Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janahus
22. dub 2015

@sisstin nám říkala mudr.z hradce že vyšetření v APLA je zdarma, akorát ty čekací doby jsou katastrofa.proto pokud nám se to v hradci potvrdí pošlou nás do Motola,kde je to rychlejší...třeba sem to blbě pochopila

roniii
22. dub 2015

Dneska jsem Štěpu seznámila se zajícem v pytli.Zpracování se mi líbí, Š. si to prohlížel, kartičky i obrázky se mu líbily, ale nic nikam nepřiřadil. Má trochu problém s koncentrací a celkově s prací.Můžu za to dost já, protože to teď celkem flákáme.Mám doma i Frantu a nedostává se mi času a nebo prostoru, protože jakmile si k něčemu se Š. sednu, hned ho máme za zadkem a končíme. Tak to jsou zase nevýhody staršího sourozence 🙄
Po měsíci jsme byli zase na rhb. Paní zhodnotila nohy jako velmi slabé, no s tím asi i souhlasím.Fakt mě to štve, cvičit nechce, když se ho snažím donutit, tak je to s neuvěřitelným řevem.Večer mi dal takovou hlavičku na ohryzek, že jsem nemohla polykat 😒 Hřiště ho hodně motivují, baví ho to, zlepšuje se.

A to jeho vztekání, to je k nevydržení. Nemluví, tak bude aspoň ječet 🙄

Zítra jdu na socku podat žádost o PNP.Když jsem vyplnovala papíry zmocnil se mě takový divný pocit.Celou dobu bojuju za to, že bude všechno v pořádku, ale tou žádostí připouštím, že není úplně o.k(když to kulantně zabalím).Doufám, že se zase rozpadnu až se v tom začnou šťourat.

peggy722
23. dub 2015

@roniii Tak choďte hodně na hřiště. Takový žebříky jsou na nohy výborný. Jinak já jak chodím cvičit s tím balonem, tak bych ráda cvičila i doma. Jenomže Ela mi ten balon pořád bere a nedá si to vysvětlit, že teď cvičí maminka. A tak mně napadlo, že jí dám její balon. Máme takový ty skákací s uchem. Tak jsem předcvičovala a Ela se mně snažila napodobovat. Něco takovýho by nezabralo ? U nás třeba zabírala starší ségra, Ela chtěla vždycky dělat to, co Lucka. Takže když jsem chtěla, aby dělala něco, co nemá ráda, tak jsem zapřáhla Lucku.

Jinak Lucka nám výuku taky narušovala, doslova jsem jí musela vyhazovat, protože Ela dostávala ze začátku záchvaty, když u toho byla Lucka. Vztekání se trochu zlepšuje, asi pochopila, že tudy cesta nevede.

A super úspěch konečně se naučila používat konvičku na vyplachování nosu při rýmě. Tak se snad dalšímu trhání mandle do budoucna vyhneme.

Mně chytala deprese, když jsem nás objednala k tý psycholožce, ale když jsme od ní odcházeli, tak jsem se cítila mnohem líp. Ono žívt v nejistotě, když víš, že něco není v pořádku, je taky na houby.

A musím říct, že měla ve všem pravdu. Ela toho teď nakecá, až mi jde z ní hlava kolem.

roniii
23. dub 2015

@peggy722

Ani nevíš, jak mě to štve.Všechno, co uměl, né že by zapomněl, ale páčím to z něj, nechce se mu spolupracovat, všechno rozhazuje 🙄 Ono to dost koresponduje s tím jeho vztekáním. To trvá cca měsíc dva.Poslední měsíc je starší Franta víc doma než ve školce, protože jsou pořád nemocní. Franta je hodně divoký, takže se snažím být víc venku, protože je tam víc zvladatelný, doma dělá blbosti.

Zase ta hřiště Štěpána hodně stimulují,baví ho to, dělá pokroky v hrubé motorice.JO holt, nemůžu rozvíjet všechno.Franta půjde v pondělí do školky, tak bude víc času.

Předvádění na Štěpu platí, to jo, ale zrovna na tom balonu to moc nejde.Nemá ještě dobrou rovnováhu.většinou si ho posadím před sebe a začneme cvičit společně a když se uklidní, tak nenápadně slezu.

Konvička by mě zajímala.Už jsem o ní slyšela, ale neumím si moc představit, jak to budu praktikovat se Š.Rýmy má dost urputné, nesmrká, jenom z něj samovolně vytékají nudle.Odsávačkou mu vysát nejdou. Od prosince je má prakticky pořád, více či méně. Teď jsem zkusila koupit nosní olej, jestli se mu to nezlepší po bylinkách.

😀Zprávu od psycholožky jsem založila hodně hluboko a doufám, že se její prognoza nenaplní. 🙄 😀

sisstin
autor
23. dub 2015

@janahus no zdarma to fakt neni, je to spukromy zarizeni 😉

janahus
23. dub 2015

@roniii u nas je to stejne, m\ se ted snazime makat na te hrube motorice, jsme furt venku, ale odrazedlo ne a ne, mam tri a uz se mi nechce kupovat dalsi, chodime na zahradu, trenujeme chuzi po nerovnym pvrchu, akorat na trampolinu ho nedostanu ani omylem, je to na tafku obcas 🙂

calabasa
23. dub 2015

nemáte někdo zkušenosti se speciální MŠ Sluníčko v Motole? je tam i SPC. Mám dojem, že tam chodil chlapeček od některé z mamin ze starší části diskuze...snad @krystalka? řeším, co se svojí skoro 4letou slečnou...

peggy722
23. dub 2015

@calabasa JJ krystalky chlapeček tam chodil a byly moc spokojený. Určitě jí napiš zprávu.

@roniii konvičku máme tuhle http://www.yogaprosess.com/czech/rhinohorn.html a fakt to suprově funguje.

peggy722
23. dub 2015

@janahus A co třeba kolobka s těma třema kolečkama ? Pro nás by to byla zbytečnost, ale je to stabilnější než klasická a možná by ho to bavilo víc.

ireland82
23. dub 2015

ahoj hollky, hledám kde se dá a nic moc nenacházím. tak to zkusím tady. mám dceru 8 let, autismus adhd, vyvojova dysfazie, epilepsie. pořád jsem si myslela, že hlavní problém je u nás autismus, ale poslední dobou shledávám, že největší problém nám dělá adhd - věčný pištění, zpívání, mluvení, nesoustředěnost, neschopnost udělat jednoduchý úkol, ne že by neuměla, ale prostě myšlenky jinde, u kravin a prostě katastrofa. pořád sebou musí mlet, houpat nohama, dělat něco s rukama, fakt strašný. momenálně hledám nějakou přírodnější cestu jak z toho ven, ritalin beru jako poslední možnost, není to nezbytné zatím. není agresivní nebo tak, prostě jen šíleně hyperaktivní s těžkou poruchou pozornosti. zvládám to, snažím se s tím popasovat, jak se dá, ale pro její vlastní pohodu a taky to učení bych byla ráda, kdyby jsme to vzali nějak od podlahy. zkoušel jste někdo něco, co mělo efekt? budu ráda za všechny zkušenosti 🙂

verbalinka
23. dub 2015

@peggy722 ahoj, prosím tě, doufám, že to nepletu, ale ty jsi chodila/chodíš na soukr. logopedii někam na Chodov/Háje? Můžu poprosit o kontakt pro kamarádku? Snažím se to dohledat v diskuzi, ale nedaří se. Kamarádka má syna s dyslálií a je problém, že nechce spolupracovat a jednou měsíčně na normální logopedii je na nic. děkuju!

verbalinka
23. dub 2015

Ahoj,
jinak něco o nás. Stále jsme průběžně nemocný, já ještě ani nejsem v práci... prostě děs.
Laura se teď výrazně lepší, přidává nová slova (ale jen dvouslabiková a s písmeny, která zná). Dokonce ji některá slova, která vím, že by mohla zvládnout, učím. Třeba Kráva - vím, že KR neumí, ale umí T, tak ji řeknu, ať řekne tá a va, pak to spojí a umí krávu (zní to teda stejně jako její tráva, ale to je jedno - hlavně, že má další slovo). Pak to po ní pravidelně chci, aby neříkala búú, ale kráva 🙂
No a začíná chodit do školky. A je to problém. Řve každé ráno. Ale minulý týden brečela jen chvilku a po mém odchodu dobrý. Ale tohle pondělí prořvala a probrečela celé dopoledne. V úterý už to bylo lepší, řvala a kopala učitelku jen dvacet minut. Ale má střevní chřipku, takže je zase doma.
Myslím, že je i problém ta její řeč. Některé věty říká úplně jasně. Dokonce vyprávěla v obchodě, že pivo je pro bábu a že je bába doma a bylo jí skvěle rozumět. Stejně i ve školce - věta "já chci mámu a chci domů" je jasně srozumitelná 😀 Ale ve chvíli, kdy má něco vyprávět a nezná slova, je zase v koncích.
Školka Horáčkova ji nevzala (je 3 po čarou), protože je moc malá. Takže bude v normální školce a snad si zvykne.

peggy722
23. dub 2015

@verbalinka Ještě to může zkusit tady http://mshorolezecka.cz/index.php?p4=logopedie. Tam teď chodíme asi dva měsíce a Ela je nadšená.

roniii
23. dub 2015

@peggy722 je možné to praktikovat u dítěte, které neumí smrkat a nebude příliš spolupracovat?Do vyplachovací polohy bych ho asi dostala, ale smrkat neumí

peggy722
23. dub 2015

@roniii Ono se u toho yase tak moc smrkat neumí. Ty nudle vytékají samy. Ela začala spolupracovat až v těch 4 letech, jenomže jak jí narostla ta mandle, tak to neteklo. Takže teď mi jí dalo celkem práci jí přesvědčit, aby to šla znova zkusit. Naštěstí měla ucpanej noc i ta starší, tak šla Ela taky 😀 . Naštěstí máme 3 konvičky, tak se nepopraly.

janoulek25
23. dub 2015

@janahus A třeba na posteli by ho skákat nebavilo?

roniii
23. dub 2015

@peggy722 Dá se koupit v lékárně a nebo ji musím objednat na netu?Je v nich rozdíl?Myslím, jestli jsou některé lépe tvarované a nebo je to jedno?
Imunoložka už mluvila o mandli, ale na odstranění se mi jít nechce, už hlavně proto že dýchá pusou a dokud ji nezavře, tak to asi nemá moc smysl.

krystalka
23. dub 2015

@calabasa - my jsme do Sluníčka chodili rok jen do SPC na logopedii a speciálně pedagogickou terapii a pak tam Jiřík chodil další 2 roky do školky, spokojení jsme byli moc, akorát naše úžasné paní učitelky tam už teď nejsou, tak nemám úplně čerstvou zkušenost....ale celkově s SPC, s paní logopedkami a vším ostatním jsme byli moc spokojení, vzpomínáme na Sluníčko moc rádi, syn už teď chodí do první třídy 🙂 . Tak kdyby tě něco zajímalo, tak klidně napiš 🙂

peggy722
23. dub 2015

@roniii Tak moment, pokud dýchá pusou, tak je to špatně a má tu mandli zvětšenou. V tom případě vám ta konvička fungovat nebude, u Ely to taky nefungovalo až eď, když jí má pryč, tak je to v pohodě. A bohužel to dýchání pusou má hroznej vliv na to mluvení. Já bych na to odstranění šla. Jo a konvičku by měli mít i v lékárně.

roniii
23. dub 2015

@peggy722 nojo, jenže on měl prvně otevřenou pusu a až na to asi zřejmě vydýchal mandli...má to tak asi od 9m, jak se začal zvedat na břiše na předloktí, k tomu ta hypotonie, dětská mluvila o mandli, ale smetla to ze stolu s tím, že zvětšení je u dětí normální a že u něj by to zatím neřešila

krystalka
23. dub 2015

@peggy722 - jo jo, to dýchání pusou je blbý, bohužel my s tím bojujeme pořád a to má mandli už 2 roky venku, dorostlá znovu není, nicméně se toho pořád nemůžeme zbavit, jak byl delší dobu zvyklý dýchat jen pusou, tak se nám moc nedaří znovu ho naučit dýchat jen nosem....zkoušíme všechno možné, někdy už má pusu zavřenou, ale stačí, aby byl trošku ve stresu, nebo se na něco soustředil a má pusu dokořán 😒

krystalka
23. dub 2015

@roniii - tak v tom případě to dýchání pusou a otevřená pusa asi souvisí i s tou hypotonií, jsou to ochablé svaly kolem úst, bojujeme s tím taky, malej byl taky trošku hypotonický...a pořád ta pohyblivost těch svalů kolem pusy není úplně ok, logopedka mi dokonce říkala, že on "klame tělem", že prý kdyby ho neslyšela vyslovovat, tak podle vzhledu a pohyblivosti těch svalů, by tipovala, že bude mluvit úplně nesrozumitelně...ale on se to nějak asi naučil vykompenzovat 🙂

barbarucha
23. dub 2015

@janahus Ahoj, my taky skáčeme a chodíme hodně po posteli. Máme v kuchyni velkou matraci s Ikey, strašně tlustá, pérová, asi to nejlevnější, co tam bylo, hotová trampolína 🙂

barbarucha
23. dub 2015

@roniii Náš Franta má nejlepší soustředění na nočníku. Tam vydržíme pracovat i půl hodiny. Jinak by mi od všeho hned utekl a byli bychom naprosto v kopru. Hlavně díky práci na nočníku se posunuje vpřed.

josefina79
23. dub 2015

@barbarucha práce na nočníku 🙂))) to je hezký 😀
@janahus, jak pokračujete v patlání a odstraňování citlivosti rukou? Já ho pořád nemůžu donutit, aby si dával jídlo rukou do pusy, i když má banán nakrájený na kousíčky, které bez problémů sní, tak rukou si je nevezme. Přijdu si jako pako, fakt bez legrace, jako pako, krmit dítě banánem na lžičce.

Holky, já jsem to dneska nezvládla a normálně jsem Františka seřezala v restauraci. Házel lžíci a pití na zem, odmítal jíst kuskus a jiné scénky....
Tak jsem ho čapla, vytáhla ze židličky a v absolutním rauši jsem mu nařezala na zadek a vyšoupla ven na zahrádku. Jak jsem ho nesla, tak si na mne ukazovaly další matky a volaly "Ježiši!!! " Nekecám. A pak si šly zkontrolovat svoje děti na zahrádku, jestli tam nemlátím i je. 😕

peggy722
23. dub 2015

@krystalka Tak naštěstí Ela s těmahle přechodama problém nemá. Jakmile může dejchat nosem, tak tu pusu zavírá. Ta dýchala nosem hned jak se probrala z narkozy. Taky mně to docela překvapilo, protože mně logopedky strašily, jak budeme muset trénovat, aby se to naučila a ono nic.

peggy722
23. dub 2015

@barbarucha Jo tak hraní na nočníku taky znám 😀 .

peggy722
23. dub 2015

@josefina79 Tak zkus vidličku, třeba by se krmil sám.

peggy722
23. dub 2015

@josefina79 Abys neměla za chvíli zákaz vstupu a to buď ráda, že nejsi v Norsku, tam už by na tebe volaly sociálku. Jo mně taky občas ujedou nervy. Já strašně špatně snáším ty její scény. Ona tak strašně řve, že člověku úplně praskaj bubínky a chudáci sousedi.