Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
13. zář 2011

@susik77 Tygr má vzteky, když nejdeme tak, kam chce on..co se týče chození někde, kde to nezná...tam prostě vyžaduje, aby jsme šli podle něj (např. v lese), jinak hysáky 😝 a má to spousta ZDRAVÝCH dětí, je to prostě vývojový období...samozřejmě divný je, když to děti dělají ještě v 7 letech např.

To nejde vzít jeden příznak a ted ho začít pitvat, to se musí brát komplexně..všechny projevy dítěte 😉

ygreen
13. zář 2011

@susik77 nj tak jo, ukecaly jste mě, je to těžké určit. Ale stejně, není Veru jen víc receptivní než jste si myslely? Tobiáš nemá žádné stereotypy )díky bohu), ale když chodil do školičky, tak jsme šli směrem na hlavní ale těsně před ní zahli a to bulel, páč chtěl na hlavní, líbí se mu tam obchody, výlohy, auta, autobusy, motorky - prostě tam nebyla nuda 😉

susik77
13. zář 2011

@sisstin - zrovna s tim hrnickem mame zkusenost ze skolky 🙂 verca pouziva svoji detskou flasku, minule ji mm zapomnel kdyz daval vercu do skolky a v poho tam pila z obyc. plastoveho Ikea hrnku. Hlasila mi to ucitelka, ze Verca ma novy pokrok 😎

ygreen
13. zář 2011

@susik77 a nezkoušíš prostě Veru nenechávat např. tu jednu falšku,ale doma prostě dát co je, flašku vyhodit, koupit jinou, apod? jakože zvyknout jí. Ale třeba já mám doma asi 15 hrnků na kafe a piju jen ze 3, prostě nejoblíbenější,a ni nevím proč.

susik77
13. zář 2011

@sisstin , @ygreen - mate pravdu, moc se v tom hrabu 😎 proste, nestandardni dite...uz mi to nekdy hodne leze na nervy 😝

sisstin
autor
13. zář 2011

@susik77 jj, a o tom to je...autík by prostě měl záchvaty vzteku, radši by tam nepil...a trvalo by mu třeba strašně dlouho, než by si zvyknul 😉 já prostě tyhle věci neřešim, Tygr taky třeba pije z Jupíkový flašky (umí to z čehokoliv),.ale prostě tohle je nejoblíbenější...ve školce maj hrnek s čajem, a to tam pil strašně málo...tak mi řekla učitelka, že mu mám dát klidně jeho pití...

a bavila jsem se s kamarádkou naprosto zdravýho šikovnýho kluka, že on tam z toho hrnku taky nechce pít...a takových věcí jsou stovky, jsou to děti a mají takové projevy....jak píšu, nesmí to ale pak zacházet do takové míry, že to fakt ovlivnuje život a přináší to spoustu problémů.... jinak takový ty běžný věci bych fakt neřešila...stačí si přečíst různé diskuze tady na koníkovi, že všechny zdravé děti mají prostě nějakou věc, která je třeba "divná" nebo tak 😉 jen se to nesmí nakumulovat 😉

ygreen
13. zář 2011

@susik77 to znám důvěrně ☹

susik77
13. zář 2011

@sisstin - mas pravdu 😉 asi to prehanim 😖 uz aby jsem vic pracovala 😎 jinak veru se pryu v poho hra s holcickami ve skolce, na hristi, aj uvnitr, ze pry obe holky miluji organiz. hry...

susik77
13. zář 2011

@ygreen - prave doma ten ikea odmita, ze pry z toho pije jen ve skolce 😀 😎 ale dzusik by vypila z cehokoliv 😎

sisstin
autor
13. zář 2011

@susik77 hele, vidíš..pokud nejsou ze školky nějaké strašné stížnosti, že by to tam s ní nešlo, nebo by třeba prostě narušovala výuku...tak potom bych to řešila...ale pokud tam je v pohodě, učitelky chválí nebo aspon nemají připomínky...tak to prostě neřeš 😉

já už z takovýho toho brutálního pitvání vyrostla (taky jsem měla to období), prostě vidím, že Tygr je zdiagnostikovanej správně, dokázal se zapojit do kolektivu a normálního režimu..a to, že se ještě celej sám neoblíkne a podobný kraviny už prostě neřešim...není to nic, co by mu bránilo v běžným životě a on se to naučí...moje představa byla, že bude ve školce sedět někde sám v koutku..a vůbec to tak není...zapojuje se mezi děti, do řízených činností...prostě tam funguje normoš...a nic víc nehodlám řešit 😎

jako kdybych ho začala pitvat tím stylem, že třeba když chodí na záchod, tak musí hodit papír na zem a pak ho narulovat a podobný blbiny..tak bych mu taky našla určitě 50 dalších diagnoz...ale prostě ve výsledku funguje normálně, rozumí normálně, řeč se zlepšuje - sice pomalu, ale zlepšuje...tak nemám vůbec podezření, že by mohl být autík nebo něco jinýho 😎

susik77
13. zář 2011

veru napr. odmitala aby ji ucitelka ve skolce udelala culik, nebo dala sponky. vcera mi hlasila, ze verca si uz nechala upravit vlasky, lebo mela culik dalsi holcicka. ta skolka opravdu pomaha, super decka motivuje.

ygreen
13. zář 2011

@susik77 vem si, že já se teprve minulou středu dočkala sdílení pozornosti tak jak má správně vypadat 😉 fakt, poprvé na té foniatrii. A je to prostě týden a kus a on jede jak drak, denně prohlídneme snad 10 knížek a to některé třeba 20x a hlavně katalogy lega a hraček a ukáže na všechno, hlavně na to co se mu líbí a já musím pořád a pořád říkat co je co. Je to děsný,a le díky bohu za to, konečně nabírá pasivní zásobu, zajímá se o věci kolem a to je začátek toho aby začal mluvit.

ygreen
13. zář 2011

souhlasim se sisstin, funguje normálně až na to porozumění a řeč. A rozumí čím dál líp a řeč se pomalu startuje

susik77
13. zář 2011

@ygreen to je super, uz to bude jen lepsi kdyz nabere slovni zasobu 😉
mate pravdu, muzu byt rada ze verca je na tom tak jak je...doufam ze se brzy aj socializuje a uz se zacne hrat s detmi normalne...

susik77
13. zář 2011

@ygreen - mozna proto mame ted vic krizovych situaci ze je vic mezi detmi. ale na druhe strane je to plus, ze je tomu vystavena ze se tak hodne uci...lip jak kdyby se to ucila teprve na zakladni skole 😝

cmilka
13. zář 2011

@siss áno, máš pravdu, možno aj v hlave si to myslím, ale asi mi urobí dobre, ked to "povie" aj niekto iný 🙂 asi to vyvolalo to, že Filip v januári (leden) bol na psychol.vyš., kde mgr. napísala do papierov nešpecif.pervazívna porucha, v marci ho videla psychologička zo škôlky a neskôr klin.psychologička na detskej neurol., ked tam ležal- obidve si myslia, že Filip nie je autista, ale Filipa ako jediného v škôlke prijali len na 3 mes. na diagnostický pobyt, potom sa to vraj prehodnotí a Filipa prijmu do škôlky "riadne"...
sorry, viem, že už riešim kraviny... asi sa pôjdem objednať na pedikúru, to bude najlepšie pre celú rodinu 😀 😀 😀

sisstin
autor
13. zář 2011

@cmilka to s tou "3měsíční" lhůtou je v hodně školkách 😉 mě to taky právě zarazilo, že Tygr šel na 3měsíční zvykačku s tím, že pak ta smlouva už bude na dobu neurčitou a psala jsem to i tady. A je to naprosto normální, má to hodně školek, oni se tím prostě kryjou, že kdyby tam byli rodiče nějací chroničtí neplatiči, nebo by se to dítě fakt nedokázalo zařadit a tak 😉 ale v 99,9% případů to všem pak normálně prodlouží 😉 je to i ve školkách standartních 😉

cmilka
13. zář 2011

@siss tak o tom som nevedela, lebo st.syn bol od zaciatku prijaty na "neurcitu dobu" a vo Fifovej skolke je takto prijaty len Filip...
Filipov jediny problem v skolke je toho času strašna zapcha, odkedy chodi do skolky, tak na "velku" bol len raz aj to sa poriadne potrapil...

sisstin
autor
13. zář 2011

@cmilka no spíš Filda byl asi jedinej novej v té třídě ne? 😉 V některých školkách to nemají, ale spíš to bývá 😉 bylo tady i o tom téma někde 😉

paolin
13. zář 2011

ahoj holky! u nás je taky 3-měsíční zkušební lhůta, ale smlouva žádná. jinak taky malé zlepšení v řeči. teď snad každý den nové slovíčko. dnes "top" = stop a "pupu" = pupík. ve školce jak kdy. dnes hodně plakal, když jsem odešla. 3/4 hodiny byl zalezlý pod stolem a řval a počůral se - schválně nebo smutkem..včera úplně supr. jinýí den šíkený řev a vztek při oblíkání, svačině..a tak různě. asi každý den něco bude. jinak vše krásně zvládá. sám si umyje ruce z venku, zkouší se sám převléknout..jen papučky ne a nechce. dnes i pokrok s jídlem. snědl oběd! sice s mou pomocí, ale šlo to 😉 já do školky chodím na půl hoďky ráno a pak hned před obědem. vypadá to, že pokud se to bude takhle lepšit, tak za pár týdnů si i zvykne na jídlo a třeba začne ve školce jíst 😉 taky Vítek má velké zásluhy. dnes dostal od učitelky velkou pochvalu, jaký je hodný brácha. že se Adámkovi věnuje a hraje si s ním..

cmilka
13. zář 2011

@siss nie, v triede je ich novych viac, povedali mi, že je to kvôli tomu psychol.vyš. z januára... 🙄
@paolin ako pišeš, každý deň je to niečo iné, potrebujú čas, aby si zvykli
dnes sa MM navrhol, že pomôže a odvezie filipa do škôlky, najprv som mu musela nakresliť, ako sa dostane ku škôlke, potom plán škôlky (kde je bránička, kde sú dvere do škôlky, do triedy..), potom sa ešte dvakrát od dverí vrátil, či má Filip náhradne oblečenie v škôlke, či majú na mňa kontakt a potom konečne vyrazili 🙂 🙂 tam vraj prezliekol filipa, išiel s nim do triedy, cca 5 min sa s nim pohral a až potom išiel do práce a Filip vraj vôbec neplakal... 🙂 🙂 , MM netuší, že si týmto na seba uplietol bič 😀 😀

sisstin
autor
13. zář 2011

@paolin tak docela dobrý ne? On je Ada asi trošku takovej vzdorovitej 😉 právě Tygr si na cizí nedovolí nic, neexistuje, že by se ve školce kvůli něčemu vztekal nebo nedělal atd, za to pak si to na nás doma vybíjí o to víc 😝 takže ve školce anděl, a doma nám pak zas rozkazuje, vzteká se atd. 😝

@cmilka no tak to moc nechápu, kor když Filda chodí fakt do speci školky, kde jich je tak málo 😕

jinak jsem koukala, co maj děti ve čt a v pá k jídlu, co Tygra čeká..a zas jsem se jako musela tlemit 😅

Čtvrtek svačina Rohlík, pomazánka z Nivy, čaj
15.9.2011oběd Polévka Pepka Námořníka
Pangasius zapečený na leču, bramborová kaše, kompot
svačina Chléb, máslo, salátová okurka, čaj

Pátek svačina Koblihový rohlík, Šmoulí mléko
16.9.2011 oběd Polévka rajská s rýží
Vepřový guláš, houskový knedlík, čaj
svačina Chléb, máslo, tavený sýr, mrkev, čaj

cmilka
13. zář 2011

@siss Tygrovi dobru chuť 😀 😀 😀 , Filipova skolk je pre deti z celeho kraja, je to internatna skolka, takze maju viac tried, myslim že 3... v každej triede je osem deti (vo Filipovej triede je zapisanych 8, ale bolo ich tam zatiaľ najviac 7) a v jeho triede sú tri učky, kedže su tam vacsinou nove deti, tak na začiatok... a je to spojené aj so MŠ a ZŠ pre deti so sluchovym postihnutim, plus nulty ročník ZŠ (bože, popisala som to ako hotentot)

sisstin
autor
13. zář 2011

@cmilka no oni asi mají strach, aby teda např. nebyl autík, když oni jsou školka asi "jenom" pro děti s vadami řeči a sluchovým postižením 😕

jinak předpokládám, že "polévka Pepka Námořníka" asi bude špenátová 😉 a k tomu pangas zapečený na leču, no to jsem zvědavá, kolik toho sní 😅 😅 😅 😅 😅 a v pátek "šmoulí mléko", to jestli bude mít modrou barvu...a navíc Tygr nedá mlíko do pusy asi od 7měsíců 😅 😅 😅 no naštěstí ho fakt vůbec nenutí, takže traumu nemá..když nechce, tak nechce a šlus 😝

leporelo
13. zář 2011

@ygreen, já ti teda nechci s tím eye q kazit radost, ale stejně se jedná o starou známou kombinaci DHA+EPA. Já jsem se o to dřív trochu zajímala a je pravda, že se doporučovala kombinace vyšší dávka EPA než DHA ( což eye q splňuje) Ale za cenu tobolky mezi 4 až 5,90Kč, přičemž doporučená denní dávka je minimálně 2 a při zahájení užívání až 6 tobolek ( nebo adekvátní množství mililitrů sirupu), mi to přijde trochu tahák na peníze od zoufalých matek. To už jdou sehnat preparáty jako Rybí olej od Medpharmy ( 1,63Kč za tobolku- přičemž EPA 180 a DHA 120) nebo EPA od NaturesBounty (2,90za tob. 540 EPA a 360 DHA). Jen pro srovnáni eye q má v 1 tob EPA 93mg, DHA 28mg).
Já moc na potravinové doplňky nevěřím, ale je pravda, že když jsem Márovi dříve párkrát koupila něco s omega 3,6,9, že jsem nějaké mírné zlepšení řeči pozorovala ( nebo to bylo spíš zbožné přání). No, tak jsem zvědavá, na tvé zkušenosti.....

paolin
13. zář 2011

@sisstin no, poněkud hodně paličatej 😀 Vítek je ve školce taky supr hodnej a doma..to by ho člověk někam zavřel 😀 jídelníček nevypadá špatně 😉 ale je mi jasný, co Tygr na to 😉
ty svačinky máme v bledě modrým - niva, sardinky, ryba..bych to nejdela taky 😀
@cmilka u nás hodně pomáhalo, že vodil do školky tatin. po dnešním slzavým údolí jde zítra on 😉 já mám stejně práci 😉

cmilka
13. zář 2011

@leporelo čítala som knihu Syndrom travenia a psychologie, celkom zaujímavé a tam bol ten správny pomer medzi EPA a DHA zdôraznovaný, ja to fifovi dávam (nie eye q, iné tobolky, čo mám od endokrinologičky), ale nepozorujem nejaký efekt, plus užíva aj vyššie dávky probiotik (kvôli sklonom k zápche) a to naňho pekne funguje...
@siss polievka pepka namornika hádam iná ako špenátová ani byť nemôže 😅 😅

leporelo
13. zář 2011

@cmilka jo, já mám taky dobrou zkušenost s probiotiky u dětí i u dospělých.

sisstin
autor
13. zář 2011

tak já dávám jenom ty probiotika - lactobacílky, to se dá schovat do pití a Tygr nic nepozná 😀 ale ostatní výživové doplnky jsou pro mě noční můra při představě, jak to do něj rvu..a taky jsem ten typ, co na to absolutně nemyslí..jsem schopná brát pravidelně jenom antikoncepci, s ostatními léky je to děs běs 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
13. zář 2011

jinak s hradem už jsme na úrovni 3 a asi ještě dlouho budeme, to už je těžký jako prase 😝 a pozor, Tygr už si prohlíží knížky 😲 teda ne, že v nich brutus listuje...ale fakt to prohlíží 😝