Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
10. kvě 2013

@mvmk to jsem tu psala, do pěti let se ode mě v nějaké herně nehnul...a tak cca do 4 bych ho ani do žádné nedostala. Venku se ode mě nehne doted někde třeba v chumlu lidí, což je podle mě teda výhoda spíš 😉

abbie
11. kvě 2013

Davam sem celkom dobry clanok o symbolickej hre dietata http://www.openplay.sk/page/303/
Myslite, ze ked da caj do salky, akoze zaleje vodou a povie mama pi, ze to uz je nieco take???

tin007
11. kvě 2013

Ahojte kocky, rada by som sa spytala na jednu vec; moj syn (skoro 4 a pol roka) obcas ako keby "vypinal" pozornost, resp. porozumenie (hlavne sa to prejavuje pri "negativnych" informaciach - pokarhanie, vydanie pokynov, co ma splnit a pod). Dam priklad: "Nie je pekne, ze si zobral chlapcekovi bicyklik, chod a vrat mu ho, potom sa spytaj toho druheho, lebo sa hra s niecim inym, ci ti ho pozicia a ak ano, az potom sa mozes vozit." Prvu polovicu vety, ako keby pocuval, ale potom akokeby " vypol" a miesto odpovede "dobre" alebo nieco take povie, ze kamos v skolke mu pozical lego kocky. Obcas si pripadam, ze polovicu vety pocuje po slovensky a druho po mongolsky a v tej "mongolskej" casti, ked zachyti slovo, ktore sa podoba na nejake slovenske, tak toho sa chyti a na to odpovie.
Mysleli sme si, ze by mohol mat poruchu pozornosti, ale ked chce, tak sa dokaze sustredit uplne perfektne, aj podla detsk. psychologicky to porucha pozornosti nie je. Co sa tyka reci, ta je uplne standardna, slovna zasoba primerana, rozumeju mu vsetci. Len ide o to, ze niekedy odpoveda "od veci" a tak neviem, ci je to len jeho povahova crta, alebo naozaj nerozumie. Dostala som tip, nechat ho vysetrit v tomto Centre, mate s nim skusenost? http://www.centrumkramare.sk/

kika112
11. kvě 2013

@tin007 pre deti je automaticke ze ked sa mu hovori nieco co sa mu nepaci, jednoducho to prepocuje, zmeni temu rozhovori, odvedie pozornost inde. Terajsie deticky su ine, nie je to porucha pozornosti ale ine naladenie ich dusicky. Su to mali rebelanti, idu svojou cestou a mnohokrat nepochopenou rodicmi alebo psychoodbornikmi. Nehladajme na detoch chyby, a uz vobec by sme ich nemali vystavovat skumaniu, nedajboze ich "liecit" to svojskosti a jedinecnosti s akou prisli na tento svet. Aj dospeli mnohokrat co nechcu pocut to nepocuju a deti sa len od nich ucia. Mozno by si mohla skusit ine podanie, inak zaposobit, vysvetlit... vylucit razne pokarhanie, zapojit pochvalu aky je sikovny, ze iste by sa ani jemu nepacilo keby mu niekto vzal nieco len tak... Ty si poznas svoje dieta, ako sa sprava v roznych situaciach. Dieta sa sustredi na to co ho zaujima a na to, na co sa chce sustredit. Karhanie to iste nebude 😉

abbie
11. kvě 2013

@tin007 a co by tam s nim robili? Je to ORL centrum, myslis dat mu vysetrit sluch? to tam nerobia, iba tympanometriu, na celkove vysetrenie sluchu musis ist priamo na oddelenie ORL na Kramare a porozumenie klinicky psycholog alebo klinicky logoped napr. Institut detskej reci 😉

sisstin
autor
11. kvě 2013

@tin007 no myslim si, že prostě 4letý dítě není schopný vnímat pro něj nezáživnou dlouhou promluvu, tot vše 😉

silvapokorna
11. kvě 2013
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

@abbie u nás to bolo podobné, jednu dobu Anička oslovovala seba "mimi" a keď niečo chcela, tak "mimi ce.....". bolo to milé. 🙂

silvapokorna
11. kvě 2013
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

@tin007 ja myslím, že sa nemusíš báť. myslím, že je úplne v poriadku. deti, keď sa im niečo nepáči alebo sa niečoho boja, tak sa pred tým schovajú, ale po svojom. keď si zakryjú oči, myslia si, že ich nikto nevidí. a úplne tak isto, si myslia, že keď niečo nebudú počuť, tak tak to nie je. 😀 skús na neho rozprávať viac v jednoduchých vetách s odmlkami a s úsmevom, aby ťa stíhal a chcel vnímať. aby vedel, že ho máš stále rada, že neurobil nič hrozné, ale že to tak nebolo správne a bolo by lepšie, keby to urobil tak a tak. neboj sa ho poprosiť, aby sa išiel ospravedlniť, alebo vrátil, čo si vzal bez dovolenia. u mojej dcérky to vždy zaberá. na vyšetrenia ho zatiaľ neťahaj, mohol by si myslieť, že je zlý a začal by sa báť sám seba. chce to hlavne úsmev, pohladenie a trpezlivosť. drž sa!

silvapokorna
11. kvě 2013
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

holky, ešte ma napadlo, som si nedávno všimla, že Lovela opäť rozdává osušky za registráciu na ich stránke www.lovelababy.sk. my ju máme a je docela veliká a hrozne príjemná. tak možno pre nejakú tehulku kamošku by sa vám mohla hodiť. 😉

tin007
11. kvě 2013

Dakujem za nazory, no aj dets. psychologicka, ktora ho 2x pozorovala, nas na to upozornila. A on sa zvykne tak zatvarit, ako keby naozaj na neho niekto prehovoril uplne cudzou recou a on sa snazil zareagovat na cokolvek, co by mohol poznat. Nie je to uplne hrozne, ale napr. v skolke si nie vzdy su si isti, ci rozumie, co ma robit.

sisstin
autor
11. kvě 2013

@tin007 no nějaká slabší receptivní porucha by to být mohla, ale on to může být výpadek fakt např. stresem...syn to má taky, když je ve stresu, tak prostě nevnímá úplně dobře 😉 to mi říkala Krejčířová, že je třeba i u lidí před operací, že jim říkají, jak to bude probíhat a pak se těch lidí ptají a nepamatujou si 😉

tin007
11. kvě 2013

@sisstin dakujem za radu; ideme o mesiac aj nieco k mudr. matuskovej (mame vlastne po roku kontrolu), tak uvidime co povie ona, zatial ho nebudem brat po vysetreniach (len ma zarazilo, ze dets. psych. uz po 2 pozorovaniach videla to, co my). Aby som ho uplne nevykreslovala ako "ineho" tak jeho vysledku su vcelku ok, aj ked spravanie obcas nie je ukazkove (dal sa dokopy s dvomi chalanmi a ked ti traja zacnu vystrajat...), ale pokroky su obrovske; vcera bola besiedka a on spieval, tancoval, recitoval (pritom min. rok ani pusu neotvoril, vymyslal, vyrusoval na besiedke...), strasne bol zlaty a prisiel mi uplne "normalny". Nejde mi o to, mat dokonale dieta, no ak ma nejaky problem, ktory dokazem uchopit a robit s nim, tak by som to chcela riesit, nech to potom na neho nepadne v skole. Celkovo mu male kolektivy vyhovuju, v nich napreduje velmi rychlo (napr. ked je vela deti chorych, alebo je na sukromnom kruzku), akonahle je ich v skolke vela a robia spolocne aktivity, tak sa tam akosi "straca", nie velmi sustredi, vyrusuje atd. Takze uvidime, ako to bude pokracovat, ak by sa to nelepsilo pred nastupom do skoky, tak ho dam asi do sukromej, kde ich je v triede iba polovicny pocet a myslim, ze tam by dostal tu pozornost, ktoru potrebuje.

abbie
11. kvě 2013

@tin007 Matuskova je jedna z naj., to budete v dobrych rukach 😉

sisstin
autor
12. kvě 2013

Tak me zas Tygr jednou dostal 😅 dosel,ze Snezka je nejvyssi hora republiky,je v Krkonosich a mam mu to ukazat na mape 😅 a jeste rikal,ze "zitra bude Monday" 😅

dulkagabulka
12. kvě 2013

@tin007
tvoju vetu:
"Nie je pekne, ze si zobral chlapcekovi bicyklik, chod a vrat mu ho, potom sa spytaj toho druheho, lebo sa hra s niecim inym, ci ti ho pozicia a ak ano, az potom sa mozes vozit."
som si musela prečitat niekolkokrat..nečudujem sa, že 4 ročný tomuto spôsobu rozpravania nerozumie..
skus na neho hovorit kratšími vetami 🙂

krystalka
12. kvě 2013

@dulkagabulka - přesně 😉 , teď jak to tu dočítám, tak si zrovna říkám, že i můj 5letý by vnímal jen první půlku věty (někam k tomu "chod a vrat mu ho...") a dál by přestal vnímat co říkám, prostě by se v tom ztratil...je to strašně dlouhá věta, prostě moc sdělení najednou 😉

mvmk
12. kvě 2013

Ahoj holky, tak vam musim napsat zazitky ze soboty 😝 byli jsme na pouti, mala byla nadsena, chtela se svezt na vlacku, coz me prekvapilo 😨 kdyz jsem ji posadila tak se smala, ale kdyz se vlacek rozjel tak bylo samo po legraci, vriskala jako by ji na noze brali 😝 😝 musela jsem hned poprosit pana aby atrakci zastavil 😅 mala samozrejme cela stastna, ze maminka ji prisla na pomoc, potom jsme si udelali s manzelem radnou vymnenu nazoru, hned na miste, pac ten ji chtel nechat sedet dokonce 😝 Potom uz jen hezky pozorovala atrakce z Meho naruci 🙄 a rika Slovo pout, ale stylem pout ne nyny 😀

krystalka
12. kvě 2013

@mvmk - 😅 , jsi mi teď připomněla naše začátky s tímhle vláčkem - loni tam Jiřík taky chtěl, ale musela jsem tam jet s ním, to bylo v pohodě, za pár dní jsme šli znovu okolo a chtěl jet, zkusil to sám, ale po chvíli jsem taky musela prosit pána, aby to zastavil (teda on když viděl, že Jiřík brečí, tak už to sám začal zastavovat 😉 ). A pak jsme byli vyzkoušet ten vláček, co jezdí tady v Galerii Butovice nahoře v prvním patře - poprvé jsem taky s Jiříkem jela i já, ale podruhé už jel sám, zabralo vysvětlení, že z té jízdenky, co jsme měli předplacenou na 6 jízd, mu procvaknou 2 jízdy, když s ním pojedu já, ale jenom 1, když pojede sám, takže se bude moci svézt víckrát 🙂 , na to se nechal ukecat, akorát vždycky musím chodit po patře za tím vláčkem, aby na mě viděl (naštěstí to jede fakt krokem 😉 )

krystalka
12. kvě 2013

Jinak my jsme po delší době zase jednou nemocný - včera byl ještě Jiřík ok, měli jsme tu známé s dětmi, děti byly celé 3 hodiny nahoře v pokojíčku a prakticky jsme o nich nevěděli 🙂 , evidentně se dobře bavili, no a dneska nad ránem mu začal takový hnusný suchý kašel a měl 37,5, tak jsme nakonec zrušili i plánovaný výlet do Lužné u Rakovníka na mašinky, no teď večer se mu ten kašel začal měnit na vlhký, ale měl 38,8 ☹ , takže bude tenhle týden asi doma...a to měli mít původně ve čtvrtek "Noc ve školce", ale naštěstí to přehodili na další týden, Jiřík se docela těšil a já taky, že si aspoň poprvé vyzkouší spát někde mimo domov.... No, tak doufám, že to bude jen nějaká virozka a rychle to přejde....a to má být zrovna tenhle týden hezké počasí a my budeme tak maximálně na zahradě 😒 ....

mvmk
12. kvě 2013

@krystalka no muj malej taky dneska zacel s kaslem rymou a teplotou 😝 uz jen cekam kdy zacne mala 😒 S tim vlackem, ja jsem silne presvedcovala Vincenta aby si sednul s malou a on na to ze se rozhodne nebude strapnovat 😝 no a pac byl ten vlacek malinkej a mel strechu tak jsem se tam nevesla a musela to risknout, a takhle to dopadlo 😀

krystalka
13. kvě 2013

Hmm, tak Jiřík dneska ráno 39,6 😲 , ale vůbec by na něm člověk nepoznal, že má horečku (teda kromě toho, že je horkej), je čilej, veselej, jenom trochu chraptí a naštěstí už začal odkašlávat, tak snad to brzy přejde.

ivular
13. kvě 2013

Ahoj holky, delší dobu jsem se neozvala. Přiznávám, že teď skoro trávím víc času na FB. Bohužel, ty děti tam většinou mají fakt dost nepříjemný problémy ☹ Asi je to i tím, že je to vlastně skupina, kde jsou dysfatici, adhd i PAS dohromady, což na MK je zvlášť.
Jinak se musím pochlubit Jeníkovým pokrokem co se týče množství slov 😵 Zatímco ve 24 m měl pouhá dvě slova, teď ve 27 m jich má dvanáct 😎 Nutno ale dodat, že jsou to většinou jen jednoslabičná slova. Masíruju Jeníkovi obličej dle instrukcí logopedky a začal brát Aktiferin (kvůli anémii) a Pikovit IQ. Nevím, jestli něco z toho na Jeníkovi tak zafungovalo, ale jsem za ten pokrok strašně moc ráda! V pouhý OVŘ už sice dávno nevěřím, ale snad by ta dysfázie mohla tedy být aspoň lehčí 😅

sisstin
autor
13. kvě 2013

Tak nam dal Baslik termin jeste znova tenhle mesic,tak jdeme pristi ctvrtek.

Holky,ten Lvicek 31.furt plati? 🙂

hrusti
14. kvě 2013

@sisstin V kolik jdete? Já jsem H. nakonec taky objednala a jdeme ve 12 hod. Akorát musím splašit hlídání pro malou.
Jinak s Lvíčkem stále počítám 😉

sicinka
14. kvě 2013

Já s ním taky počítám 🙂

sicinka
14. kvě 2013

@hrusti
@sisstin hodíte mi do SZ taky nějaký kontakt já bych nechala kouknout na Dádu a případně jaké má podmínky? A to jezdíte do Brna nebo nějaký den ordinuje v Praze?

děkuji za info Lucka

sisstin
autor
14. kvě 2013

@hrusti ve čtyři, já to c htěla odpo, at si nemusím brát volno z práce 😉

@sicinka logopediebaslik@email.cz on je v Brně, ale každý čtvrtek je v Praze na Lukách 😉 podmínky žádný, vyšetření vstupní 1000Kč, pak hodina 500Kč 😉

abbie
14. kvě 2013

@ivular to je pokrok, hlavne ze ide dopredu a nestoji 😉 ten Pikovit IQ mohol trochu zafungovat kludne ...

sisstin
autor
14. kvě 2013

tak jsem konečně dostala do Pc to Chytré dítě, tak už jsme zkusili něco těžšího...

https://www.youtube.com/watch?v=Vqm5V0OYLHA