Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
21. dub 2010

Simčo, tak hmat mě nikdy nenapadnul..a navíc nevim, jak by mi to jako Tygr řekl, co to je 😅 😅 😅 jinak tu knížku si určitě koupím, já nevěděla, že je tam ta pracovní část..to je super 😵

holky, přiznám se...že jsem zase v krizi...furt si nedokážu představit, že by Tygr byl někdy trošku schopnej žít samostatně...pokroků udělal dost, co se týče komunikace...ale co se týče nějaký samostatnosti, tak vůbec....imrvere je na mně nebo na mým tátovi nalepenej jak klíště, není ani sekundu sám...furt za mnou všude chodí...já se bez něj fakt ani nevys...ru..fakt si neumím představit, že bych s ním byla 24h denně v kuse 🤐 sice třeba ted v pět přišel táta a bude se mu věnovat do sedmi...ale stejně slyšim to jeho knourání, řvaní a eeeee.....fakt bych potřebovala tak na tejden vypadnout, já už prostě nemůžu 😖

simalex
21. dub 2010

siss:
já jsem si myslela, že by to dítě poznalo a pak třeba ukázalo na obrázku nebo "naživo". Docela an to kladou důraz, četla jsem to v několika knihách. Ale i pro nás je to podle mě docela těžké. Člověk už je z toho zmatený - na vyšetření v SPC se třeba Alexka ptali, co bylo včera za den. To si pak člověk připadá jako blázen, že tímhle teda malého opravdu nezatěžuje, když on ani chudák neví, co je to včera. Prý je to ale součást vyšetření (tabulková).
😀

No s tou tvou únavou - to ti naprosto věřím. Ještě při téhle fixaci. A myslíš, že kdybys vypadla na víkend, že by to byl velký problém? Pro rodiče? Pro Tygra? Pro tebe? A jak fungují druzí prarodiče? Vídáte se?

vojtisek2007
21. dub 2010

Sima - hmat cvičíme tak, že dáme do takovýho batůžku - např. autíčko,šroubovák,žabku,kostku a telefonek - Vojta strčí ruce do vaku a já mu řeknu - najdi kostku - 9 pokusů z 10ti najde správnou věc, obměňuju ty věci....ale co mu tam zatím dávám má opravdu velký odlišný tvary...ale jde mu to, Elis ne

sisstin
autor
21. dub 2010

Péto, tak pro vás by byla dobrá hra od Granny- Zajíc v pytli, tam se z pytlíku loví různá zvířátka, po hmatu..a pak dítě ukazuje na tabulce, co to je za zvířátko 😉

Simčo, naši pomáhaj dost..min. 2h denně se mu věnují( jenže jak píšu, je to v rámci bytu..takže stejně všechno slyšim), o víkendu ho hlídají hodně, když nemají svůj program( divadlo, návštěva atd)...ale vidím, že už je to začíná unavovat..zejména mýho tátu..jenže já ani nějak v praxi nevím, jak to mám udělat...páč když jsou doma, tak Tygr chce být prostě s ním...takže bych já musela s ním prostě někam jít pryč, aby měl můj táta klid....já je moc obdivuju, že to prostě dávají...v podstatě je to moje dítě, a oni by se starat nemuseli....ale ani tak mi ten odpočinek nepřijde dostatečný, asi jsem moc náročná. Matka ex se vůbec nezajímá, v životě Tygra neviděla, je invalidní a sedí doma..a rozhodně ona cit pro výchovu ne zrovna klasického dítěte fakt jako nemá 😉 😅 😅 😅

vojtisek2007
21. dub 2010

Tery - a vy s Tygrem teda bydlíte u tvých rodičů ??? To je obdivuju že přijdou z práce a jsou schopni a hlavně ochotni se věnovat....já nemám hlídání ani z jedné strany - já rodiče nemám, a manželovi jsou rozvedení - tchán bydlí kousek od nás, ale na hlídání nebo tak to není (jsou na něj moc malý, což chápu, nikdy se o děti nestaral, to spíš si vezme Honzu na kolo nebo na ryby)....tchýně bydlí kousek u Prahy a přijede jednou za tři měsíce, vyfotí děti a jede pryč....když byl nejstarší kluk malej, ještě byli spolu a ani tak nám nehlídala, řekla, že dítě jsme si pořídili my a šmitec...hlídala ho za těch 5let asi 3x a to tím stylem, že jsme ho museli přivést ve 3/4na osm v pyžamu, najedenýho, šoupla ho do postýlky a ráno když se vzbudil volala, ať si pro něj jedeme....Takže já už jsem s Vojtou nepřetržitě zavřená doma přes 3roky - pokud nepočítám asi 5 celodenních výletů se ségrou bez dětí - to ovšem byl každou hodinu telefonát od manži, protože rád pomůže, ale fakt na to není....takže týdenní oddych bych taky brala 🙂

sisstin
autor
21. dub 2010

Péto, jj..bydlíme u našich...já fakt jako nevim, jak bych to měla dělat, aby za nima Tygr nešel...to bych se s ním musela zavřít u mě v pokoji a nevypouštět ho..to prostě nejde 😕 spíš ho má táta, tak od těch 17:00-19:00 😉

vojtisek2007
21. dub 2010

No to je těžký....leda chodit 17.00-19.00 ven, což taky nejde pořád

sisstin
autor
21. dub 2010

Péto, a hlavně bych se šla asi zabít, páč mít ho fakt 24h denně, tak sedím v Bohnicích 😅 😅 😅

vojtisek2007
21. dub 2010

tak to já mám už nejvyšší čas na odvoz 😀 😀 😀

sisstin
autor
21. dub 2010

Péto, já taky právě moc obdivuju holky, co fakt nemají hlídání vůbec...já bych se zbláznila....já mám prostě čas si dojít na to kafe s kámoškou, večer o víkendu do baru, zajít si na nehty, ke kadeřnici, na nákupy..zacvičit...to je taková duševní hygiena...nemít tohle, tak nevim...a hlavně by se to asi projevilo i na tom, jak bych se k Tygrovi chovala a hlavně na tý motivace s ním nějak dál pracovat 😉

vojtisek2007
21. dub 2010

No tak to já na nehty s dětma, ke kadeřnici s dětma, na nákupy s dětma - ikdyž tam se snažím aby jel manža se mnou, protože se dvěma to fakt dávám hodně těžko....bary apod u nás v prdelákově nemáme, takže si není kam jít sednou i kdybych večer mohla v pohodě, to manža hlídá (já je dám spát a on opravdu jen hlídá,nikdo po něm nic nechce apod.) - je tu jedna zaplivaná hospoda, takže někam musíme dojet - tzn. si potom nedat ani skleničku 😝 ....takže tak dva,tři večery v týdnu trávím u ségry na kafi...zaplať bůh za to....když vyřizuju věci do práce - finančák,socka...klienty, děti s sebou...

sisstin
autor
21. dub 2010

Péto, jsi fakt dobrá a to ještě chodíš do práce 😉 já si další dítě neumím v nejbližších 5 letech ani představit, respektive asi vůbec...jako představa mít zase miminko je pěkná, ale obávám se, že bych měla schízu...jestli zas nebude jako Tygr, jestli není v něčem divnej..a ted když vim, jaký genetický a jiný hrůzy se můžou stát, aniž by se na to v těhu přišlo...tak já snad už odvahu mí další dítě mít nebudu....už to vidim jinak, vím ty rizika, úskalí a problémy...a nevím, jestli bych to dala ještě jednou a třeba ještě v horší variantě 😕

vojtisek2007
21. dub 2010

Tery dá se to....jinak bych to nedělala a když jsem před třemi lety volila, jestli se "vyprdnout" na všechny klienty, ztratit příjem, a za tři roky nemít co dělat....radši jsem to riskla a fakt to jde...a já bych do jednoho sviště ještě klidně šla, ale manža už ne 😀 😀 😀

jajik25
21. dub 2010

sisstin - jenže v tom je asi ten problém,když si s ním chci prohlížet a povídat si tak u toho nikdy moc dlouho nevydrží a uteče si hrát s něčím jiným.A nutit ho nechci protože by to bylo spíš horší než lepší.Tak nevím jak to řešit,ale zkoušet to teda budeme ikdyž nevím jestli to bude mít nějaký výsledky.Necháme se překvapit,no. 😒

jajik25
21. dub 2010

simalex - a kde bych mohla tu knížku kdyžtak sehnat a nevíš náhodou kolik asi tak stojí?Díky

vojtisek2007
21. dub 2010

jajik - já jsem jí kupovala přes internet - když si ten název zadáš do vyhledávače, tak ti tam vyjede spoustu odkazů. Taky můžu s Vojtou pracovat,jen když chce, snažím se, aby to bylo zábavnou formou, ale velký úspěchy taky neslavíme 😠

maargitt
21. dub 2010

ahoj holky 🙂 děkuju za přivítání 😉 zatím se moc neorientuju v tom, jaký problém máte se svými dětmi vy... a ani se neorintuju v tom, jaké problémy mohou vůbec existovat. neurolog nás chtěl poslat do poradny kvůli autismu, ale nakonec řekl že se ještě počká, protože je na to moc malá ( je jí 20m) a druhak si prý myslí, že autistická není. hurá 😀 i já si to myslím 😀 😀 ještě přžed pár měsíci jsem uvažovala o vývojové dysfázii, ale tomu už malá taky neodpovídá..... prostě je jiná, nevím jak jinak to popsat, a samo doufám že se to srovná... časem 😉 ale nějak si s maminkami které mají děti v našem věku nemám co říct.... jejich děti a jejich problémy jsou většinou někde jinde než naše 😒
jinak dcera rozumí myslím až moc tomu, co jí říkám, ví co se po ní chce apod. taky začíná docela chytračit 😀 ale vývojově odpovídá dětem tak o půl roku mladším, nedávno byl ten rozdíl ještě čtyři měsíce a teď se to nějak prohlubuje..... nevím co si o tom mám myslet a nemám si o tom ani s kým popovídat.... tak jsem nakoukla k vám 😔

maargitt
21. dub 2010

jo a ještě jedna věc, pro představu - tati malá začala říkat cca v 15m, babí o něco málo později. ale máma? ani omylem, až poslední dobou (dva tři týdny) jí občas ujelo (3x) že ví, kdo jsem..... to jsou věci, který prostě nechápu 😢

rikk
21. dub 2010

Ahoj, holky, ráda bych se přidala, jsem na tom velmi podobně jako maagritt. Mám holčičku 21měsíců, začínaly jsme také predilekcí, respektive úklonem hlavy a asymetrií těla. Cvičila jsem s ní Vojtovku do cca 7 měsíců, bohužel mám pocit, že jí vůbec neprospěla. Což neznamená, že ji komplet zavrhuju, ale...to by bylo na samostatný článek. Ve čtyřech měsících náhle přestala broukat, omezil se oční kontakt, přestala spát, vysel se jí ekzém po celém těle, hrůza. Motoricky se velmi zlepšila až poté, co jsme cvičit přestaly. Začala se plazit, lézt, chodí cca od 14měsíců. Takže žádný rychlík, ale v mezích normy časově určitě. Blbě držela a pořád ještě má problémy s rovnováhou, hypotonický tělo, pomalu se to zlepšuje. V roce a kus vůbec nežvatlala, jen tak hučela nebo jakoby v krku tvořila zvuk, který počtem slabik začal připomínat to, co jsem řekla, ale artikulace nulová. Nějaké slabiky se objevily kolem roku a půl, teď zvládá táta, máma, bába, teta, šššš, af, kchke /krtek/, ája /z Maxipsa/, áťa /tak říká sobě a to neustále/, kočá /kočárek/, pope /popeláři/...když to hodně přeženu tak cca 15-20 slov nebo zvuků s významem. Taková ta klasika dětský hříčky, to dělala vždycky chvíli a pak už se k tomu nevrátila. Reakce na jméno je jak kdy do dneška. Venku na ní zakřičím a otočí se. Doma na ní někdy mluvím a když má stav "nejsem na příjmu" tak můžu jméno zopakovat desetkrát a nic. Na posloucháš mě klidně i odpoví ne. Na pozdrav taky dlouho nemávala, teď většinou musím říct zamávej, občas někomu zamává i spontánně, ale že by jí to nějak bralo, to ne. Když odcházím, přicházím, jo, všimne si, ale je to takový zvláštní, jiný, ten oční kontakt je prostě krátký. Rozumí, když chce, odnese, přinese, nechá si i samozřejmě s ohledem na věk něco trochu vysvětlit, nevzteká se, jen když se jí něco nedaří, jinak při nespokojenosti spíš kňourá. Hračky používá funkčně, převažuje pořád mechanická hra /nandavat a vyndavat kameny z auta/, ale skládá taky puzzle, vozí panenku, dává jí pít atd. V knížkách má oblíbený obrázky, takže tak nějak komentuju pořád dokola, ale už u nich aspoň večer chvíli vydrží. Co chce, ukáže nebo nás dovleče za ruku. Ukazovala už před rokem věku, ta sdílená pozornost byla a je pořád slabší, ale je. Absolvovaly jsme už všechno možné. Neurolog vidí zbytky hypotonie a asymetrie, podezření na vývojovou dysfázii, ale je příliš brzy. V 17měsících jsme byli i u Dr.Kr., ta napsala nerovnoměrný vývoj, v té době zatím lehké opoždění exprese řeči, k čemuž se nelze vyjádřit, na mé náznaky, zda by namohlo jít o autismus /v nějaké mírnější formě/ se tvářila jako že určitě ne, stejně tak neuroložka. Mám se ozvat, kdyby se mi dál něco nezdálo. Byly u nás i z rané péče, spíš by věřily na souvislost s očkováním, první hexou, to už se nikdy nedozvíme, možná shoda více věcí najednou. Kromě té řeči na malé neviděly nic extra zvláštního, tak nám daly CD se znakováním a nic dalšího. Viděla ji logopedka, co dělá orofaciální terapii, ta na motorice pusy nic zásadního neviděla, říkala, že si krásně hraje, chvíli zapochybovala jestli slyší a pak už zas ne. Určitě slyší, jen někdy prostě nereaguje. Máme se ozvat tak ve 2,5, když se nic dalšího s řečí nebude dít. Uff, sorry za tolik řádků, ale s odborníkama už se mi to aktuálně probírat nechce, nic to vpodstatě nepřineslo. Mělo mě to uklidnit, ale ten červík, že je u nás něco jinak hlodá dál. A tak bych to ráda občas probrala s někým, kdo řeší podobné problémy.

sisstin
autor
22. dub 2010

Dobré ráno 😉

margit, rikk: někde jsem četla, že u dětí, které cvičí Vojtovku, tj. mají nějaký problém, nejčastěji to bývá hypotonie nebo naopak hypertonie, mají větší předpoklady k tomu, že budou mít expresivní dysfázii 😕 ale samozřejmě to není pravidlem. K tomu očnímu kontaktu - já třeba nevím, do těch 20m jsem to nijak nezkoumala, ale nic divnýho jsem nepozorovala...a až pak jsem se na to zaměřovala, ale Tygr ho má fakt výbornej odjakživa, máme to i od všech doktorů. Spíš si říkám, jestli se na to moc nezaměřujete a pak se Vám zdá, že mají ten oční kontakt slabší. Co na to říkají ostatní, poznali by to na holkách? 😉

maargit: když jsme byli naposledy u Krejčířové, v lednu- to měl Tygr 27m, tak byl ve všem opožděný zhruba o 9m a pořád to byla jen lehká psychomotorická retardace 😉 takže dle mýho vaše 4-6měsíců jsou furt v normě, ne každé dítě se vyvíjí stejně...většinou to jde pak skokama..Tygr za 4měsíce udělal úplně neuvěřitelnej pokrok..a ted bych řekla, že je též pozadu o ty 4-6měsíců 😉 jako u vás fakt nevidím nic, co by bylo tak hrozně znepokojujícího...ale ty jsi s ní každý den, tak tam asi něco vidíš 😉

rikk. u vás by mě akorát zaujalo to, že malá občas reaguje a občas ne 😉 může to být ale tím, že je hodně do něčeho zabraná a soustředí se 😉 a nebo teda taky může nerozumět, u nás to bylo stejné...Tygr někdy reagoval, někdy ne( na jméno teda vždy)..a až ted vím, že prostě nerozuměl...že někdy na to reagoval proto, že jsem mu dala víc neverbálnícn podnětů a nějak si to z toho vydedukoval....někdy jich měl mín nebo žádné, a byl v koncích. Ted, když něčemu rozumí, tak reaguje vždy...třeba i záporem, ale reaguje 😉

Jinak Krejčířová mi už odepsala, pochválila nás za pokroky 😀 😀 😀 a prý nemám ty situace, kdy se bojí úplně eliminovat, že to vede ještě k větší úzkosti potom...ale pomalu ho zvykat, ale jakmile začne jít do té paniky, tak skončit....že ví, že je to těžké...ale že nic jiného se s tím dělat nedá, až na medikamentaci a tu nám tedy rozhodně nedoporučuje 😕

jajik25
22. dub 2010

Myslíte že když něco chce a já mu to nedám dokud neřekne třeba aspoň ham že dělám dobře?Když to po něm chci tak se začne vztekat a fňuká a tekhle to jde pořád dokola,mám pocit že to nikam nevede ale zajímal by mě váš názor.Občas se mu povede říct tátá nebo máma ale když chci aby to zopakoval tak se na mě začně smát jak tele.Přijde mi že mluvit umí ale prostě se mu nechce protože je líný.Pojmenovávat věci umí,když mu řeknu aby třeba ukázal pejska tak ho ukáže ale prostě z pusy nám to nejde.On normálně rozumí jen mi přijde že je fajn děsně líný a tvrdohlavý.Slyšela jsem že to třeba může být tím jak má tu malou branku,nebo jak to nazvat,pod jazykem která je moc srostlá.Znám lidi kterým dítě díky tomu nemluvilo a když to trochu odstranily tak začalo mluvit jako dospělý člověk.

sisstin
autor
22. dub 2010

jajik: hele, to je to nejhorší, co můžeš udělat 😉 nedat mu to, dokud si neřekne 😉 z toho budem mít akorát psychický problémy 😉 podle Krejčířové žádné dítě není "líné" mluvit, ono to prostě neumí 😉 bud je to fyziologické, do 3let 😉 a nebo už je tam problém- dysfázie 😉 u vás by mohlo jít o tu expresivní, tudíž že rozumí všemu, ale nedokáže mluvit 😉 už vám budou fakt skoro tři roky, takže bych začla s tím kolečkem neurologie- psychologie- foniatrie 😉 nespolíhat na to, že se ve školce rozmluví...ono by pak taky mohlo být pozdě 😉 třeba to je jen opožděný vývoj řeči, ale pro klid duše už bych to začla řešit s odborníky 😉

jajik25
22. dub 2010

A kam bych měla jít nejdřív?Stačí tam jít kdykoliv a bez potvrzení nebo potřebuju nějaký papír? 😢

jajik25
22. dub 2010

Ještě jsem se chtěla zeptat.Našla jsem tu knihu "Hrajeme si s řečí - Logopedie pro děti od 4 do 7 let".Myslíš že by mohla pomoct?Je totiž cenově dostupnější.

maargitt
22. dub 2010

sisstin, jsem ráda že to hodnotíš tak optimisticky🙂 my byly u psycholožiky v lednu a v červnu máme jít znovu a když jsem se zamyslela nad tím, co nám v lednu kladla na srdce - ať malou motivujeme k tomu, aby se sama najedla, třídila tvary apod.... a přitom jsme tam, kde jsme byli v tom lednu, i když se snažíme sebevíce ☹ 😒 samozřejmě doufám, že se to spraví časem, ale nervéz z toho jsem..... a co ty máš za problém se svým chlapečkem? tygr mu říkáš? 😉

sisstin
autor
22. dub 2010

maargitt: my máme podezření na smíšenou dysfázii( problém jak s porozuměním, tak s vyjadřováním). Do dvou let téměř vůbec nerozuměl řeči, neukazoval prstem( pozornost sdílel jenom očním kontaktem a zvukem), neukazoval obrázky v knížkách, neukazoval části těla...prostě takovej mimon 😉 Po tom druhým roce se to zlepšilo hodně, ted už v běžném životě rozumí všemu( ale na jeho věk to určitě není), ukazuje obrázky, sám vyžaduje, abych mu je pojmenovávala nebo aby je on ukazoval mně...ukazuje skoro všechny části těla. Začal dělat takové ty dětské hříčky typu paci paci, papa, vařila myšička atd. 😉 začal si hrát na něco- lítá si s letadlem, krmí panáčka, všechno po nás napodobuje, neustále ukazuje prstem a sdílí pozornost. Ted bych řekla, že je tak na ty dva roky( má 2,5 čerstvě), mimo teda té exprese..v té je ztěží na rok 😉

bohužel máme problém ještě s úzkostnými stavy bez zjevné příčiny, takže se všeho bojí, strašně dlouho se adaptuje na nové prostředí, lidi, děti 😉 Krejčířová nám teda v tom lednu zdiagnostikovala lehce opožděný psychomotorický vývoj se závažnějším opožděním v expresi řeči, za dva měsíce tam jdeme znova...tak uvidím, jestli nám nechá furt jen opožděný vývoj nebo už teda tu dysfázii 😉 autismus nám vyloučila hned při první návštěvě 😉 mentální deficit by tam taky být neměl...i když to mě ted furt trošku straší, protože ve zprávě od psycholožky z Rané péče máme : v globálu se jeví intelekt jako hraniční 🤐 ale máme to na posudek kvůli prodloužení RP...takže ono je to dle tabulek, prostě se počítá, na kolik měsíců v čem dítě je..a pak se udělá průměr a jelikož je Tygr v té řeči opožděný tak o rok( v expresi), a v něčem tak o 4-6m...tak to pak hodí takový průměr...ale prý objektivně by to s IQ nemělo být nic, že je to vyloženě tou řečí 😉

jajik: od 4-7let to podle mě bude k ničemu, vy musíte začít vyloženě od píky...musí začít mluvit jako batole...nejdřív přiřazovat obrázky, barvy, skupiny..pak začít mluvit citoslovcema, a pak teprve může začít mluvit normálně...u vás by to chtělo začít něčím vyloženě pro maličké děti 😉 u těch logopedických cvičení pro větší děti se většinou jen trénuje výslovnost, což u vás je zatím k ničemu, když nemluví 😉

sisstin
autor
22. dub 2010

no v té expresi je spíš opožděný tak o 1,5roku...žvatlat začal asi před měsícem, ted máme účelově tři slova a to je používa jenom někdy 😉

jajik25
22. dub 2010

a myslíš že by pomohl ten dětský počítač?Příští neděli mu budou tři tak ho dostane k narozeninám.Koupila jsem ho hlavně kvůli tý řeči,učí se tam abeceda,doplňují písmena,pořadí písmen,najdi velké a malé písmeno a tak.

sisstin
autor
22. dub 2010

jajik: my máme z Rané péče zapůjčené něco podobnýho, říká to slova a k tomu jde pak zvuk( pes- haf haf), nebo se jenom řekne celé slovo, nebo to slovo hláskuje..je tam toho víc 😉 ovšem nejsem si jistá, jak moc je nám to k užitku...Tygr si s tím sice hraje, ale spíš tak..že jenom mačká ty zvuky a má z toho prdel 😝 ale že by mu to něco dávalo, to pochybuju 😝

záleží, jak na tom tvůj chlapeček je....Tygr zatím umí jenom jedno citoslovce, a to je haf( na psa)...jiné zvuky zvířátek vyslovit neumí. Teprve třeba ted pochopil, že když je na obrázku pes...tak musí vedle na té liště .. zmáčknot stejný obrázek, aby to udělalo správný zvuk..donedávna to měl na háku, a mačkal si to, jak chtěl 😝 ..takže pes bučel, kráva štěkala atd. 😅 😅 😅 my děláme vyloženě fakt věci pro batolata- přiřazujeme barvy( žluté kostky dát ke žlutým), název barvy slovem neumí 😉 ale to mají umět děti až okolo 3let..do té doby stačí jen přiřadit správně 😉 , hodně ukazujeme v knížkách( do dvou let měl amok, když jsem to s ním chtěla dělat)...ted si prohlížíme třeba celé dopoledne 😉 on hodně takhle na všechno ukazuje, takže mu to komentuju...třeba má rád Telletubies..tak u toho mlčky nesedím, ale když tam na něco ukáže..tak řeknu třeba: "Lála papá toustík" atd., Prostě se k němu musím chovat tak, na jaké úrovni v té řeči je....kdybych na něj mluvila v dlouhých, těžkých souvětích...tak by se tak po první větě ztrácel a okamžitě by přesunul pozornost na něco jinýho...

ale vy s porozuměním zřejmě problém nemáte...jako možná by bylo fajn najít si tu klinickou logopedku 😉 ke všem specialistům bohužel potřebuješ žádanku od pediatra 😉

sisstin
autor
22. dub 2010

jajik: jakoby bez tvé pomoci to asi nepůjde, že on by si u toho seděl a byl by klid 😉 jak jsem to tady psala, u dětí s běžným vývojem řeči v podstatě nemusíš dělat nic...jen si jich běžně všímat a normálně na ně mluvit...zdravé děti se učí mluvit samy...u děti s opožděným vývojem řeči to takhle snadno nejde, všechno jde pomalu, je to náročný hlavně na psychiku,protože ze začátku vůbec nechtějí spolupracovat....a tohle nás čeká ještě dalších xy let na logopedii 😒 🤐 já teda doufám, že s ročním odkladem už nastoupí normálně do první třídy s normální slovní zásobou a nějak to půjde....akorát se k tomu pak pojí ve škole různé dys..