Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. čer 2013

@krystalka no ty jazyky jsou jako děs 😖 jenže osvobozený být nemůžou, to by pak nemohli dál na žádnou školu, nevezmou dítě ani na nejhorší učnák, pokud by nemělo na ZS jazyk 😖

krystalka
11. čer 2013

Jinak trochu mimo dnešní téma 😉 - před chvílí jsem četla na Seznamu článek, jak se letos začínají základky plnit silnými ročníky, je tam i přehled kolik se v kterém roce narodilo dětí a Jiřík je zrovna ten úplně nejsilnější 😒 ....prý školy mají teď limit na třídu 30 dětí a můžou požádat i o výjimku na 34 - to mi přijde šílený, kam ty naše děti budou chodit do školy? V tomhle počtu, to bude fakt síla ☹

sisstin
autor
11. čer 2013

@krystalka já plánuju MNT, tam těch dětí je málo. Nebo křestanskou základku, tam to je dtto 😉

krystalka
11. čer 2013

@sisstin - já už teď dělám předvýběr škol, kam se půjdeme na podzim podívat, v jedné už jsme byli, měli teď zrovna nějakou slavnost k založení školy otevřenou i pro veřejnost, tak jsme si jí celou prošmejdili. Angličtinu tam mají v 1. a 2. třídě formou nepovinného kroužku (aspoň zatím) a od 3. třídy povinně. Ale mají docela rozumného ředitele, který má názor, že si mají nejdřív pořádně zažít češtinu a pak teprve další jazyk...Navíc mají delší zkušenost s dětmi s poruchami učení apod.. A je to poměrně malá škola, od 4.ročníku tam mají jen jednu třídu v každém ročníku, část dětí totiž odchází na prestižní jazykovku, která je hned vedle a která naopak ty děti se speciálními potřebami nechce brát, protože jim to kazí průměr 😒 . Takže momentálně je škola ráda za ty děti, co se jim tam hlásí...Jako pro mě není důležité, jestli se z té školy dostane většina na víceletý gympl, ale za prioritu považuju, aby tam byl spokojený a panovaly tam dobré vztahy mezi dětmi, učiteli a rodiči a celkově prostě dobrá atmosféra...

krystalka
11. čer 2013

@sisstin - po MNT jsem tady v Praze zatím nekoukala, máme tu poblíž waldorfskou, ale to mi moc sympatické není, jinak v těch MNT se platí asi školné, ne? A jelikož jich tady moc nebude, tak tam bude asi docela nával... A koukám i na to,aby to nebylo přes celé město, už teď to máme do školky dvěma autobusy dohromady půl hodiny, v poledne, když je delší interval, tak i o dost dýl, dokážeš si určitě představit, že druhý konec Prahy by znamenal taky třeba víc než hodinu a to fakt nechci...a zrovna myslím, že většina třeba logo škol apod. jsou právě někde na Praze 10, 4 apod., takže nic pro nás 😒

sisstin
autor
11. čer 2013

@krystalka ne,je statni,asi dvacet minut chuze od nas 😉

sicinka
11. čer 2013

kuk sem http://www.alternativniskoly.cz/ nicméně co se týká alternativ tak v Praze jich je státních minimum a ani v soukromých to není žádná hitparáda. Já mám taky vybranou MNT školu jen nevím jestli ji dá po normální školce, ale snad by to mělo jít....

sisstin
autor
11. čer 2013
krystalka
11. čer 2013

@sisstin - tak to je super 🙂 , my bydlíme zrovna v takové části, odkud i do naší spádové školy bychom museli kousek pěšky, autobusem a zase kousek pěšky....a do té spádové teda fakt nechci, tu mi poradkyně ve školce moc nedoporučuje...jinak jsem teď zrovna koukala na ty MNT školy v Praze a většina jich je zase na Praze 4, jedna je na Praze 6, ale tu máme dost z ruky a v těch MNT třídách se něco platí...

sicinka
11. čer 2013

@sisstin holky já se omlouvam ale já to zítrta nedám mám toho moc pecu do školky 24 mini dortíčku co si budou mct děti sami ozdobit a to už bych nestihla - kromě toho mám zítra ještě trenink tancování a Dáda kreslení. Já chtěla napsat už předtím ale neodeslalo se mi to..

sicinka
11. čer 2013

@krystalka kdyby jen něco já chci s Dádou do MNT školy kde se platí asi 50 tis ročně a už ted mají přetlak dětí, že si mohou vybírat a nevědí jestli o něj budou mít zájem když neprošel MNT školkou. A bude muset chodit na placené přípravy. No uvidíme třeba do té doby najdu něco lepšího líbila by se mi zdravá škola ale ta je v praze jedna a mají přetlak 200 dětí....

krystalka
11. čer 2013

@sicinka - díky, no, já tušila, že na tu montessori se ani nemám v Praze dívat, bylo mi jasné, že ten přetlak bude velký a finančně to teda taky nehrozí 😒 ...a navíc fakt nechci jezdit nikam daleko, potřebuju, aby to bylo někde po trase do práce, budeme jezdit MHD i tak, ale nechci, aby byl vyřízený z cesty ještě než tam dojede, nebo než dojedeme odpoledne domů...Ale ta škola, kde jsme se byli podívat vypadala docela dobře, ještě půjdeme na den otevřených dveří a kolega v práci tam bude mít od září už druhé dítě, tak budu vyzvídat podrobnosti 😉

teravo
11. čer 2013

@ivular Jee, tak prece nekdo 🙂, na tu orofacialku jsem se ptala ja, potrebovala bych doporucit nekoho dobreho v Praze, pro 16 ti mesicni dceru, je hypotonicka, hur ji a kouse a porad priserne slinta... tak bych to rada zkusila. Vedela bys o nekom? Byla bych ti moc vdecna 🙂.

mvmk
11. čer 2013

@krystalka holky ja jsem rocnik 77 a bylo nas na zakladce 36 ve tride. Tenkrat ale jeste ucitelky deti mohly triskat ukazovatkem 😅 tak byl vzdy klid ze 😀 😀

abbie
11. čer 2013

@mvmk ja som 84 a este vtedy ucitel hodil kluce do spoluziaka, alebo dalsiemu treskol po hlave 😝 ale fakt bol klud 😅

krystalka
11. čer 2013

@mvmk @abbie - no jo, klid sice možná byl, ale o nějakém individuálnějším přístupu výuky, který naše děti asi budou potřebovat, se moc mluvit nedalo, že... 😉

martuulka
11. čer 2013

Holky, u nás na gymplu bylo pár lidí, kteří ty jazyky fakt moc nedávali. Slyšela jsem to jen z doslechu, ale byli rádi, že odmaturovali z Aj. Uměli pár štěků a něco málo z gramatiky. Chodila jsem na celkem prestižní gympl. Pravda, za nás se s jazyky začínalo později. Jsem ročník 82. Ale neviděla bych to až tak tragicky.

sisstin
autor
11. čer 2013

@martuulka no dysfatik a jazyk celkem tragedie je 😉

sisstin
autor
11. čer 2013

@martuulka pokud nemas zvladnuty rodny jazyk,tak se cizi nikdy nenaucis ani na basic urovni 😉

mvmk
11. čer 2013

@sisstin no tak se potom mala muze prestehovat do Cech a rict ze umi nemecky 🙂

sisstin
autor
11. čer 2013

Ono dite,ktere ma individual i na cestinu je na tom s jazykama fakt pekelne bidne,oni nezvladaj ani ceskou gramatiku,natoz cizi 😝 ja si to vubec neumim predstavit,jak to budem delat 😔

martuulka
11. čer 2013

jo, M. začal říkat "čao", "fuj" (v plínce) , "hačí", "hají" ,"jo" a čím dál tím častěji říká "já" a občas říká věty "já cu", "já to cu". A když jsem dnes mluvila o svačince, tak utíkal ke stolu a volala "papa". Jako asi to má ze školky. Hlava mi nebere. Jak to, že umí mluvit ve větách. Když se chce svátečně vyjádřit, tak i časuje. Když chce zopakovat slovo, snaží se ho říct celý. Moc ty první a poslední slabiky nepoužívá. jen občas.

Jo a další pokrok. Dneska poznal krávu "buu" a po delší době řekl "bana"(banán).

Vsadím se, že za pár dní tu budu lamentovat, že moje moje dítě říká v kuse "eee" a nic jiného.

mvmk
11. čer 2013

@martuulka no ale kdyz rika JA no tak to je super ne?

martuulka
11. čer 2013

Jo můj chlap je VŠ a angluckou gramatiku neumí dodnes, přitom ji v práci běžně používá. A odmaturoval s ní.

martuulka
11. čer 2013

@mvmk jo super to je, ale za týden bude zase všechno jinak. Vůbec se v něm nevyznám. ☹

martuulka
11. čer 2013

a jak to tu po sobě čtu, já neumím český pravopis. 😀

margareta76
11. čer 2013

@sisstin: "pokud nemas zvladnuty rodny jazyk, tak se cizi nikdy nenaucis ani na basic urovni" Ako to myslis? Ja keby sa teraz prestahujem s celou rodinou napr. do Spanielska a budeme tam zit niekolko rokov, tak dieta sa skor ci neskor ten jazyk (spanielcinu) snad nauci 🙂 😉

krystalka
11. čer 2013

@margareta76 - tak za normálních okolností se tam ten jazyk naučí, ale dítě s dysfázií, které těžko chápe jemnější nuance mateřského jazyka, se podle mne dost těžko bude učit jazyk cizí....
Jako třeba Jiřík doteď moc nepoužívá podmiňovací způsob, on prostě místo "já bych chtěl", řekne "já chtěl", místo "já jsem tam byl", řekne "já tam byl"...místo "mami, viděla jsi to?" říká "mami ty to viděla?" A takových věcí je hodně... A nějak si neumím představit, že na tomhle základě mu budu vysvětlovat, jak je to v cizím jazyce...Jako jednotlivá slovíčka se v tom jazyce třeba naučí, ale ta gramatika bude podle mě ještě větší tragédie, než v té češtině, takže o nějaké vyšší úrovni toho cizího jazyka si asi bude moci nechat zdát....

sicinka
12. čer 2013

hele tak třeba u ségry byly jazyky (čeština, angličtina) největší problém, ale zase ne neřešitelný. V češtině si musela najít tu logiku, tedy to co šlo odvodit a vymyslet tak bylo ok, třeba rukopis je ale doted hrozný se spoustou přepisů jak v tom dohledávala ty chyby. Na druhou stranu koho to dnes týrá já už taky píšu rukou děsně. Co se týká angličtiny tak tam problémy samo byly ona neodposlouchala nic. Ale opět naučit slovíčka se mohla, v gramatice jsou logická pravidla, takže u testů to bylo ok. Co se týká konverzace tak té se na škole moc neučí, takže ji vlastně začala řešit víc až když chtěla angličtinu víc používat a ve výsledku se bojí mluvit anglicky a pomalu ji zapomíná neboť ji nepotřebuje. Tedy co té týká školy tak ty jazyky zvládnutelné byly, jen se nesmí živit tím že je bude používat. A psala jsem to tu ona se paradoxně v známkách z jazyků zlepšovala s věkem takže měla třeba v páté třídě trojku, v devítce už dvojku a na střední jedničku.

sisstin
autor
12. čer 2013

@margareta76 jak píše krystalka,postižení bude ve všech jazycích,kterými dítě bude komunikovat. On třeba Tygr nějakou základní zásobu v angličtině má,není problém se naučit jednotliva slovíčka,ale pak právě ta gramaticka pravidla,u děti s dyslexii je problém,že se nebo čte a jinak píše atd.