Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sidus
24. únor 2010

Siss,tak to je super.Maly je sikovny.U nas je autizmus viac nez pravdepodobny.Sedi na neho v podstate vsetko,az na to napodobnovanie.Ked napriklad sa ho opytam,kde ma nostek a ja nim pokrcim,urobi to iste.Ale len veci,ktore ho zaujimaju.Aj z telky len to,co ho zaujima.Zboznuje reklamu na mlieko hami,kde sa smeju tie deti. To sa smeje aj on.

sisstin
autor
24. únor 2010

sidus: ale ve věku tvýho syna rozuměl jen pár základních pojmů 😉 to se opravdu všechno začlo zlepšovat až po druhým roce, a stejně na děti svého věku nemá ani zdaleka 😉 nám opravdu pomohlo všechno komentovat...nic mu cíleně neukazovat...ale cokoliv dělám já, nebo on...tak hned komentovat..např. Péta staví kostky, Péta hačá atd. 😉

Andrejko, všechny děti s autismem nebo s poruchou komunikace jsou hezké, toho už jsem si všimla 😉

sidus
24. únor 2010

Siss,ale on mi nerozumie absolutne nic.Este prv vedel,ze ideme pa,alebo jest,spat.Teraz nic.Ja mu rozpravam stale,ale tvari sa,ze mu to je fuk.No uz som len zvedava,ako dopadneme u ,odbornikov,

sisstin
autor
24. únor 2010

sidus: Tygr v tomhle věku rozuměl tak asi: pojd, hají, hačí, dej, pití, křupka a to bylo asi vše 😉 neukazoval, netleskal, nedělal pápá (to teda nedělá doted, to tleskání a pápá), vůbec ho nezajímaly knížky atd. 😉 to fakt až od těch zhruba 20m a dá to hroznou práci ho tím zaumout 😉 hlavně na něj musíš mluvit jednoduše, věta max.2slovná...hodně citoslovce a tak 😉 tyhle děti při klasickém mluvení nemají šanci si ty slova zapamatovat 😉 zatím nevíš, jestli autík je...takže to zkoušej 😉 oni i autíci mluví, zhruba 50% 😉

sidus
24. únor 2010

Najhorsie je,ze vidim,ako sa mi meni pred ocami.A ja by som ho chcela prebrat a neviem ako.Prv sa zaujimal aj o viac hraciek,teraz ma svojich par cinnosti a ine ho nezaujima.

simalex
24. únor 2010

sidus:

My jsme byli v necelých 3 letech na vyšetření u dětského psychiatra. Dal nám test pro autistické děti - bylo tam přes 100 otázek týkajících se chování dítěte v URČITÝCH situacích. Tehdy nám vyšlo něco ve smyslu výrazně nestandardní vývoj s prvky autismu. Ten test podchycoval zdánlivě banální situace, ale člověk si uvědomil, že i v těchto situacích dítě reaguje nestandardně. Možná by sis mohla o ten test požádat a zkusit ho? Nevím ale přesně, pro jak staré děti je test určen.

Nicméně si pořád myslím, že Tomi je moc maličký na nějaké závěry. Koukni na nás 😉 .

sisstin
autor
24. únor 2010

sidus: tak jestli vidíš, že se zhoršil 😒 tak to je trošku špatné 😕 nicméně opravdu to nevzdávej, zkus ten Andreas v BA, tam mají velké zkušenosti s auti dětičkami a mají tam dobré kurzy i pro neauti děti 😉 prostě něco, co by vám pomohlo 😉 bohužel na SK se to platí...víc ti fakt napíše Andreabe 😉

u nás nikdy k žádné stagnaci ani regresi nedošlo zatím ( naštěstí)..jde pořád dopředu, ale prostě oproti vrstevníkům hrozně pomalu 😉 do roka byl dá se říct standartní dítě( i když už nějaké náznaky tam byly)..ale pak se ostatní najednou začali vyvíjet o moc rychleji než on 😉

no už je vzhůru, a dělá svoji oblíbenou činnost = hrabe se v papírech, kouká na ty obrázky a přendává to sem tam..ale má nárok, dopoledne makal dost 😎 😀

simalex
24. únor 2010

siss:

jak jsi psala "Peťa staví kostky", atd., napadlo mě, že by možná nebylo špatné vědět, kdy je potřeba přestat s dítětem mluvit ve 3. osobě. Ony tyhle děti mají docela problém se smířit s tím, že když jsou Peťa, tak jsou někdy i "ty" nebo "já".

A blahopřejeme k odrážedlu!!!!! Alexek by na něm chtěl jezdit ještě teď 😖 . K odrážedlům by měli prodávat i boty s ocelovou špičkou 😅 , my jsme měli jedny boty cca na 3 měsíce.

sisstin
autor
24. únor 2010

Simčo: no tak to nevím, to se zeptám v červnu u Dr 😉 ale co je slovo "ty" ví 😉 o sobě teda radším mluvím jako o "máma"..páč v těch členech rodiny má občas ještě trošku hokej 😅 😅 😅

jinak na tom odrážedle jezdí dobře zhruba 2měsíce, předtím se na tom šinul jak šnek 😅 no ale uvidíme venku že 🙄 Alexek na to není tak velkej, já na tom vidím běžně 4leté děti...máte ten First bike? 😉

sidus
24. únor 2010

Ja viem,len sa nechcem zbytocne utesovat.Citim to v kostiach.Budeme sa mu co najviac venovat,mam skveleho muza a rodinu. A Tamarku-ta rozprava aj za maleho🙂Od septembra pojde do skolky.Uz na case,lebo sa mi zacina nudit.Inak ona je presny opak maleho.V 9.mesiacoch vedela vsetky zvierata ako robia,v 10.behala,deti zboznuje od malicka.A teraz ma najradsej knizky.Inak ja mam dilemu,co so skolou,lebo momentalne som v rozpolozeni nechat to tak.Semester je v plnom prude a ja neviem mysliet na nic ine len na aut.

sisstin
autor
24. únor 2010

sidus: tak to je super, ta podpora je strašně důležitá 😉 mě můj expartner nepodporoval vůbec, měl to jako prkotinu..furt že malýmu nic není...a asi si to myslí pořád, což je mi už fuk, protoe jsme se rozešli 😝 a sourozenci jsou pro tyhle dětičky super...to má bohužel Tygr smůlu 😒

jinak Tygr se naučil takové to "prdění" pusou..a to je teda masakr, páč to dělá asi 100x denně..a i v noci 😅 😅 ale prý je tohle a např. foukání atd. pro rozvoj řeči hrozně důležité 😉

holky, umí vaše děti pít brčkem? Tygr ani omylem 😕

simalex
24. únor 2010

siss:

Alexek slova ty, já apod. taky zná, ale neumí je aktivně používat. Určitě se na to zeptej.

First bike nemáme, to je škoda. Koupila jsem malému kolo, když měl 3 roky a pak semi už do toho nechtělo investovat. Ale to jsem měla. Je to skvělá věc. Na tom kole se docela trápí - je těžké a není schopný se na ně ani rozjet.

Alexek je docela velký a máme to odrážedlo, co sidus plus jedno ještě menší. To má nejraději, ale už jsem pro jistotu schovala. Ty boty dostávaly fakt zabrat a vypadali jsme už dost srandovně. Na podzim jezdil hlavně na koloběžce. Jeho taťka mu chtěl koupit elektrické vozítko, ale to jsem zavrhla, protože se s tím nebudu tahat, když se vybije 😢 .

sisstin
autor
24. únor 2010

Simčo: aha 😉 no zeptám se, zatím teda nepočítám, že by Tygr v dohledné době nějaké slovo aktivně používal 😅 😅 😅 to by byl asi zázrak 😅 😅 😅 ...my máme zatím to nejmenší odrážedlo, Tygr má max. 86cm 😝 ale už pokukuju po tom větším, na First bike by určitě nedošáhl nohama na zem..a určitě by na tom nechtěl jezdit zatím 😝 ....taky jste měli( máte) problém se změnami? U nás se to netýká denního režimu, ani cesty při procházce nebo tak....ale věcí, které on nezná.... 😉 např. se jenom koupe, když bych ho chtěla osprchovat...tak dostane záchvat hrůzy 😒 to samé kočár, je prostě zvyknutej, že se venku odjakživa jezdí v kočáře...takže pěšky chodit nechce..a další věci 😔není to tak, jak to maj autíci, že by např. obsedantně vyžadoval, abych měla při určité činnosti třeba zelené tričko 😲 vyloženě jde o strach z neznámých věci či činností..byť to jsou prkotiny 😕

andreabe
24. únor 2010

siss: tak to je maly sikovny, fakt. Lukas jazdi na odrazadle tak par sekund a koniec, radsej si na nom pusta pesnicky alebo ho tlaci pred sebou, aj to len par sekund. A nie ako ostatne deti, za ten drziak, ale tak zboku 😅
Slamkou pit vie, ale vzdy mu to musim najprv nejako ukazat,natahat stavu a az potom zacne sam.
Strach z neznama v miernej forme mame tiez, ale vyrazne sa to zlepsuje.Uz zvladne aj sprchu pocas umyvania napriklad🙂

simalex
24. únor 2010

Rozhodla jsem se, že se budu malému víc věnovat, když přijdu z práce. S jeho taťkou jsem se taky dohodla, že si ho bude brát přes týden, ať můžu být s malým celé 2 dny o víkendu.

Alexek to včera docela ocenil. Skládali jsme garáž a Alexek za mnou chodil, objímal mě a říkal "mám rád maminku". V tomhle mám fakt rezervy - pořád něco dělám v kuchyni, uklízím, vařím apod. a Alexek musí čekat, až to dokončím. Velká chyba. 😠

V poslední době začal říkat "nechci maminku, chci babičku", pak zase "nechci babičku, chci tetu". Docela to zabolí, ale je to důsledek střídavého hlídání po školce, kdy se u něj střídá několik lidí, než přijdu z práce. Od pondělí začne chodit do školky na celý den, tak se ten režim snad upraví 😨 .

sisstin
autor
24. únor 2010

Simčo, nic si nevyčítej 😉 jsi na malýho sama...tak se to jinak nedá 😉 já kdybych nebydlela s rodičema, tak si to vůbec neumím představit...malej by se nenechal od nikoho pohlídat....naši chodí domů ve všední den zhruba v 17:00...takže se mu tak do 19:00 věnují 😉 Tygr dědečka přímo zbožńuje 😉 o víkendu se mu věnují i déle, párkrát s nim byli i přes noc pryč u babičky 😉 jak to bude, až budu chodit do práce...to vůbec netušim..a ani si to nechci připouštět 🙄 páč to bude krize 🙄 moc držím palce ve školce, je super, že to tak krásně zvládá 🙂

Andrejko, no jezdí fakt měsíc dva..ale už teda dobře, odráží se tak, že ujede najednou několik metrů, zatáčí...a samozřejmě na něm dělá kraviny..např. se staví na zadní, takže dosta často přistane na zadku 😝

simalex
24. únor 2010

siss:

jsi hodná. Víš, já jsem se na to nedívala jako na úzkost z některých nových věcí, ale jako na trvání na zaběhnutých rituálech. Ale asi to tak je - úzkost. Mátlo mě to, že u něčeho spíš zase naopak vyhledával změnu - láhev na pití, kniha, hrníček, pak zase trval jen na jednom. Ale vždy jen v určitých obdobích. Možná to souvisí s nevyzrálou nervovou soustavou (znak dysfázie).

Sprchujeme se až od 3 roku. Předtím výhradně vana.

Ad školka - už máme doma přichystané pyžamko do školky (nesmíme pužívat doma), ale kdo ví, jak to bude, až to nastane. Zatím stejně budu muset zařídit vyzvedávání v 15.30. Uvidím, jak to půjde, pak bych zkusila sem tam vyzvednout až v 17.15. No a potom jsou tu opět prázdniny, takže půjde zase z ruky do ruky, protože do náhradních školek ho už nedám. Ach jo...

andreabe:
znakem dysfázie je i o, že činnosti typu kolo, odrážedlo apod. tyto děti dělat nechtějí dá se říct, že na to ani nejsou moc šikovné). Ale Tygr to taky překonal. Třeba Lukášek taky. Já mám problém, že od 2 let se přesunujeme na něčem - odrážedlo, koloběžka, kolo. Takže pořád běhám... 😀

simalex
25. únor 2010

Ahojte,

jen tak pro zasmání: dnes jsme šli do školky s mojí ústní vodou, Alexkovou ústní vodou, 2 zubními pastami, 2 malými baleními zubní pasty, zubním kartáčkem a budíkem. Alexek se snažil do batohu dostat ještě vytahovací papírové kapesníky, ale to se tam už teda fakt nevešlo.

Jinak včera večer jsme vystřihovali ovoce a zeleninu z letáčků a lepili do logop. sešitu a ten malý lump odmítal lepit ovoce a zeleninu, kterou nemá rád. Pak jsme ještě pracovali s knihou J. Bednářové a to ho fakt bavilo. 😎

vojtisek2007
25. únor 2010

ahoj holky,
snažím se vás dočítat a mám v tom nějakej hokej, který dítě patří k jaký mamince a jaký má potíže 😀 asi mi to tady leze na mozek - Vojta má laryngitidu, děs....Eli zas bronchitidu no aby měl každej něco, že 😀 😀 😀

Jinak někdo psal, že se dítko zhoršilo...tak to se taky u nás nestalo....tak do dvou let se nedělo spíš nic a za ten poslední rok docela "velkej úspěch" (teda pro nás samozřejmě), ale taky ne naráz, teď ho třeba baví to malování (pořád v rukavicích) a k ničemu jinýmu ho nedostanu...tak to bylo se vším novým co se naučil...pak vždycky nějaký čas prostě vyžadoval jen to a pak za dýl zase nějakou novou věc....přirazování barev nám furt nějak nejde, podel mě nechápe co po něm chci

brčkem pije snad odjakživa, nějak si nepamatuju odkdy, protože některý věci fakt děla přirozeně ještě dřív než měl...např od roku se sám oblíká - všechno i slíká,večer nosí oblečení do prádelního koše, pomazlí ho, pak ho tam spořádaně uloží, zamává, ráno složí pyžamko s naprostou přesností a donese si ho do postýlky...jinak to nejde, má určitý svoje rituály, přes který prostě vlak nejede a nevím co by se stalo, kdyby jsme to my chtěli jinak....

nemohl by někdo udělat takovej malej přehled - maminka+dítě+potíž ???

já začnu:
Vojtisek2007 + Vojta 3 roky = opožděný vývoj (zatím bez dalších diagnóz)

jo a objednala jsem na doporučení dvě knihy - teď teda nevím přesně názvy, dneska už přišli - DIAGNOSTIKA DÍTĚTE PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU (co by dítě mělu umět od 3-6let) a GRAFOMOTORICKÁ CVIČENÍ (4-7let) - letem světem jsem na to koukla a vypadá to zajímavě, po obědě to bude studovat 😉

andreabe
25. únor 2010

sim: ja tusim, ze ta slaba hruba motorika je znakom dysfazie plus v tom ma prsty aj nas hypotonicky syndrom urcite 🙄
Sama som zvedava, ako budeme fungovat vonku, ked bude teplejsie a skocime na ihrisko. Som zvedava, ci sa bude chciet hrat v piesku, ci bude vediet pouzit lopatku,ci pouzije odrazadlo,ci vylezie na smyklavku..toto vsetko minuly rok nehrozilo 😅
Na tych dentalnych potrebach som sa zasmiala 😀 Akurat mi vcera susedka pripomenula, ze mame u nich dentalnu nit, ktoru k nej Lukasko dovliekol este minuly rok. Teraz uz ale nic von nevynasame, uz ho to ani nenapadne, nejako to samo zmizlo 😉

vojti:k tomu prehladu skusim popisat,co si pametam, pripadne ma maminky opravia 😉 :

Andreabe: Lukasko - 2 roky,5mes. - zatial bez konecenej diagnozy, predbezne obraz narusenej komunikacnej schopnosti (Lukas nerozprava a ma velky problem s porozumenim)

Sisstin: to asi vies,Tygr - 2 roky ,4 mes., obisiel zatial velmi dobre, ma zatial diagnostikovany opozdeny vyvoj, je docela mozne, ze vsetko casom dozenie.

Simalex: Alexko - 4 roky, problem s recou,nie som si ista,ci maju dysfaziu diagnostikovanu..

Vikiekonsat:Niki - 2 roky,9mes,zatia bez diagnozy, tiez problem s recou,hyperaktivita?,zatial nerozprava.

Sidus: Tomi- 1rok,7 mes., zatial bez diagnozy, Sidus ma podozrenie na autizmus

Ak som na niekoho zabudla alebo to doplietla,opravte ma 😉

simalex
25. únor 2010

vojtisek2007:
jsem ráda, že nejsem jediná, která se v tom ztrácí 😉 .

K naší diagnóze:
psycholožka tvrdí: nerovnoměrný, opožděný vývoj řeči, vývojová dysfázie a symptomy ADHD.
Speciální pedagogické centrum: OVŘ, dysfatické projevy, zřejmě dysfázie smíšeného typu
logopedka: směska OVŘ, dysfázie, ADHD a prvky autismu.

Vždycky jsem si myslela, že s diagnózou bych se měla těžko smiřovat já. Vypadá to ale, že větší problém s tím má okolí. Rodina a přátelé si převážně myslí, že to je max OVŘ s podtextem toho, že jsem něco zanedbala (diagnózou se omlouvám). Ve smyslu, že na malého asi nemluvím a nevěnuju se mu. Vím, že mám rezervy, ale snažím se aspoň o víkendech vymýšlet různé činnosti (divadlo, plavání, zahrada, chata, dětské návštěvy, maškarní a podobné dětské akce,...). Docela mě to mrzí, až uráží.

vojtišek:
to je roztomilé, jak je tvůj malý pořádný 😅. S tou knihou Diagnostika jsi udělala moc dobře. Naučíme se, jak se správně ptát. Na toto nemám moc fantazii (omezeno na "co je to", "kde je..."). A knížka mi moc pomohla 😉

jolinka
25. únor 2010

Ahojte

pridam este Kati

Kati 3 roky a 5 mes, oneskoreny vyvoj reci spojeny s neporozumenim reci, komunikacne problemy, par autistickych crt ale to uz je na ustupe,

S tymi ritualmi je to tu pestre... 😉 myslela som si ze u nas ide skor o crtu pohavy ktorea nam zostane, ale vekom to ustupuje, cim je starsia lepsie znasa zmeny, i ked stale vyzaduje svoj obmedzeny repertoar oblecenia, {ale snazim sa jej ho stale rozsirovat] ten isty tanier, deku na spanie a tak. Ale napriklad uz nenosi vonku predmety len tak na nosenie. A to ze sme sa prestahovali do noveho bytu si takmer nevsimla ...

Nove mame to ze Kati zvladla cely tyzden prazzdniny u babky, teda hlavne ze ju zvladla babka 😀 Naucila sa tam Dakujem a nasadit si rukavice.

No a teraz opat hura do intelektualneho rozvoja... 🙂

Joli

vikiekonsat
26. únor 2010

Ahojte ! Ale je to tu pestre.
Sid : to čo maš s Tomaškom stalo sa aj nam, Niki zhruba na 15 mesiacov vedela ukazať prstom čo chce, vedela napodobniť zvieratka, vedela zakyvať pa-pa, no-no . A potom, že vraj za tym môže byť aj trojočkovacia latka, po nej Niki ako aj Tomi akoby upadla do spanku, všetko čo vedela robiť -prestala, dlho vôbec nereagovala na volania, dokonca ani štrnganie kľučov pri jej uchu ju nedonutilo sa otočiť. Tiež prva diagnoza čo ma napadla bol autizmus a k tomu ešte aj ta hyperaktivita, niekedy za celý deň sa nezastavila. Až po druhom roku sa to začalo zlepšovať , už aj zareaguje na volanie , pozrie aj do oči, ale stale je to take na rozhraní. Zvukov vydava podstatne viac, ale väčšinou je to hatlanina, ktorej nerozumieme. Nevedela som sa s tym zmieriť, až keď sa to začalo zlepšovať som vylučila autizmus. Aj keď stale sem-tam mi nejaky lekar povie že su tam autisticke prvky, ja to neakceptujem.
Simi: Presne tak sa citim aj ja voči Niki, aj keď mam partnera, som na domacnosť a deti sama, takže keď prijdem domov z roboty, musim sa postaviť ku šporaku, dať prať , nakrmiť deti, a keď sa uvolnim je už neskoro treba isť spať. A pri tom včera mi psychologička z centra,kde chodime s Niki povedala že Niki je veľmi šikovna iba sa jej treba denne venovať, čo bohužiaľ sa mi nedari.
Sis : Niki veĺmi pekne pije slamkou, začinali sme krabičkovym džusom, som jej stlačala krabičku až to pochopila a od vtedy nema s tym problem, každý deň jej davam actimel piť so slamkou. A ma aj odražadlo , pochopila ako sa na ňom jazdi, ale ju to nebavi. To že Tygr ti rozumie opdstatne mena je fakt super 😉 , nam to zatiaľ nejde 😒 , aj keď niekedy mam pocit, že Niki jednoducho nema o to zaujem.
Včera ma Niki niesmierne potešila, ona rada vyzlieka svoje ponožky, včera ich obliekla babike, ja som sa tiež zapojila do jej hry, nakoniec ona so mnou aj tie babiky krmila, davala im čajik a ukladala spať. A mala z toho veľku radosť.
Chcem sa opytať, čitam že vaše detičky už čistia zubky, akym spôsobom to robite, ja sa bojim že Niki zubnu pastu zhltne, preto zatiaľ sme s pastou neskušali.
Andrea : My doma mame pieskovisko, a Niki v lete tiež nevedela ešte lopatkou naberať piesok, alebo ju skôr to nebavilo, aj ja dufam, že tento rok bude iny.

sisstin
autor
26. únor 2010

Dobré ráno 🙂

my teda máme lehce opožděný psychomotorický vývoj se závažnějším opožděním v oblasti expresi řeči, zklon k úzkostným stavům 😉 reálně nám stále hrozí bud expresivní či smíšená dysfázie 😉

jak jsem tu asi zhruba před 3-4měsíci psala, že mezi tou stejně starou holčičkou kamarádky a Tygrem je propastný rozdíl 😉 , tak včera jsme tam byli a už se mi zdáli celkem na stejné úrovni ( až tedy na to, že ona mluví 😝 )..ale jinak dobrý. Hráli si na honěnou, Tygr se opravdu díval, jestli za ním běží...podával ji pití a tak..prostě poprvé jsem viděla nějakou interakci mezi ním a jiným dítětem 😉 dokonce tam jedl!!! a docela i poslouchal kámošku...což je úspěch, protože on má ve zvyku cizí lidi docela zazdívat 😝

Viki: holčičky mají většinou lehký, a ještě více častěji atypický autismus 😉 jelikož jsou sociálně přizpůsobivější...ten atypický autismus je takový, že v některých oblastech jsou děti úplně OK..a v některých mají právě dost těch auti rysů 😉 jestli má Viki ten lehký či atypický autismus nebo receptivní dysfázii ti určitě řekne jen opravdový odborník, věk už na to má 😉 bohužel si myslím, že u Vás o opožděný vývoj nepůjde, Niki už je opravdu docela velká a to porozumění je slabé, a pokud je i slabší oční kontakt a reakce na jméno...tak to autismus či receptivní dysfázie být může 😉 v tomhle věku se to projevuje dost podobně, u obou je problém v příjimání informací... 😉 takže odborník to odliší dle neverbální komunikace, interakce mezi dítětem a členy rodiny atd. 😉 jinak to, že si hraje s panenkama je úplně super 😉 to je pro rozvoj řeči moc důležité...Tygr tohohle zatím není schopen skoro vůbec- stále u něj převládá jednoduchá hra manipulační...jeho baví hračky pro malé děti- kostky, zatloukačky atd. 😉

Simčo: řeči o tom, že je to špatnou výchovou či nedostatečným věnováním vypouštěj druhým uchem ven...ty sama víš, že děláš maximum 😉 to je prostě z nevědomosti těch lidí, tyhle poruchy ( ač to tady zrovna tak nevypadá 😅 ) nejsou moc časté a lidi o nich většinou nic neví 😉

jinak to, jestli Tygr umí nabírat písek netušim..jeho jsem zatím na písek, ani na jiné dětské aktivity nedostala..tak snad letos 😅

sidus
26. únor 2010

Ahojte.Siss,no vidis,maly robi uzasne pokroky.Ja sa s tym autizmom pomaly vyrovnavam.Vidim ho,co stvara cely den.Momentalne vzdy ked pride ku kniham vyberie si len Stopy a ulozi si ich do kuta.Ja len dufam,ze cim skor zacneme,mame sancu ho aj vela naucit.Teraz som volala pedopsychiatricke,ked som jej povedala,kolko ma maly,tak nechapala,ako sme na to prisli.Sak ho vidim,som s nim stale.

sisstin
autor
26. únor 2010

sidus, viki: holky, nechci tady dělat nějakýho rozumbradu... 😉 ale ani jedna z vás neví, jak to je 100% 😉 je stejně špatný si autismus 100% připouštět, jako ho 100% odmítat 😉 my to takhle doma fakt nepoznáme 😉 samozřejmě jsou nějaké škály či prvky, podle kterých se autismus určuje 😉 ale právě k tomu patří spousta jiných věcí... 😉 jak už jsem tady psala, Tygr a stejně stará holčička...opravdu nám s jeho maminkou přišli podobní..a přitom má každý něco jiného..Tygr opožděný vývoj a ona atypický autismus 😉 pak jsme to probíraly to vyšetření, a pak už to bylo jasné 😉 např. Tygr reagoval na vše ( ač teda převážně aktivním odporem)..ale reagoval jak na slovní vybídky, tak na neverbální vybídky 😉 holčička sice spolupracovala pěkně- dělala úkoly a tak...ale právě na ty slovní a zejména neverbální pokyny nereagovala nijak 😉 ...Tygr je opožděný ve všech složkách - motorika( jemná i hrubá)...psychosociální chování atd...holčička byla v podstatě ve všem na svůj věk, ale neverbální komunikaci nezvládá skoro vůbec, verbální jen hrozně málo 😉 ...a takových jemných nuancí je tam spoustu 😉

sidus
26. únor 2010

Ako sa zistuje napr.ta neverbalna komunikacia?

sisstin
autor
26. únor 2010

sidus: to jsou gesta, oční kontakt, mimika tváře atd. 😉 třeba Dr. k němu nějaký úkol přistrčila, podívala se mu do očí...a on věděl, že po něm chce..aby ho udělal....reagoval sice vztekem, ale pochopil, co chce..aniž by mu něco řekla 😉 autík by na to nereagoval nijak, prostě by nevěděl..co to gesto znamená 😉 tak nějak asi...taky nejsem odborník, takhle mi to vysvětlovala Dr. 😉 pak tady záleží, jak jsou na tom děti v dalších oblastech...např. Tygr byl v 18m na úrovni zhruba 9m dítěte, takže ta komunikace i tak vypadala 😉

sidus
26. únor 2010

No tak,to Tomi nevie absolutne.a urcite spolupracovat nebude.vcera sme boli u detskej,tak cely cas mrnel,len otvaral a zatvaral dvere a tahal nas s Tamkou prec.Ja len dufam,ze nam nejako pomozu a ukazu ako s nim komunikovat.Ze nam nepovedia az prideme neskor a nechaju nas tak.

sisstin
autor
26. únor 2010

sidus: tak Tygr by tam v 1roce a 7měsících taky nepředvedl nic 😉 oni vám určitě diagnozu nedají zatím, ale právě poradí, co máš dělat 😉 já vím pár základní věcí..pokud má dítě špatný oční kontakt, tak třeba držet vec, kterou chce u své hlavy a být na jeho výšce(aby jste si koukali do očí)..ono ho to přinutí se podívat 😉 , pokud nechce něco udělat..vzít jeho ruku a udělat to jeho rukou 😉 mluvit na něj krátce, jednoduše, používat hodně citoslovce 😉 komentovat vše, co dělá.... 😉 pokud má nějaké ritály, tak se je nesnažit násilně přerušit..ale třeba odvést jeho pozornost na něco jiného 😉 ....k tomu otvírání dveří, Tygr to dělal taky 😉 ale dělal to třeba chvilku, prostě to byl jeho styl hry...autíci mají obsedantní nutkání to dělat pořád, a uklidňuje je to 😉

u nás ty auti rysy nebyly nikdy nijak výrazné - neukazoval, nerozuměl a nedělal pápá...jinak asi žádné 😉 on na mě vždycky působil, že je v našem světě...ale prostě "jen" nerozumí slovům 😉 a k tomu má hrozně bojácnou povahu, tudíž strach se změn, ale není to potřeba rituálů...to tu psala Simča, že u A.ji to přišlo jako rituál, ale síš je to opravdu strach a úzkost z něčeho nového 😉