Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
1. srp 2011

@sisstin já ho nevysazuju znám ho to nemá smysl fakt jsou to situace kdy přijde s nočníkem on sám a sám chce at ho svlíknu. no uvidím když tak počkám až začne teplo-pokud to někdy bude a plíny mu taky seberu

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen no, tak to zatím nemá v aktivní slovní zásobě nic 😉 zatím má jen tu pasivní slovní zásobu..což v tomhle věku při receptivní (smíšený) dysfázce je naprosto normální 😉

ygreen
1. srp 2011

NE, nene, na, Hmmm, Chchchnnnn, Mama, Au, Mňam, „gól“, „teď“, Haló, Áááá, Ty ty, Ahoj
ale některá vyloženě pomálu a jen jako reakci na to co vidí

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen no a jak jinak by měl mluvit, než jako reakci na to, co vidí 😉

ygreen
1. srp 2011

je v aktivní sl. zásobě, když já řeknu tři, dva jedna a on doplní teď, ne?

susik77
1. srp 2011

@smardik @sisstin - aj Teri to delala - asi od 19.-20 mesice ze si tam jen sedla a nic. A ted od vikendu uz zacala aj curat a kdyz se ji chce mi hezky rekne dam ji dole teplacky a vycura se 🙂

smardik
1. srp 2011

@sisstin u nás to tak ted je Tomík vidí kočičku a říká čiči, venku jede auto a začne dělat huuuuuuu, něco nechce tak mi řekne nebo nechci-jen vidí jídlo a už ječíí neeeeeeeee, takže u nás asi receptivní dysfázku můžeme vyloučit

ygreen
1. srp 2011

on prstě reaguje fakt hodně na tu telku, prostě nejvíc. Musíme teď s Jirkou udělat fotky věcí doma a učit ho to. On neužívá ani pojmenovávání - ví kdo je máma, táta, Thea a Tobík,ale neužívá to

smardik
1. srp 2011

@susik77 tak možná to je normální období a pak tam vydrží sedět, uvidíme. zatím má plně plíny, zatím se stalo asi 3 že je nechtěl tak byl bez nich a já jen převlíkala počůrané tepláčky

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen první stádium je to, že dítě aktivně pojmenovává, co zná... 😉 pak spojuje dvě slova, třeba si sedne a řekne: Péta sedí 😉 prostě komentuje situace, věci atd., které zná...pak si třeba umí říct o to, co chce 😉 no ale nějaký rozhovory aby vedlo samo o sobě...na to musí mít tu slovní zásobu aktivní obrovskou a musí už užívat gramatiku aspon nějak 😉

Tygr už nám teda jako něco sděluje, co se třeba stalo venku....např. jsem šla na logo s ním, a ona začal, že "děda vagiky, děda letadlo, děda autobus", no to mi jako říkal, že tam byl minule s dědou a viděli vláčky, letadlo a pak jeli autobusem 😉

susik77
1. srp 2011

takze pres den uz ji davam kalhotky 😵 na spani plenku ale zacina ji odmitat. tak mozna pd ni dam jen to gumove prosteradlo a na to jersejove 🙂 rano mela skoro suchou plenku 🙂

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik no vyloučit ji nemůžete, páč Tomík zas nemá to porozumění k věku absolutně..ono je to pak hrozně namíchaný..jsou děti, co mají tu receptivní, ale nemají tak narušenou expresi...takže prostě mluví to, co rozumí (to měla Katika od @jolinky), a nebo jsou děti s receptivní, co ale mají narušenou těžce i tu expresi, takže ty fakt neříkají nic 😉

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen no to je spíš taky jenom ale něco naučenýho, ale pochybuju, že Tobís ví (popř. užívá slovo) "ted" v tom smyslu, že ví, že je to časový údaj 😉 to je to samý jako s počítáním, že ti děcko odmele mechanicky jedna, dva , tři, čtyři atd., neznamená, že opravdu umí počítat 😉

smardik
1. srp 2011

@sisstin jo to máš pravdu ☹ ale lepší se už chápe víc i když pořád je co dohánět ale co je super už vydrží dýl pracovat se mnou,třeba ty obrázky co máme od tebe jsou super a ted jich zvládá 5 a jak vydrží dýl tak to děláme 3x po 5

zkoušela jsem to stínové pexeso od tebe a to nechápe a dala jsem mu na stůl věci-hrnek,klíče a ptala se čím se odemyká, z čeho se pije a to teda vůbec ne, koukal a nechápal

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik no já si myslím, že u vás jde spíš o ten celkově opožděný vývoj, a k tomu souvisí i ta řeč 😉 ale nedá se takhle jednoznačně říct, že když Tomík aktivně užívá pár slov, tak že nemůže mít smíšenou poruchu řeči 😉

jestli bude mít Tomík teda tu lehkou MR( což já si opravdu myslím, že ano...protože dítě s dysfázkou by prostě v tomhle věku třeba stíny už umělo přiřadit, i kdyby mělo jakoukoliv formu), tak i to mluvení prostě bude trvat mnohem déle 😉

ygreen
1. srp 2011

@sisstin teď chápe jako povel k něčemu - třeba ke skoku, takže né jako údaj časový,ale jako povel - jako tři, dva jedna skoč

smardik
1. srp 2011

@sisstin jasný chápu no uvidíme ale já doufám-asi marně že to bude jen ten opožděný vývoj a s tím souvisí řeč a že to časem dožene. no ale i kdyby se lehká MR potvrdila tak to zas tak katastrofa nebude, s tím může normálně žít jen bude trošku pomalejší

ale ty stíny fakt ne, on to vůbec nechápe co s tím. já jsem ted štastná že už třeba dokáže najít obrázek klíče když mu to řeknu

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen jj, význam v tomhle slova smyslu chápe...takže třeba když se chystá skočit, tak by měl říct "teď", což teda asi říká...no to je asi jedno, nějakých pár slov teda zřejmě aktivně má 😉 to je úroveň 15měsíců (do 10 aktivních slov) 🙂

ygreen
1. srp 2011

Tobís ty stíny, jak jsou v zajíci dával hned jak ty obyč, takže v těch 2 a 9 měsících co jsme koupili toho zajíce, asi.

Každopádně jak znám Tobiáše, tak buď má ještě něco k té dysfázce, jak si myslí logopedka, a nebo je to jako s tím sociálnem, dozrál k němu později, až se jakoby otevřel tomu světu. Tak musím počkat až se otevře tomu světu vebálnímu.

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik on to je trošku ale rozdíl..dám příklad: dítě, co má narušené porozumění, tak na slovní pokyn "podej klíč", prostě nebude vědět 😉 ale když bude mít obrázek klíče, tak na to v pohodě přiloží stínový obrázek klíče 😉 takže dítě se smíšenou poruchou řeči bude mít problém s tím reagovat na mluvenou řeč, bude třeba pozadu sociálně atd., ale nebude mít v tomto věku problém vkládat tvary, přiřazovat barvy, dávat k sobě souvislosti - např. lopatka a bábovičky atd. 😉

smardik
1. srp 2011

@sisstin jo to co píšeš má Tom strašně velký problém. Já jen chtěla říct že jsem ráda že ted už aspon na obrázku pozná ty věci a dokáže je podat, ještě nedávné se na ty obrázky díval a jak slyšel dej dával mi to všechno, ted jsme pokračili k tomu že mi podá to co po něm chci ale pořád je tam co dohánět chtít třeba měsíc po něm pořád chtít nemůžu, nebo třeba ovoce mu dělá problém-nemůžu říct podej mi jahodu to neví, takže říkám podej mi ham ham jahodu a to ví ale kdyby měl jahodu a jabko zase neví

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik ta diagnostika je pak hlavně o tom, jestli dítě má problém "jenom" s tou mluvenou řečí, ale inteligenčně odpovídá věku....nebo má prostě ten inteligenční deficit celkově, takže ta vývojová úroven je tak nějak ve všem stejná (opožděná) 😉

takže já si fakt myslím (ale jsem laik), že u vás to není tím, že by měl poruchu řeči..ale prostě celkově tam prostě ty inteligenční možnosti k věku nejsou. Tam je to opoždění fakt jakože už dost velké, v tomhle věku, pokud je dítě opožděné asi o 1,5roku, tak už spadá do hranice středně těžké MR 😉

smardik
1. srp 2011

Tomula je vzhůru jdu to stínové pexeso vyzkoušet

smardik
1. srp 2011

@sisstin nestraš s tou střední, já jsem "připravená, smířená" nebo jak to říct s lehkou MR ale se střední už fakt ne

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik no to já neposoudím, jak na tom Tomášek je..to fakt ne 😉 jenom píšu, že tabulkově, pokud je dítě v tomto věku opožděné o 1,5roku, tak to je hranice středně těžké MR 😉 ale já nevím, jak moc je Tomášek opožděný...to ti řekne Krejčířová 🙂

smardik
1. srp 2011

@sisstin už se toho nemůžu dočkat, no ta psycholožka jak jsme byli napsala že je na úrovni 12-15měsíců. ještě dotaz k tomu stínovému pexesu, dávala jsi tygrovi k tomu nějaký výklad co má dělat nebo dala jen pexeso nebo kal

sisstin
autor
1. srp 2011

dle tabulek, dítě staré 36 měsíců má lehkou MR pokud je opožděné o 9-12měsíců, středně těžkou MR - pokud to je o 1-2roky, a těžkou, pokud je to o 2 roky a více 😉 toť tabulky...ale musí být opožděné tak nějak ve všem stejně...pokud je ten vývoj nerovnoměrný - že v něčem je k věku, nebo i nad svůj věk..v něčem je lehce opožděné atd, tam většinou o MR nejde a bývá tam jiná diagnoza 😉

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik no my ty stíny začali dělat nějak okolo 2let, takže to slovní vysvětlování až tak nepobíral..prostě jsem mu to rozložila, nejdřív třeba 3*3 ty normální obrázky, pak jsem mu vedle k tomu dala vybrané 3*3stínové a prostě to přikládal, chápal to sám od sebe 😉

ale my fakt s těmi "inteligenčními úkoly" nikdy problém neměli, co tak nějak začal od těch 2let normálně fungovat, tak to velice rychle už bylo k věku 😉

smardik
1. srp 2011

@sisstin díky jdu na to

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik zatím mu zkus dát vedle sebe tři normální obrázky, např. auto, vlak a kočka... vem si do ruky třeba stínovou kočku a podej mu ji 😉 to už by fakt pochopil měl, že to má dát na normoš kočku 😉