Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
22. zář 2011

holky, to mě sralo v porodnic...v pět ráno budíček, nechápu jako proč 😕 já sice měla nadstandart, ale zrovna naproti té "recepci" sester...takže jsem furt slyšela, jak se tam vybavujou a tleměj....no holky, já tam fakt nespala vůbec v té porodnici...taky pak z toho okamžitě 40horečky.... Tygr nespal, páč byl hladovej jak svina...dokrm mi dávali jenom co 3hodiny...takže si myslím, že i tím nastal pak ten bojkot mlíka doma 😝

sisstin
autor
22. zář 2011

@bianca to vypadá třeba i na ADHD 😕 u toho je i opožděný vývoj řeči většinou 😉 tak to fakt ruší hodně, to už je závažný problém....ale co s tím, netušim 😒

bianca
22. zář 2011

a este k tomu personalu v nemocnici.Ja som ako mlada sestra zacinala na detskom odd a neegzistovalo aby sme niekomu vtrhli na izbu.Ani detom ani na ,,matkarnu,, kde boli.Tu neide o preskolenie ani o syndrom vyhorenia ale o cloveku.My sme nesmeli toto spravit ani ludom v komatu.Ziadne prudke rosvecovanie svetiel,vzdy som sa musela cloveka dotknut a prihovorit sa mu aj ked bol vo v hlbokom bezvedomi

ygreen
22. zář 2011

@sisstin já rodila 2x na Bulovce a byla jsem velmi spokojená, ta se mí chovat 😉

@bianca no a nemůžeš si prodloužit rodičák?

bianca
22. zář 2011

@sisstin nam o ADHD hovorila dr od 3 tyzdnov jej veku.Proste bola ina ako ine deti.Viac menej uz cakam iba na oficialny papier a nasledne riesenia.Barci sa proste nedaju vybit baterky a je non stop v pohybe 😠

bianca
22. zář 2011

@ygreen mozno by som aj mohla no ja to mam komplikovane koli tomu ze som slovenka a pracovala som len v CR.Teraz sme na Slovensku uz na stalo a v praci som dala vypoved

sisstin
autor
22. zář 2011

@ygreen jako nebylo to hrozný...doktoři byli super...ale prostě bych si to už ted představovala trošku jinak...mně hlavně přišlo děsný, jak to byla s náma nekojícíma...páč se muselo chodit do kojící místnosti, kde jsme byly pokupě všechny...no to bylo něco pro mě, jsem z toho měla úplnou schízu a to kojení mi totálně znechutily sestry už předem...takže jsem po dobu v porodnici nenakojila ani ml, no doma taky ne 😝 už z porodnice jsem šla s úplným dokrmem 😝 teda v tu dobu mi to bylo šumák...ale ted bych to chtěla aspon zkusit (pokud teda bude příležitost vůbec 😅 )

@bianca paradoxně tyhle děti potřebují ne si tu energi vybít, ale zklidnit se...protože oni jsou jakoby pernamentně vyčerpané, i když tak navenek nepůsobí 😉

sisstin
autor
22. zář 2011

@bianca
@ygreen no na ADHD prodloužení rodičáku neexistuje 😉

smardik
22. zář 2011

@sisstin já tam Honzíka nechat musela, vnímal ale nechat jsem ho musela.

Ale ono je to těžké s tou matkou, ano dítě má právo ale nemocnice není nafukovací a ne na všechny pokoje dávají i matky-myslím že v Motole na kardiu byli 3 pokoje, těžko dáš matku s dítětem třeba ke 14letému dítěti že. a těmto dětem jde často o život takže to nemůže být počkáme až bude místo i pro maminku a přijmeme vás, to už může být bohužel pro dítě pozdě. ale co jsme byli tak tam byla maminka se sedmiletým chlapečkem a sice u něj nebyla přes noc ale celý den, to mysliím mohli od 6 do 22, opravdu vzbudil se a byla u něj, šel spát a byla u něj, celý den byli spolu.

ale co je pravda že těm dětem co tam byli samotné se strašně málo věnovali, byla tam s námi postižená holčička a pořád chodila za námi, někdy fakt až otravovala - ne že by si s ní člověk nechtěl hrát ale měl někdy sám co dělat se sebou, svým dítětem. a sester bylo dost, seděli si a pili kafíčko a nikdo se jim nevěnoval,max. donesl na pokoj hračku nebo je dovedli do herničky a to bylo vše

@jolinka hlavně že to je za námi. Ono Honzík se před operací přetáčel a válel mi sudy, začínal se plazit. Po operaci víc jak měsíc jen ležel na zádech, cca po měsíci se otočil na bok a až po 2měsících se začal točit i na bříško, plazit se začal 3 měsíce po operaci, odstavil se od kojení. Otázka je jestli ho to tak dlouho bolelo ta jizva že nechtěl ale to si myslím že ne, on to ani nezkoušel a neplakal bolestí přes den

ygreen
22. zář 2011

@sisstin já taky dokrmovala a mě je zase nějaké zacházení putna, mě je to jedno, prostě 3 dny překlepu a sestra mi nemohla nasrat 😀 ale podruhý už jsem x věcí nedělala, neřešila 😉

sisstin
autor
22. zář 2011

ty jo, já tu sedim a potim se...a zjistím, že už topí a topení mám daný na 6ku 😅 😅 😅

leporelo
22. zář 2011

@ygreen Vyhoření je strašná věc! Nechci se zdravotníků příliš zastávat, vaše zkušenosti jsou autentické. Ale třeba šéf na mém pracovišti děsně dbá na chování k pacientům. V mládí jsem byla opakovaně na koberečku, že mám kontrolovat svoji mimiku. ( "koulela" jsem očima když jsem se prostě ani po dvacáté s někým nemohla domluvit). Mateřská mě naučila být děsně asertivní. Na pokoj bez zaklepání také nechodím. Jsou to dva různé pohledy- já tu musím opakovaně snášet hrubý urážky a nadávky, ale nikdy si na pacienta stěžovat nemůžu. Naopak , když se na někoho křivě podívám, už se o tom mluví na náměstí. Ale mám tu práci ráda, ostatně nic jiného stejně neumím. Howgh

sisstin
autor
22. zář 2011

@leporelo jj, to je nevýhoda práce s lidma...že ty lidi jsou dost často sprostý a hrubý, a ty si nemůžeš na ně dovolit nic...já zas dělala na informacích apod., zážitků mám víc než dost 😅

ygreen
22. zář 2011

TAK JSEM VOLALA NA NEUROLOGII A TOBÍK MÁ EEG V NAPROSTÉM POŘÁDKU 😵 😵 😵 😵 😵 říkala že ze svého pohledu netuší jak vypadá dysf. křivka ani jak se jim na foniatrii zobrazume nedozrálý mozek. U ní je na EEG vše v naprostém pořádku, prostě jak má být. Prý to musí být z jiného pohledu a to přes ten sluch. Takže já si to vysvětluji tak, že ona pozná dysf. křivku tak, že ten zvuk, který Tobiáš vnímá, než se dostane tam kam má a mozek ho zpracuje, má prodlevu.
No takže mám pokračovat v Nootropilu a nějakých těch omega 😉

ygreen
22. zář 2011

@leporelo jé ty jsi sestřička. No já jsem právě jako pacient velmi milá, vstřícná a to jako na všechny, já jem totiž asertivní jako prase 😀 já jsem milá od uklízečky po primáře, když jsou milí i oni. Většinou se v nemocnici hned zkámoším s nějakou sestřičkou - naposledy po druhém porodu, tam byla jedna na poloviční úvazek asi za 10tis čistého, doma 1,5 starou dcerku, kterou hlídala babička a manžel pohřebák 😀 😀 😀 jsme se nasmáli. Já jsem ten tip co za vše děsně děkuje 😀 😀

sisstin
autor
22. zář 2011

@ygreen no tak to fakt netuším, jak a podle čeho poznají tu dysfatickou křivku 😕 ale počítám, že teda v té Žitné by v tom měli být zběhlí 😕 my byli na EEG taky normoš na neuro a z jejich pohledu měl EEG naprosto OK, jiná sluchová vyšetření nám nedělali. Podle Kr. to není nutné, měli jsme jen základní foniatrické vyšetření 😕

leporelo
22. zář 2011

@ygreen A Tobík už bere Nootropil? Já myslela, že má jenom megaomega...

leporelo
22. zář 2011

@ygreen Ne, já jsem doktorka na interně, ale moc se tím neprezentuju, abyste mě nepřestaly mít rády 😉

ygreen
22. zář 2011

@leporelo no naopak, teď tě milujeme 😀 😀 😀 😀

ygreen
22. zář 2011

@leporelo jj bere ho už od dubna, takže teď má 7 lahvičku u dna a má ještě dvě. Neurolož. říkala že u dětí dává půl roku a pak pauza, ale u nemluvících a když jsou vidět pokroky nechává bez pauzy než se jako rozmluví. No a ten Eye q. A nevím, zatím to dá - chudák ráno 15ml Eye q a 5ml Nootropilu.

Dnes chci volat pedi kvůli malý, já jsem děsná a nedávám vigantol, dávala jsem jen první lahvičku, jak jsem si vzpoměla. A bojím se bay měla dost D. I když si myslím, že když je plně na UM tak tam toho Déčka je dost. A četla jsem na diskuzi na emiminu že lze podat vit. D najednou jako tříměsíční dávku.

jolinka
22. zář 2011

@leporelo 😀 😀 😀 😀 no teeeda

sisstin
autor
22. zář 2011

holky, ve školce jsem dostala dneska materiál k procvičování hybnosti mluvidel, tak vám to sem hodim:

Předpokladem správné výslovnosti je rozvinutá motorika mluvidel a její připravenost realizovat jemné pohyby při výslovnosti jednotlivých hlásek. Proces mluvení můžeme chápat jako mechanický akt. Jde o velmi precizně koordinovaný proces jemné motoriky řečového aparátu. Jednotlivá cvičení motoriky mluvidel zdokonalují pohyblivost a propriocepci (koordinaci) mluvidel. Cvičení provádíme zásadně jako podpůrná, jako hru, nikoliv s cílem dosáhnout samotného ideálního motorického výkonu. Velmi důležitou roli zde hraje i zraková percepce.

Děti se učí napodobovat velikost čelistního úhlu, tvar rtů, pohyb a polohu jazyka a podobně. Zde je nutné, aby byla zajištěna zraková kontrola v zrcadle. Často jsou velká zrcadla umístěna přímo ve třídách MŠ. Děti mohou provádět cvičení kolektivně, vzájemně se při nich pozorovat a tím se stává tato aktivita zábavnější.

Nabídka činností:

Cvičení na polohování a pohyblivost jazyka:
- Houpačka 1:
ústa široce otevřená, špička vypláznutého jazyka se ohýbá nahoru a dolů (jazyk se houpe)

- Mlsná kočka
vypláznutý jazyk krouživým pohybem olizuje dolní a horní ret

- Stěrače auta
jazyk olizuje horní ret zprava doleva a zpět

- Sekačka
otevřená ústa, vypláznutý jazyk se pohybuje v koutcích vpravo, vlevo (hodiny)

- Čertík
při otevřených ústech drnká jazyk o rty (blblblblblbl)

- Korýtko
ohnutí vypláznutého jazyka do tvaru korýtka, trubičky

- Mlsoun
vyplazování jazyka v rychlejším tempu

- Dlouhý jazyk
vypláznutí jazyka

- Houpačka 2.
houpání vypláznutého jazyka zprava doleva

- Lízátko
položení lízátka vpravo, vlevo, nahoru a dolů od rtů a dotýkání se ho jazykem

leporelo
22. zář 2011

@jolinka @ygreen @sisstin 😔 😔 😔

ygreen
22. zář 2011

je fakt, že se na dětském webu přiznávat medicína, páč pak budeš mít na krku všechny zoufalé matky 😀 😉 😉 a můžu se zeptat kde jsi před mateřskou dělala? Ty jsi z Prahy, ne?

dadlenka
22. zář 2011

holky tak už jsem zjistila jak se vkládají fotky a kde byla chyba🙂 tak se nezlobte za netematickou fotku, to je náš Kryštof, který mluví s tetou🙂

cmilka
22. zář 2011

@leporelo tak to sme kolegyne, ja pracujem na onkologii 😔 😔
ale odkedy som na materskej a beham s fifom vsade mozne, tak som na doktorov nenormalne nasrata
@ygreen ved prave preto som sa pytala, ako vyzera dysfaticka eeg krivka, lebo som si to nevedela predstavit, ale ty si potom napisala, ze to bolo aj BERA vys. 😉 😉 , blahozelam k vysledku, nas kontr.eeg caka 6.10.

hanatka
22. zář 2011

@ygreen dej mi vědět s tím vigantolem, jsem na to jak ty, jeden den dám, pak zapomenu, jsem na to hrozná.. Kdybych mohla najednou šupnout tříměsíční dávku, to by bylo super 🙂

leporelo
22. zář 2011

@ygreen Z toho vůbec strach nemám, dětskému nerozumím, na psychologii, psychiatrii a logopedii tu máme sisstin s jolinkou, já ti poradím tak maximálně až dostaneš první infarkt 😀

Něco k tématu, ale jistě to už všichni znáte. Mám půjčenou knížku z knihovny Jak pes Logopes učil děti mluvit a líbí se mi. Jsou tam kromě jiného ke každému písmenu právě otázky na hlubší porozumění a dítě má na výběr z obrázků: Otázky typu Čím se voní maminka? ( obrázek voňavky). O co se opírá starý člověk? (hůl) Co létá na louce? (motýl).

sisstin
autor
22. zář 2011

@leporelo čéče, já jsem na toho Logopsa koukala a říkala jsem si, že pro nás asi ještě moc ne, když jsme se ani ještě moc nedostali k trénování hlásek...ale co píšeš, to zní dobře 🙂

sisstin
autor
22. zář 2011

@leporelo za kolik ho máš? Na MMB za 144, to se mi zdá nějak hodně 😕