Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
28. črc 2011

@kendra to neukazování je právě velkej problém 😉 neukazují bud děti s receptivní poruchou řeči(kde je to porozumění narušené), nebo autisti 😉 ukazování je fakt základ, bez toho to nejde 😉 určitě to není tím, že by si z tebe udělal otroka..to je kravina 😉

když ty na něco ukážeš, tak se dívá tím směrem? 😉

sisstin
autor
28. črc 2011

@kendra a jak vy se teda domluvíte? Jak on vyjádří svoje potřeby a přání? Jenom tím znakováním? 😉

jolinka
29. črc 2011

@kendra take psychologicky posli dakde ☹ 😠

jj, on veeelmi dobre vie, bla bla....

sisstin
autor
29. črc 2011

@jolinka já furt žasnu, jak někteří psychologové jsou schopní vypustit z pusy, že dítě nemluví (neukazuje atd.), páč ví, že mu maminka rozumí a nemají potřebu 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

sisstin
autor
29. črc 2011

@jolinka já pak nechápu, jak ten člověk mohl získat diplom...vždyt takovýhle znalosti jsou základem klinický psychologie 😕 fakt někdy mám pocit, že bych si do toho křesla mohla sednout já a dávat diagnozy, když to tak vidim (slyšim) 😕 😅 😅 😅

jolinka
29. črc 2011

jj, a su to bestie vychcane rozmaznane... 😠

no ja som take reci od psychologov nepocuvala... pac sme ku psychologom nechodili 😉 😉 😉
stacilo mi od beznych ludi, ked daco "vychovne" hucali do Kati, slusne som im povedala, nech jej daju pokoj, ze ona im nerozumie.... a hned...Ona veeeelmi dobre rozumie, len s vami cvici, bla, bla... 😒 😒

zaujimave ,ze ako K. zacala rozumiet a rozpravat, ziadna vychcanost sa nepotvrdila, naopak je to velmi spontanne a uprimne dieta...{teda nie ze nema chyby, ale nie z tohto sudka 😉 }

sisstin
autor
29. črc 2011

@jolinka což se zrovna dost divím, páč Kati, když nerozuměla...tak měla ty projevy dost výrazné - odvracení hlavy, odmítání očního kontaktu, uzavření se do sebe....a to je fakt vidět, že to asi není tím, že by byla vychcaná 😒

u Tygra, když ještě nerozuměl, tak to bylo vidět taky...on byl prostě zmatenej jak lesní včela, to jsi úplně viděla, jak ted honem přemýšlí, co teda asi po něm můžu chtít..takže když jsem chtěla něco podat, tak on mi podal to, co si myslel, že asi chci atd. 😒

jolinka
29. črc 2011

@sisstin no jednak sa ludia nejakymi naznakmi nerozumenia vobec nezaoberaju, neviem ako inde, ale tu ma hlavne starsia generacia pohlad na deti dost primitivny 😠 ...a jednak reakcie typu javampomozemsvychovou boli vacsinou na to, ak z neporozumenia mala hysak 😝 😝

ak sa jej niekto prihovaral, chcel vediet ako sa vola, a take tie konverzacie s malymi detmi...tak ona odvratila hlavu a ja som to uhrala, ze je hambliva ale som odpovedala za nu

jolinka
29. črc 2011

@sisstin samo...ani hanbliva nebola.. 😉 robila to aj pri mne ked som sa jej prihovorila, najprv skoro vzdy, potom uz reagovala na jednoduche a pre nu atraktivne veci... ideme hopat do auta, chces cukrik? pod ku mame atd. to sa neda presne v jej hlavke vysledovat, ani ja som nerobila zase nejake podrobne zaznamy comu rozumie, ale vzdy po dlhsej dobe, par mesiacov bolo vidno ze sa jej o kusok to porozumenie posunulo...

jolinka
29. črc 2011

dokonca to odvracanie hlavy robi aj dodnes ked sa jej pytam na nieco co nevie odpovedat... to vidno aj na detoch v skole, ked rozmyslaju, ucitelka sa daco pyta a dieta bludi pohladom kdesi po strope, akoby tam mala byt spravna odpoved 😉 😉 je to asi prirodzeny jav, akurat ze ak je hlbsie neporozumenie je to napadnejsie a castejsie, v podstate kazde spravanie vyhranene do extremu mozes oznacit trebars ako auti rys...

sisstin
autor
29. črc 2011

@jolinka Tygr právě, když něco neví...tak zas upřeně kouká do očí bezradným pohledem 😅 😅 😅

jolinka
29. črc 2011

@sisstin toz asi hlada odpoved tebe na cele 😀 😀

jolinka
29. črc 2011

@sisstin to vacsinou robia tie "zavdacovacie deti".... aj Johi, cojaviem ked som ju ucila farby, ukazujem nejaku vec ze akej je to farby a ona namiesto aby hladela na vec, tak ma psim pohladom fixuje do oci 🙂 alebo nieco ratala, zneistela a hladela na mna, namiesto aby sa sustredila na to co pocita

kendra
29. črc 2011

@sisstin Dohovoríme sa jeho znakmi, ktoré si on vlastne vymyslel...a áno, len tým znakovaním.

sisstin
autor
29. črc 2011

@kendra mi přijde docela záhadný to, že sice znakuje (což je neverbální komunikace), ale neukazuje a odmítá i jiný formy komunikace (obrázky)....atypický autismus vám nikdo nenavrhnul? 😕

On se kouká tím směrem, kterým mu ukazuješ?

@jolinka no tak to je fakt přesný, takhle je to stejně u nás 😝

kendra
29. črc 2011

@jolinka Áno, už som ich aj poslala 🙂 , teraz už chodíme k detskému psychiatrovi, nie k tým šarlatánom, mrzí ma, že sme pri nich stratili ale dosť času, no malý je na 2,5 roka, takže sa k nemu aj tak správame, akokeby mal 2,5 roka...veľa stále napovie krivka EEG záznamu, tam nám náš neurológ presne povie, v ako stupni vyzretosti je, teda v ako stupni vývoja je mozog, myslím si, že ani najlepší psychiater by to neodhadol lepšie...záver EEG inak stále ukazujem logopédke, a tá sa už zariadi podľa toho, teda určí hry atď., typické pre jeho vek...k psychológom sa taktiež nevyjadrujem, pretože keď si spomeniem na vysokoškolské časy a na osoby, ktoré vtedy študovali psychológiu, tak mi chodí mráz po chrbte z toho, že sú v praxi ...pretože si myslím, že deti viac dobabrú ako im pomôžu... 😖 Ale zas nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, len ja som bohužiaľ v celom našom kraji, aj v susednom nenatrafila na nijakého normálneho...sppmínam si na našu prvú quasi psychologičku, trafenú starú dievku, ktorá nám povedala, že to máme nechať ísť "voľným krokom", že to nabehne samo, keď si dieťa určí, kedy to potrebuje...bohužiaľ nenabehlo a pri tej osobe sme boli len jediný raz, pretože keď mi toto zahlásila, vedela som, že tam sa pomoci nedočkáme...

kendra
29. črc 2011

@sisstin Áno ,pozerá, keď mu napr. ukážem mačku na ulici, hneď pozrie, alebo keď je pred domom a ja na neho zavolám z okna, pozrie hore...ako som písala, akúkoľvek formu autizmu máme vylúčenú, odborníkom, ktorý sa špecializuje na autizmus...tie jeho znaky ani niesú, že ukazuje, on jednoducho urobí taký pohyb, ktorý je typický pre určitú vec, my sme vlastne nato museli prísť, že čo ktorý pohyb znamená...

susik77
29. črc 2011

@kendra - tiez som od znamych pocula o x kvazi psychologickach tak som bola rozhodnuta ze chcem ist len Dr. Krejcirovej lebo urcite by ma tie ostatne znechutili a dali by nam nejaku uplne odveci diagnozu...Teraz aj ked viem ze to nie je bohvieco ta receptivna porucha reci ale viem kde presne sme a ako postupovat.a nestracame zbytocne cas.

sisstin
autor
29. črc 2011

@kendra ty jo, tak to je fakt ale divný...proč teda neukazuje...to je mi teda záhadou 😕 páč děti nejdřív koukají tím směrem, kam jim ta druhá osoba ukazuje...pak začnou ukazovat na to, co chtějí....a za chvílí začínají sdílet pozornost, tj. oni ukazují druhé osobě zajímavou věc...limit na to je 9-18měsíců.... 😕

sisstin
autor
29. črc 2011

@susik77 hele, vy máte tu poruchu řeči ale fakt slabou....jakože hodně slabou, tam jde jenom o pár abstraktních věcí...určitě to má lehčí, než Tygr s tou expresivní 😉 já jsem tady mluvila fakt o těch těžších a těžkých formách, kdy to dítě má opožděné porozumění i o několik let 😉

kendra
29. črc 2011

@sisstin Napr. ma napadlo, že keď je unavený a chce už spať, vezme "spacieho" maca a všade s ním chodí za mnou, takže viem, že ho mám uložiť (ukladanie je u nás totižto taký rituál, preto sa sám neuloží, ale chodí za mnou)...bohužiaľ, keď nemáme spacieho maca, tak to vidím podľa nálady...už presne viem, kedy je už fakt unavený...

susik77
29. črc 2011

@sisstin - jasne, ja jsem reagovala spis na kendru-na ty psycholozky 😉

sisstin
autor
29. črc 2011

@kendra no hele, mně se ta komunikace zdá i na mín jak na 2,5roku...možná proto neukazuje, páč v týhle oblasti se nedostal ještě na úroven těch 18měsíců.... on ten vývoj je různý, třeba to porozumění asi na 2roky má...ale tohle se mi zdá teda na mín 😉

kendra
29. črc 2011

@sisstin Možno v knihách je taký limit, my sa absolútne vymykáme z akéhokoľvek limitu ☹ , veď nám už jedna psychologička aj povedala, že je malý "pre ňu záhadou", v čom s ňou súhlasím...on fakt na nič neukáže, len pozerá a pozerá, usmeje sa, keď sa mu to páči, na čo ukážem, poteší sa a sleduje to...až kým ho neprestane baviť, alebo mu nezmizne z očí...

sisstin
autor
29. črc 2011

@kendra proto by to chtělo, aby vás vyšetřil fakt psycholog, který tomu rozumí a přesně ti řekne, v jaký oblasti se na jaký úrovni nachází...u těhlech dětí je vývoj nerovnoměrný..proto jsou třeba v něčem lepší, v něčem horší..Tygr má 3 a 3/4 roku a jeho vývoj se pohybuje v rozmezí od 2-5let 😉

kendra
29. črc 2011

@sisstin Je to tak ako píšeš, niektoré veci má dokonca na 4 roky (väčšinou čo sa motoriky týka), niektoré len na 2 roky, možno menej, ide o to, že náš vývoj je strašne nepravidelný...pretože my nemáme len epi, ale tu ide aj o predčasné narodenie...a pri takéjo kombinácii nikto nikdy nevie odhadnúť, v akej pozícii mozog je, kde sa práve nachádza a v podstate, ako nám bolo povedané jedným z najlepších odborníkov na SK, ktorého máme česť byť pacientmi, jeho mozog má na to v podstate aj právo, meškať, kým sa s tým všetkým vyrovná, kým nedozrie...

kendra
29. črc 2011

@sisstin Malý sa tiež narodil predčasne???

kendra
29. črc 2011

@sisstin Tým odborníkom som myslela odborníka na detskú neurológiu... 🙂

sisstin
autor
29. črc 2011

@kendra ee, já jsem dokonce přenášela..my máme ten nerovnoměrný vývoj v rámci dysfázie 😉

kendra
29. črc 2011

Malý už nosí okolo mňa spacieho maca, takže musím ísť... 🙂