Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
5. říj 2011

@ygreen jj, taky blikali..asi tak 2 minuty na konci 😉

deina
5. říj 2011

@ygreen, ano, ma 2 roky a nic, ani slovicko nepovie. Len nedavno zacal trosku pouzivat par slabik, nie vela a nie tak, zeby nimi nieco pomenuval. Proste ako babo, ked zacne blabotat... de de de, da da da, ta ta ta, ma ma ma... A v poslednom case uz ani nemam ten pocit, zeby vsetkemu rozumel, strasne "hluchy" vie byt niekedy a niekedy pocuvne hned na prvykrat. Moze ist aj o nejaky iny problem, bohuzial mal 2x po hexe velmi zlu reakciu, neutisitelny plac a potom regresia na asi 2 tyzdne, prestal past koniky a druhykrat sa prestal pretacat. Tretia hexa uz ok a MMR som mu nedala, minimalne dovtedy, kym nebudeme vediet, ci je alebo nie je vporiadku. Inak je sikovny, najma na rucicky, krasne posklada z kociek komin, aj do radov ich da, take to jednoduche puzzle od 2 rokov urobi (sem tam trosku s pomocou), uzasne lezie po rebrikoch a preliezkach, smyka sa. Take typicke chalanske veci. Na to EEG som ozaj zvedava, chcela by som, nech to ma za sebou cim skor.

ygreen
5. říj 2011

@sisstin Tobís taky platí, ale on přijde, pozdraví jen jako ten druhý a hned dává peníze a bere si zboží 😉

jj ty barvy umí řekněme skoro 😀 v těch základních si správně tipne tak z 85%. Ale učila jsem ho je teprve někdy před měsícem když se začalo s tím hravým učením. Dřív je dokonale ignoroval stejně jako jakékoliv pokusy o to se je učit.

dalea
5. říj 2011

Jaaaj,dievcata,zase musim prispiet,ako ma dnes rano Lea "sfukla" 😅 Moja mama mi vravela,ze sa hadala s ucitelkou,ze je proste "velmi mudra" a papulnata 😝 Tak ja rano na nu,ze ju trosku napomeniem,pytam sa,ci sa hadala,tak ze nie,vravim jej,ale babka hovorila,ze si bola papulnata.A to som nemala povedat 😠 Jak ta hned spustila- A vsak ja nemam papule ako pes,ani 4 nohy,ja mam len 2 nohy a 2 ruky,co si ty myslis,mama jedna 😲 A este akym urazlivym tonom to hovorila,ja som normalne ostala zaskocena 😝 No a hned na to,presla na temu,ze kozy a kravy maju "cicky",ze jej to povedal Marosko v skolke 😅 😅 A tuto diskusiu preberala celou cestou do skolky,dost hlasno,pricom slovo "cicky" bolo asi kazde tretie a samozrejme utisit ju nebola sanca,dozvedel sa to kazdy,kto prechadzal okolo 😠 😢 😀

smardik
5. říj 2011

🙂 🙂 balík se našel,logico dneska dorazí ale jsme u rodičů takže vyzkoušíme až zítra 🙂 🙂, Tomula v pohodě ráno,trošku fnukal ale než jsem vytáhla věci šel do třídy sám a koukala jsem na něj přes okno a hezky si hrál. jsem zvědavá jak mu bude chutnat oběd,mají:polévka z hlávkového zelí,vepřové výpečky,špenát a knedlík

sisstin
autor
5. říj 2011

@smardik Tygr jde dneska před obědem, ale stejně by nejedl..zelná polívka a špagety bolonský..tak to ani omylem 😅 😅 😅

leporelo
5. říj 2011

Ahoj, já vás jenom čtu, nemám moc co psát, Marek nějak znormálněl. Jak je míň času kvůli práci, tak jsem s ním přestala dělat i úkoly, co obvykle 😖 Snažíme se být hodně venku dokud je hezky a mluvit a mluvit, Logico si dělá sám. Taky zvažuju koupi toho Piccola k vánocům, možná je to předčasné, ale já už mám teď hrůzu z té vánoční psychozy, kdy od všech prarodičů a příbuzných dostanou hromadu darů ( často nekvalitní šunty, ale hlavně ať je toho hodně, že...) Tak snad to nějak vykomunikuju. Koupila jsem pero Stabilo pro leváky, nakreslí už i zubatou čáru jako pilu.
Teď to tipuju, že u dr. K. bude někde na pomezí OVŘ a lehká expres. dysfázie. Závidím @ygreen, že už tam jede pozítří. Držím palce, určitě to budou příznivé zprávy.
@jolinka @sisstin M. nemá problém s protikladama ani s časovou osou, ale vůbec nezvládá ty propletené cestičky 🙂 a stále se mu trochu plete červená se žlutou ( všechny ostatní barvy jsou OK, jenom fialovou a růžovou nerozliší, ale to beru jako normoš u chlapa)
Nejdřív jsem si myslela, že prodám Primo a za utržené peníze koupím Piccolo, ale asi to nechám souběžně, možná to využije i malá B., nebo někdo z rodiny. A pokud to úplně nezničí, tak to jistě půjde prodat. Na MMB stále visí inzeraty, že to někdo koupí.

smardik
5. říj 2011

@sisstin Tom jí skoro vše, ale včera jedli prý všechny děti jen polívku-krupicovou, na druhé byl rýžový nákyp a že nechutnal nikomu. ale na zítra jsem zvědavá to mají dušenou mrkev a tu nejí-u babičky teda,já ji taky nejím tak ji doma ani nedělám

sisstin
autor
5. říj 2011

@leporelo no u vás to bude asi malinko horší zraková percepce, možná proto i trošku plete ty barvy...ale jinak jak píšeš, podle mě bud jenom OVR nebo někde na hranici expr. dysfázie, jako Hanička od @hanistepa 😉

sisstin
autor
5. říj 2011

@leporelo tak v tom máme výhodu, že příbuzný na nás serou 😅 od mojí babičky dostane dva tisíce a koupim mu za to, co chci já..mamka mi taky na něco přispěje a MP též..takže vše vybírám já...nějaký kraviny, že by se nám tady hromadily, to naštěstí nehrozí 😝

dalea
5. říj 2011

@sisstin Aj Lea ma dnes v skolke spagety 😀 A aby toho nebolo malo,mame ich aj doma 😝 😅

dalea
5. říj 2011

@jolinka Zelame Katike vsetko najlepsie k narodeninam 😀 Som to spomenula Lei a pamata si,Kati si tiez na nas pamata? 😉

smardik
5. říj 2011

@leporelo u nás se naštěstí taky nic nehromadí,kluci dostávají co chci já. Tchýně mě zná a ví,že jim nějakou blbost od tamanů nedám že je to škoda peněz,dává mi peníze at koupím co uznám za vhodné. Moji rodiče jim kupují po domluvě se mnou-bud to koupím a dají mi peníze nebo jim řeknu chci to a to,je tam,za tolik a tolik a pošlu obrázek. Loni na narozky mu třeba koupili zimní boty,letos bude to bambino Luk-nakonec jen tabulka a dvě témata takže mu asi ještě dají 1000 kč, od prababičky-moji babičky dostávají na narozky a svátek 1000Kč, na vánoce 1000 Kč + nějaký dárek -to taky vybírám já,dává mi na to-1000 pro oba

leporelo
5. říj 2011

@smardik @sisstin Takový systém bych si taky přála, u nás to dopadá tak, že mi všechno odkývou a rádi dají peníze na Logico, slíbí, že už nic kupovat nebudou, ale pak stejně nakoupí další a další dárky. Takže ve výsledku utratí ještě víc. To samý se mnou- spolu s tchyní jsme loni vybrali pro mě drahou šálu, prosila jsem ať nic dalšího nekupuje a stejně pod stromem sračky od Avonu, divný svetr a pod... Já vím, jsem nevděčná mrcha, mají nás rádi, ale mně je tak líto těch zbytečně vyhozených peněz. 😒 S mojí sestrou a otcem se domluvím snadno, tam to funguje jako u vás, i jim to sama zabalím 🙂

smardik
5. říj 2011

@leporelo u nás to funguje,dostanou třeba něco navíc ale blbosti to nejsou-třeba leporela, loni punčocháče měli málo,prostě to co se třeba zmíním že mají málo,mám v plánu koupit

leporelo
5. říj 2011

@smardik Tak to se máš 🙂 Já vím, že to je banalita, ale mrzí mě to. 😒

jolinka
5. říj 2011

ahojte tak my sme doma od logopedicky, a dopadli sme velmi dobre. 🙂 🙂 🙂

Boli sme tam dokopy asi hodinu a pol. z toho Kati 1 hodinu vkuse makala na ulohach co jej davala, asi 15 min. sme sa zhovarali a vypisovali papiere, zvysok sa este hrala s Kati. Prisla az na ulicu lebo sme nevedeli trafit a takisto nas odprevadila az vonku. som myslela ze budeme platit poriadnu palku, ked boli na nas taki mili {este aj lizatko sme dostali 😉 } a nic... nie su zdravotnicke zar. netreba karticku ani ziadanku od pediatra ale ako DIC {detske integr. centrum} poskytuju sluzby zadarmo vcitane logopeda.

Logopedicka tam pracuje hlavne s detmi co tam dochadzaju do spec. MS a ZS, plus poruchy ucenia, rozne lahsie ment. postihy, ADHD a tak.

Katiku velmi chvalila, ze uz dlho nemala tak dobre spolupracujuce dieta, ze vidno ze je zvyknuta pracovat na ulohach, ma vraj na svoj vek nadstandartne dobru pozornost a vydrz, tiez dobre zrakove a logicke uvazovanie.
Dnes boli len take zoznamovacie hry a ulohy... priradovala magneticke zvieratka a predmety do knizky, pocitala zvieratka {v pohode do 10}, farby, hrali pexeso, nejake ulohy na zrakove rozlisovanie {hladala zabky s rozlicnou polohou koncatin a tak}, rozpravali sa so zvieratkami, Kati na kartickach urcovala cinnosti, dokonca zvladla aj ulohu na postupnost deja. 😉 s mensou pomocou.

Logopedicka vravela, ze ona vyslovene nediagnostikuje ale je to podla nej velmi slaba dysfazia, aj to porozumenie je vraj velmi dobre, takmer v norme. Kati dobre dava mn. cislo a predlozky. Nabuduce budu viac pracovat z logo, cviky na jazycek, lebo ma zle sykavky, pripravi ulohy nasite na nu.

jolinka
5. říj 2011

Jo, a co ma velmi potesilo tak ta logopedicka vie pracovat s tou metodou na fonematicke uvedomovanie podla Elkinina {ci jak sa to presne vola} , ked bol kurz jeden rok v Kosiciach tak tam participovala, nedozvedela som sa preco sa v tom nepokracovalo aj dalsie roky a robia sa tie kurzy uz len v Blave.

takze povedala ze ked bude Kati predskolacka mozme chodit na ten fonematicky kurz aj ku nej a aj teraz v ramci logo jej uz bude davat z toho nejake ulohy... 😉 🙂 🙂 🙂

bodka70
5. říj 2011

@jolinka , ten záhadný hrad som už kúpila. keď budeš mať večer čas, brkni mi. 😉

jolinka
5. říj 2011

@bodka70 diki, uz mam novy kredit 😉 tak zas mozem kecat

sisstin
autor
5. říj 2011

@leporelo tak u nás se nějaké extra rodinné vztahy nepěstují, v podstatě dárek nám dává jenom mamka od mámy..jinak nikdo nic nedává a nekupuje... 😉

@jolinka Joli, tak to je fakt super. Vypadá to, že jsem narazili na logo se zkušenostma, a ten fonematický kurz je fakt bomba 😵 jinak já si taky myslím, že má Katika tu dysfázkou lehkou...na to, že má smíšenou a je jí čerstvě 5let tak má to porozumění hodně dobrý a o expresi ani nemluvim 😉 🙂

my dneska byli u té psycholožky, dle předpokladů po 20minutách, kdy jsme probraly situaci mi řekla, že nevidí důvod, proč by jsme tam měli dál chodit a co řešit, když adaptace na školku i vše ostatní je v pohodě. Mám se ozvat jedině, kdyby nastal nějaký problém 😎

mariap
6. říj 2011

Ahoj holky, snažím sa od začiatku dočítať vašu diskuziu, ale bude to hooooodne na dlho. Kočky prosím, kam by ste mi v Prahe odporučili ísť, aby nás skontrolovali? Je tu nejaká maminka, ktorá bola v motole?

sisstin
autor
6. říj 2011

@mariap v tom Motola je to prý docela fajn, ten pobyt, udělají vám všechna vyšetření 😉

mariap
6. říj 2011

@sisstin ďakujem, to je dlhší pobyt, myslíš viacej dní? Ja som si to predstavovala ako vyšetrenie max. na hodinku, dve.

sisstin
autor
6. říj 2011

@mariap no pokud chceš to kompletní vyšetření - foniatrie, neurologie, psycholog atd., tak to je tuším týdenní pobyt 😉

dalea
6. říj 2011

Nasla som zaujimavu bakalarku,aj k tomu Eľkoninovi 😉 http://is.muni.cz/th/200158/pedf_b/Bakalarska_p...

hanatka
6. říj 2011

@mariap jj, je to týdenní pobyt, když jsem sháněla info, kam zajít, informovala jsem se i v Motole a právě proto, že to bylo na týden jsem to zavrhla. Malýmu bylo tenkrát 2a1/4 roku a byl hodně hodně živý a nedovedla jsem si představit být s ním týden v nemocnici, když mu nic není. To bych pak potřebovala někde v tý nemocnici pobyt i já, i když na jiném oddělení 😀

sisstin
autor
6. říj 2011

@hanatka ono to není tak hrozný, většinou je jedno vyšetření denně a pak si můžeš dělat, co chceš..nemusíš být v areálu nemocnice, máte prostě volno 😉

hanatka
6. říj 2011

@sisstin aha, njn, to mi nikdo neřekl, tak to by se dalo zvládnout v pohodě.. škoda, mohl mít komplet vyšetření 😒

smardik
6. říj 2011

holky logico máme doma, odpo vyzkoušíme 🙂

Tom v jeslích v pohodě, měli by jste ho vidět jak pro něj přijdete jak je:vletí do šatny a vykládá a vykládá-takové neidentifikovatelné zvuky, prostě aeeeeeee atd to znáte, obejme vás a dá pusu a letí zpátky to třídy a čeká že půjdeme za ním a jen říkám ham ham a ukazuje s čím si hrál, snaží se ukázat co dělali, bohužel se i zlobí když to nepochopíme. je vidět jak je rád že nás vidí ale i jak se mu tam líbí a snaží se o vše podělit.

jak přijede chce hned domů, vezme si auta a hraje, prohlidníme knížku atd. a v 19 už spí a to mám co dělat at ho udržím

dneska budou dělat něco z kaštanama tak jsem zvědavá