Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
26. črc 2011

Bré ráno,
@ygreen
@jirinula číst si nějaké prognozy u dysfázie je podle mě dost k ničemu. Každé dítě je jiné, má jinou formu, jinou závažnost, jinou odbornou a rodičovskou pomoc, takže tam se to může vyvinout u každého úplně jinak 😉 jsou děti, co jsou do školy už úplně kompenzované a nemají ani SPU, jsou děti, které do školy mluví už normálně, ale mají SPU..jsou děti, které potřebují na prvním stupni asistenta...jsou děti, které se nikdy nenaučí mluvit úplně dobře (asi jako cizinec, co mluví lámanou češtinou), a jsou bohužel děti, které se normálně rozumět nenaučí nikdy...a mluvit už vůbec ne - ale takových případů je malé procento, to musí být opravdu extrémně těžká forma receptivní i expesivní dysfázky 😉

není dysfázie jako dysfázie, samozřejmě med není žádná dysfázka, ani ta lehká...ale holt musíme bojovat 😉

ygreen
26. črc 2011

@sisstin extrémě těžkej receptivní se ale pozná hned ne? Jakože to dítě dvakrát nefunguje. je jakoby byl už hluchej, ne?
A taky je hrozně důležitá povaha - zda bude dítě depkař, bez sebevědomí, nebo naopak i s dysfázkou sebevědomý boreček, nebo prostě dítě se šťastnou, veselou povahou. Což je dáno přirozeně povahou a rodičovskou podporou a láskou 😵

Takže naše děti budou úplně báječné a budou mít super životy 😀 😀 😀

sisstin
autor
26. črc 2011

@ygreen no ono podle mě se to okolo toho třetího roku až tak nepozná 😉 třeba ten B. rozuměl fakt minimálně, prý až ve třech letech byl schopný aspoň reagovat na pokyn "stůj"..jinak prostě porozumění prd prd příjem...ted mu už bylo devět, jako porozumění není furt na jeho věk...mluví hodně špatně, ale ve větách 😉 a tam to vypadá, že on by mohl být ten případ...kdy teda sice bude mluvit takovou lámanou češtinou v dospělosti, ale jinak to bude relativně ok..

a znám taky chlapečka, který na tom byl ve třech letech stejně...a ted v 6rozumí asi jako 2letý dítě, neřekne ani jedno slovo..max. zopakuje lehčí slabiku...je hodně negativistickej, celej den sedí u PC a nechce nic dělat..takže tam to moc dobře jako nevypadá 😉

ygreen
26. črc 2011

oživým vám tu trochu stránky, včera jsem jakž takž dodělala dětem pokojíček, tak vám chci ukázat, jak nám bydlí Tobík a tak za půl roku k němu přibude i Thea.
je to tedy kombinace našeho starého nábytku a nového dětského. A kolem kapsářů budu ještě malovat nějaké postavičky, kolem dokola, proto je tak vysoko. A ještě musím vytvořit nějaké obrázky do rámečků.
Jinak pokojíčky jsou made in Ikea, páč ji máme za rokem, je kvalitní a hlavně dětský nábytek je fakt bezpečný a hlavně jsem byla limitovaná PRACHAMA.

Siss - a schválně jsem blejskla skříň - jak jsme se onehdy bavili o hadrech . tak vrchní tyč má Tob, spodní Thea. Dvě police každý z nich a každý z nich má jedno šuple, zbytek je na velké, malé věci, ložní prádlo, hračky,a pod. Moc toho nemají, co 😀

ygreen
26. črc 2011

@sisstin Tak to snad Tobík nebude mít takhle těžký

sisstin
autor
26. črc 2011

@ygreen pokojíček nádhernej 😵

ygreen
26. črc 2011

Děkuju, snad v něm budou oba spokojení, Tobík je;oD

jolinka
26. črc 2011

@ygreen krasna izbicka

jolinka
26. črc 2011

@sisstin
@ygreen
baby jak ste spominali tu povahu dietata, fakt to vela zavazi... Kati hoci ma mensi problem s komunikacio... verim ze to prekona, ona je tak vytrvala, ctiziadostiva a pritom pohodacka a tak uzasne spokojna sama zo sebou 😉 😀 ze jej mozme len zavidiet 😵

susik77
26. črc 2011

Ahojte, snazim sa hodit na youtube nase prve video z fotaku co som natacala ale mame super pomaly net:( Ukazuje mi ze to chce nahravat 178 minut...
Na mobil som nahrala toho viac ale je to divny format, ani mm to nevie prekonvertovat:(

sisstin
autor
26. črc 2011

@jolinka no Joli, o té povaze je to fakt strašně moc...bohužel děti, co mají hlavně i výrazně narušené to porozumění bývají šíleně negativistické, do sebe uzavřené, nechtějí vůbec pracovat...a to je pak průser jako hrom 😔 u někoho se to pak časem zlepší, jak dochází k tomu vylepšování komunikace...ale co jsem tak četla, tak u některých dětí je to fakt peklo...a mnozí autíci s VFA jsou na tom o dost lépe, než dítě s těžkou poruchou porozumění...bohužel 😔

neříkám, že to tak je u všech dětí s receptivní dysfázkou, to vůbec...ale časté to bývá 😒

jolinka
26. črc 2011

@susik77 no mne to nahrava velmi rychlo, davam tam z fotaku ale najprv do hodim do PC z fotaku a tak davam na preberanie do youtube

susik77
26. črc 2011

@jolinka - ja som to uz nahrala do pc a nahravam do youtube ale mam blby net-mobilny

jolinka
26. črc 2011

@sisstin bohuzial tie deti si nedokazu uvedomit ze sami sebe skodia... i K. bola taka zabednena, ale jak jej prekulilo tie 4 roky, uz to bolo len lepsie, a teraz sama krasne spolupracuje, pyta si ulohy, nosi mi knihy, aj o sebe inak zmysla, hovori ze chce vediet, ze nie je hlupa, ze chce to a to dokazat... 😉 a to ju velmi posuva.

skor mi je luto Johi, ze ona ma super predpoklady na komunikaciu, lahko sa uci jazyky, rozprava 2ma plynule aj na angline na zaver ako mali predstavenie ju vybrala ucitelka do hlavnej roly.... len keby nie tak nesmelost, depresivnost. Vcera tu bola kamoska, ona ma kamarata madara, tak vyzyvala ju nech ju uci nejake slova, frazy po mad. a Johi nie, ze sa jej nechce, ze az u nich doma, struhala kysle ksichty.... to Kati by ju ucila aj co nevie 😉

sisstin
autor
26. črc 2011

@jolinka no to je právě přesně to 😉 my máme docela štěstí, že jak Tygr tak Katika, i když mají problém v komunikaci, tak to nevzdávají...a prost komunikují, jak jim to jde....chtějí se sami zlepšovat, baví je něco dělat atd. Tak já doufám, že jim to vydrží 😉 tohle asi bude klíčové v tom, jak se jim ve škole povede...protože pravděpodobně se budou muset učit 2x víc než děti, co žádné problémy nikdy neměly...

tak se fakt jenom modlim, aby se Tygr nějak nezabejčil v tomto 😔

jolinka
26. črc 2011

@sisstin vela zalezi na pristupe skoly a ucitela

ygreen
26. črc 2011

U nás je problém v tom, že Tobiáš chce dělat to co mu umí, chápe to a jde mu to, co neumí (mluvit), tamu se vyhýbá. Takže já mám vybraných asi 35 karet od logo a denně tak 4x mu je ukazuju a čtu - fí, fú, drrrr. pápá, pacipaci, hop, houpy houpy....apod. A on pořád reaguje jen na ty samý - kouká jako na všechny, ale opakuje jen ty co umí - nene, né, snaží se říct tytyty, a nějakou komoleniny vyluzuje u bác. Jinak u paci, paci, pápá, haló - dělá gesta. Jinak jen kouká, nebo ječí (jako že ho to nebaví a je u toho z donucení).

Ale jak jsem mu zkoušela v neděli vysvětlit červenou, modrou a zelenou. Tak dnes jsem smíchala korálky, dala mu tři misky, on je perfektně rozdělil, každou barvu do jedné misky, já u toho jenom říkala co je to za barvu a šlus. Tak barvoslepej neni 😀 no dnes přidám oranžovou a žlutou.

evcaaaaaa
26. črc 2011

ahoj holky
to je hnusne debilni pocasi venku hnusne vlhko nevlidno a doma kosa jak blazen danik spi v body dl.rukav mikina a frote puncochace venku 12 stupnu my snad budem muset zatopit cico

@ygreen pokojik je pekny moooc

sisstin
autor
26. črc 2011

@ygreen tak jako, ono dokud ho nepustí ten mozek a pusa, tak ho prostě něco říkat nenaučíš, takhle to nefunguje 😉 max. mu to můžeš do zblbnutí ukazovat a opakovat, a jednou to půjde 😉

@evcaaaaaa tady kosa není, asi tak 20stupnů, ale zataženo, občas prší..taky nic moc na to, jít ven 🙄

evcaaaaaa
26. črc 2011

@sisstin tyyy jo tise zavidim 20 stupnu to je pro nas maprosto nedosaziteny sen ja mam uplne studeny nos ruce a nohy
😖 😖

smardik
26. črc 2011

ahojky 🙂 hlídání jsme zvládli, kluci spí jak andílci 🙂 příští úterý zase

já už taky nečtu nic o dysfázii, opožděném vývoji apod. není proč, stejně nic nevyčtu a každé dítě je jiné takže i se stejnou diagnozou na tom bude dítě jinak-záleží na dítěti jaké je, jak pracuje, jak se s ním doma pracuje ale i okolí-třeba školka apod. takže neřeším. Já dělám co jde a pokroky jsou, sice to jde strašně pomaličku ale jde to 🙂

susik77
26. črc 2011

Ahoj holky, konecne, nas 1.pokus nahraty na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=PqcHucQSrPw
sisstin
autor
26. črc 2011

@susik77 to je krásná princezna 🙂 no já myslím, že ta exprese je taky malinko opožděná, aspon co se týče výslovnosti 😉 což teda má samozřejmě i hodně "standartních" dětí 😉 ale samozřejmě v porovnání s dítětem, co má expresivní dysfázku, to je úplně super 😵 😉

jolinka
26. črc 2011

@susik77 fakt je nadherna, este ju skus nahrat kde by viac hovorila, ja viem ze je to tazke, ja tiez ked vytiahnem fotak deti sa bud predvadzaju, chcu len daco spievat.... alebo odpoveda Kati jednoslovne, nechce sa bavit....

susik77
26. črc 2011

@sisstin - Diky 🙂 Jj, jeste dela aj gram. chyby-koncovky a pod. Toto je nase prvni video a nevedela jsem moc co se ji ptat, kdyz mluvime o necem konkretnim, tak se normal vykecava.
A skutecne, vecsina jejich rovesniku ma horsi expresi a jsou to standardni deti...

sisstin
autor
26. črc 2011

@jolinka
@susik77 já mám zrovna známé s holčičkami, co fakt mluví jako dospělí už...jako občas třeba chytí chybu ve špatným sklonování, ale do obsahu a do výslovnosti..to je fakt, jak když mluví dospělej 😝 a třeba Štěpka od @hanistepa je o dva měsíce mladší jak Tygr, a to je to samý..mluví jak dospělák 😝

jolinka
26. črc 2011

@susik77 skus nejaku knizku z obrazkami, ona sa potom viac sustredi na knihu nez na natacanie...
ono tak do kamery je fakt kus blbe rozvijat nejaky rozhovor len tak... mna tiez nic nenapada, pritom bezne rozoberame s detmi aj dlhe zaujimave rozhovory, len to nema kto natocit ze ? 😉 😉

jolinka
26. črc 2011

@sisstin ja tiez poznam take deti... Kati ma taku kamaratku, v maji mala 4 roky, a ma uz tak nejak dospelacke uvazovanie a rec, vie aj R.... tazko povedat, niekedy je to aj o recnickych schopnostiach, su deti co v tom zlahka plavu, vyzivaju sa v dlhych narocnych formulaciach...
Ale ak sa berie fakt priemerna populacia, tak zdaleka nie vsetkych 4 rocne deti {standartne } daju nejaky plynuly rozhovor

susik77
26. črc 2011

@sisstin - muze byt, Terezka je asi o rok dopredu v mluveni jak byla Veru v tomto veku...Ale podle tech tabulek ma Veru jeste narok aj na gram. chyby a spatnou vyslovnost...Ono to tu vyzera jeste hur-proto ze nemela moc co rikat ale normalne myslim ze ji dela problem akorat R a C - to rika spatne...A slovni zasobu ma na 4 roky-to rikala aj Krejc. Ja zas jsem zatim tu potkala jen 1 holc. v jejim veku co mluvila lip jak Veru...ostatni skoro nerozumim-maji dost spatnou vyslovnost-aj mm mi minule rikal, ze Veru mluvi teda lip jak nase sousedka-velmi sikovna jinak...

jolinka
26. črc 2011

@sisstin a tiez zalezi od zaujmu o temu a cloveka, ja niekedy z Kati pacim jednoslovne kuse odpovede a vcera tu bola jej milovana teta Monika, deti ju zboznuju, ona vie s nimi a K. ju v kuse otravovala, stale jej chcela nieco hovorit...Halo teta, chcem ti nieco povedat, pocuvaj ma, otoc hlavu... a vypravala take veci, co ma az prekvapilo, v tom zaujati vytiahla najlepsie co zo seba mala