Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

susik77
25. črc 2011

@sisstin - jasne...ja davam Veru do te soukrome a slibuji si, ze za ten rok+s tou logopedii se o velky kus posune a zvladne stastni predskolni...

sisstin
autor
25. črc 2011

@susik77 já bych právě brala taky soukromou školku, kde by jich bylo třeba jen 5-7 ...jenže bohužel, díky financím si můžu nechat zdát 😖 jsem ráda, že ho vzali do téhle logo třídy, kde jich je tuším jenom 14(12?), teď nevím jistě...ale jsem hrozně zvědavá, jak tam s nima budou pracovat...jestli budeme mít třeba i nějaký úkoly na doma a tak 😕

jolinka
25. črc 2011

a kedze to idealne riesenie...logo skolku tu nemame, museli sme z dvoch ziel volit mensie...normalnu triedu s 20 detmi...stastie sme mali na super ucitelky, ktore K. akceptovali a tiez dobry kolektiv deti, uz len to ze tam Kati nemala ziadne adaptacne problemy, a chodi odtial skutocne stastna jej pomohlo k pokroku, dieta sa najviac nauci ked je v dusevnej pohode 😉 😉 🙂 🙂

sisstin
autor
25. črc 2011

@cmilka tý jo, docela čučim, že dítě s expresivní dysfázkou dostane pervazivní poruchu...to se většinou stává u těch receptivních(smíšených) forem, kdy dítě blbě rozumí...ale u plnýho porozumění se mi to zdá teda dost divný....to ta psycholožka byla asi trošku mimo 😕

cmilka
25. črc 2011

@siss presne, v normalnej skolke by filip "zakapal"... 😒 sadol by do kresla, krutil usi na maslicku a cely den by takto presedel...
inak, so st. synom chodil do skolky jeden chlapcek, ktory urcite ma nejaky problem a rano si sadol do kresla a ked som poobede prisla pre syna, este vzdy v tom kresle sedel... pytala som sa mateja, preco sa s nim nehraju a povedal mi, ze je "zvlastny a on sa ani nevie hrat, ani ucitelky s nim vela nenahovoria", videla som aj jeho kresby a vo viacerych veciach pripominal Filipa, jemu to vsak dobre mlelo, ale skor "o nicom"

cmilka
25. črc 2011

@siss bola kratko po skole, mali sme proste smolu, ze sme najprv nepozistovali, kde to vlastne ideme 😖

sisstin
autor
25. črc 2011

@cmilka a ty jsi tu zpráva pak někde dávala? 😉 My jsme takhle měli zprávu od psycholožky z RP (podle mě taky dost mimo), byly tam totální bláboly...takže jsem prostě zprávu vyhodila do koše a nikdo neví nic a šlus 😝

sisstin
autor
25. črc 2011

@hanistepa Hani promiň, ale v sobotu nemůžeme..respektive nemůže Tygr, naši s ním jedou k babičce na víkend a to teda fakt přivítám v této době neskutečně 😉 ale kdybys měla zájem, tak klidně za váma můžu dofrčet v tu sobotu 😉

cmilka
25. črc 2011

@siss no, pytala ju odomna psychol. v tej spec. skolke, ja som ju dala, ale myslela som si, ze ona si sama fifa vysetri, ale ona povedal, ze kedze je to relat.cerstve vys. (cca 2 mes.), takze ona ho zatial vys. nebude, a hned zmenila retoriku: ze ked ma fifi taky zaver, ci nechcem radsej pouvazovat o auti skolke, no ja si myslim, ze fifi by mal byt medzi detmi, ze ho to potiahne dalej, 20-25 deti je nanho proste vela, ale v logo triede ich bude 7-8 s rovnakymi problemami a dve ucitelky... tak sme potom navstivili taku st.psyholog.,ktora pracuje na klinike a ta nam po 10 min povedala, ze fifi urcite nie je autista, nevytiahla nanho hned testovacie pomocky, ale najprv sa ho snazila zaujat, ziskat, robila s nim opicky a tak...

sisstin
autor
25. črc 2011

@cmilka tak třeba Krejčířová právě taky hned vytáhne pomůcky a jede se 🙂 žádný opičky a seznamování u ní fakt neprobíhá...ale asi to funguje, páč fakt tam ty děcka fungujou jak hodinky... ne, že by byla zlá...to vůbec..to ona se s dětma přivítá - podá jim ruku, řekne, že si spolu půjdou hrát...ale že by dělala nějaký budliky budliky atd., tak to vůbec 😉

jolinka
25. črc 2011

@sisstin u nas svet asi konci pri Ziline... ale vedla v Presove, ovela mensie mesto maju lepsie moznosti akurat ze byvame presne na opacnom konci, co by pre nas znamenalo dochadzat cca 50 km, je tu MS a ZS pre deti s poruchou komunikacie, casto sluchovo postihnute deti...
Keby ze K. bola fakt vaznejsi pripad, tak prekoname i tie kilometre, toto ze nas obmedzuje aj dalsie deti v rodine, je narocne to manazovat, Johi skola, K jedna skolka, Miso druha... plus nejake kruzky atd... ☹

cmilka
25. črc 2011

@siss tak to by kr.asi u fifa nepochodila, on fakt odmieta spolupracovat s kymkolvek... 😒 nanho proste treba ist inac.. 😠 keby mu povedala "budeme si hrat", tak by pocula jednoznacne "ne" 🙂

sisstin
autor
25. črc 2011

@jolinka jj, to je jasný...že se to takhle nedá provádět...ale Kati je fakt na tom poměrně dobře, si myslím, že ta její stávající školka je v pohodě...a na ZS pak nastoupí úplně v pohodě, do klasický základky 😉

Hanička od @hanistepa jde teda do Logo základky, ale jde bez odkladu...tak jsem zvědavá, jak se jí tam povede 🙂

sisstin
autor
25. črc 2011

@cmilka no já se fakt nebojím, že by nepochodila....tam spolupracují (teda v rámci možností) i autíci... 😀 😀 😀

sisstin
autor
25. črc 2011

jinak co se týče těch dětí, co moc nerozumějí...tak tam Kr. skoro výhradně používá neverbální komunikaci...s těma dětma nijak extra nemluví, spíš používá gesta...takže když se dítěti něco povede, tak řekne "šikulka" a zatleská nebo tak...ale zbytečně to dítě slovami nezatěžuje...to tedy až pak u těch verbálních úkolů, kdy zkoumá porozumění...

třeba na Tygra už mluví normálně, to mi říkala, že on velmi dobře reaguje na mluvenou řeč...a musela jsem se tlemit, když měl Tygr dělat nějakej úkol a on na ni furt čučel a Kr. prej" no z očí mi to nevyčteš, musíš se koukat na ty obrázky" 😅 😅 😅 😅

cmilka
25. črc 2011

@jolinka nie pri Ziline, uz za Piestanmi 😀 😀

sisstin
autor
25. črc 2011

on mě právě MP furt láme, at se přestěhujeme do BA..což jako odmítám...teda ne, že by se mi tam nelíbilo...ale jako si fakt neumím představit, že bych brala Tygra do země, kde se mluví jinak...Tygr teda slovensky rozumí docela obstojně, nerozumí jenom těm slovům, která jsou fakt diametrálně odlišná: medvídek - macík atd., ale to by se podle mě dalo do kupy...ale spíš se bojím, jaký by to mělo následky na tu expresi..a vůbec, co školka a tak..no vůbec si to neumím představit a ani trošku se mi do toho nechce, takže to jsem okamžitě zavrhla 😝

susik77
25. črc 2011

@sisstin - ja prave taky uvazuji o tom nasem biling. zivote..nevis nahodou o nekom kdo je na tom podobne jako my- a k tomu ma lehkou poruchu reci? potrebov. bych skonzultovat jak pristupovat k veru, jak ji mam objasnit ze tu se mluvi jinak-teda mezi detmi a doma jinak a celkove jak ji mam vest...

ygreen
25. črc 2011

@sisstin já začínám mít pocit, že Tobiáš rozumí víc než si myslím, stejně jako říkala logo,a le že bu´d nechce nebo je tam ještě něco. a zjistila jsem, že když je v klidu, nečumí na telku, není vzteklý apod, tak rozumí skoro jako běžné dítě. Včera večer - jdi do pokoje (jde), ale půjdeme si ještě vyčistit zoubky )vstane a jde do koupelny, pustí vodu, namočí si kartáček, dáme tam pastu, jde si sednout na wc, hezky po mě napodobuje Á jako otvírání pusy, CHACHÁ jako úsměv, pak jen řeknu, vypláchni si pusu, zhasni a jdi si vzít plínku a on vše udělá. Žádný gesta, ukazování, nic.
Dnes v drogerce prchal a já na ně - počkej, vem to a odnes to k pokladně - a on to vzal a šel to dát na pás.

Já moc doufám, že tu receptivní složku nemá zasaženou těžce. a jsem zvědavá na to vyšetření BERA.

susik77
25. črc 2011

@sisstin - muj osobni nazor je, ze v BA by jste meli perfektni zazemi co se skolek a odborniku tyce...na druhou stranu mas fajn, ze bydlis s rodici a muzou Ti pomoct...a mas aj dobrou logopedicku a skolku u vas...ja prave chci jit do toho boje i kdyz se bude muset Veru ucit oba jazyky...ale obe holky prave maji na jazyky dobre vlohy 🙂

sisstin
autor
25. črc 2011

@susik77 čéče, tak to vůbec nevím...já znám s dysfázkou jenom klučinu, co žije v Německu..takže česko-německá bilingválnost..a oni to tam nějak neřeší, prostě holt se učí dva jazyky...co vám řekla Krejčířová? 😉 Já vím, že ona zrovna zastáncem bilingválnosti u dětí s dysfázií fakt není...ale ono to podle mě nijak asi zařídit nejde, těžko na ni budete mluvit jenom česky, když jste oba Slováci...nebo jenom slovensky, když stejně tu češtinu slyší každej den venku, v TV atd. 😕

susik77
25. črc 2011

@sisstin - jj, ona se cesky musi naucit a proste aj mezi pribuznymi na sk bude jen slovenstina...ja jsem presvedcena ze veru to zvladne i kdyz to bude tezsi. kr. rikala ze veru nema s cest. ani slovenst. problem-jen s hlubsim porozumenim. ale ze by bylo lepsi abychom doma na ni mluvili jen cesky-mne to neprijde spravny-vim, ze mam spatny prizvuk a deti by to hned chytali.

sisstin
autor
25. črc 2011

@susik77 no taky se mi to moc nezdá, když nejsi rodilá mluvčí...jako brala bych to u dítěte, které má to porozumění fakt špatný...tam by se asi nedalo svítit, ale u Veru bych to tak nehrotila...uvidíš, co ti ještě řeknou v tom Logu 😉

sisstin
autor
25. črc 2011

@ygreen no tohle by bylo tak na ty 2roky, možná i na 2,5 😉 ono fakt těžko říct, to porozumění fakt dost často klame....vím, že ten Matyáš, co má těžkou receptivní...tak ve 3 letech byl schopný přinést i červený hrnek z kuchyně na výzvu, prostě on si to nějak odvodil...a pak Kr. zjistila, že nerozumí vůbec.... takže bych fakt počkala, co na to Kr. 😉

sisstin
autor
25. črc 2011

@ygreen jinak on byl právě takovej, že jednou jo..to fakt reagoval i na barvu atd...a jednou nic... 😉 a postupem času bylo fakt čím dál, tím víc vidět, že nerozumí... 😉

jolinka
25. črc 2011

@susik77
@sisstin
osobne si myslim ze vacsi problem maju s bilingvalnostou deti kde je viac zasiahnuta expresia, proste je pre ne problem naucit sa dvojnasobne slovne vzorce pre kazdy pojem.

a tiez je paradoxne vacsi problem ked su jazyky podobne nez odlisne. Takze tygr od sisstin to ma najtazsie, cista expresivna plus podobne jazyky.
K. napr. nerobi extra problem osvojit si madarsky pojem alebo vetu ak mu rozumie... ak niecomu nerozumie tak s tym ma problem aj v rodnej slovencine

ygreen
25. črc 2011

@sisstin nepotěšila jsi mě děvče, nepotěšila 😖 😉 😀 tedy to že by byl na 2,5 roku by bylo fajn, ale to s tím Matyáškem už tak super není. Ale třeba barvy ho teprve učím. nejde ani tak o to, že on NEVÍ,a le o tom, že nechce a tak jsem ho spoustu věcí ještě neučila. A taky reaguje jak kdy, pokud nechce, nebo dělá něcvo jiného, nebo já nevím kurwa proč to dělá, ale někdy jo a někdy ne. Nedolážu poznat kolik nerozumí a kolik odmítá. A celkově začal dělat věci dost pozdě - ukazování, atd. takže mě přijde, že to porozumění u něj podle toho vypadá - chci říct to, že mi přijde jakoby opožděnej celkově (jak za zrcadlem) a co se otevřel světu, taks e to diametrálně zlepšilo a zlepšuje a i to porozumění, ale jde to pomalu dopředu, páč teprve vše děláme - zvířata, barvy, apod.
Takže když je dítě normální i po sociální str. a má receptivní, tak to je tak jak to je, ale když je dítě opožděné i třeba sociálně a nějak celkově a k tomu má receptivní, tak se může jevit, jako že má tu receptivní mnohem těžší než má a postupně spolu s tím objevováním světa se lepší a lepší.

To sem tu tedy udělal slovní průjem 😕 ale siss mě pochopí 😅 každopádně já si fakt začínám myslet, že snad nahluchlej je.

sisstin
autor
25. črc 2011

@ygreen no ta maminka Matyáše to popisovala dost stejně..prostě v jeho 3 letech si vůbec nebyla jistá, jestli rozumí nebo nerozumí...jestli se mu chce nebo nechce... on teda Maty má opravdu hodně nadprůměrnou neverbální komunikaci, takže on si fakt ty věci dokázal odvodit pomalu i ze směru pohledu..takže ona i když měla pocit, že mu nijak neverbálně nenapovídala...tak stejně napovídala, protože se na tu určitou věc třeba jen na pár vteřin podívala a on to okamžitě registroval 😉

sisstin
autor
25. črc 2011

@jolinka jo, to zní fakt logicky 😉 Tygr nemá s tou sk fakt problém, jenom jak jsem psala, s těmi slovy, co jsou fakt úplně jiné...ale to je tím, že s nima nepřijde do styku..kdyby jo, tak by podle mě hodně rychle problém neměl....ALE...právě se pak učit ty motoricko-kynetické vzorce slova, to musí bejt peklo...ve dvou jazycích a vlastně v hodně podobných, kde se to liší jenom skloňováním atd. 😝

ygreen
25. črc 2011

@sisstin já vím, budeme chytřejší potom BERA vyšetření a nejchytřejší budu po Krejčířové. Alespoň, že se už nebojím autismu 😵 😵 😵 to je nejdůležitější.
A co je zajímavé, tak jak jsem popisovala výše, tak on mě poslechne, i když mluvím a on jde přede mnou. JAko že na mě nevidí. ale pak po něm chci něco podat a ječíííííííííí jak jantar 😝