Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

deina
14. lis 2011

@jolinka, to mi je zname meno, nema ona na starosti skor autistov? Ci to je ina Janosikova? A nevies cele meno + nejaky kontakt, idealne mail, nech jej viem napisat?

jolinka
14. lis 2011

@deina hm... ono vo svojej podstate su Vianoce krestansky sviatok... oslavy narodenia maleho Jezisa... ale zase neslav to ked su vsade. 😉 🙂
Ja osobne nemam rada tych kokakolovych Santa Klausov co skakaju do komina, alebo huf skriatkov co balia balicky a hou hou na sane... 😠

My sme veriaci {zas nie dajake svate kosti 😉, ja ten humbuk okolo cirkvi nemusim} ... ale keby som nebola, asi by som to ponala, ako sviatky lasky, kde si ludia davaju navzajom darceky, ze je to prekvapenie co sa tam objavi. povedat pravdu, ze tam davaju rodicia asi to je jednoduchsie lebo tlacit im do hlavy, comu ani sama neveris alebo ich oblbovat santa klausami, ... to by mi tiez nerezalo.

vevercaci
14. lis 2011

Pěkný den, chtěla bych se zeptat, zda jsou tu maminky dětí s vývojovou dysfázií. Mám syna 2r2m, mám u něj podezření na tuto diagnozu, konkrétně na tu expresivní formu a ráda bych se s někým poradila, děkuji!

deina
14. lis 2011

@jolinka, presne to, Santa Claus mi nic nehovori, ved to je cista komercia (aj ked Misko kedysi priam miloval Coca Cola kamion), veriaci nie sme... ale zase tie rozpravky okolo toho maju svoje caro. 🙂

jolinka
14. lis 2011

myslim ze ona diagnostikuje aj autizmus, nakoniec to je casto prepojene a rodic nevie ci ma dieta autizmus ci poruchu reci, prave ona by to mala zistit.

Mgr. Daniela Janosikova, Kalinciakova 29, Trnava, odbor klinicka psychologia

jolinka
14. lis 2011

@vevercaci no tu si na spravnom mieste he he... skoro sami dysfaktici 😉 😀

deina
14. lis 2011

@jolinka, dakujem, skusim vygooglit aj nejaky e-mail... Toto potom patri k nej? http://centrumreci.sk/kontakt/ Sranda, ved tam vedla som chodila na VS...

vevercaci
14. lis 2011

@jolinka aha 😀 se přiznám, že se mi moc těch 500 stránek nechtělo dočítat 😅 zkopíruju sem s dovolením to, co jsem si napsala na Rodinu.cz, ať to nemusím vypisovat znova:
Rešila jsem tu různé problémy svého synka v několika diskuzích, naposled, že má problém s jídlem. A pár holek mi tam napsalo, že by to mohlo mít souvislost s řečí, se kterou má malej velký problém.
Jsem si jistá tím, že jeho pasivní slovní zásoba se rozšiřuje, často prohlížíme knížky /baví ho to/, když se ho ptám, co je co, ukazuje většinou správně.
Co se té aktivní týče, je mnohem horší, tatínek mu rozumí jen hami a tati, babi, mami /vše říká srozumitelně, jen to tati je pro něj stejné jako mami, babi-používá to na střídačku na oba/, já mu rozumím přece jen víc i ty jeho komoleniny, jakože baji je balon a kaka, že není jen kakat, ale taky krá krá, kvak kvak, gaga - což nedokáže rozlišit. Celkem je jeho slovní zásoba asi 10-15 slov/ min polovina jsou citoslovce/, kterým teda rozumím jen já, ostatní mu rozumí do 5 slov. Vůbec neopakuje, za posledních 8 měsíců se nic nového nenaučil kromě fuj. Před půl rokem říkal krásně ještě slova: díky, pábí /pálí/,hají, gaga,...ty už neříká vůbec, jakoby je zapomněl.
S jeho neschopností mluvit, podle mě souvisí přímo i záchvaty vzteku, prostě se naštve, že se nedorozumí..
S pediatrem jsem to řešila začátkem září, domluvili jsme se, že přijdeme koncem listopadu, pokud se nic nezmění, budeme to řešit, takže se tam chystám, jakmile budu schopná se tam kvůli svému stavu dostat.

To že jí jen tekutou stravu a to ještě mizerně, neotvírá pusu, to už jsem v minulé diskuzi psala.

paolin
14. lis 2011

@vevercaci tak i u nás. s jídlem tragedie, vztekání každodenní kvůli čemukoliv..kolem 2 let jen pár citoslovcí a máma a táta a Bubu=Vítek. na logo se nás prvně ptala, jakou stravu Adam jí a zda nepreferuje tekutou či polotuhou.

jolinka
14. lis 2011

@deina no tak postav pred stromcek papierovy betlehem, povedz detom, ze to je aj den ked sa narodil jeden malych chlapec menom Jezisko, a ze ludia sa tak tesia z jeho narodenia, ze si medzi sebou davaju darceky aby si urobili radost... bla, bla,.... proste nech to ma nejaky nadych carovna... modlit sa nemusite ani ist do kostola.
Ja si z detstva pamatam... ze najkrajsie pre mna bolo sediet pri zasvietenem tichom stromceku, ktory ziaril v tme... sama v obyvacke, nic len sediet a divat sa. A potom ked pri veceri mama zapalila sviecky pod takym kovovym zlatistym stromcekom ktory sa tocil a cinkal. rozbalovanie darcekov som az tak nemala rada, fakt nie. vacsinou sme vynurali dopredu a bolo mi trapne sa tesit aby rodicia nespoznali ze sme to uz videli 😒

sisstin
autor
14. lis 2011

@vevercaci čauvec, syn má expresivní formu 😉 k tomu jídlu - u nás jsou neskutečný problémy s jídlem v podstatě od narození, v současný době (4roky) začal jíst trošku ve školce...ale doma je to furt to samý, jí Brumíky (pouze čokoládový), housku s jedním druhem salámu, suchý pečivo, jeden druh jogurtu a jeden druh polívky. Ale u nás není problém s tím, že by neuměl kousat nebo tak...co mu chutná, tak zchroupe v pohodě....i kdy je pravda, že si třeba neumí kousnout do jabka (musí ho mít na měsíčky), stačí nějakej větší kus jídla v puse a plive to ven atd. 😝

Co se týče té aktivní slovní zásoby, jste někde na hranici širší (spodní) normy, nicméně je to furt norma 😉 v tomhle věku se expresivní dysfázie ještě určit nedá, furt může jít jenom o opožděný vývoj řeči.

Mě spíš napadá, jestli nemá syn hypotonické orofaciální svaly, tomu by odpovídalo i to, že je na tekutý stravně a neotvírá tu pusu 😉

jolinka
14. lis 2011

@deina tu danu Buntovu nepoznam, mozno ich tam bude viac, neviem...

vevercaci
14. lis 2011

@paolin U nás je to jídlo fakt děsný, jsem z toho hrozně nešťasná a je to podle mě čím dál horší, zrnko rýže je moc velkej kousek, takže malej je na kaších, jogurtech, čistým vývaru /ale nedej bože s nudlí/, nebo zeleninové polívce, ale mixované naprosto dohladka 😒 jídelníček jak stehno..když nabídnu třeba papriku, jednou kousne, max požvejká a plive, prostě jak je to spojené s kousáním, raději to do pusy vůbec nedá ☹

sisstin
autor
14. lis 2011

@deina Buntová by měla být dobrá logopedka, to psaly holky na autíkách 😉

paolin
14. lis 2011

@vevercaci jak píše @sisstin právě kvůli těm svalům se hned logo ptala, jestli nemá Adam problém s tuhou stravou, zda nepreferuje jen tekutou. to by měli zjistit na foniatrii-ORL.

vevercaci
14. lis 2011

@sisstin no ono když by šlo o otvírání pusiny na šutry, auta aj, tak je to naprosto v pohodě, ale jak jde o jídlo, to radši dopředu vrtí hlavou, že si vůbec nedá 😠 Jinak mě je jasné, že na nějakou diagnozu je ještě brzy, ale vzhledem k tomu, že ta jeho řec nemá žádný vývoj, naopak spíš negativní, tím že některá slova už neužívá, tak se mi to nechce nechat jen tak 😖

jolinka
14. lis 2011

@vevercaci no s tou slovnou zasobou ste asi ako my na 2 roky plus,minus... to by znamenalo, ze ak mate dysfaziu tak len lahsiu, u stredne tazkej by kludne mal prve slova az okolo 3 roku.

paolin
14. lis 2011

Adámek dnes ve školce hodně plakal a já mám zase depky 😒 chtěl jít se mnou domů a taky jsem mu dala nové zimní botky, tak byl problém. a to mu ještě chci dát zimní bundu, tak to bude úplnej konec 😀

deina
14. lis 2011

No napisala som do toho centra s Janosikovou, som zvedava, co mi odpisu. Ale ozaj by mi dobre padlo, kebyze mam moznost sa o Matesovi porozpravat s niekym, kto hovori zrozumitelnou recou. 😅 Z tejto nemciny mam uz niekedy priam depky...

sisstin
autor
14. lis 2011

@vevercaci no jako nějaký varovný znaky tam u vás už jsou, zejména to zapomínání slov a i to, že se ta slovní zásoba nerozšiřuje 😉 určitě bych začla chodit ke klinickému logopedovi (ale sežen si raději na něj nějaké recenze od jiných maminek). Ten by měl začít pracovat s dítětem, rozhodně v tomhle věku to není o nějakém opakování slov, ale právě o rozšiřování pasivní slovní zásoby, o rozvoji motoriky, zrakovém rozlišování atd. 😉 Prostě celkově rozvoj všech složek, které jsou potřeba k nástupu řeči 😉

A taky to foniatrické vyšetření, tam by případně měli poznat, jestli nemá hypotonickou pusu nebo jestli v tom mluvení není nějaký "fyzický" problém, který by mu bránil mluvit 😉

smardik
14. lis 2011

ahojky, Tomík v jeslích a pohoda, už po cestě se radoval věděl kam jdeme 🙂 a pohoda, honem převlíknout a pelášil za dětma. Měli dneska divadlo - Čert a Káča tak jsem zvědavá jestli se nebál bobek můj

@paolin o zimní bundě mi nemluv, dala jsem ji v pátek nebo v sobotu ted ti nevím přesně a to bylo něco pro TOma, řev, řev a řev chce svoji červenou, nákrčník to byl úplný hysterák. Boty jsem ještě nedávala počkám až si zvykne na bundu a nákrčník a jdem na boty, už ted se fakt těším 😠

deina
14. lis 2011

@sisstin, tak Buntova ok? Pochopila som to tak, ze v tom centre ich je viac, ona to tam asi vedie, ale na tej istej adrese by mala byt aj Janosikova... Dufam, ze nas vezmu, nie sme na SR poisteni, ale tak to by problem byt nemusel...

vevercaci
14. lis 2011

@sisstin Jsme z Brna, snad se tu někdo schopný najde..o to mi v podstatě jde, aby mi někdo ukázal, jak mu pomoct se k té řeči dopracovat, ta diagnoza je pro mě v současné době vedlejší..mmch, na oboje potřebuju asi žádanku od pediatra, co?

jolinka
14. lis 2011

@vevercaci i Kati v tom veku vypadavali slova co vedela, niekedy daco pouzila raz potom uz nie, niekedy nam zase viac slov odbudlo nez pribudlo... uz som bola v depke z toho, a to tempo... za pol roka 2 slova 😒

vevercaci
14. lis 2011

@jolinka no právě a ještě k tomu furt poslouchám ze všech stran, proč jako nemluví 🙄

paolin
14. lis 2011

@smardik asi tak 😒 a když je něco po Vítkovi, tak i protesty, že Bubu a že teda Adá Bubu věci ne 😝

jolinka
14. lis 2011

@smardik no dufam ze to bude lepsie ako u nas... K. na 3 roky celu zimu nosila jesennu tenku bundicku, som jej davala pod to 2 svetre, lebo ani za nic teplu vetrovku, overal nemala ani raz na sebe 😒 raz dokonca odmietla uplne vetrovku, isla v tricku a svetri v snehovej vichrici do obchodu, ja naivne ze ked jej bude zima ze sa oblecie... 😠 vobec jej to nevadilo, cestou naspat som uz stratila nervy, vybila ju a nasilu obliekla... i tak dostala zapal priedusiek ☹ paskuda mala tvrdohlava... hlavna vec ze potom v aprili nechcela dat dolu rukavice. 😉

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka tak zase ono to tak úplně není, že by dítě, co začne mluvit ve třech letech mělo už závažnější formu. U vás je ta exprese (a vždycky byla) zasažená fakt málo, hlavní problém bylo porozumění. Tygr má podle Krejčířový slabší formu (a víš jak mluví), tam spíš jde o to, jak moc má zasažený ty ostatní složky. To mluvení jako takový je vysoce indi-vindi, a může se pak během jednoho roku suprově srovnat..takže to až tak o závažnosti té dysfázky nevypovídá 😉

@vevercaci nechodíš na rodinu? 😉 Já jsem tam nějaký holce s podobným nickem odpovídala, řešila tam to, že chlapeček špatně jí a nemluví. Tak jestli jsi to ty, tak jsem ti tam už psala taky 😅 😅 😅 😅 Můžete zkusit Logo, s. r.o., je na lepší úrovni než v Praze. Nabízejí tam diagnostické pobyty, kde vám udělají všechna vyšetření, ale je to hrazený plně 😉 😒

Jinak pokud jdeš k odborníkovi, který jede na pojištovnu, tak všude žádanku potřebuješ 😉

paolin
14. lis 2011

@vevercaci jo, jo. potřebuješ žádanku od obvodní. i na tu foniatrii. my na ní byli v dětské u pana doktora Lavičky. prý je nejlepší.

jolinka
14. lis 2011

@vevercaci to sa este napocuvas.... nauc sa to odfiltrovat, inak sa zblaznis