Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nicole_1
23. lis 2011

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat v čem spočívá vývojová disfázie, můj syn má 3roky a nemluví, byli jsme u logopeda a ten řekl, že má podezření na vývoj.dysfázii, a taky musíme na vyšetření sluchu, protože se jí zdá že i hůř slyší, já sama měla opožděný vývoj řeči, takže je tu pravděpodobnost, že to má po mě, chtěla bych se zeptat jestli u té dysfázie jde jen o vadu řeči? Protože jinak všemu rozumí, v ničem nezaostává za vrstevníky a má svůj vlastní slovník, kterým se dorozumívá, samozřejmě tomu rozumí jen nejbližší,asi tak 20 slov, jsou to převážně slovesa, který nejvíc potřebuje a těm je i dobře rozumět. Jinak musím říct, že samozřejmě okolí i pediatr říkali času dost, ještě se rozmluví, počkejte do 4 let. Takže žádanku k logopedovi jsem si musela vyprosit a ta mi řekla, že je dobře, že jsme přišli. Kdybych sama jako malá neměla vadu řeči,tak bych se zřejmě nechala okolím ukecat. I tak si myslím, že jsme mohli jít k logopedovi dřív než ve 3 letech.

dadlenka
23. lis 2011

@smardik no tak já taky ne☹ ale na 4 hodiny denně to vyjde na cca 4000,- měsíčně... ale na celý den prachy nemáme

smardik
23. lis 2011

ach jo, byla jsem za tou sousedkou co je ředitelkou té školky a dohodli jsme se že přihlášku co tam je v pořádníku přepíšeme na Hanyska at má šanci se dostat, ale že Toma mi nevezme ani s asistentem ☹ prý s tím má blbou zkušenost

dadlenka
23. lis 2011

@smardik to je ta normoš školka? To je smutný...☹

smardik
23. lis 2011

@dadlenka jo normoš. Mám to jako fakt poslední možnost, ale moc mi to na náladě nepřidá když vím že ho na 100% nevezme

sisstin
autor
23. lis 2011

@nicole_1 ahojky a vítej 🙂 Dysfázie je sice "jenom" vada řeči, ale je nejzávažnější ze všech řečových vad (oproti třeba dyslálii a dysartrii). Hrozně záleží, jaká je to forma dysfázie a jak je ta dysfázie těžká. U té expresivní jako má tvůj syn (má ji i můj), kdy dítě normálně rozumí, ale má problém s řečí, jsou prognozy do budoucna celkem dobré. Samozřejmě teda záleží, jak je ta expresivní dysfázie těžká. Dysfázie není jenom o nemluvení, ale zasahuje v různém poměry různé složky vývoje. Většinou to je hlavně hrubá motorika a slabý grafomotorický projev. Jsou nejlehčí formy dysfázií, kdy dítě skutečně "jenom" blbě mluví...přes takové středně těžké, kdy má dítě narušenou motoriku (syn má hlavně hrubou a grafo, ostatní složky má v normě, některé i nadprůměrné)...až skutečně po ty těžké dysfázie, kdy těch složek je narušených hodně a závažněji.

Oproti opožděnému vývoji řeči je dysfázie narušení řeči po všech strukturách. U jenom OVŘ má dítě vývoj řeči normální, pouze opožděný (např. tříleták mluví jako dvouleták), ale u dysfázie je narušené jednak nabírání aktivní slovní zásoby, ale hlavně výslovnost a nejvíce je to poznat na úrovni gramatické. Děti s dysfázií nabírají ta aktivní slova mnohem pomaleji než děti s OVR, tvoří si "svoje" slova, strašně patlají a hlavně nezvládají gramatiku. Takže obrovský problém nese časování, skloňování, rody, pády atd. 😉

Největší problém je pak ve škole, protože k dysfázii se poměrně často pojí všemožné poruchy učení jako dysgrafie, dyslexie, dysortografie atd. Ten řečový problém se rovná nejdřív, pokud je to dysfázie slabší, tak s odkladem jdou děti do školy už s normálním řečovým projevem., ale obrovské problémy pak nese psaní, čtení, vyprávění atd. 😉

Dysfázie by se měla začít reedukovat co nejdříve, nejlépe už od 2-3let věku dítěte. Prvotní je hlavně logopedická péče a rozvoj ostatních složek vývoje. Před nástupem do školy by měly děti absolvovat grafomotorický a dys kurz.

Mrkni mi na blog www.tichysvet.blogspot.com a ještě jsme ted tady s holkama založily web www.dysfazie.eu ale tam toho ještě moc není...

klidně se ještě ptej 😉

nicole_1
23. lis 2011

@sisstin díky za odpověd, já už ani sama nevím co jsem měla jestli dysfázii anebo OVŘ, vůbec jsem nemluvila,jen žvatlala, pak jsem nastoupila do klasické školky,kde to pro mě bylo utrpení a po půl roce jsem začla chodit do logopedické, a tam to bylo super, začala jsem krásně mluvit, bohužel to po mě asi i podědidl syn, bývá to dědičné,zatím jsme byli na logopedii jen 1x a jdeme za 14 dní, po první návštěvě ještě těžko diagnostikuje problém, jdeme i na ušní, má pocit, že by mohl být nedoslýchavý,což byl můj muž jako dítě, hrozilo, že bude i hluchý...je hrozný, že ty děti po rodičích musí podědit jen to nejhorší ☹ už nám dala i nějaký cviky na mluvidla, tak trénujeme...akorát mě štve, ten laxní přístup okolí i pediatrů,jak všichni tvrdí, že je času dost, že se rozmluví a určitě spousta lidí se nechá lehce ovlivnit, podle mě je lepší začít dřív než pozdě...je pravda, že se to trošku zlepšuje, donedávna na mě volal jen máma a ted už i říká mami, tati, napít, kakat, a má pár slov,kterým je rozumět,ale když to srovnám s ostatními dětmi tak je to málo

a chodí tyto děti do normální školky? my máme u nás klasickou školku,ve které je jedna logopedická třída, tak bych chtěla aby ho tam vzali, pokud by to stačilo

sisstin
autor
23. lis 2011

@nicole_1 ona se dysfázie před 20-30lety moc nediagnostikovala, spíš asi vůbec 😉 Ty lehčí formy byly vedené jako těžká dyslalie (patlavost) a ty těžké nebo smíšené formy (kdy je narušené i porozumění řeči) jako mentální retardace 😒 Ta dědičnost tam hraje velkou roli, skutečně stačí opožděný vývoj řeči u někoho v rodině a po generaci už je to dysfázka 😒 Otec syna měl taky výrazně opožděný vývoj řeči (možná i lehkou dysfázii), do tří nemluvil vůbec a pak hodně dlouho špatně. Dle mýho má i dysgrafii, páč píše jak tatar 😝

Určitě si oběhněte tu foniatrii, vyloučení vady sluchu je základ. Pokud by byl nedoslýchavý, tak pak kompenzační pomůckou by se to vyřešilo a ta řeč by se s pomocí logopedie dala do normálu. Nejblbší varianta je sluchová vada +dysfázie, ale to moc častý není 😉 Měl by se oběhnout i neurolog 😉 Klinický logoped by měl umět diagnostikovat dysfázii (expresivní formu), ale za mě je nejlepší navštívit hlavně klinického psychologa, který to dítě jednak umí vyšetřit, i když nemluví vůbec (nebo blbě) a umí ten vývoj reálně zhodnotit ve všech složkách. Bohužel takových psychologů je v CR, co by na prstech jedné ruky napočítal 😒

Laicky dysfázie je jako když se dítě učí rodný jazyk jako cizí. Prostě se musí nadrtit ta gramatická pravidla, a bohužel u každého slova zvlášt. Když se naučí sklonovat jedno slovo neznamená, že bude umět automaticky sklonovat slovo jiné..a tak je to se všemi těmi gramatickými pravidly 😉 Je to běh na dlouhou trať, zejména ze začátku...pak největší skok přijde u těch lehčích dysfázií mezi 5-6, u těch těžších mezi 6-7, popř. 7-8.

Jinak logo školka je určitě nejlepší varianta, syn taky chodí do běžné školky, která má jednu smíšenou logopedickou třídu o 14dětech. Ale pokud tvůj chlapeček skutečně jenom špatně mluví, a jinak má sebeobsluhu a další dovednosti v normě, a není nějak citlivý (děti se posmívaj atd.), tak by měl zvládnout i běžnou třídu...ale logo je určitě lepší volba 😉

nicole_1
23. lis 2011

@sisstin Uvidíme kam nás pošle, zatím jdeme na ten sluch, a pak se uvidí....no jak píšeš klinických psycholog by byl dobrý, ale jak zjistit, který je ten dobrý, kamarádka byla taky s holčičkou u jednoho a řekl ji, že malá má ADHD a taky špatně mluvila, nakonec se ukázalo, že to vůbec nemá, jen je prostě víc svá a po půl roční návštěvě logopeda se i hezky rozmluvila, takže toho diagnostikování dětí se trochu bojím, my byli u té logopedky jen 1x a docela se mi zalíbila, tak snad bude dobrá

nicole_1
23. lis 2011

jinak musím říct, že tchýně mají na vše odpověd...řekla mi, že se svými dětmi hodně mluvila, četla jim pohádky a oni se tak naučili mluvit, zřejmě já se svým synem asi mlčím 😖

argousek
23. lis 2011

@nicole_1 já sama z osobní zkušenosti můžu říct, že chyba není rozhodně v tobě. Já sama dětem oboum odmalička zpívám, čtu, prohlížíme knížky a ten první začal mluvit ve 3,5 letech a ten druhý v 18 měsících mluví naprosto perfektně, skvěle vyslovuje, má velkou slovní zásobu a přitom jsem k oboum přistupovala úplně stejně. U toho prvního už jsem řešila, jestli není chyba ve mně, co dělám špatně a teď u druhého jsem prostě pochopila, že to není ve mně, každý je prostě jiný a na něco jiného šikovný
@andulka4 my máme asistentku a je v normoš školce, on má taky poruchu pozornosti a tu asistentku si nemůžu vynachválit, zatím 🙂 Pomáhá mu při výtvarných činnostech a když třeba cvičí, on není zas tak obratnej jak v hrubé tak v jemné motorice, ale zlepšování vidíme pořád, chce to čas. Nevím no, já jsem zastáncem normoš školky, fakt je že do logoškolky by jsme složitě dojížděli, ale tahle normoš mi zatím přijde lepší. Sice tam Adámek vyčnívá, ostatní děti jsou tam bez problémů a myslím si, že ho potáhnou, snad to takovej účinek mít bude, snad mu to nebude srážet sebevědomí, on je takovej cíťa. Asi teprve všechno ukáže čas, je to sázka do loterie, ale co přejít může vždycky, kdyby se mu tam přestalo líbit. Tam je teď to, že je to smíšená třída a je tam hodně předškoláků a ty ty odlišnosti vnímají víc než kdyby byl u menších dětí třeba u čtyřleťáků. Tam jsou i děti, kterým už je sedum a měli odklad 😝 Jinak jak psala siss tak jsme byli v prvním SPC a tam jsem absolutně nebyla spokojená, do zprávy mi napsala absolutní bludy, co jsem jí vůbec neřekla, prostě si to napsala tak, aby jí to sedlo na autismus, no hrůza. Až jsme na doporučení sisstin zkusily Krejčířovou a absolutní spokojenost 😉

jolinka
24. lis 2011

@nicole_1 na svokru mozes vies co 😝 ... len potrebuje nad tebou sa vyvysovat ze ona to robila lepsie 😠

moja svokra to ani nehovorila mne priamo ale akoze "lutovala" dieta, sa malej prihovarala Zlata si, zlata, len skoda ze sa ti mamka nevenuje... 🤐

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1 no nejlepší je Dr. Krejčířová z Krče. To je absolutní špička v oboru a chodíme k ní skoro většna lidí z týhle diskuze, a i lidi z jiných diskuzí o poruchách komunikace. Bohužel má strašně, ale strašně narváno a nevím, jesti už nemá stop stav. Můžeš to zkusit, piš hned ted na dana.krejcirova@ftn.cz i kdyby vás vzala, tak ale počítej, že by jste šli tak nejdřív za 6-9měsíců, ale fakt se vyplatí čekat 😉 Nevím, jak to máte se školkou, tam zprávy potřebovat budete..ale možná by pro přijetí stačila zpráva z logopedie s tím, že psychologickou zprávu by jste dodali později 😉

Jinak řeči o tom, jak jiný lidi uměli naučit děti mluvit, se nauč ignorovat. Ještě si toho vyslechneš. My tady už máme takovou hitparádu nejlepších hlášek, zatím vede ta, že dítě nemluví, páč málo chodilo do bazénu a do Zoo..že @smardik 😀 😅 😅 😅 😅

@argousek tak Ada nemá primárně logo vadu, tam je to něco trošku jinýho..tam si myslím, že ta běžná školka s asistentem je nejlepší. Ale děti s logo vadami by fakt měly chodit do těch logo školek, kde mají tu logo péči intezivní... 🙂 jinak super, že je Ada spokojenej 😵 😵 😵

@jolinka bych dala tchořo-svinovi ránu mezi voči 😀

jolinka
24. lis 2011

caute , my tu z Kati logicujeme od rana... 😉 🙂 🙂 🙂

jolinka
24. lis 2011

inak Misko sa nam zacal tak mierne zajakavat, asi to bude len vyvinova neplynulost ako u Johanky...ona to mala ale dost silne a tiez sykavky ani nahodou NIC ani sss na vlacik ☹

sisstin
autor
24. lis 2011

@jolinka ta přechodná koktavost může být právě velkým nabíráním slovní zásoby, mívá to Hanička od @hanistepa a i Stěpka to měl myslím 😉

jinak tahle hra se mi moc líbí, v základní verzi jde už i pro tříletáky 😉
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/533/recenz...

jolinka
24. lis 2011

@sisstin jj, nemam nejake obavy, u JOhi to asi za rok aj daco same, preslo, este obcas ked sa ponahla, tak opakuje vetu alebo jej cast, ale inak v poho... v tych najhorsich casoch aj minutu tahala aaaa,.. ale, ale... ja, ja, ja, ja... alebo opakovala prve slovo donekonecna 😒

sisstin
autor
24. lis 2011

@jolinka znáš tuhle hru? Je super, má i skvělý recenze..to by jste si mohli vyhrát doma 😉 http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=36417220&tab=1

jolinka
24. lis 2011

@sisstin to deti pozerali z katalogu... je to na postreh a jemnu motoriku

sisstin
autor
24. lis 2011
jolinka
24. lis 2011

@sisstin daco podobne ma segra...chobotnica s pohybujucimi chapadlami, ked dieta pri vyberani kamienka sa dotkne chapadla tak sa zasmeje... inak Kati ma rada take blbiny. no uvidime, uz je dost nabity rozpocet, pre dievcata nemam este nic na vianoce, len nejake napady

sisstin
autor
24. lis 2011

@jolinka jj, je to podobný jako Chobotnice 😉

jolinka
24. lis 2011

@sisstin s tym drakom neviem ci by Kati dala..

fass
24. lis 2011

@jolinka Náš Elík má to zadrhávání taky.Někdy více někdy méně.Začlo to měsíc po tom,co začal chodit na logo.Prý jsme mu tim logo vstoupili do jeho vývinu a on si to neumí přebrat a tím koktá.Podle neuroložky nemá ještě plně vyvinutou CNS.Ale je pravda,že stačí aby se rozčílil,něco ho vyvedlo z míry atd.a hned víc koktá.Loni například prokoktal celé vánoce,tak ho rozrušilo to vzrušení z dárku a tak.Tak sem zvědavá co letos. 🙂

sisstin
autor
24. lis 2011

@jolinka no Tygr by to taky nedal, ale za rok třeba jo 🙂 už vybírám do budoucna, co pořídit 🙂

jolinka
24. lis 2011

dievcatam by som chcela nejake hand made... vyrabat nejake sperky z koralikov, alebo malovat nejake odliatky zo sadry, to by ich asi bavilo.

...no presli sme 2 subory v kuse asi na teraz staci... 😉

argousek
24. lis 2011

@sisstin jj to je pravda,u nás je to opožděným vývojem, ale stejně jsem nad tou logo školkou uvažovala, protože tam jsou děti třeba právě s dysfázkou a jsou prostě taky trochu jiný než ostatní děti a nikdo se jim tam nesměje. Adámek tam trochu vyčnívá, ale zase člověk ho nemůže chránit donekonečna a nějak ho stranit, bude se s tím holt muset poprat. Já jsem právě třeba nedávno řešila, to jsem ti právě chtěla volat, protože jsem z toho byla docela zničená, že byl Adámek na vycházce a ta asistentka musela odejít a on šel sám s ostatníma. Šel s nějakou holčičkou a loudali se, no a ta holčička začla válet sudy a on na ní skočil a zalehnul jí (musím podotknout, že byli v přírodě, někde v lese). No a ta holka začla ječet a Adámek jen koukal jak tydýt. Ona začne ječet a on jak ještě pořádně nemluví, tak neřekne, že to byla jen legrace. A tak je to i ve školce, někdo mu něco vezme, on dá bradičku dolu, je mu to líto a nic neřekne a když se začnou strkat a učitelka to vidí, tak to druhý dítě řekne, on do mně strčil první a zase Adámek kouká, jak tydýt a neřekne, on mi ale vzal hračku.Už jsem řekla tý asistentce, aby ho víc povzbuzovala, aby řekl, co a jak, protože doma už mluví docela normálně, ale v tý školce jak to není jeho prostředí a i před cizíma má přece jen ještě trochu blok ☹ To právě doufám, že se v tý školce za ten rok trochu otrká.
Jinak ještě musím říct, že chodil celé září a říjen a teď v listopadu pořád marodí, tak snad už jsme si to vybrali. Teď je doma se zánětem průdušnice na antibiotikách a už mi z toho slušně hrabe, nechodit ven a být s nima celej den doma 🙄

sisstin
autor
24. lis 2011

@argousek nj, to je právě to..ona ta blbá řeč hrozně ovlivnuje i ty sociální vztahy mezi dětma 😉 právě v té logo třídě to je dobrý, že ty starší (některý už mluví fakt slušně) to chápou, taky si tím prošli..a prostě nikdo tam nikoho neodstrkuje...je tam i chlapeček s naslouchátkem, co mluví fakt šíleně..a kamarády má, nikdo se mu nesměje atd. 😉

Máš pravdu, že je to v podstatě takový skleníkový prostředí...ale fakt si neumím představit, že bych Tygra šoupla do běžný třídy... 😔 jako s asistentem asi jo, ale tady v Pce to je peklo..na dysfázii by ho nedostal ani omylem 😖 jinak Tygr ve školce taky mluví málo spontánně...jako po učitelce opakuje vše, ale když má mluvit sám od sebe nebo se ho někdo na něco ptá, tak to je katastrofa 😉

argousek
24. lis 2011

@sisstin no jo no právě, přesně co píšeš, beru to tak, že jsme ho hodili do velkýho bazénu, aby se naučil plavat a když se to nenaučí, tak zkusíme znovu malej bazének ☹ Tam je právě to, že je tam přihlášených asi 18 dětí a z toho mají 10 předškoláků a ty rozdíly prostě už vnímají. Navíc mají každý měsíc nějaká témata, o kterých se baví, teď je to třeba Afrika, je to fakt směřovaný spíš pro ty předškoláky, protože tohle malé děti asi moc nebaví. Ale ta asistentka mi říkala, že když třeba probírají tyhle témata, tak ona s ním jde stranou a různě s ním procvičuje různý úkoly, ostatní menší děti si prej hrajou 😒

sisstin
autor
24. lis 2011

@argousek no mně se právě v té logo třídě líbí, že mají vždycky nějaký téma...a pak to probírají podle věku...takže ty menší děti dělají něco jiného, ty větší něco jiného..ale to téma je prostě stejný 😉 v týhle třídě jsou taky většinou předškoláci už, takže děti 5-6+..ale vždycky tu práci prostě rozdělí tak, aby to bylo pro všechny děti, co tam jsou 😉