Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

vojtisek2007
12. dub 2010

sima - jsem účetní, takže pracuju většinou po večer když už dětí spí...a jsem za to ráda, že nejsem odkázaná na nějakej přiblblje příspěvek od státu....ten mám opravdu jako bonus pro děti...

vojtisek2007
12. dub 2010

no a vzhledem k tomu že mám tři děti - tak je to dost mizernej bonus...vůbec nezávidím někomu, kdo za to musí "doopravdy" žít se vším všudy

vojtisek2007
13. dub 2010

Ahoj holky,
Tery ani jsi nepsala, jaká byla brigáda ??? Dobrý ?

sisstin
autor
13. dub 2010

Dobré ráno 🙂

Péto, nakonec žádná nebyla. V pátek večer mi volala ta kámoška, že jim to týpek před chvílí odřekl, a že je to už asi pátej člověk, co jim zrušil spolupráci 🙄 holt než si najdeš ty svoje klienty ze začátku, tak to trvá 😕 tak prej se mi ozve příští měsíc 😕

musilatka
13. dub 2010

Ahoj holky, tak mi dnes ráno volala paní z rané péče a jsme domluveni na příští středu ve 13hodin. Tak jsem zvědavá, ještě jsme se bavily po telefonu. Byla moc příjemná, tak uvidíme. Asi bude sledovat malou v přirozeném prostředí, že?
Jinak je zase malá nemocná, hodně trpí rýmama, od začátku roku má asi čtvrtou ☹ Tak je protivná, ráno jen na mě ležela a nechala se hladit. Nic nechtěla dělat.
Siss, ať Ti to s tím rodičákem vyjde... V tomhle státě je vše postavený na hlavu. Kamarádka má syna s těžkou srdeční vadou, měla ho schválený do 7let, nevím co se tam dělo, ale protože se jinak soc.pracovnicím zdál být normální, tak jim sebrali veškeré výhody.
Ještě jednou děkuju za tip. A co Vaše děti a spánek? Spinkají normálně? U nás když se v noci vzbudí, tak to je mazec, neusne dřív jak za 2hodiny, pořád mává ručičkama a to ji nějak nedovolí asi zabrat... 😖

sisstin
autor
13. dub 2010

musilatka: Ona je RP hlavně teréní služba, takže většina jejich činností by měla být v rodině 😉 my tam chodíme proto, že to máme asi 500m od baráku v naší ulici 🙂 jinak jsem si četla, že dítě mezi 1-2rokem by mělo umět ukázat tři části těla. Tak Tygr umí: oči, nos, pusa, zuby, jazyk, vlasy, hlava, ruce, pupík, nohy, prsty a zadek 😝 tak v tomhle snad už bude na svůj věk 🙂 a ukáže to i na medvídkovi, panence, na obrázku, na fotce, na mně..takže dobrý 🙂

jinak musil, Tygr spal katastrofálně skoro do 2 let...okolo 18m jsem vstávala třeba 50x za noc, to byl šílenej teror 😔 ted už tojde, vzbudí se 1-3x za noc..ale to spíš jenom, že se mu něco zdá..nebo se napije a spí dál, to je pro mě už těžká pohoda 😉

dneska je teda abnomálně vzteklý a uřvaný, tak mám trošku nervy na pochodu 😅

andreabe
13. dub 2010

ahojte, nemam dnes dobry den, zase ma mata autizmus, rozpravala som sa s jednou maminou na terapii, no nebudem tu radsej depkovat 😉 siss, poslal som ti ip
sim:take stavy, ako popisuje, ze vsetko musi mat svoje miesto a pod mavam aj ja😀 ale pod tarchou starosti s malym to u mna nejako ustupilo, je to normalne, mam kamosku, ktora je na tom podobne,vobec to nie je ojedinele😉
siss:maly vie toho ukazat teda dost, v tomto je Lukasko hodne pozadu, ukaze len 4 casti tela 😝 a na macikovi, ci babike ich este teda neukazal..

sisstin
autor
13. dub 2010

Andrejko, máš odpověd 😉

jinak s tím, že všechno musí mít svoje místo..není to u dětí nic nenormálního, ono jim to pomáhá se orientovat v prostředí a v životě, Tygr to má taky 😉 prostě dává věci tam, kam patří..a vyžaduje to i od nás..dle psycholožky fakt normální věc 😉

jinak Tygr zvládá i oblečení, ukáže už i dost zvířátek - pes, kočka, králík, ježek, slepice, prase, kůn, ovce a koza 😉 jakoby jde to dopředu, ale jestli to stačí, netušim 😉

vojtisek2007
13. dub 2010

tak s ukazováním částí těla jsme na tom dobře - ukáže všechno - dokonce třeba palec, malíček...i oblečení taky v pohodě, to mu šlo odkjakživa (stejně jako oblíkání a slíkání to už sám tak od 1,5 roku) ....ukáže to na čemkoliv - já,on,Eli,panenka,fotka,plyšák....se zvířátkama je to horší, to ukáže spí ty základní - koza,kráva,kůn,pes,kočka, slepice - asi to bude tím, že ho knížky nebrali, prohlížet nechtěl a tyhle zvířata co umí má ségra, takže je viděl tam....Ke spánku - já myslím že u nás fakt dobrý, jako mimino se budil jen na kojení, když se nekojilo, tak jenom když jsme hledali dudáka, teď vstává často - pití, nandaváme ponožky, zastrkujeme triko do kalhot apod ptákoviny co si vymyslí...ale splním a lehne a do minuty spí jak dřevo, stejně tak i po obědě, ted sice začal protestovat, že spinkat nechce...ale když ho nedám, tak mi tady v pět,šest už usíná a je protivnej a pak nemůže dobře zabrat...

Tery - tak to je blbý, že práce nevyšla...

sisstin
autor
13. dub 2010

Péto, on je Vojtíšek v něčem určitě víc, než na svůj věk..myslím, že s ním bude Krejčířová spokojená, že bude pěkně plnit úkoly a asi ho to bude i bavit 😉

jinak musím říct, že ta komunikace je u Tygra fakt vidět hodně, teda to zlepšení...třeba včera jsme mu koupili nový boty, tak mu říkám: pojd sem, a zkusíme nový botičky...tak šel, nechal si je obout..a říkám: téééda, ty ti slušej..běž je ukázat dědovi...tak šel, vykračoval si jak páv 😀 fakt bylo vidět, že má z toho radost..šel za dědou, a furt mu je ukazoval....jako, tohle třeba ještě před půl rokem nehrozilo ani omylem 😕 nevím, jak to líp popsat..ale prostě já tu změnu vidim teda hodně a hodně 🙂

andreabe
13. dub 2010

siss,vojti: super, v tomto su ti vasi chlapci urcite na svoj vek, v tomto my teda riadne zaostavame, Lukasko neukaze ziadne zvieratko v knizke, ale je fakt, ze ja to s nim vobec necvicim, len to obcas skusim,a odkial by to asi tak vedel potom, ze 😅 Musim sa viac snazit, nejako som s nim doma uplne prestala pracovat, mozno by to casom pochopil, keby som to do neho zacala tlacit..
Siss:to je super s tymi botami, je to tiez velky krok vpred 😉
Lukasko akurat donesie nejaku vec napr muzovi, ked mu poviem. Netusim, ci by sa dokazal niecim akoze pochvalit. Chvali sa len poskladanym 3Dpuzzle, to sa musime pozriet a zvysknut,zatlieskat,potom je spokojny 🙂

sisstin
autor
13. dub 2010

Andrejko, ono je to spíš tím, že on to CHCE dělat, chce si ukazovat zvířátka..a tak 😉 prostě za mnou přijde s knížkou, a je to 😉 a celkem hodně rychle si to pamatuje 😉 ale když jsem ho chtěla učit jakože já, a nutila jsem ho do toho..tak to nemělo vůbec žádnej význam...nesoustředil se, čučel okolo, co kde lítá...v horším případě úplně zdrhnul 😝

andreabe
13. dub 2010

siss, snad to pride raz aj na Lukaska 😉 T.tyzden nas cakaju 2 psycholog.vysetrenia v Dialogu, tam by nam mali potvrdit alebo vyvratit dysfaziu, v tomto veku snad uz budu vediet zdiagnostikovat o co ide..

sisstin
autor
13. dub 2010

Andrejko, no s tou dysfázií ještě nevim nevim 😉 oni to diagnostikují fakt až okolo těch 3 let 😉 to spíš myslim, že už by víc uměli posoudit, jestli je autík nebo ne 😉 já si třeba začínám myslet, že možná tu dysfázku mít ani nebude...nebo nějakou slabší...ale kdo ví 😉 ted jsem zrovna v takovém optimistickém období...uvidíme, co budu říkat za tejden 😅

andreabe
13. dub 2010

🙂 tiez mam obdobia, kedy si myslim, ze maly je uplne v pohode a potom som zase v depke a vidim vsetko ciernejsie nez to fakt je 😉
Ale uprimne mi Tygr pride akoby sa zobudzal, uvidis, ze vsetko casom dozenie, to opozdenie ma urcite po tvojom ex 😉

lyta
13. dub 2010

Ahojky, ráda bych požádala o radu. Můj syn má 2 r a 4m. Jediné v podstatě řekne je: pápá, bába, baf, napodobí zvuky zvířat (ne všech), bebe, kouvá (jako couvá - byť to zní všelijak (nikdo u nás sprostě nemluví), kuba, kouba, ma a jinak je vše "Ka". Spoustu těch slabik začal až po druhém roce. Malému se věnujeme, ale těžko ho nutit k činnosti, která ho nebaví. Nebaví ho si prohlížet knížky, stavět stavebnice, číst pohádky (i když bylo období, kdy jsme pravidelně četli). Zajímají ho písmenka - rád "čte". Ukazuje písmenka a chce, abychom mu je řekli, většinu dokáže i sám říct (byť se pochopitelně občas splete). Ale celé slovo ani omylem. ( Mluvenému slovu rozumí.
Občas se chová docela divně - začne vydávat různé skřeky. Nicméně když jej napomenu, tak se začne smát. Jinak si žvatlá nějakou svou nesrozumitelnou hatmatilku při hraní.
Všude mi říkají, že na logopeda je ještě brzo. A prý nejspíš nemá potřebu mluvit. Co potřebuje si ukáže a dokáže neverbálně vysvětlit (občas i verbálně - někdy řekne bum-bá, bebe - jako že spadl a udělal si bebe). Při porobu byl přidušen a šel vexem, takže měl šišatou hlavičku. Ještě v porodnici jsme byli na ultrazvuku. Nicméně doktor říkal, že se to v té době nedá poznat, zda budou nějaké následky. Takže se obávám, aby nebyly tyto obtíže oním následkem. Doktorce, ke které jsme chodili se jen zeptala, zda slyší a to bylo vše. Podle ní je jinak vše v pořádku.
Máme ještě čas nebo raději zajít již teď na nějaké vyšetření? Co myslíte?

sisstin
autor
13. dub 2010

lyta: co popisuješ, nezní až tak hrozně 😉 fakt kluci mluví déle, jestli rozumí( a to píšeš, že rozumí)..a nemá jinak nějaké zvláštnosti, tak bych zatím asi moc nejančila 😉 na neurologii či na foniatrii jste byli? 😉 Asi bych někam zašla, abys měla klid 😉 můžeš zkusit i nějakého psychologa, ale málokterý se chce s takhle starými dětmi bavit...pokud tam nejsou nějaké závažnější problémy. Obligátně ti doporučím Ranou péči, je to nezisková organizace působící po celé republice, dojíždí domů...a je to pro děti s ohroženým vývojem do 7let, což v praxi znamená, že nemusíte mít žádnou diagnozu..ale prostě ty máš pocit, že by nemuselo být všechno v pořádku...a oni ti poradí 😉

andreabe
13. dub 2010

lyta:ja by som zase skusila aspon logopeda 😉

sisstin
autor
13. dub 2010

Andrejko, nás třeba nikde vzít nechtějí..ani k tomu klinickému 😒 takže zatím nám musí stačit ta RP..štve mě to, ale zatím všichni čekají klasicky do 3 let 😉

lyta: on ten klinický logoped v tomhle věku u dětí, není to jako u klasického logo, že by tam děti opakovali a tak...ale spíš je to formou her, obrázků, jemné motoriky a tak...ale nějakého najít je teda umění 😖

andreabe
13. dub 2010

siss:tak to je zase u nas naopak, logopedov tu je ako hadov 😉
logopedka v jasliach robi s malym tiez formou obrazkou, precvicuje jemnu hrubu motoriku, hra sa s malym tak, aby ju akceptoval ako komunikacneho partnera a pod.
podobne to bolo aj na logo na rannej intervencii.
Skoda len, ze u nas neexistuju logoskolky.. 😒
Ani taku RP ako mate vy tu nemame, v tomto sme tu 100 rokov za opicami 🙄

sidus
13. dub 2010

Ahojte,dlho som tu nebola,ale uz som poctivo docitala.Vidim,ze tiez obcas depkujete.Ja teda permanentne.U nas pokrok ziadny.Akurat vcera,ked som povedala,ze ideme pa,tak povedal aj on,ze pa pa aj zakyval rukou.To je radosti,ze?🙂Andrea,to co si pisala,ze Lukasko tak robi divne jazykom,to robi aj Tomi.Tazko sa to opisuje,on s nim tak blaboli-si myslim,ze si nahradza rec,ze by aj chcel nieco povedat,ale nevie ako na to.Baby,mne uz obcas zasibava,uz som doma 4 roky a koniec materskej v nedohladne.

simalex
13. dub 2010

lyta:

souhlas se siss, že Raná péče by bylo nejlepší, aspoň prozatimní řešení. My chodíme k psedopsychiatričce od 2 let a 9 měsíců, na logopedii od 3 let. Možná ještě neuro (žádanku jsem dostala u pedopsychiatra - ale tam jsme byli až ve 4 letech).

Logopedie je od počátku spíše pro mě - malý doteď (!!!!) s logopedkou nespolupracuje, takže jen povídám o pokrocích a dostávám návody na učení. Ale RP je určitě lepší. Je to jen do 3 let, pak děti případně přecházejí do Speciálního pedagogického centra. Tam jsou taky dobří odborníci, ale slouží spíše jako poradní část pro školky a školy, vydávají doporučení pro speciální školky, návrhy na asistenty apod. Vyšetření jednou za 6 měsíců apod. Aspoň u nás to tak je.

U pedopsychitra jsme byli hlavně kvůli impulsivnímu, až agresivnímu chování. Řešili jsme samozřejmě taky Alexkovu řeč a dostali doporučení na speciální školku.

Ale jak píše siss, jestli malý dobře rozumí, může to být fyzilogické. Tuším, že do 3 let přípustné.

S ohledem na komplikovaný porod by neuro nebylo od věci. Vůbec se toho neboj - nejdřív jen návštěva, kdy doktorka dítě pozoruje, případně jej něčáím zaúkoluje. Při další návštěvě EEG - čepička s přísavkami. Dítě 25 minut musí ležet v klidu. Nic hrozného (teda u nás půlhodina klidu byl trochu problém, ale zvládli jsme to). To vykřikování a nesoustředěnost - možná ADHD? To by se možná na EEG projevit mohlo.

andreabe
13. dub 2010

Ahoj Sidus, mne sa zda Tomasko docela sikovny, aj to s tym papa je super, zakyva aj si to povie- 😵
Lukasko to zacal teraz robit, zakyva, pozera si na ruku a hovori papa. Ale pri luceni to pouzije len zriedkavo😕

sisstin
autor
13. dub 2010

tak dneska máme happy day 🙂

Tygr KONEČNĚ UMÍ PÍT Z BRČKA, takže jsme se snad už nadobro zbavili té blbé flašky 😀 😀 😀 😀 a konečně dělá paci paci na povel, to nikdy nechtěl dělat..a dělá prosím prosím- když něco chce, tře rukama o sebe 😀 😀 😀

Andrejko: logopedů je tu hodně, ale málo těch, kteří chtějí pracovat s dětmi mladších 3 let a často nespolupracujících 😉

andreabe
13. dub 2010

ahaa, u nas som sa zatial s odmietavym pristupom nestretla. V jasliach ma maly logopedku od 2 rokov, ci a aky zmysel to ma, neviem posudit. Ja som len brala vsetko, co sa mi ponukalo, aby som potom akoze nelutovala, ze som odmietla nieco, co mu mohlo eventuelne pomoct 😅

andreabe
13. dub 2010

siss a samozrejme gratulujem k dalsim pokrokom, ide to u vas spadom 😉

sidus
13. dub 2010

Andrea,presne si to viem predstavit-to iste Tomasko,kyva a hladi si na ruku.Najnovsie,ked nieco chce,pride po mna,aj pekne pozrie a povie da,akoze daj.Riaditelka v auticentre povedala,ze to vidi velmi realne,ze to autizmus nemusi byt,ale ze keby bol,tak Tomasko bude sikovny autik.Neurologicka nam po 2 minutach povedala,ze autista nebude,lebo pozera do oci,ze asi to bude retardacia,nasa detska pre zmenu tvrdi,ze ma nieco zo sluchom-zavolala na neho menom,samozrejme,reakcia ziadna.Potom zapistala na hrkalke,to sa otocil,tak skonstatovala,ze bude zrejme hluchy na hlboke tony.Tod nasi odbornici.Keby sa mi nechcelo plakat,tak sa rehocem ako kon.

sisstin
autor
13. dub 2010

sidus: já bych to u vás teda neviděla vůbec tragicky, v tomhle věku Tygr nedělal skoro nic 😉 jo, a na jméno se často neotočí od cizích lidí záměrně 😉 páč se stydí....takže si zatím nenech nic namluvit 😉 Tygr se rozjel až po druhým roku 😉

andreabe
13. dub 2010

Mna pre zmenu o hluchote presviedcala neurologicka, vsetky moje dokazy o tom, ze maly pocuje, vyvracala sposobom, ze som myslela, ze sa tam zacnem chichotat. 😀
Vo veku Tomaska inak Lukasko na meno takmer nereagoval, teraz reaguje 100percente 😉

sisstin
autor
13. dub 2010

holky, nejdůležitější je, jak se děti chovají doma v přirozeném prostředí 😉 ty doktori by taky měli dát na to, co jim řeknete vy..vy jste s dětma skoro 24h denně a znáte je nejlíp 😉

my máme furt problém s tím, že ač Tygr běžným věcem rozumí, tak v cizím prostředí a před cizími lidmi dejme tomu tak hodinu skoro vůbec neraguje na slovní pokyny...pak, když si zvykne..tak už je úplně v pohodě , reaguje na vše...lítá tam...to je prostě ta dlouhá adaptace na nové prostředí či situace 😉