..vysvetlila nam to fakt perfektne, ved zajtra opisem spravu a hodim to sem

ygreen
20. zář 2011

@andreabe pokroky dělá velké, to je pravda, ale ty auti rysy má taky, osoby leckdy ignoruje, do očí kouká hezky, ale ukazovat něco se naží jen mě a manželovi. Ale zase já věřím, že když má tu dysf. křivku, takže má asi tu recept. těžší a hlavně má ještě tu opožděnou CNS, takže prostě teprve teď vykoukl ze svého světa. Ale to ignorování osob mě děsí ☹

cmilka
20. zář 2011

dnes nam doslo Logico primo, no Filip to statocne odignoroval, nevenoval tomu ani pohlad. Mne sa zda, ze je to prenho este tazke, mozno take 2-3 listy z koncentracie by s mojou pomocou zvladol. V skolke OK, ale doma obroooovsky hysak ☹ Nakoniec sme vecer trochu poskladali puzzle (max. 4 zložkove), skusala som mu dat 6-kuskove, ale to nevedel (mame tie zvieratka z Tesca), zopakovali tvary- to mu islo super a ukladanie od najmensieho po najvacsie- to uz bol trochu problem...

dadlenka
20. zář 2011

@ygreen Kryštof má taky strach z cizích lidí, neustále jim mává a posílá je pápá..., ale za chvilku když jsou s námi dýl, tak už pokukuje a usmívá se, snaží se je rozesmát jako řevem(takhle blbnou a bráchama) a čeká, že se budou smát, nebo jinak reagovat. Ono je to možná i tím neporozuměním, že jsou ty děti jinak naladěny a mají celkem čich na lidi, třeba Kryštof tyhle řvací rituály vůbec nepoužil na paní učitelky, má k nim důvěru.
Může to být i tím, že jsou introverti, Kryštofovi dlouho trvá, než si někoho pustí k tělu, když se tak stane je věrným společníkem, který se mazlí, ukazuje, komunikuje(na své úrovni)
Takže že Tobi není s každým kámoš ještě neznamená, že je autík, ale taky mě to znervózňuje, nemysli si

cmilka
20. zář 2011

@ygreen podla Tvojho popisu Tobik robi velke pokroky a dolezite je, ze CHCE.... tvoj strach uplne chapem, ale verim, ze dopadnete OK.

ygreen
20. zář 2011

jako musím uznat že za poslední týden je Tobiáš jako vyměněný. pořád chce něco dělat, posílat si auta, teď mi přinesl ještě zabalené plastové nádobí (a na otázku z čeho se pije ukázal hrnek 😉 ), modelovat, hrát na pc, ukazovat v knížce.......a celý den něco. Jetšě před týdnem akorát ukazoval v knížkách a sdílel a teď, ukazuje vše a musím uznat že slušně, velmi slušně. Už se vcelku orientuje i v těch základních bavách, napočítá do 3 - na prstech.
Ale třeba vždy ho musíme upozornit, že má pozdravit. někdy se k tomu člověku ani neotočí a jen zamává a někam mizí. Někdy jo, někdy se fakt koukne, soustředí a zamává. Tak se na to teď soustředíme a pořád vyžadujeme aby zdravil. On se jako při tom pozdravu leckdy i usměje na toho člověka fakt krásně.

A začal být úslužný 😉 podává mi věci z košíku s "na" a skládá je na pult, nosí mi v obchodě košík nebo peněženku, doma mi sklízí věci ze stolu a nosí je do kuchyně. když ho požádám tak mi to podá a má děsnou radost 😉 😉 když mu něco dám já a poprosím ho aby to donesl tátovi nebo sestře, tak kluše s děsnou radostí a je takovej pyšnej že to donesl 😅 😅 😅

A taky hodně věcí zkouší sám - otevřít si jogurt, sušenku, vyčistit si zuby, apod.

Taky mi nosí hrajícího Broučka a chce abych se dívala jak tančí a culí se na mě jakože zpívá a chce abych zpívala taky, hodně hraje na piánko, nosí mi miminko a vozí ho v kočárku, dnes si k obědu přinesl gormity a krmil je...apod. jako hodně se teď změnil, je přístupný a je ochotný dělat co chci, dřív se vzteknul okamžitě. Teď ne.

ygreen
20. zář 2011

@dadlenka Tobiáš se lidí nebojí. ale spíš je ignoruje, jako když se s někým dospělým zastavíme a mluvíme s ním. ani se nějak extra nekouká nahoru do obličejů - možná proto že prostě nerozumí mluvené řeči dospělých a spíš ho zdržujeme. ale dětí těch si všímá hned, to jde za nima když se mu líbí, vezme je za ruku a tak.

ygreen
20. zář 2011

jako když přijde dospělej a pěkně nahlas řekne ahoj Tobíku, tak to se tobík koukne , zasměje a my ho upozorníme aby řekl ahoj a on zamává a něco hejkne. Ale jak dospělej na něj nemluví, nebo jen tak řekne ahoj Tobík, né nahlas, tak to moc nereaguje. Ale kdyby ten dotyčnej se u něj zastavil, třeba si k němu klekl a řekl mu do obličeje ahoj, tak to tobík reaguje bezvadně.

dadlenka
20. zář 2011

@ygreen myslím, že je to ok, prostě nemá zájem😉 Kryštof taky nemá problém s dětmi, hlavně miluje holčičky. Ono mě taky napadlo, jestli to chování k cizím dospělým není boj o moc, na opravdové přirozené autority to nezkouší...

ygreen
20. zář 2011

@dadlenka já si myslím, že tím že nerozumí řeči dospělých tak ho to nějak extra nezajímá - kdo přišel nebo koho jsme potkali. Nevím, no snad to zase za chvilku vymizí jako ostatní auti rysy. Však jak za poslední 14 dní krásně sdílí 😵 😵 😵 😵 taky jsem v to skoro nedoufala 😵 😉
A taky je hodně fixovanej na mě a jeslti má CNS jako třeba 2,5 letý dítě, tak se ani nedivím že když k tomu ještě nerozumí, že je při setkávání s lidma ve svém světě a ostatní ho nezajímají.
No ale dala jsem se do toho abych ho nutila x krát denně zdravit a podívat se na toho člověka.
Vem si že měl klasickej auti rys - nesnášel zpívání. Jenže já te´d zjistila, že když zpívám něco co on zná (z telky, nebo z pc - kdy on zná děj písničky), tak pak to zpívání zbožňuje 😉 pro něj to prostě byla změť zvuků která mu vadila. Proto jsem mohla vždy zpívat jen zněkly z pohádek a reklam, to si mohl přiřadit.

susik77
20. zář 2011

@ygreen - Veru je taky podobna v tomto-napr. detem, ktere moc nezna nebo jen kratce ve skolce rika jen chlapecek, holcicka, vubec nevi jejich jmena. Ale co ma kamaradky uz dlouho a sestrenice, tak je spomina po jmenech v pohode.
Taky mela hysaky kdyz jsem chtela Tereze pustit pisnicky. Ale ve skolce pry tanci a zpiva v poho 🙂

ygreen
20. zář 2011

@susik77 no ta receptivní musí být asi fakt hodně omezující, fakt je ten že vyrůstat na vietnamský tržnici tak vim taky hovno 😉

ygreen
20. zář 2011

Teď jsem Tobiho ukládala, zpívala Když jsem já sloužil a vždy ve správný okamžik si mne oči jakože panenka plakala 😀 a na požádáná mi sám na sobě ukázal oči, nos, pusu, zoubky, jazyk, vlasy a uši jsme ještě nedělali, ty jsem mu kazovala dneska. A mě mává parádně, soustředí se na mě, sleduje mě, chce mi mávat 🙂
Říkala jsem si že zkusíme natrénovat už i oblečení, jednotlivé kusy. A tvary. Ty opticky rozezná, ještě je neumí ale pojmenovat - logopedka to s ním zkoušela.

holky jdu si dát zmrku a jdu na akta x, tak papa

andreabe
21. zář 2011

@ygreen vidis, to su vsetko super pokroky 😉 a to, ci to ingnorovanie je prejavom autizmu alebo dysfazky, to ti urci Kr.sto pro. Ona nam vysvetlila, ze rozdiel medzi aut. a dysfaziou je primarne ten, ze dysf.je o reci a vsetko ostatne je vlastne v sirsi norme. Pri dysf.aj ked dieta nerozprava, tak sa snazi dohovorit rukami,nohami,usami.. 🙂 Ale pri autizme ten zaujem nie je....
Ja to fakt neviem vysvetlit, ale ked nam to vravela, krasne som tomu chapala 😅

tak tu je ta sprava, mozes porovnat, ci tam vidis Tobika 😉

Pri vysetreni se bez problemu adaptoval na nove prostredi-na pocatku aktivne exploruje prostredie,pohybove zivy,postupne po adaptaci naopak pomalejsi tempo, bez motorickeho neklidu ci vyraznejsich emocnich reakci,neutralne ladeny, pomerne dlouho vydrzel u jednodussi solitarni funkcni nebo exploracni hry. V situaci rizene cinnosti dobre prijimal socialni kontakt, i jednotlive predlozene podnety, spoluprace na ukolech je vsak obtiznejsi-veden spise aktualnim zajmem, jeho pozornost je celkove socialne obtizne usmeritelna, mensi zajem o sdileni pozornosti (k podnetum musi byt opakovane vyrazneji usmernovan), casto s tendenci na socialni pobidky nebo pokyny nereagovat, imitace mnohdy az odlozena-po delsi latenci (napr,atypicka imitace mimickeho vyrazu dospelych, nerecovych zvuju a pod).
Pri volne hre ke konci vysetreni jiz spontanne vyhledava blizkost dospelych (zejmena, ale ne vylucne rodicu), aktivne navazuje telesny kontakt,mazleni, zapoji se i do jednodussich socialnich hricek.
Neverbalni komunikace je mirne atypicka-ocny kontakt spise nemodulovany,chybi koordinace verbalnich a neverbalnich komunikacnych signalu.
Psychomotoricky vyvoj celkove opozdeny s prevahou dovednosti percepcnich-vykony neverbalni se pohybuji pri spodni hranici pasma lehke retardace(kolem2-2,6 let mentalniho veku). Jemna motorika ruky neobratna, lateralita so zretelnou prevahou ruky leve, graficke projevy urovni do 2 let vyvojoveho veku(carani+naznak odlozene napodoby povahy tahu)
Zavazne opozdeny je vyvoj reci ve slozce expresivni i v oblasti porozumeni-celkove na urovni 18(+) mes.vyvoj.veku-aktivne pomenuje nekolik obrazku,ci predmetu,pro zadani uziva nektera ustalena (echolalicky osvojena) slovni spojeni, k komunikacnim kontextu i pri hre s hlasem cetne bezprostredni nebo i odlozene echolalie (casteji zejmena pri neporozumeni slysenym slovum - ve snaze o dosazeni porozumeni), verbalni reaktivita v prubehu vysetreni kolisa.
V anamneze vyvoj od pocatku celkove opozdeny, s nekterymi atypickymi symptomy , ale plynule postupujici.
V soucasnosti navstevuje specialni MS - prechodne nyni pobyt ve foniatrickem stacionari. Na MS se adaptoval rychle, dobre prijima pritomnost druhych deti,do primeho kontaktu z vlastni iniciativy s nimi vsak nevstupuje.
Zaver: Atypicky aut.s dominantnimi symptomy v oblasti komunikacn. a sociointerakcnich dovednosti pri dobre socialni motivaci a peknem zajmu o kontakt s dospelymi, psychomotoricky vyvoj nerovnomerny a celkove opozdeny (kognitivna kapacita neverbalni aktualne dosahuje k spodni hranici pasma lehky ment.retard.) Temperamentove spise klidne dite, s mirne zvysenou pohotovosti k uzkostnym reakcim,bez vaznejsich behavioralnich problemu.
Navstevuje spec,MS, kde je dobre adaptovan- v MS i v rodine doporucuji se zamerit predevsim na dalsi posilovani socialnich vztahu a motivace,nacvicovat dovednost jednodussi imitace a sdileni pozornosti (zapojovat se do jeho vlastnich spontannich her a komentovat je, odmenovat reakce na pobidky ke sdileni - ´´podivej´´ a pod), prace s vyuzitim principu strukturovaneho vedeni s vizualni oporou zatim pouze doplnkove.

sisstin
autor
21. zář 2011

Dobré ráno,

@andreabe no uvidíš, co v Aple...ale myslím, že pokud vám Kr. dala atypa, tak v Aple to dysfázka nebude, spíš si myslím, že vám určí funkčnost akorát 😉 no myslím, že Lukášek asi bude něco jako Jára s tím, že se uvidí časem, jestli je k tomu přidružená i dysfázie nebo ne 😉 Teď je Lukášek na spodní hranici LMR, ale podle mě, až se víc rozjede to porozumění, tak půjde nahoru...a bude třeba při spodní hranici normy, nebo na horní hranici LMR 😉 no ale podle té zprávy mi L. na toho atypa sedí 😉

@dadlenka @ygreen holky, tak mě by nikdy nenapadlo považovat to ignorování cizích dospělých ve smyslu toho, že já se s někým zastavím a povídám, za auti rys 😕 to podle mě dělá hodně dětí, i zcela normálních..prostě se stydí a cizí lidi je nezajímaj...Tygr taky nijak zvlášt na to, když někoho potkáme a ten dotyčný řekne jenom "ahoj" a nijak si ho nevšímá, nereaguje...má to na háku. Věc jiná je, když se ten dospělý začne Tygrovi věnovat, tak tam ta odezva je..ale taky záleží, jak je mu ten člověk sympatický...to tak maj i dospělí lidi, jenže holt my už jsme vycvičený na to, že jsme zdvořilí a bavíme se i s lidma, co moc nemusíme...což ovšem malé děti nechápou, že 😉

andreabe
21. zář 2011

@sisstin jj, uvidime, ja tiez az na par drobnosti musim so spravou suhlasit 😔 len mi je z toho strasne smutno, na vysetreni nam to podala tak nejak pozitivnejsie, nez je to v sprave, alebo sme to len nepochopili..

dnes rano bol maly super, isli sme do Dialogu do skolky, tam si ho odchytilo take male dievcatko, chytila ho za ruku a hovori ´´pod Lukasko, ideme spolu´´, tak ho voviedla dnu, bez Lukaska ani nechcela ist do skolky, som musela jej mamine povedat, ze ju odvediem, aby mohla odist a mala cakala, kym sa Luky prezuje, hladkala ho, vzala ho za rucicku a ako dvojicky isli spolu do triedy, taki boli zlati 😵

inak k tym reakciam na dospelych, jasne, ze dieta sa nemusi hned zapojovat do rozhovoru alebo tvarit zucastnene, ked niekoho stretnes 😀 tam ide skor o tie reakcne momenty, ktore su dolezite a dr.podla mna presne vidi, ci to dieta pozrie na cloveka, povie si nuda, mama sa rozprava a neriesi, alebo ho len autikovsky okukne-ignoruje a neriesi, ona to proste pozna, fakt je to spicka v obore 😉

sisstin
autor
21. zář 2011

@andreabe no ona Kr. to rodičům podává tak zlehka, aby se člověk hned z toho nehroutil 😉 jinak ten atyp, pokud je VFA (vím, že ne každý to takhle dělí)...tak není zas tak strašná diagnoza....v hodně případech fakt lepší, než těžká receptivní dysfázka 😉 důležitý ted bude, aby se Luky naučil rozumět a víc se socializoval v tom smyslu, že bude víc sdílet pozornost a trošku se zapojí mezi ty děti, ale to má čas ještě 🙂 jo...a podle toho, co psala magi vedle jsem pochopila, že kolonka "specificky narušená komunikační schopnost" je podle Jánošikové i atyp. Spíš si myslím, že u vás si prostě nebyla jistá, jestli je to dysfázka nebo ten atyp, tak vám dala tohle 😉

andreabe
21. zář 2011

@sisstin jj, tiez som to vcera citala, stihla som len po jej druhu stranu 😵 ale zachytila som to..asi to tak bolo..

ygreen
21. zář 2011

AHoj holky

@andreabe čoveče já nějak nevím, ona to píše tak odborně 😉 každopádně i do téhle zprávy bych nějak Tobiáše mohla zašroubovat, ale nevím, fakt nevím ☹ jámslím, že Tobiáš LMR nebude toho se nějak nebojím. Ale spíš se bojím že bysme mohli dopadnout dysfázka + atyp. Ach jo. No uvidíme.
Ale ted Andrejko, viděsila jsi mě, já měla radost jak Tobiáš postupuje a ten autismus jsem už pomalu opouštěla.

Ani nevím, je u atypu možný tak výrazný posun v dovednostech jako je tomu u Tobíka? Navíc je fakt, že Tobí má snahu se domluvit víceméně až teď kolem toho 3 roku, předtím to bylo o uspokojování činností - hodně, né zcela. Teď už ta snaha jem veliká. Ale to spojuji s tím porozuměním.

Takže Krejčířová bude muset poznat zda je Tobiáš mimoň kvůli receptivní dysfázce nebo autismu, ach jo, mám hrachy jak medicimbaly.

A hele nese mi dětské nádobí, tak si jdeme hrát na čaj o páté 😉

jolinka
21. zář 2011

@andreabe jo, dobre je to napisane ta sprava, aj ked su tam odborne vyrazy, clovek tomu rozumie /no je aj pravda ze my tu na nestandartnych uz mame tie pojmy zabehnute 😉 )

a viete co baby, nebudete tomu verit, objedname sa aj my, toho 1. listopadu... to je prvy november... ked som dobre pochopila treba po polnoci z 31. okt. na 1 nov. hned napisat a poziadat o objednanie. Ked dostaneme termin, par dni poslat podrobny mail o dietati.
Myslim ze by to uz slo, som nad tym rozmyslala, Maty uz by dovtedy jedol aj prikrmy, vzala by som ho so sebou plus by som poprosila mamu alebo sestru, /alebo by siel mm so mnou). Vlak by nam viac vyhovoval, lebo nase deti ked su male pri dlhej ceste v sedacke strasne placu a Maty nie je vynimka 😖 ☹ Mohli by sme si este urobit medzizastavku v Bratislave u tety.

Fakt by ma potesilo, vediet ako presne na tom Kati stoji...