Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
1. srp 2011

@anarae to je těžký, nemohly by tomu zatím malinko pomoci nějaké masáže? Dokud nevíš co a jak?
Ad tchýně, je dobře že to pobrala a jsou vůči vám tak hodní 🙂

@sisstin tak to můžeme přidat pár slovíček
každopádně Tobiáš jak nespojuje, ani sám od sebe nevykládá, tak je mi jasné proč jen opakuje, je to pro něj vodítko k tomu něco říct! A ta jeho averze k poslouchání, je děsná, už aby bylo po 😅

Takže tohle je Tobíkův slovník, z čehoš jen pár slov řekne srozumitelně a jasně
NE, nene - zápor
Na – při podávání
Hmmm – ano, chci (většinou na jídlo, hračku, apod.)
Gagmee… - Gargamel
Chchchnnnn – motorka, formule (napodobuje zvuk)
Mama – máma
Au
Mňam
„gól“
„teď“ – na tři, dva, jedna – TEĎ
Ao – haló
Áááá – jako výdech po napití
Ty ty – a k tomu gesto
Mňau
Ahoj

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen no to je právě ten problém, že by měl mluvit sám od sebe 😉 opakování není mluvení 😉 Tygr taky zopakuje téměř vše, ale pak to spontánně v řeči neužívá.... a na to, aby mluvil, tak nemusí spojovat slova, stačí jednoslovné pojmenování 😉 takže dítě, které nějaké slovo umí, tak ho použije při každé příležitosti, kdy tu věc vidí, je v té situaci atd. 😉

andreabe
1. srp 2011

@ygreen nam logopedka vysvetlovala, ze za slovo sa pocita aj citoslovce, ALE musi ho dieta pouzivat casto a v idelanom pripade aj funkcne teda 😅 nestaci, ked to slovo pouzije raz za tyzden a 100 x potom nie..
Ale ked maly vidi macku a krici mnau, tak to funkcne uz slovo urcite je 😉

Luky, ked sa nauci nejake slovo, tak ho potom tiez pouziva. Naucil sa neni a vzdy, ked dopapa a vidi prazdny tanier, alebo ked niekto odide z miestnosti, alebo vyprazdnim misku s kockami, tak krici neni.

ygreen
1. srp 2011

@sisstin ono je to těžký on ještě není v té fázi samovolného mluvení. když mluví srozumitelně tak většinou jako reakci na něco.Jinak mu zůstává to, jak byl navyklej dorozumívat se neverbálně. Mě přijde že teprve zjišťuje že mluvení je k něčemu.

smardik
1. srp 2011

ahoj 🙂 tak my dneska hezký hysterák kvůli gumákům, on je nechce, nedá si je, asi 5x mi je sundal, pak nechtěl v nich chodit ale ukacela jsem ho že bráška je má taky a je hodný-ten řval mín tak se teda nechal a pak se mu to líbilo že si mohl venku blbnout v kalužích jak chtěl 🙂

@ygreen Tomík taky něco zopakuje-třeba tata ale není to pro něj výraz pro tatiínka, sám to neřekne jak to má zopakovat a to neberu jako slovo zatím. Tomík má ted tyhle slova které fakt říká
ahoj-aoj
ne-zápor už to pochopil kdy to má říct
neci-nechci
čiči
huuuuu-výraz pro cokoli co jede ale nejčastěji auto
ham-když někde vidí jídlo, pro to když chce jíst to zatím nepoužívá
tytyty-dost oblíbené když Honzík zlobí to mu tu dělá tytyty a mává prstem
ba-bac nebo baf podle situace
babo-balon

ještě říkal šššš vláčku ale to ted nahradil tím huuuuuuuu pro vše co jezdí a někdy řekne na-když něco podává a já třeba neslyším nebo nejsem po ruce to už nasraně řekne na, pořád to neříká takže do slov to ještě neřadím

a jinak pokrok už zvládáme 5kartiček s obrázky

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen no vždyt reakce na něco je samovolný mluvení, dám příklad- něco spadne, a dítě řekne "bum" 😉 a řekne to bum pokaždý, když něco spadne nebo udělá hluk 😉

ale ty jsi psala o příspěvek výš, že Tobís jenom opakuje, což by znamenalo, že když ty řekneš "bum", tak to po tobě zopakuje..ale když nějaká věc spadne, tak on neřekne nic 😉

ygreen
1. srp 2011

já věřím že to samovolné pojmenovávání bude další krok, páč mi to přijde stejné jako ukazování
ukazuje na požádání - opakuje na požádání
ukazuje sám a sdílí tím pozornost - bude věci pojmenovávat sám a sdílet tak pozornost

susik77
1. srp 2011

@bodka70 - dakujem, vyzera to vyborne. akurat my nie sme moc na orechy-ja mam na to asi alergiu alebo co-vzdy mam na jazyku z nich vyrazky ☹ tak namiesto orechoveho asi spravim klasicky korpus piskotovy...myslis ze na vrch slahackovej torty mozem dat tie marcipanove ozdoby?neroztopi sa to? 😕

inak holky, Terezka od soboty nocnikuje-a to tak ze ide si sama sadnut a vycika sa 🙂 tak som z nej namakko 😀
nevyhoda, ze ma budi aj v noci, ze chce na nocnik 😅

anarae
1. srp 2011

jo podařilo se mi mladýho zabavit na 5 minut sem dobrááááá 😀 ,ale aspon jsem se snažila zase o opakování barviček a ovoce a zeleniny.Videjka tady: http://brebarbora.blogspot.com/2011/08/trpelivy...

jinak dneska i krásně povídá 😎

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen no ale pak to slovo teda nemůžeš počítat do aktivní zásoby...slovo je opravdu, když něco říká a používá to sám a spontánně, ne když jenom opakuje po někom 😉

ygreen
1. srp 2011

@sisstin takže něco mezi pasivní a aktivní sl. zásobou? Umí je zopakovat, ví co znamenají,a le aktivně je neužívá.

susik77
1. srp 2011

holky inak to je tak uzasne ze medzi Vercou a Terezkou je taky maly rozdiel 😵 Oni sa strasne moc od seba naucia 🙂 Akurat spolu pocitaju - Terezka opakuje 😀

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen no pokud ví, co to slovo znamená a zopakuje ho, ALE nepoužívá ho sám aktivně, tj. neřekne to slovo, když ten předmět vidí (je v té situaci atd.), tak to je pasivní slovní zásoba, ne aktivní 😉

ygreen
1. srp 2011

já myslela že pasivní slovo je co zná - tedy ví co znamená (ukáže si a tak),ale neřekne ho

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen třeba děcka s receptivní (smíšenou), které nemají tak narušenou expresi, tak ti klidně budou slova opakovat, ale nebudou vůbec vědět, co ta slova znamenají.. 😉

no a pak podstata té expresivní dysfázky je, že dítě všem slovům rozumí, ale pak je aktivně neumí užívat, respektive je tam šílený nepoměr mezi tím, čemu rozumí a co pak aktivně používají 😉

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen nj, ale jak píšu, opakování není mluvení....musí to slovo sám spontánně užívat 😉 Tygr ti taky zopakuje všechno (sice po svým, ale zopakuje), ale pak sám, když mluví, tak ta slova prostě vůbec nepoužívá, tudíž je neřadím do aktivní slovní zásoby. Tygr má ted asi +-400slov, které ale opravdu aktivně používá při každé příležitosti 😉

susik77
1. srp 2011

@ygreen - jj, ja jsem taky ted narazila na jeden odborny clanek o rozvoji reci a ze pasivni zasoba je kdyz to slovo zna-vi, co znamena ale nevyslovi to....

sisstin
autor
1. srp 2011

@susik77 jo, to tak sice je..ale když dítě slovo jenom po někam zopakuje, aniž by ho samo užívalo..tak to prostě není aktivní slovní zásoba, to je jenom echolalie 😉

smardik
1. srp 2011

@susik77 Terezka je teda šikula s tím nočníkem, u nás zatím nic. Tom si uvědomuje že chce čůrat nebo že je počůraný -chytá se mi nohama, poznám to na něj a mu to vadí, jak se pokaká chce přebalit, ví že do nočníku se dělá ee-to ti řekne ale on na nočník nepůjde

susik77
1. srp 2011

@sisstin - to je pravda, Veru kdyz jeste min rozumela, rikala naspamet ty dlouhe state cesky-z Pejska a kocicky odslova doslova...kdyz jsem se ji zeptala na nejake veci nevedela z toho nic 😝 Ted uz nerecituje ale napr. umi vypravet o nejake pohadce, kterou citame nebo vidi v televizi 😉

ygreen
1. srp 2011

tak to uzavřeme 😀 prostě je to Tobiášův aktivněpasivní slovník 😅 😀 😀 😀 😀

ygreen
1. srp 2011

@ygreen já myslela že echolálie je opakování bez porozumění toho slova?

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen hele, Tygr taky třeba ví, co je slovo "zrcátko", když řeknu zrcátko, tak mi to slovo zopakuje...ale sám, když bude mluvit, tak na to zrcátko prostě jen ukáže, ale neřekne to...tudíž slovo "zrcátko" má v pasivní slovní zásobě, ale ne v aktivní 😉

Tygr jako první říkal slovo "bů", takže pokaždý, když viděl někde krávu, tak řekl "bů", popř. na otázku "jak dělá kravička", řekl "bů", to je aktivní slovo 😉

susik77
1. srp 2011

@smardik - Veru se naucila na nocnik tesne pred 3.narozkami. Teri vercu proste vidi a opakuje. 😉 to co dela Tomik znamena, ze je uz pripraveny- ale nemusi byt jeste emocionalne...Ukaz mu nocnik, a kdyz bude chtit at si tam sedne az bude chtit...a napr. kdyz je teplo nech ho behat jen v krataskach nebo bez kratasek 😉

ygreen
1. srp 2011

@sisstin jj to já chápu, Thea zase jak vidí psa ať živýho nebo na obrázku tak štěká

Jenže Tobiáš prostě nemá standartní chování, není tak "vstřícný" všemu. J8 mám pořád obavu o ten jeho sluch. Dnes ráno zase - neviděl mě když jsem přišla, říkám ahoj a nic, pak jsem to řekla hlasitěji a běžel mě obejmout. Tak já nevím.

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen takže z toho, co jsi napsala..např. slovo "mňam"..by měl sám užívat, když bude jíst a něco mu bude chutnat, tak k tomu bude říkat "nam nam", slovo "ahoj" - bude se loučit, tak sám řekne ahoj, slovo "gol", bude kokat na fotbal, popř. bude hrát tu hru, a když dá gol, řekne "gol"..slovo "máma", když na tebe bude volat nebo něco potřebovat, řekne "máma", ...slovo "na", když ti něco bude podávat, sám od sebe řekne "na" atd.

líp už to vysvětlit neumím 😅 😅 😅

smardik
1. srp 2011

@susik77 jo tělo asi připravené je ale Tomík ne, ono asi 5x už se stalo že si přinesl nočník a začal si stahovat kalhoty a plínu tak jsem mu to sundala a on si sednul-ale on si sedne stylem že si sedne a hned se zvedne. já mám i z toho někdy pocit že mu to prostě na tu holou kůži vadí, třeba jen v teplákách si tam sedne v pohodě a jak tak seděl bez plíny tak se na něm vyčůral, to mu problém nedělalo. fakt nevím on je nějaký citlivý an tu kůžu mám někdy pocit

on moc nahatý běhat nechci chvíli a pak ho musím jít obléct

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen takže co teda Tobís říká fakt sám od sebe? 😉

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik takhle to měl Tygr taky, sednul si a hned se zvednul atd., takže u nás nějaký vysazování na nočník bylo k ničemu, protože prostě tam stejně nic neudělal. Mělo to význam až fakt, když jsem mu ty plíny sebrala, a fakt si tam na ten záchod došel..třeba to nestihul, připočural se..a dočůral se až na nočníku..ale prostě už to jakž takž ovládal 😉

ygreen
1. srp 2011

@sisstin ale jo, já ti rozumím 😉 jenže Tobiáš většinou reaguje nejvíc (verbálně) na televizi, takže třeba ve faktoru strachu se hodně říká tři, dva, jedna TEĎ a on zařve to "teď". Ale když je reklama na kočku, tak on se nejdřív dívá na mě, já zamňoukám a pak on. Mě prostě přijde, že teprve zjišťuje význam mluvení, jakože je zábavné, stejně jako ukazování, mávání. Dlouhooooo nic, pak se mu to ukázalo a najednou během pár dní, to vše užívá parádně.