Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik jj, já už jsem si všimla i na tom videu, jak krásně sdílí pozornost 😉

smardik
29. srp 2011

@sisstin jo to sdílení pozornosti už je fakt u nás naprosto úžasné a žádný problém 🙂 což jsem ráda, sice to trvalo ale dohnal do

@dadlenka Tom ještě před měsícem ani nechápal pexeso- ne hrát to ne, ale my se učíme. a ze začátku jsem mu dala 2 obrázky a chtěl podat auto a on nevěděl co má dělat, to jsme museli dost cvičit a každý den obrázky cvičíme-i 5x nebo 6x denně, postupně se to zlepšuje, třeba ted už můžu říct jen Tomášku podej mi jahodu, předtím jsem musela říkat ham ham jahodu. Honzík mi to podá v pohodě už ted-sněhuláka teda ne, to nevídá ale jinak to co zná naprosto v pohodě, ukazovat začal Tomášek strašně pozdě a Honzule ukazuje už dávno

ale v těch jeslích je šikulka to máš pravdu, on ty děti potřeboval

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik tak on začal tak nějak jako Tygr ne? Tygr začal okolo 27měsíce tuším nějak hodně aktivně 😉

smardik
29. srp 2011

@sisstin jo tak nějak začal a řekla bych že během chvilky fakt začal dost aktivně jako by to chtěl dohonit. Ted je to naprosto v pohodě, jsme venku a ukáže mi na děti na hřišti, vzápětí na auto, pak jde kolem pes nebo kočka, pak zas dítě nebo třeba někdo na kole a tak je to celou dobu

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik jj, u nás to bylo stejný...jak začal ukazovat, tak fakt pořád, celej den..pak už jsem z toho byla i na nerv..páč jsem celej den poslouchala "eeee" a ukazování a musel jsem to mlet dokola, ale jako obrovskej pokrok pak byl v tom porozumění 😉

smardik
29. srp 2011

@sisstin jo to přesně je u nás, ukazuje pořád, celý den ale nejvíc fakt venku tam je toho prostě nejvíc co ho zaujme a on ukáže a vlastně umí jen auto-to je hu a kočku-čiči a jak je to něco jiného je to eeeeeeee, občas mi jde z toho hlava kolem. a představ si že to mám 2x, Honzík dělá to samé a musím říct že občas nestíhám protože říkám ano Honzíčku tam je pes,kolo, děti atd. a do toho slyším Tomovo eeeeeeee a pokud hned nereaguju tak že se začíná zlobit

dadlenka
29. srp 2011

@smardik no pexeso Kryštof nedává😉 barvy přiřadí, poznává je od cca 2 let, ukáže a podá svoji slovní zásobu😀, stínové obrázky přiřadí, tvary vkládá pozná T a O, ale až teď začíná dodržovat pravidla - třeba dát tvar jenom určité barvy a ne jiné dělá až teď, má třeba barevné kolíčky a desku s dírkami a barevnými kolečky a i když už cca rok umí a pozná barvy, teprve teď ochotně naskládá barvy kolíčků do stejně barevných koleček...

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik jj, to si umím živě představit 😅 😅 😅 to je právě jedna z věcí, proč si myslím, že Tomášek vážnou poruchu porozumění nemá, páč tyhle děti to fakt nedělají 😉 to samý Kryštof od @dadlenka on asi bude trošku opožděný vývojově, ale myslím, že taky závažnou poruchu porozumění určitě nemá, nebo teda minimálně...že to je třeba v rámci pár měsíců....

což třeba u toho Tobíse od @ygreen je viditelnější, že se chová v tomhle jinak a to porozumění má neúměrně k tomu, jak dobře zas umí jiný věci 😉

susik77
29. srp 2011

@smardik - To je super ze se Tom vycural do nocniku! uz to bude jen lepsi🙂

smardik
29. srp 2011

@dadlenka já fakt nemyslela pexeso,jen se na pexesu učíme poznávat obrázky proto jsem napsala pexeso ale ještě tak před 2 měsíci jsem mu mohla dát obrázek auto, vedle toho obrázek třeba psa a chtít po něm psa a on nevěděl co dělat, stínové pexeso nezvládá ale dát na sebe 2 obrázky z normál pexesa v pohodě, barvy nepřiřadí, tvary vkládá v kostce ale musím mu dát jen ty 3 co tam patří na tu jednu stranu jinak to eje moc složité

@sisstin uvidíme, on je šikovný ne že ne,on dělá vše co má jen se strašně velkým zpožděním. ale v čem je super je fakt to sociálno a to pomáhání doma-vytahování nákupu, vytírání, vytahování věcí z myčky

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik no proto myslím, že je to MR 😉 ale třeba se pletu a nebude to tak vážné, moc bych ti to přála 🙂

jolinka
29. srp 2011

@smardik no superrrrrr ten nocnik 😀 😀 😀

jolinka
29. srp 2011

@susik77 jak ti hovorila siss i dalea ... to opakovanie po detoch je ok. 😉 deti sporuchami komunikacie a hlavne recepcnou viac tapaju v tych vztahoch a tak napodobovanie je ista cesta pre nich...

Kati sialene opakuje po Johi, keby nemala starsiu sestru asi by opakovala po inych detoch ako Veru.

ygreen
29. srp 2011

@smardik nočňajz superrr

ad sdílení - Tobís taky venku ukáže, on jako na to ce chtěl ukazoval od mala, ale takovéto "mami, hele!" to je ten problém. Ale on venku taky sdílí,ale né tak řekněme vymakaně 😅 on třeba zahlédne letadlo a koukne na nás, jestli ho vidíme taky a čeká na ten oční kontakt ve smyslu "ano tobí, taky ho vidíme".
Ale pokud nám nepřiřadí atyp. autismus, ale smíšenou dysfázku, tak si myslím, že bude mít min. střední a tak to pokud začne sdílet pozornost opravdu důkladně řekněme třeba ve 3,5 letech, tak to není zase tak hrozné.

A celý den jsme na Toba milá, usměvavá (i když rozflákal sklenici, šlápl na Theu,a pod) a ani jednou jsem na něj nezvýšila hlas. Ve tři jsme dělali logo karty a už mi zase říkal nene krásně,a le musela jsem to říkat s úsměvem, aby to nebral jako výtku nebo zákaz.

@sisstin já u Tobíse hodně vnímám jeho opožděnost v aktivním chováním - třeba už něco opakuje, pasivní slovní zásoba se teď hodně zvětšila, ukáže mi na co chci, ale to aktivní užívání komunikace - ať verbální či neverbální je pomalejší. Ale je evidentně schopnej se to naučit - zdravit, ukazovat, snad i sdílet, opakovat slova. Jen k tomu potřebuje čas a určité vynaložené úsilí z naší strany. Nejde to samo od přírody.

Chci se zeptat, jak je to s tím, že třeba Tobís kolem 2 let hezky každé ráno řekl ahoj a do telefonu uměl říct halo. Teď do telefonu říká halo úplně jinak, nesrozumitelně a ahoj neříká, ani nezdraví sám od sebe. Dělají to receptivní/smíšení dysfatici, nebo jen autisti? Že něco umí a pak to přestanou dělat - u nás se tedy jedná jen o tohle říkal každé ráno aoj (ale nemával, nic takového) a uměl říct alo.

Tobiáš třeba nezdraví, na pokyn vždy, nebo když se loučí někdo v telce (podle mě to vnímá proto že ten děj opravdu vnímá), nebo pozdraví normálně na živo tehdy, když se s někým loučíme dost výrazně - jakože si s babičkama říkáme tak ahoooj, tak zamává. Ale on většinou čumí jinam, už se sápe do auta a nějaké společenské detaily neřeší. Ale zato každé ráno jde nejdřív za mnou, vleze si ke mě, pomuchlujeme se, opusinkujeme, chvíli u mě leží a pak mě tahá ven z postele. To taky beru jako vřelý pozdrav 😉

jolinka
29. srp 2011

@ygreen ako myslim ze take tie otazky ci nieco robia[nerobia autici ci dysfaktici nemaju velky zmysel....

kazdy autik i dysfaktik je original, treba dieta vidiet v sirsom kontexte, prejav nemusi byt taky dolezity ako jeho pricina...
dieta nezdravi, lebo nepocuje, nerozumie socialnemu vyznamu zdravenia, nutili ho zdravit a tak sa mu to protivi, nevie vyslovit pozdrav, alebo proste nezistena pricina ... 😉 😉 😉 a vsetky tieto priciny mozes nalepit aj tam aj tam.

ygreen
29. srp 2011

a řeba s babičkou a dědou (mými rodiči) se vítá tak, že k nim letí a skočí na ně (obejme je).

JInak nápodoba už je fakt boží - třeba si sednu naproti němu a jedu - vypláznu jazyk, udělám z rukou dalekohled, udělám si crrrr na nos, upažím, připaží, dám ruce nahoru, palec nahoru (jakože je jednička), apod.- a on po mě nádherně okamžitě opakuje, bez prodlevy a baví ho to.

Tak začíná chápat ANO - začíná kývat hlavou a říká takovou zkomoleninu ano, už nedělá hmmmm.

A zjistila jsem že když se soustředí, dělá fakt super věci,a le když je unavenej, tak se mu tomotá, třeba včera už byl dost grogy když šel nahoru spát a říkám dej tátovi pusinku - 100% ví vo co gou, dělá to denně, ale pořád jí chtěl dát mě, pak jsem chtěla aby dal miminku, to zase dával tátovi.

jolinka
29. srp 2011

@ygreen asi to je dolezitejsie... ze ich vnima chce ich privitat 😉

susik77
29. srp 2011

@ygreen - Veru zacala mavat na pozdrav asi az kolem 2.5-3 let kdyz uz davala papa Teri. U nas je akorat rozdil ze Veru mela normalni rozvoj reci...Ale ty napodobovaci hry-verila mysicka kasicku, potom ukaz jak velka narostes a pod. nedelala. Vtedy jsem si myslela ze to jsou hlouposti, u Teri vidim ze to napodobuje spontanne.

ygreen
29. srp 2011

@jolinka já vím, máš pravdu a s oboum adiagn. jsem už tak nějak smířená, a kdybych tak mohla, tak to prostě vymažu z hlavy a neřeším to. Jenže já jsem povoláním analytička a má takové nutkání o všem hodně vědět a nejde mi moc věci nepitvat 😅 ale máš pravdu.
Já se teď vcelku zvládla vložit do takového stavu mysli, kdy si říkám, že to bude v pohodě, prostě nebudu patřit k té většině se standartními dětmi, budeme žít tak nějak ze dne na den, nebudeme řešit vzdálenou budoucnost. Vždycky mě v tomhle mém názoru utvrdí nějaká hrůza co se okolo mě stane - včera jsem zjistila, že kamarádky známý má syna 3 roky v nemocnici s leukémií, zničeho nic. Mí známý kamarádka večer odvezla dcerku 6 let do nemocnice s horečkou a ráno zemřela. To jsou takový rány z ničeho nic, že si říkám, že nějakou diagn. nemá fakt cenu nějak moc řešit, buď tak i onak, stejně nás to ovlivní stejně. Nehodlám ležet v depresích a cpát se neurolem z toho co z mého chlapečka jednou bude, jak bude žít, když nevím, jestli nás zítra nesejme auto, že?

ygreen
29. srp 2011

@jolinka on je takovej, že třeba něco co dělá chce dodělat do konce - třeba naši přijedou k nám na návštěvu, on je vnímá ve dveřích, ale prohlíží si knihu, tak začne prohlížet rychleji a běží k nim, až knihu doprohlídne. Takže to vypadá, jakoby je ignoroval, ale neignoruje. Nebo né vždy a né všechny 😅

jolinka
29. srp 2011

@ygreen ako tym obdobim uzierania sa a trapenia asi presiel a prechadza kazdy, mna i teraz z K. hocikedy chyti depka, ked mam pocit ze sa opat sprava mimo, chyti nejaky ten svoj amok, alebo ju porovnavam s nejakou sikovnou rovesnickou...

Len myslim ze to patranie po diagnoze je strata casu, treba dockat co vam povie Krejcirova. Ci by mal Tobis to alebo to, zatial velmi nie je ta edukacia odlisna {osobne si myslim ze skor zmies. dys. asi tazsia forma ale zase sa mi intelektovo zda lepsi nez K. v jeho veku}

jolinka
29. srp 2011

@ygreen tazsia forma ako mame my... nie ze celkovo tazka

ygreen
29. srp 2011

@jolinka však k tomu dozraju jednou zcela 😉 ale ty plány víš, ve 31 zase do práce, děti škola, školka, dovolené, hlídání u babiček,a pod. A teď vím, že vše bude nějak složitější 😉 ale jako nestěžuju si, páč kdyby byl Tobís standart, tak to zase není tak úplně on 🙂

smardik
29. srp 2011

@ygreen já celkem žádné plány neměla takže dobrý a fakt začínám už počítat s tím že budu ještě chvíli kvůli Tomíkovi doma

jo a umí kývat hlavou, dneska se ho ptal dědeček jestli zas přijedu a kývnul hlavou na souhlas

sisstin
autor
29. srp 2011

@ygreen ono to fakt nejde takhle "rozpitvat" a něco podle toho hodnotit, musí se to brát prostě jako celek 😉 oni jako i někteří autíci sdílejí pozornost, ale jenom na to, co zajímá je - což je nějaký úzký okruh zájmů. Třeba je zajímaj značky, tak ukazujou na značky a čekaj na odpověd...ale není to jako u standartních dětí, které prostě ukazují na všechno...zajímá je všechno, ne jenom třeba auta nebo značky nebo tak 😉

u Tobíse bych právě viděla jako největší problém to, co píšeš ty...že on zatím nemá moc chut nebo zájem aktivně komunikovat, aspon neverbálně... 😉

smardik
29. srp 2011

u nás zájem o komunikaci je, jen to Tomíkovi nejde jak by chtěl-on fakt už chce říct vše-ukáže na to co udělal, na sebe nebo Honzíka, snaží se fakt už vše tímhle způsobem komentovat, mluví u toho-jenže je to eeeeeeeeeeeee a pak se zlobí že ho nechápe, on evidentně chce ale nejde mu to a je pak kvůli toho nazlobený na celý svět že my ho nechápeme

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik jj, takhle to měl (má) Tygr... 😉 je to pro děcka fakt frustrující, já si proto myslím, že by jste fakt měli začít s tou alternativní komunikací, aby se Tomík mohl aspon nějak vyjádřit, mrkni sem 🙂

http://www.oskola.cz/oskola/eshop/13-1-Komunika...

dadlenka
29. srp 2011

@ygreen tak já bych nepředbíhala😉 já věřím tomu, že se Kryštof neztratí a plán pětiletky nemám😉 problémy budu a řeším za pochodu🙂) mám tři děti a když bych jednotlivě rozpitvala každého z nich, tak je to na mašli. Já prostě vidím jako pozitivní(a co tady čtu tak i u Tobíka), že se posouváme vpřed🙂 každý den se něco nového naučí. Vím, že Kryštof není hloupý, má problém, který ho neohrožuje na životě a udělám pro něj, co půjde.

susik77
29. srp 2011

Ahojte, tak uz mam aj odpoved od dr. krejcirovej" Dobrý den -
opravdu nejde o žádný problém nebo poruchu, ale naopak je to pozitivní projev - nápodobou se skutečně v sociální oblasti naučíme nejvíce a dobrá schopnost napodobovat druhé svědčí pro dobré sociální dovednosti.

tak super...

smardik
29. srp 2011

@sisstin já už asi počkám na tu Krejčířovou a uvidím, ono u něj ta řeč už jde-sice pomalu ale už si něco řekne, ukáže takže to jde tak se mi s tím zatím začínat nechce když jsme s tím doted nezačali, uvidím co řekne Krejčířová, jak ho uvidí a pak se uvidí co dál.

@susik77 super je úplně normální 😀 😀 😀 😀