Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
25. črc 2013

@cairka Tygr je taky sociálně opožděněj,působí tak na čtyři roky mezi dětma chováním. Jinak pokud mluví,tak si často lidi myslí,že je zázračně chytré dítě,i mi chválí,jak super mluví,ovšem pokud nezjistí,kolik mu je. Ale co se týče hry,působení mezi dětma a tak,to je určitě opožděný tak o cca dva roky.

sisstin
autor
25. črc 2013

@martuulka Tygr tyhle stereotypní činnosti dělal kolem dvou let taky, Krejčířova mi taky řekla,že mu to nemám dovolit. Tak holt jsem se mu věnovala opravdu celý den v kuse,bylo to hodně náročný období.

sicinka
25. črc 2013

@cairka já to tu i psala Dáda se tak akorát hodil do školky, kde většina dětí byla o půl až třičtvrtě roku mladší. A on v principu dohnal všechno řeč, hru, atd. Pár jeho specialitek mu zůstalo, ale nepůsobí o moc mladší, většinu lidí udiví že je drobný, ale vzhledem k tomu jak mluví a o čem poznají na první pohled že mu ty 4 jsou. Ale má jen ovř.

sisstin
autor
25. črc 2013

@cairka jinak Tygr se dostal do kolektivu až skoro ve čtyřech letech,do ty doby nula nula prd. A mimo logo třídy ve školce se mezi děti moc nedostává,a když,tak on preferuje děti mladší,vrstevnici si ho nevybírají už kvůli jeho vzhledu,mají ho za malýho. U nás je teda obrovský rozdíl mezi kognitivnimi dovednostmi a sociálním začleněním.

sisstin
autor
25. črc 2013

@cairka jinak to spatne soc. Zacleneni maji v podstate vsechny deti s poruchou komunikace 😉

cairka
25. črc 2013

@sisstin , @sicinka , díky za odpovede. Ukľudnili ste ma trocha 🙂

krystalka
26. črc 2013

@cairka - ahoj, Jiříkovi je 5 let a 4 měsíce a taky působí mezi vrstevníky o dost mladší, i když teď už to není tak nápadné, jako třeba kolem těch 3 let, to byl fakt jako miminko. S kolektivem se setkal poprvé ve 3,5 a to v miniškolce, kam chodil jednou týdně a byly tam většinou tak 3 děti, všechny skoro o půl roku mladší, než on...tam zapadl dokonale. Další rok začal chodit do speciální školky, tam jich je ve třídě 12, věkově tak 4 - 6,5 roku. Tam taky nemá problém...ale chováním pořád působí o něco mladší, i když co začal o hodně líp mluvit, tak je to čím dál lepší, teď už s dětmi dělá i lumpárny, nechá se strhnout a blbne s nimi, to dřív jen stál opodál a nechápavě koukal, co to dělají a proč. A takové ty hry, že je něco/někdo, jak popisuješ s tou kočičkou, to začal doma dělat až hodně po 4.roce. Takže neboj, ono to s věkem bude čím dál lepší, jen potřebuje čas, časem se ten rozdíl postupně smaže....Já jsem třeba Jiříkovi pořád musela pomáhat zvedat sebevědomí, moc velké ho neměl, takže se mu třeba mezi ty děti na hřišti, co neznal, ani moc nechtělo....zato doma má sebevědomí na rozdávání 😉 . Ale hodně pomáhalo, když se třeba naučil nějakou složitější dovednost, třeba teď na jaře, když se během chvilky naučil jezdit na kole bez koleček, tak jsem pak úplně viděla, jak ho to nastartovalo, že to dokázal 🙂 . Teď přijedeme s kolem na dopravní hřiště a on sám od sebe třeba vyzval nějakého cizího chlapečka, že spolu budou závodit, na jiné dítě křičel, že je v protisměru, nebo že jelo na červenou, je prostě už takový jistější...
Ale třeba ještě před dvěma lety, když jsme byli u jeho kamaráda na oslavě narozenin, tak tam byly přibližně stejně staré děti, ze začátku dobrý, hrály si se stavebnicí, jenže pak se shlukly u počítače a hrály tam nějaké hry a Jiřík tenkrát jen nešťastně obcházel kolem nich a pořád čekal, kdy si s ním někdo přijde hrát, jednak nechápal, proč jsou všichni u toho počítače a jeho tam nechali samotného a na to, aby za nimi šel a přidal se, nebo se zeptal, jestli si s ním někdo půjde hrát, na to tenkrát ještě neměl ani sociálně, ani řečově 😒

krystalka
26. črc 2013

@sicinka - s tou pozorností to máme stejně... dokonce má ze školky od paní učitelek v IVP přímo napsané, že když s ním pracují individuálně, tak umí, rozumí, soustředí se, ale jakmile něco dělají ve skupině, tak on pořád pozoruje okolí/ostatní a pak vůbec neví co má dělat, nerozumí, nevnímá a musí mu to několikrát opakovat...já to pořád u něj vidím na tu poruchu pozornosti bez hyperaktivity, jeho rozptýlí prostě všechno kolem, třeba i jen když má sedět u jídla, tak cokoli je na stole, tak mu hned odvede pozornost, musí si s tím hrát a zabývat se tím a úplně zapomene, že tam má nějaké jídlo...přitom má kolikrát fakt hlad, sám si o to jídlo řekne, takže to není tím, že bych mu dala jídlo, když nemá hlad...ale prostě ho hned zaujme něco jiného...jinak aktivní a pohyblivý je on až až, ale taková ta klasická hyperaktivita to není, třeba když jsem teď byla u kadeřnice nebo u zubaře a měla jsem ho s sebou, tak tam vydržel celou dobu tiše sedět, s něčím si hrál, prohlížel si, povídal si se sestřičkou apod., když kouká na pohádky, tak u toho sedí klidně půl hodiny prakticky bez hnutí...ale když třeba děláme nějaké ty úkoly ze sešitů, tak u toho pořád vykládá něco jiného, kouká jinam a má dost velký problém to dokončit, pokud to trvá dýl, než max 5 minut v kuse....to pak začne "to trvá moc dlouho... mě už to nebaví...už to bude?" Když dělá třeba nějakou grafomotoriku, tak mi přijde, že dřív se docela snažil, aby to měl pěkné, teď udělá pár tahů, hlavně ať je to rychle hotové a když vidí, že se mu tam něco nepovedlo, tak hned říká "to nevadí, viď maminko" 😝 - no, většinou mu odpovídám, že paní učitelce ve škole to ale jednou asi vadit bude 😉

cairka
26. črc 2013

@krystalka , @sicinka , aj u nás je problém s udržaním pozornosti, pritom hyperaktívna nie je, Ale zatiaľ to beriem veku v norme 😅 To, že v 3r a 10m neposkladá nové 12 kúskové puzzle mi už v norme nepríde ... ale už poskladá aspoň tie , čo pozná, z toho sa teším, že tá pamäť trocha sa zlepšuje 🙂

krystalka
26. črc 2013

@cairka - tak u vás ta pozornost v tomhle věku ještě asi není problém, ale Jiříkovi už bude 5,5, v lednu jdeme k zápisu do školy (nejspíš bude odklad) - to už mi úplně ok nepřijde. On je fakt někdy mimo, vůbec nevnímá co říkám, musím mu to opakovat několikrát, i začátkem školního roku ve školce učitelky řešily, jestli vůbec dobře slyší a rozumí, po čase zjistily, že jo, ale že je prostě tak pohlcený tím, co se děje kolem něj, že prostě vypíná...na konci roku už to podle nich prý bylo lepší, tak uvidíme letos, jako už kvůli tomuhle si ho ve škole zatím nedovedu představit, že vydrží poslouchat, co jim učitelka říká a pracovat podle těch pokynů, nebo samostatně dokončil nějaký zadaný úkol...leda by seděl přímo vepředu u učitelky a pokud možno sám, ale asi ani tak ne 😒 . A že by se sám v jídelně naobědval, aniž by mu někdo pořád nepřipomínal, že má jíst...to by tam seděl hodinu a stejně by šel domů hladový....no, jsem na to zvědavá....

mvmk
26. črc 2013

@cairka
@krystalka u nas ta pozornost bohuzel take dost pokulhava. Nova puzzle by take nedala, max. ty co je obrazek ve spodu 😝 , ted v Momente resim i dost grafo. Nevim jak Vase deti kolem toho 3 roku na Tom byly, ale mala kdyz uz nekdy vezme pastelku do ruky, tak je ten uchop porad jeste spatny, drzi tuzku ve spodni casti dlane, a stale je to pouze caranice a nejake kolecko. 😝 Dnes jsem vytahla pracovni sesity pro 3 roky, mam je tu jeste schovane po malem, a Emma nema ani paru co by tam mela delat, snazila jsem se ji vysvetlit jednoduchy labyrint, a nic 0 bodu, zacarala zahodila. Mam pocit, ze i 2 lete dite by si s tim dovedlo poradit. Hlavne nepropadat panice ze 😅

krystalka
26. črc 2013

@mvmk - Jiřík má úplně správný úchop tužky asi od necelých 5 let, do té doby jí sice třeba držel správně v prstech, ale vytáčel zápěstí do strany apod. Jinak ve 3 letech taky namaloval nějakou čáru, kolečko apod., ve 3 a půl se s logopedkou učil maloval klubíčko.... a nějaké pracovní sešity by akorát tak počmáral, labyrinty apod. pobíral až tak ve 4 letech...já myslím, že na ní moc pospícháš, podle mne by to většina 2-3 letých dětí nezvládla ani náhodou...a přijde mi, že u vás jsou ty normy pro to, co by kdy dítě mělo zvládnout, nastavené tak přísně, že většina dětí se nemá šanci do toho vejít a maminky pak propadají panice, že mají zaostalé dítě 😅

verbalinka
26. črc 2013

@sisstin ahoj, mohla bych tě poprosit o radu? Jestli to mám začít řešit, nebo zatím nechat být a nestresovat se. Četla jsem od tebe hodně reakcí apod. a většinou právě píšeš, že se má začít s nápravou brzo, s čímž souhlasím. Dceři je necelých 17 měsíců a skoro nemluví. Vše, co říká jsou spíše slabiky a i těch je málo. Říká "mámámá" - ale nejsem to většinou já a někdy to znamená cokoli, pak "ba" - což je bác a někdy taky cokoli, "aaa", což je haf - to říká konkrétně na psy, ale na povel to neřekne, "ham" - hodně výjimečně a "brm" - auto a jiné dopr. prostředky. Jednou řekla "tata", to jí bylo necelý rok a po očkování konec. Myslíš, že je to ještě v pořádku? Jinak je šikovná, pohybově až moc aktivní a dobře rozumí (i dvou až třem pokynům v jedné větě). Syn mluvil taky trošku později, ale v jejím věku už říkal táta, baba, děda. Laura aspoň posledních pár dní začala dělat, že nás vezme za ruku a dovede, kam potřebuje. Děkuju! 🙂

mvmk
26. črc 2013

@krystalka ono to neni nic svetoborneho, ty pracovni listy jsou jeste z cech, asi polovina je vyplnena, a vim ze Vincent s tim nemel zadne problemy 😝 treba co jsem zkousela dnes , jsou 4 puntiky v zakladnich barvach s tim, ze vzdy vede jedna klikata carka k nevybarvene kyticce a ta potom dostane barvu puntiku. Docela simple 🙄 🙄 mala vubec nechapala co to ma znamenat. A tam vlastne narazime na ty hranice s jejim porozumenim, pac ona nedokaze to co ji chci vysvetlit nijak zpracovat. Tam je to porozumeni jasne narusene.

krystalka
26. črc 2013

@mvmk - my jsme třeba s Jiříkem ve 3 letech ještě ani žádné pracovní listy nedělali, takže ani nevím, jestli by to v té době zvládnul, začali jsme až někdy kolem 3,5. Ale třeba to, že tvůj syn už to v tom věku zvládal, nemusí znamenat, že to zvládne každé 3leté dítě...a malá právě kvůli tomu narušenému porozumění bude prostě na některé věci potřebovat víc času, takže se to nedá moc srovnávat se starším synem, který to porozumění měl v pořádku...

sisstin
autor
26. črc 2013

@verbalinka v 17m je uplne v pohode 😉

cairka
26. črc 2013

@mvmk , ani moja nechápe bludisko a podobné úlohy pre 3ročných. A ešte stále nechápe ani také všeobecné názvy, že sandálky, botasky a čižmy - sú spolu topánky, a že keď jej v 30 stupňoch poviem "obuj si topánky" naozaj nemyslím gumáky, ale sandálky 😝 Alebo sme videli taký reklamný leták, kde bol psí záprah...ukáže na psíka, povie psík, ale spolu celé to sú koníky (proste voz ťahajú kone a bodka 😠 ) Čo sa týka kreslenia si ale myslím, že je celkom v norme, asi od 3apol kreslí hlavy, teraz už asi 2m aj hlavonožce. Ešte vie slniečko na požiadanie a rada kreslí rebríky (ja jej nakreslím zvislé čiary a ona dokresľuje vodorovné) . Pokus o iný tvar zatiaľ neúspešný, ale na to ako sa zdá pozadu v iných veciach mi toto príde dostatočné 🙂 Tu nám pomohlo, že staršia rada kreslí, tak aj Dia si k tomu sadne, ale teda keď pozerám obrázky, čo robila väčšia v tomto veku 😝 a ten čas, ktorý pri tom vydržala 😅... to teraz môžem len snívať 😅

@krystalka , tak jasné, že u vás je to už hodné riešenia 🙂

krystalka
26. črc 2013

@cairka - to jsi mi připomněla, s těma botama - já ještě teď, když Jiříkovi řeknu, aby si šel vzít boty, tak se mě ptá jaké 😝 , tak mu vždycky řeknu - no, co myslíš, které? A on teda už pak vybere ty správné, to zas jo 😉

Jinak, jo, ta pozornost by u nás už nějaké řešení chtěla, ale teda nevím jaké, uvidíme jak to bude letos ve školce, poradím se s logopedkou a speciální pedagožkou ve školce, jestli jsou na to nějaká cvičení na koncentraci nebo tak něco....

verbalinka
26. črc 2013

@sisstin dekuju! 🙂 A jsi skvela, ze jsi maleho takhle "vycvicila". Kazda diagnoza se da vylepsit, jen to chce zajem a cas - fakt klobouk dolu 😉

anlek
26. črc 2013

@cairka Mě k pozornosti předevčírem říkala psycholožka docela zajímavou věc (aspoň pro mě zajímavou). Já se jí ptala, že dřív udržel pozornost delší dobu než nyní. Jestli je to ok, jestli je to normální vývoj v čase (jsou mu 3r4m). Ona mi říkala, že dřív si zřejmě našel kostky (skoro se trefila, stavěl koleje) a klidně u toho vydržel půl hodiny (opět se skoro trefila, někdy vydržel i celé dopoledne 😀 ). A nyní, že nevydrží tak dlouho, ale jsou to činnosti, co už nabízím já, které by si on sám v tu dobu nevybral. Tj. mám na něj požadavek. A prý u těch činností, co jsou vybrané někým jiným, tak v první třídě by dítko mělo udržet pozornost cca 15min, nyní ve 3 letech stačí i jen 5 min. Já o tom takhle nikdy nepřemýšlela.

abbie
26. črc 2013

Ahojte, idem si k vam po radu. Myslite, ze je v poriadku, ked maly stale dookola omiela jednu a tu istu vetu? Vcera ho suseda, ktora byva nad nami zobrala k sebe ukazat mu zbierku aut, ktore ma jej muz a on si na vytahu vsimol cislo 7 a odvtedy nam stale hovori "hore je sedem", dnes to povedal asi 50x , hovorim mu ano viem, hore je siedme poschodie, uz som ho aj okrikla, ze uz som to 100x pocula a on furt aj tak "hore je sedem", alebo "hore teta sedem" aj sa opytal "kde je sedem" a sam si odpovedal "hore" ... 😒 inak mi robi radost v tom, ze kazdy dne prida 2-3 nove slova, ale toto mi pride trochu auti ... co si o tom myslite?

krystalka
27. črc 2013

@abbie - ahoj, no mně to nijak auti nepřipadá....teda, když si vezmu, že doma asi tak 120x za den slyším - maminko, ten autobus má číslo jedna šest osm, jede na Homolku, víš maminko? Jedna šest osm jede na Homolku, představ si to, maminko! apod. 😀 - to když si hraje se svojí kolonou autobusů 😀 . A Jiřík docela určitě autista není 😉 . Tak vezmi si, že těch slov zase ještě až tolik nemá, no tak opakuje pořád dokola to, co už umí...já bych si s tím starosti nedělala, když navíc každý den přidává nová slova....já jsem třeba byla trochu v depresi, když za půl roku (mezi 3 a 3,5 lety) přidal za celou dobu jen asi 3 slova... Jako jo, je to strašně otravný, když opakujou do zblbnutí jednu větu, taky už se někdy neudržím a řeknu mu, že už mi to říká asi po stý, ale účinek to nemá většinou žádný 😝

mvmk
29. črc 2013

@abbie
@krystalka ja se musim taky pridat 😅 u nas je zase kazdy vecer jak pejsek a kocicka pekly dort, a nesmim vynechat, ze tam dali jednu hlavu z husy 😅 porad se oznacuje jako TY, zajmena jako takova je u nas zatim Tabu 😢 a dnes vystavela uprostred mistnosti obrovskou pyramidu skoro ze vsech jejich hracek, a byla u toho skoro v tranzu, porad si tleskala a rikala bravo 🙄 tak uvidime co prinese zitrek 😉

martuulka
29. črc 2013

ahoj, holky , Martin má také svoje chvilky. Svého času opakoval dokolečka "ahoj" a mával rukou. M. by pracovní sešity taky nedal, nevím, ale jsem skeptická. 😒

sisstin
autor
30. črc 2013

@mvmk jako většina ani ne tříletých dětí žádnej pracovní sešit nezvládne....fakt mi přijde, že máš na malou úplně přehnané nároky, co ty po ní chceš, leckdy nezvládaj ani děti naprosto bez problémů 😕

sisstin
autor
30. črc 2013

@mvmk co já bych za to dala, kdyby Tygr v jejím věku chtěl poslouchat nějakou pohádku...u nás poslouchání pohádek téměř do 5,5 utopie, nezájem....to je prostě super, že ji to baví 🙂

krystalka
30. črc 2013

@sisstin - no, přesně 😉 , Jiříka čtení pohádek teda baví asi tak od 4 let, ale teprve teď přišel na chuť poslouchání pohádek z CD, musím si udělat nějakou zásobu, zatím tady máme jen dvě CD a ty omílá pořád dokola, nejvíc to poslouchá u jídla 😉

mvmk
30. črc 2013

@sisstin oni to nejsou nejake slozite pracovni listy, jsou to omalovanky a ukoly pro nejmensi, zadano od 3 let, a je to opravdu uplne jednoduche, myslim, ze Tygr by to v 3 letech dal prstem zadni nohy 😀 , a u te pohadky jde o ten stereotyp, proste dokaze poslouchat jen tu jednu, ostatni odmita 🙄 a nevim jestli to tu psala
@martuulka to treba taky zjistuji u male, ze jeden den neco s prehledem zvlada a druhy den jakoby to slysela poprve v zivote 😝 , treba minuly tyden jsme uz docela zacaly zvladat barvy, a tenhle tyden je vse zase jen zelena 😝 fakt nevim co si o Tom mam myslet. 😒

abbie
30. črc 2013

@mvmk pre vas by bola skor vhodnejsia Prva univerzita 3 roky

abbie
30. črc 2013

@krystalka tak tvoj maly to hovori priamo pri hre, ale on to povie aj mimo toho, ked je to uplne nevhodne, nastupuje do auta a povie "hore sedem" svieti slnko a furt "bude tma" ... ja som niekde citala, ze autisti takto mimo temy rozpravaju, tak som z toho trochu nervozna 😖