Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ottic
21. lis 2013

@sisstin A víš jaký jsem měla šok já, když Terča v 2,9 letech uměla r, ř. Mluví nejlépe ze školky, ty její výrazy, obraty.....a pak přišel do školky Vojta. Hned první den učitelka řekla - děti jsou každé jiné, že ? nemají nic společného ! 🙂

ottic
21. lis 2013

A jak jsme se bavili, že prarodiče syna moc nechtějí- tak si představte, že přijeli z HK nám hlídat, bo mame s manželem divadlo a místo toho, aby si děcka užili, tak je nechali ve školce, přijdou si prý pro ně v 4 hodiny odpoledne, neb tchýně nutně musela na Mohylu míru u Slavkova ! Vidí je jednou za měsíc, tak je mohli vzít s sebou a nebo je hlídat u nás doma..... zítra je chvála bohu aspoň vezmou po O.....

jolinka
21. lis 2013

@ottic chodila do beznej MS od 4 rokov a od 7 do beznej ZS.

Ono my tu na vychode ani velky vyber nemame zeano 😝 😝 😝 Logo skolky a skoly nie su. Spec. zariadenia su...autisticka skolka a skola, spec. zariadenia pre ment. postihnutych, a jedna ZS ktora ma jednu triedu pre deti s poruchami ucenia. Kati nespada ani do jednej kategorie, lebo este aj riziko poruch ucenia jej na poslednom teste u psychologicky vylucili...respektive uviedli, ze nema zvysene riziko.
Ona uz citala slabiky a kratke slova pred skolou, pisala listy jeziskovi min. rok, sice s chybami lebo nevedela gramatiku ale apriori jej nerobilo problem preniest hovorene slovo do pisaneho. Tiez rada pocita, matiku ma rada. Pise najkrajsie z triedy 🙂

Nastastie ona ma tu expresiu postihnutu minimalne, dlho hovorila agramaticky, po tom 6.5 roku sa to vyrazne zlepsilo, obcas sa pomyli na nejakej blbine , trebars ze povie Boli tam tri chlapci namiesto TRAJA chlapci...to uz nie je nic vazne. 😉 a ma slabu verbalnu pamat, kratkodobu i dlhodobu, problem zopakovat dlhsiu vetu, dlho sa uci basnicku, a tiez jej vypadavaju pojmy ak ich dlhsie nepocuje ci nepouzije.

ottic
21. lis 2013

@jolinka No Brno .....to je to samé 🙂. Ale povzbudila jsi mě, ale měly jste výhodu, že hezky mluvila, Vojta mluví mizerně. Třeba pořád sundává ponožky a říká mi " píja ". Bu´d je to špína a nebo píchá. No a nebo oboje, Bůh suď 🙂.

jolinka
21. lis 2013

@ottic mozno ti to tak nepride...ale v ramci poruch reci ci porozumenia...nebudete vyslovene tazky pripad. najtazsi su tie deti, co maju vyrazne narusene obe zlozky, ked tvoj maly uz 3.5 rocny povie aspon 2 slovne kombinacie, dacomu aj rozumie a je tam len vyrazny negativizmus, co sa ale moze zmenit a pojde potom hore plus ked vie niektore veci ako mena masiniek ci skladanie puzzle nad svoj vek...tak ten intelekt ho takisto potiahne hore, su deti co maju k VD aj ment. postih, to uz je fakt pruser ☹ ☹

krystalka
21. lis 2013

@jolinka - jsi mi připomněla ty zbytky agramatismů - Jiřík má sice expresívní VD a už mluví téměř normálně, nicméně občas nás pobaví výrazy typu "vezmout", "řeknout".....a dneska ráno cestou do školky jsme závodili, kdo bude dřív u něčeho na cestě - Jiřík "tak schválně, kdo bude první u toho čtveratýho kanálu" 😀 😀 (to je přece jasný - čtvercový + hranatý = čtveratý 😀 ). Jinak zopakovat delší větu nebo básničku mu taky dělá dost problémy, ale pomalinku se to lepší...

jolinka
21. lis 2013

@jolinka u Kati je este aj ta vyhoda {co mi sice obcas lezie az na nervy}...ale ma nadmerne vyvinutu ctiziadostivost.... aj v skolke mi hovorili, ze ona vela dobehuje tym ze strasne chce byt prva, byt ako ostatni, ze je nesmierne pracovita a dokonci vzdy co zacala. to ju strasne zenie dopredu.
Na druhejj strane mi tym zere nervy ako stale chce byt prva, chce mat najviac cervenych bodov, ci jednotiek, neustale sleduje kto co ma, ci nahodou nema viac jak ona, ked bola druha v behu tak hotova tragedia 😢 Ja sa len obavam dna ked chyti prvu zlu znamku ci cierny bod, na zaciatku roka nieco nepochopila v matike a dostala "chudera " len POL peciatky 🙄 🙄 doteraz to spomina, dokonca dotatocne vygumovala ulohu a opravila ju s tym ze jej ucitelka da celu peciatku, ja jej vravim ze ucitelka uz toto riesit nebude tak si dala tu namahu a rucne dokoncila obrysy peciatky vtacika...aby bol cely 😝 😝 😝
To su take jej "psycho" 🙄 🙄 j

jolinka
21. lis 2013

@krystalka joooo. sranda.. 😀

tiez si mi nieco pripomenula...na hokej hrali slov. hymnu a Katika zahlasila " Hraju nasu hymnu Nad Tatrou sa blysti" 😀

jolinka
21. lis 2013

@ottic u nas bolo dlho ZASI na zhasni aj zapni...no a ten rev, ked sme urobili opacne 😝 😝 😠 😠

strociatka
21. lis 2013

Ahoj maminy, chcela by som Vas vsetky, teda hlavne z BA poprosit o rady a skusenosti kam sa obratit. Nasa najmensia ma pravdepodobne vyvinovu dysfaziu. Zatial chodime len na Kramare k S. Kormanovej, je uzasna, ale ma ohromne terminy (raz za dva mesiace) a nam to zjavne nestaci. Co by ste nam poradili?

Malicka ma cerstvo dva rocky, nerozumie a produkuje pramalicko a aj to riadne skomolene.

Uz teraz Vam velmi pekne dakujem.

nelaja
21. lis 2013

@strociatka institut detskej reci alebo centrum dialog

abbie
21. lis 2013

@strociatka ahoj, my sme tiez u Kormanovej a tie terminy su u nej bohuzial hrozne ... 1x za dva mesiace fakt nestaci, ona je skor iba na pozorovanie, skoro ako u psychologa 😅. Z vlastnej skusenosti Dialog neodporucam, skor chod do IDR, alebo Asobi.

abbie
21. lis 2013

Inak maly prave zaspal so stetoskopom na krku 😀

strociatka
22. lis 2013

@abbie Ahoj, dakujem, ze pises, prave som pozerala IDR a Dialog a nevedela som sa rozhodnut, koho oslovit. Vobec ich nepoznam. A Asobi ani netusim co je. Prosim ta a preco Dialog nie?

margareta76
22. lis 2013

@strociatka: My sme chodili do Dialog-u iba do sanatoria a boli sme spokojni 😉 ale neviem ako to je s ambulantnou starostlivostou. To ohodnotit neviem.

anuska74
22. lis 2013

@strociatka
Neviem či je to len tvoje podozrenie na VD, alebo ťa už niekto tak zdiagnostikoval, teda malú. AK nie najskôr by som odporučila zdiagnostikovať, napr. V IDR, ale priprav si 50 eur. Ak ti to je veľa, tak potom DIlalog, tam tiež robia najskôr vstupnú hodinu, zhodnotenie potom ti po vedia čo ďalej.
Asobi, IDR sú plne platené a dosť drahé, ja som bola len v IDR a zas pôjdem.
Ja Dialog môžem odporúčať, môj tam chodí pomaly rok, dostali sme super logopedičku, bohužiaľ odchádza tak som zvedavá ku komu budem chodiť namiesto nej. Môj urobil neskutočný pokrok za rok začal niečo po 2 roku, vtedy tam na hodine ledva povedal slovko, teraz hovorí krátke vety, má dysláliu.najviac ešte viaznu predložky citoslovcia. Takéto dieťa potrebuje intenzívnu logopédiu , najlepšie aspon 1x týždenne, dialog je 2x do mesiaca. Ja som sa vždy pýtala a zobrala som ak sa aj naviac uvolnil termín. A potom samozrejme práca doma dennodenne, ak dieťa spolupracuje aj krátko aj 10 min. ale treba stále to dieťa atakovať, tým čo je pre neho vhodné. 😉

anuska74
22. lis 2013

Eštev Dialogu je aj sanatórium, taká škôlka na mesiac, ale tam berú deti od 3 rokov cca. Nás to čaká v novom roku, tak som zvedavá.

strociatka
22. lis 2013

@margareta76 no mam vyrazny pocit, ze som nieco zanedbala, teda popravde ani moc nestiham, lebo som sama na dve deti, nemame babky, tety, sesternice, no nikoho a tak musim vsetko zvladat sama. Manzel by velmi rad pomohol, ale niekto nas musi zivit a platit hypoteku, takze sa vidime rano pri ranajkach a vecer, ked uz su deti v posteli. Musim to nejak zvladnut sama aj s tym, ze starsiu mame tiez svojsku a mame s nou tiez co robit.
Ale k veci, kedze som v tejto teme nova. Kam sa obratit, co ste uz vyskusali a viete ze funguje, ako riesite deticky dalej, mam si ziadat o predlzenie rodicovskej? Ako na to, na koho sa obratit?

Prepacte, asi zahlcujem, ale vazne som z toho dost nestastna ☹

strociatka
22. lis 2013

@anuska74 predbezne nam dali OVR s tym, ze to bude pravdepodobne VD, kedze mala vazne nerozumie a produkuje strasne pramalo a totalne pokomolene. Prave len zaciname, tak preto sa zaujimam, co mam robit, kam ist...

ottic
22. lis 2013

@jolinka No kombinace neříká 🙂. Jen jednou otevřel pusu a řekl bombon není. A to už je měsíc. maximálně jedno slovo a moc s nima neplýtvá. Intelekt má OK, a včera, to mě podržte - vzal knihu učení a půlku jí s dědou promrskal. Dneska ráno opět vztek - chtěl něco pustit na telce, neuměli jsme se domluvit , takže letělo na zem puzzle ze stolu, shodil deku, potštář, majzl terezku.....takže jsme trhli rekord, dostal už v 6 02 🙂. Neb terku fakt mlatit nesmí.
Tak jsem si řekla, že ty kartičky fakt zkusím. Chtěl pustit Tomáše, ale proč neřekne ššš, jak včera, když ho chtěl, to fakt nechápu .-(.

ottic
22. lis 2013

@jolinka a už vím, co je píja, je to fakt špína, neb se mi vys... holub na okno u Vojty a vojta na to ukazoval a hulakal pija pija.

ottic
22. lis 2013

@jolinka problém se ctižádostí mám u starší dcery, ta teď půjde k zápisu a té až jednou něco nepůjde, to nechci vidět. Je celkem dřevo na sport, takže má k němu velmi negativní vztah (manžel to špatně nese, on byl v repre v or.běhu a dítě takové dřevo 🙂. Asi to má po mně, zatím jsem nezjistila důvod, proč bych měla běhat 🙂

anuska74
22. lis 2013

@strociatka
Prečo teraz riešiš RD, keď má len 2 roky ?

abbie
22. lis 2013

@strociatka v IDR pracuju vacsie kapacity, ako v Dialogu a my mame v Dialogu dost mladu logopedicku a pride mi este bez praxe, taka slaba ...boli sme ta 4x a stale sa s nim hrala to iste, vobec ziadna zmena, 4x stavali domcek, maly vsetky zvierata pomenoval a 4x mu tu istu knihu zvukovu ukazovala, asi potrebuje 10x pocut od maleho, ako robi lod, ci vlak 😀 a za pol hodinu 16 €(podla mna totalne za nic).
@anuska74 aj nas caka to sanatorium v novom roku 😉 a v IDR si kolko pytaju na ambulantnu logopediu?

strociatka
22. lis 2013

@anuska74 asi skoro, ale pre to, ze vo februari si treba davat ziadost do skolky a urcite mi ju v tomto stave nevezmu

strociatka
22. lis 2013

@abbie dakujem, toto som potrebovala vediet, tak sa rovno obratim na IDR

abbie
22. lis 2013

@strociatka a vy mate len 2 roky? v tomto veku by o VD nemala byt vobec rec ...

strociatka
22. lis 2013

@abbie no ja dufam, ze sa vyhrabeme len na OVR, ale musime zacat pracovat, ponukaju nam posunkovanie na Hrdlickovej, ale neviem, ci to ma pre nas vyznam? Vobec netusim, som dezorientovana z mnozstva informacii a hlavne chcem vediet, co vyznam ma a co nie...

anuska74
22. lis 2013

@strociatka
Pozri žadosť si môžeš dať do škôlky, fakt nevieš dopredu ako bude tvoja malá za rok, možno budeš prekvapená, ja som tak na 70% presvedčená, že môj by tam 4 hod. zvládol a to som pred rokom netušila, žiadosť nedala, ale my sme riešili u môjho aj či je , či nie je auti.
A na predĺženie rodičovskej sa nosí žiadosť 3 mesiace pred ukončením normálnej rodičovskej, musia tam byť správy od lekárov, nestačí od logopéda alebo psychologičky, na OVR, NVR a pod. sa v žiadnom prípade predĺžená rodičovská nedáva, už je to prísne, jedine že ti tam robí tvoja krsná mama 😉 . Môžeš ostať tak ako ja napr. na predl´ženej rodičovskej, akurát zdravotné za teba platí štát, inak poberáš len rodinné prídavky.

anuska74
22. lis 2013

@abbie
Ja nechodím na ambulantnú logo. Ja ho dávam len ku Kapalkovej zdiagnostikovať reč.
Nie som si istá, ale mne sa marí, že logopédia tam stojí viac než 10 eur.
A v Dialogu ja vždy platím ten 1/2 ročný poplatok 89 eur.