Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
7. únor 2012

@evelina75 já ti nevím, ale jestli ty nemáš trošku zkreslenou představu...u 14m dítěte vůbec není norma, že jako přijde mezi děti a ted se bude strašně družit..ano, jsou takové děti samozřejmě...ale zas jako úplně běžný to není...celkově si děti do 2-3let hrajou vedle sebe, ne mezi sebou...a on je ve fázi, kdy se učí chodit a objevuje..tak je jasný, že tam nebude sedět mezi nima jak pecka 😉

vevercaci
7. únor 2012

@evelina75 Já se omlouvám, že to tak napíšu, nechci se tě nějak dotknout..ale především mám pocit, že by ses hlavně měla dát dokupy sama, pokud bereš nějaké léky, zkusila bych psychoterapii.
Mě osobně ve 14m tvoje dítko zase nějak extra zvláštní nepřijde, nepřijde mi divné, že nejeví zájem o ostatní děti a podle toho co píšeš, co už umí a naučil se, tak mi přijde velmi šikovný. Chůze ve 14m je podle mě taky naprosto v normě..samozřejmě bych ho sledovala, o tom žádná..ale fakt si myslím, že má ještě čas..on hlavně potřebuje mámu, co bude v pohodě a pak tě třeba překvapí 🙂

magimary
7. únor 2012

@sisstin len malinká oprava:
Březen po slovensky, Marec.
Duben po slovensky, Apríl.

sisstin
autor
7. únor 2012

@magimary ups, děkuji 😀

magimary
7. únor 2012

@sisstin no a objednávať sa teda môže 1.apríla? 😕 😉

sisstin
autor
7. únor 2012

já teda vždycky zastávám názor, že když něco není v pořádku, že to ta maminka pozná...ale tohle už mi přijde jako trošku vrtání se v blbostech 😕 já bych prostě najela na tu obrázkovou komunikaci - zlehka, jak ho to bude bavit...udělala mu tu tabulky s denním rozvrhem...hodně gestikulovala, mluvila hodně...ale jednoduše...ale zas na druhou stranu musí mít prostor pro svý vlastní objevy...

taková ta intenzivní terapie je vhodná u dětí, které jsou fakt mimoni (třeba jak to bylo u nás), tam bylo vyloženě nutný ho vytrhovat z těch jeho stereotypů, kdy on byl schopný půl dne si rovnat sklenice se zavařeninama sem a tam...ale taky přece jenom měl už dva roky... a bylo to znát hodně...

u 14m dítěte se to nemůže přehánět, jako určitě hlídat, zkusit nějakou náhradní komunikaci..to konec konců prospěje všem dětem.... a hlavně se trošku zklidnit a nepitvat se v každý kravině..Tygr do ted dělá divný věci...třeba v sobotu si lehl před pračku a 20 minut čuměl do bubnu...to bych se musela zbláznit z toho 😅 😅 😅

smardik
7. únor 2012

ahojky

tak hlásím návrat od psycholožky a jsem s Tomáškem spokojená:holky tak jsme doma a spokojenost 🙂 🙂, nějaký pokrok tam je. Řeč stálé odpovídá cca 18měsícům, jinak vývoj cca 2 roky ale pokrok viděla a dostal pochvalu. Jen ji přišel strašně nemotorný-jak běhá, vstával takže nám doporučila nějaké rehabilitační cvičení tak něco pozjištuju. a jinak klasika logo školka v horším případě ta integrovaná, normoš u nás nedoporučuje, naši logopedku zná a chválila ji že je dobrá.
co mě potěšila je, že si myslí že máme šanci dostat 1. stupen příspěvku na péči, napíše mi 2 zprávy-jednu lepší co bude pro mě a pro školku jak na tom fakt je a druhou trošku horší kvůli příspěvku. Prý kdyby tam napsala že se zlepšil, tak že nemáme šanci něco dostat.

sisstin
autor
7. únor 2012

@magimary no když napíše o den dva dřív, nic se nestane 😉

evelina75
7. únor 2012

@sisstin
@vevercaci Holky, nemusíte se omlouvat, já vím,že to asi přeháním, ale když jsem si to tak uvědomila jak je pozadu, tak mě to celkeem srazilo. Vím, že pokud tam něco bude, tak bude malý potřebovat především pevnou maminu a ne prášky zobající trosku.....
Mě hlavně zarazila ta absence řečí a ukazování a od toho už jsem asi moc zbytečně začaa sledovat to ostatní.....
Výtky beru, dám se dokupy, jinak bych si asi zničila i rodinu ☹
Psychoterapii už jsem začala, poslal mě tam i náš děckař - jeho žena tam chodí také 🙂

smardik
7. únor 2012

@evelina75 podle toho co čtu mi to nepřijde u vás tak hrozné, rozhodně ne na hroucení, to se zvládne. Tomík má 3 roky a 4měsíce a má 15slov na čemž hezky makáme, nahoře si přečti jak jsme dopadli u psycholožky a mám z toho radost, je to pokrok 🙂

deina
7. únor 2012

To na SR vazne nie je nikto dost dobry na diagnostiku? 😕

Hladam nieco pre Matka na meniny a neviem sa rozhodnut, objednala som mu pexeso a chcela by som bud toto: http://www.mytoys.de/SES-Creative-Creative-Stec... alebo toto http://www.mytoys.de/Plan-Toys-PlanToys-Geo-Sor...... Tie tvary, to neviem, ci nie je prenho prilis lahke, s tvarmi nema ziadny problem. Akurat, ze to musi takto napichovat, tak mozno na motoriku by to bolo fajn. A tie napichovacky, to sa mi celkom paci, len neviem, ci by to uz pochopil... Ale zase moze si to napichovat len tak...

smardik
7. únor 2012

@deina to druhé máme a oba to zvládají, mozaiku máme taky ale jinou a to zatím žádná sláva není

deina
7. únor 2012

@smardik, takze tie tvary vpohode... Mne sa pacia obe, ale tak nechcem vziat vsetko, co sa mi paci. 😅

dadlenka
7. únor 2012

Dneska Kryštof bez zaváhání zvládl obrázkové loto, krásně našel všechny obrázky, reagoval v pohodě i na slovní pokyn - schválně jsem mu napovídala, že pejsek je vedle té paní z taškou, zvládl i moji navigaci nahoře a dole na obrázku. Máme to půjčené z RP - Batíku, kde jsi a jak jsem myslela, že ho to nebude bavit, tak neustále si chce povídat, co se na těch obrázcích děje, co kdo dělá a tak🙂 Logico - které máme taky půjčené, jsem ještě odložila, zkusím zítra a uvidím. Ještě máme půjčené "povím ti, mami" a to ho taky baví, jak je tam příběh, strašně to prožívá - ale samozřejmě to musí být velmi jednoduché a obrázkové🙂 Tolik novinky od nás🙂

jolinka
7. únor 2012

@dadlenka ale je super....ako zvlada tu navigaciu, pojmy hore dole...to sme my dali az po vyse 4 rokoch. to porozumenie ma urco dobre potom.

dadlenka
7. únor 2012

@deina Ty tvary zvládá Kryštof v pohodě, s mozaikou je problém, že ho nebaví to skládat podle vzoru. Ještě výborné jsou magnetické hry od firmy diset - máme magnetickou hru, kde se doplňují na farmu zvířátka, do domu postel, oblíká se panáček, na obličej se přidávají oči, pusa, nos atd. Strašně to Kryštofa baví a dost se s tím dá pracovat
u nás se to prodává na netu tady http://www.hrackystrunc.cz/category.php?id_cate...

dadlenka
7. únor 2012

@jolinka já jsem právě překvapená, že třeba v pohodě zvládl pokyn nahoře na obrázku je svíčka a on vzal obrázek svíčky a přiložil ji na obrázek... no uvidíme🙂 U něj to bude hodně i o chtění, tohle ho baví a chce to dělat 😝

smardik
7. únor 2012

@dadlenka ty hra vypadají dost dobře a zrovna potřebuju inspiraci Tomík má za měsíc svátek

jolinka
7. únor 2012

@dadlenka no sak vela deti co by chceli robit co ich nebavi...tu nenajdes 😉 😉 😉

dadlenka
7. únor 2012

@smardik že jo a víš kolik mi to dalo práce to na netu najít?😀DD máme totiž tu hru půjčenou z RP a nemohla jsem to najít🙂 A mají tam spoustu různých her, puzzlí, mozaiek a ty magnetické hry jsou fakt super, i když tu, kterou máme my, tak ta tam není...

jolinka
7. únor 2012

no ja musim zatvarat oci pred dalsimi "lakadlami" na rozvoj pre deti...pomaly je pravidlom ze kazdy mesiac otlciem 30 az 50 eur na Logico, hracky, puzzle... 😉

dadlenka
7. únor 2012

@jolinka máš pravdu. Já jsem šťastná i za to, že už se mnou spolupracuje, kooperuje, to třeba moc nebylo, do ničeho si nechtěl nechat mluvit. Teď mě poslouchá, co říkám - teda někdy😀

denisa_svatba
7. únor 2012

Dneska máme za sebou první návštěvu psycholožky v Logu v Praze. A musím říct, že paní doktorka byla velice sympatická a bylo vidět, že to s dětmi umí. Budeme tam teď každý měsíc docházet. A k autismu se zatím příliš nekloní (ač nevylučuje), protože se od ní nechal pohladit, zvednout, s provlíkacíma kuličkama zkoušel, co všechno s tím jde dělat... A ptala se mě, zda udržuje oční kontakt (jí se trošku stranil, což mohlo být samozřejmě tím, že ona je pro něj neznámá osoba) a to jsem v tu chvíli vůbec ale vůbec nedokázala zodpovědět. A už pár hodin o tom přemýšlím a dospěla jsem k názoru, že to já neudržuji oční kontakt. Prostě to nedokážu, i když se třeba snažím, po chvilce mi oči "sjedou". Tak nevím, co si o tom mám myslet. Nikdy mě to nenapadlo, ale je pravda, že jsem se už mockrát setkala s tím, že si dotyčný myslel, že ho neposlouchám nebo nevnímám... No, nicméně aspoň jsem přišla na důvod,proč jsem nebyla schopná zodpovědět dotaz, zda Vašík udržuje oční kontakt...

margareta76
7. únor 2012

@sisstin: Krejcirova mi uz aj odpisala, ale bohuzial mi nevie poradit ziadnu slovensku psychologicku ☹ Budem to musiet risknut.

sisstin
autor
7. únor 2012

@margareta76 no u vás na SK je to fakt slabý, kapacita je Dr. Jánošiková...ale ta je spíš přes klasický dětský autimus a i tak se mi moc nezdá, jak ona dělá ten vývojový profil...ale tak na SK asi nejlepší možnost 😉 a můžeš zkusit ten Institu dětskej reči...tam si snad s expesivní dysfázkou taky poradí 😉

@denisa_svatba on ten oční kontakt nemusí fixovat zas nějak dlouho, ale měl by ho mít, když ho oslovíš a něco mu říkáš... 😉 jako samo ne 10minut v kuse, to já taky nevydržim a nemám to ráda...ale prostě to poznáš no 😉

vojann
7. únor 2012

Ahoj dievčatá, tak zo synom máme podobné problémy :( má už 3 roky a tri mesiace a jeho slovná zásoba je tak 20-40 slov. Zatiaľ sme to veľmi neriešili, jedine sme boli u neurológa a ten, povedal, že je ok. Chcel nám dať nejaké lieky na rozvoj rečového centra, len nechcem ho cpať od malička liekmi :( neviete poradiť nejaké vitamíny? K logopedičke ideme o týždeň, tak možno budem vedieť viac. No mne sa zdá, ako keby sa on s nami nechcel baviť, kým som ho donútila len odpovedať áno, nie som sa velmi natrápila, ani na zavolanie nepribehne, rozumie skoro všetkému, keď sa mu chce. Nevie povedať ani svoje meno - oslovuje sa šašo alebo pajác...

margareta76
7. únor 2012

@sisstin: Skusila by som mozno tu Janosikovu, len keby si taka zlata nevies ako sa vola menom? Nasla som na meno Janosikova-psycholog viac kontaktov.

sisstin
autor
7. únor 2012

@margareta76 to ti napíše @magimary 😉

@vojann čauvec 🙂 no jakmile někdo napíše, že dětí rozumí skoro všemu, jen se mu někdy nechce, tak začínám být obezřetná 😉 ono to nemusí být tím, že se mu jednou chce a jednou ne...ale právě tím, že to dítě nerozumí...ale jednou mu dáš víc neverbálních signálů (ukážeš, naznačíš, je to jasné ze situace apod.) a to dítě má berličku 😉 ale v jiný situaci to buď jasný není nebo mu nedáš tolik "nápovědy" a dítě je pak čistě na slovní pokyn v čudu 😉 V tomhle věku byl měl zvládat otázky typu: z čeho se pije, co jezdí venku po silnici, čím se stříhá, co uděláš, když venku prší apod. 😉 u nemluvících (málo mluvících dětí) se to kontroluje bud přes obrázky nebo reálné předměty, vyskládáš to před něj, ptáš se a dítě ukazuje správné odpovědi. 😉 Namaluj dva kruhy o různých velikostech a ptej se, který je malý a který je velký. Dej mu do ruky dvě pet lahve, jednu plnou a druhou prázdnější a zeptej se, která je těžká 😉 dej mu do ruky plyšáka a řekni mu, at ho dá nahoru nebo dolů 😉 pokud tohle normálně zvládne, tak by to porozumění řeči mělo být ok 😉

Co mě zaráží, že nereaguje na jméno...to vždycky, nebo jenom když je do něčeho hodně zabraný? Jinak co se týče toho, že se s váma "nechce bavit"...takhle to u dětí nefunguje (teda u zdravých), pokud dítě může, tak mluví a komunikuje....takže když tohle nedělá, tak mu v tom něco brání (opožděný vývoj řeči, dysfázie, autismus, mentální retardace apod.) 😉

Jak on se s váma domlouvá (mimo toho, že vás dovede někam), gestikuluje, znakuje, naznačuje? 😉 Jak je na tom s ukazováním prstem a sdílení pozornosti? Tj. ukáže na pro něj zajímavý předmět, udělá nějaký zvuk, podívá se na tebe a čeká na odpověd 😉

sisstin
autor
7. únor 2012

@dadlenka ty mě zabiješ s tím odkazem, tohle je teda bomba...ale ta cena..ach jo 😖 http://www.hrackystrunc.cz/product.php?id_produ...

magimary
7. únor 2012

@margareta76 PhDr. Daniela Jánošíková pôsobí v Trnave 😉
@sisstin 😉 😅